7 coachingowych porad, które zwiększają zaangażowanie pracowników


Coaching Biznesowy-Jak zwiekszac zaangazowanie pracownikow

Jednym z najważniejszych celów organizacji i liderów na całym świecie jest utrzymanie zaangażowania pracowników. Zaangażowany pracownik dobrze wykonuje swoją pracę i naprawdę cieszy się tym, co robi, jednocześnie robiąc sprawnie wszystko dla swoich klientów. Aktywnie angażuje się w wydarzenia i działania organizacyjne oraz nawiązuje świetne relacje ze swoimi współpracownikami, przełożonymi i klientami.


Jednak może się zdarzyć, że zaangażowany pracownik straci motywację, zacznie mieć słabe wyniki, a nawet odejdzie z firmy, jeśli zauważy brak odpowiedniego przywództwa lub poczuje się niedoceniany przez organizację.


Liderzy nie powinni być nadzorcami, liderzy powinni być coachami

Tu właśnie coaching odgrywa ważną rolę. Jeśli chcesz zwiększyć zaangażowanie i retencję pracowników, kluczowe jest budowanie z nimi relacji opartej na zaufaniu. Wymaga to bardzo specyficznych umiejętności, takich jak aktywne słuchanie i mówienie z intencją — na tym właśnie polega coaching.


Coaching znajduje się w centrum zaangażowania pracowników i nadszedł czas, aby wykorzystać to, co coaching ma do zaoferowania Twojej firmie. Wyposażając swoich liderów, menedżerów i liderów zespołów w umiejętności coachingowe, możesz budować zaufanie, pomagać swoim pracownikom w rozwoju i osiąganiu ich najwyższego potencjału.


Oto 7 porad coachingowych, które pomogą Ci zwiększyć zaangażowanie pracowników Twojej firmy.

1. Pomóż im ustalić cel

Wyznaczanie celów jest ważną częścią coachingu i jako lider coachingu powinieneś pomagać swoim pracownikom w wyznaczaniu ich celów. Poświęć trochę czasu na indywidualne sesje wyznaczania celów i pomóż im ustalić, jakie osobiste cele chcą realizować, aby rozwijać swoją karierę i umiejętności.


Po zaplanowaniu celu, Twoim zadaniem jest powiązanie ich celów z misją organizacji. Pomoże to Twoim pracownikom wyobrazić sobie, jak ich wysiłek może przyczynić się do rozwoju zespołu i całej organizacji.


2. Nie wykonuj za nich pracy

Jeśli chcesz, aby się uczyli, nie wykonuj za nich pracy — bez względu na to, jak bardzo masz ochotę wziąć sprawy w swoje ręce. Twoi pracownicy nie będą mieli szansy na nauczenie się lekcji, które pojawiają się w procesie prób i błędów. A jeśli robisz to często, może to sprawić, że Twoi pracownicy staną się zależni od Ciebie w rozwiązaniu ich problemów, a to nie pomoże im się rozwijać.


Zamiast tego możesz wspierać ich radzeniu sobie z sytuacją lub problemem. Zadaj im serię wiodących pytań, które skłonią ich do myślenia i pomogą im pokonać wyzwanie. Pomoże im to nie tylko w nauce i ćwiczeniu umiejętności samodzielnego myślenia, ale także sprawi, że poczują się mocniejsi, gdy samodzielnie znajdą rozwiązanie.


3. Zaakceptuj porażki

Są tacy liderzy, którzy za nic w świecie nie tolerują porażki. Jednak porażka jest częścią uczenia się, a nasza reakcja na porażkę jest tym, co naprawdę się liczy. Jak więc zapewnić, żeby Twoi pracownicy uczyli się na swoich błędach i nie zniechęcali się niepowodzeniami?


To, co możesz zrobić, to usiąść ze swoimi pracownikami i poprosić ich, aby zastanowili się, co według nich poszło nie tak i jak mogliby osiągnąć lepsze wyniki. Po wysłuchaniu tego, co mają do powiedzenia, możesz zadać więcej wiodących pytań, aby pomóc im zastanowić się, jakie zmiany można wprowadzić i jak mogą zrobić to inaczej w przyszłości. Bycie pozytywnie nastawionym i zorientowanie na rozwiązania jest kluczem do zachęcania do ciągłego doskonalenia i zaangażowania.

4. Pytaj i słuchaj ich pomysłów

Zachęcanie pracowników do zgłaszania pomysłów podczas wspólnej dyskusji ma zasadnicze znaczenie dla ich zaangażowania. Nie tylko zapewni Ci świeże perspektywy, rozwiązania i kreatywne pomysły, ale także sprawi, że Twoi pracownicy poczują się wysłuchani. Gdy Twoi pracownicy poczują, że ich opinie są cenione, będą bardziej zaangażowani i przejmą jeszcze większą inicjatywę w pracy.


5. Zbuduj kulturę feedback'u 360

Jeśli szukasz ciągłych ulepszeń, musisz stworzyć kulturę regularnych informacji zwrotnych w swojej organizacji — lub jeszcze lepiej, feedforward.


Feedforward to doskonały sposób przedstawiania sugestii na przyszłość, które są zorientowane na rozwiązania, w bardziej pozytywny sposób. Możesz zaplanować regularne sesje jeden-na -jeden przekazywani afeedbacku tak, aby stały się one stałą praktyką w firmie.


Na tym jednak nie powinno się kończyć. Informacja zwrotna nie powinna być jednostronna — tylko od kierownictwa do pracowników. Zespół powinien być również zachęcany do przekazywania informacji zwrotnych kierownictwu, a także kolegom z zespołu. W rzeczywistości każdy powinien aktywnie prosić o konstruktywną informację zwrotną od ludzi, z którymi pracuje, aby mieć więcej wglądu w to, co można poprawić.


Budowanie kultury informacji zwrotnej 360 jest kluczowe nie tylko dla zaangażowania i rozwoju pracowników, ale także dla budowania bezpieczeństwa psychicznego w organizacji. Sesje te działają jako bezpieczna przestrzeń dla wszystkich poziomów organizacji i sprawiają, że wszsytkie obawy i opinie są słyszane oraz że wszyscy razem się uczą i doskonalą.


6. Zachęcaj do ciągłego uczenia się

Ciągłe doskonalenie wymaga ciągłego uczenia się. Jako lider coachingu powinieneś zachęcać i inspirować swoich pracowników do uczenia się – nie tylko poprzez szkolenia czy książki, ale także od swoich rówieśników.


Twoi pracownicy pochodzą z różnych środowisk, mają różne perspektywy, osobowości, mocne i słabe strony. Zachęcanie pracowników do interakcji z rówieśnikami i uczenia się od siebie nawzajem stworzy silniejszą więź i otworzy nieskończone możliwości. Nie wspominając o tym, że stworzy to również bardziej zróżnicowane i integracyjne miejsce pracy dla wszystkich.

7. Okazuj uznanie i buduj pewność siebie

Okazywanie uznania i uznania jest bez wątpienia jednym z najważniejszych kluczy do zaangażowania i utrzymania pracowników. Jako lider coachingu ważne jest, aby nie dać się zbytnio wciągnąć w dostarczanie konstruktywnych informacji zwrotnych, o których zapominasz, aby celebrować osiągnięcia swojego pracownika. Ważne jest, abyś wiedział, że doceniasz ich ciężką pracę i świętujesz z nimi ich zwycięstwa.


Uznanie może być tak proste, jak publiczna pochwała podczas spotkań zespołu, uroczysty e-mail lub przemyślany prezent — każdy dowód uznania sprawi, że Twoi pracownicy poczują się zauważeni i docenieni.


Uznanie ich wysiłku i osiągnięć pomoże również w podniesieniu morale i zaszczepieniu pewności siebie — co jest równie ważne. Pewni siebie pracownicy są bardziej skłonni do wysiłku i osiągania swoich celów niż ci, którzy czują się nie wspierani i niepewni. Jako lider coachingu Twoim obowiązkiem jest inspirowanie i motywowanie swoich pracowników do osiągnięcia ich najwyższego potencjału i nastawienia ich na sukces.


 

Oryginalnie artykuł został opublikowany w j.angielskim na witrynie Marshall'a Goldsmith, uznawanego za najlepszego Executive Coacha na świecie.

Żródło: https://knowledgebank.mgscc.net/7-coaching-tips-to-boost-employee-engagement/

Tłumaczenie na j.polski: Empowerment Coaching


Zobacz także:

Coaching rewolucjonizuje rozwój przywództwa

Twoja praca nie jest Twoim Bogiem. A jednak witamy w erze wypalenia zawodowego

Toksyczna produktywność

Jestem zajęty, więc jestem

Pyrrusowe zwyciestwo. Czy realizowanie swoich aspiracji na pewno da Ci szczęście?

Coaching Wartości. Czy znasz wartość swojego czasu?

Czyż człowiek nie jest śmieszny?

Coaching uważności. Cisza

Od Wielkiej Rezygnacji do Wielkiej Migracji