Sztuka Asertywności – wyższa szkoła jazdy 1


Sztuka Asertywnosci-Wyzsza Szkola Jazdy 1-Empowerment Coaching Kraków Blog

Można znaleźć wiele opracowań nt. tego czym jest asertywność i jak ją rozwijać. Budując na tej podstawie chciałbym przedstawić głębsze psychologiczne podstawy komunikacji międzyludzkiej oraz prowadzenia dialogów w różnych rolach życiowych, nie tylko w pracy.


Zrozumienie ról, które przyjmujemy w relacjach z innymi ludźmi może bardzo pomóc w rozwijaniu umiejętności bycia asertywnym i praktykowania elastycznej asertywności dostosowanej do potrzeb danej sytuacji.


Świadomość tego z jakiego poziomu samii wchodzimy w jakiś dialog lub konflikt oraz z jakim poziomem mamy do czyninia u innej osoby, może znacznie skrócic czas dochodzenia do porozumienia i sprawić, że nasz umiejętność bycia asertywnym wzniesie się na wyższy poziom. Stąd tez nazwa cyklu tych postów: Sztuka Asertwności - Wyższa Szkoła Jazdy.


Znalazłem trzy fantastyczne artykuły, które oryginalnie ukazały się w dwumiesięczniku "Sens". Ich autorką jest Agata Domańska, socjolożka i dziennikarka.


 

3 stany naszego Ja, które biorą udział w relacjach z innymi ludźmi

Dorosły, Rodzic i Dziecko to 3 stany naszego Ja, którymi posługujemy się w kontaktach z innymi ludźmi. Wydaje się logiczne, że do pracy “zabierasz” ze sobą właśnie Dorosłego. Niestety, znacznie częściej jesteś w firmie Rodzicem lub Dzieckiem.


Twórca analizy transakcyjnej, Esic Bernem, uważa, że każdy kontakt między ludźmi to tzw. transakcja: akcja i reakcja, bodziec i odpowiedz na niego. Transakcje przebiegają między stanami naszego Ja.


Podczas transakcji do głosu mogą dojść wszystkie 3 naraz albo kolejno poszczególne role. Podczas jednej rozmowy może spotkać się – i próbować “dogadać” – aż 6 osób!

Zatem jeśli chcesz, aby twój przekaz trafił do słuchacza, musisz zdecydować z którego swojego poziomu i do jakiego stanu słuchacza się zwrócisz.


Jak można podzielić transakcje zachodzące w relacjach pomiędzy ludźmi

Transakcje między ludźmi można podzielić na równolegle i skrzyżowane. Z równoległymi mamy do czynienia wtedy, kiedy odpowiedz na bodziec pochodzi z tego stanu Ja rozmówcy, do którego go skierowaliśmy.


Przykład: ty jako Rodzic przemawiasz do Dziecka rozmówcy, on odpowiada jako Dziecko twojemu Rodzicowi. Najlepiej jest spotkać się na tym samym poziomie: Dorosly-Dorosly, Rodzic-Rodzic, Dziecko-Dziecko. Wtedy kontakt daje najwięcej satysfakcji, jest najbardziej owocny.

Takie transakcje dają poczucie bezpieczeństwa, potęgują identyfikacje z grupa i ułatwiają współprace.


Nieoczekiwana zmian ról

Może się jednak zdarzyć, że przemawiasz do rozmówcy z poziomu Dorosłego do Dorosłego, a on odpowiada ci z poziomu Rodzica lub Dziecka (to chyba najczęstsza konfiguracja). Np. jako Dorosły zwracasz uwagę koleżance: “Na spotkanie przychodzi się punktualnie”, a ona odpowiada na to z poziomu Rodzica: “Pouczanie mnie to nie Twoja rola.”