Dlaczego warto określić cel zawodowy?


Dlaczego warto określić cel zawodowy-Empowerment Coaching Kraków Blog

Jedno z typowych pytań, jakie możesz usłyszeć na rozmowie kwalifikacyjnej, brzmi „Gdzie widzisz siebie za 5-10 lat?”. Mimo iż frustrujące, ma bardzo konkretną intencję: pracodawca chce w ten sposób sprawdzić, jaki masz pomysł na siebie i na swój rozwój zawodowy, a także czy jesteś dobrym kandydatem na daną posadę Odpowiedź na to pytanie może pomóc Ci w otrzymaniu wymarzonej umowy, ale warto znać ją również dla siebie. Jasne określenie naszych aspiracji pomaga w znalezieniu odpowiadającego nam stanowiska, a w szerszej perspektywie – na podążanie satysfakcjonującą ścieżką kariery.


Jakie mogą być konsekwencje niesprecyzowanych ambicji?

Brak określonego celu lub wybranie kariery z niewłaściwych przyczyn nie służy nikomu. Może doprowadzić do rozczarowania branżą i miejscem pracy, oraz do poczucia zagubienia w życiu. Oczywiście na przewartościowania nigdy nie jest za późno, ale określenie naszych aspiracji odpowiednio wcześnie sprawi, że nie zmarnujemy czasu i energii na wykonywanie pracy, która zupełnie nie przynosi nam satysfakcji.


Rola celu zawodowego podczas starania się o pracę

Cel zawodowy warto określić również ze względu na to, że jest to coś, na co zwracają uwagę rekruterzy. Z pewnością warto przygotować wypowiedź na ten temat, antycypując pojawienie się wypomnianego na początku pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Jeszcze lepszym pomysłem jest umieszczenie w CV sekcji specjalnie poświęconej temu tematowi. Rekruterzy codziennie przeczesują stosy zgłoszeń w poszukiwaniu pracownika, który ich zdaniem najlepiej nada się na dany etat. Skonkretyzowanie swoich aspiracji i ambicji (najlepiej z uwzględnieniem profilu działalności pracodawcy) pozwoli rekruterowi lepiej poznać Cię od strony zawodowej i ocenić, w jakim stopniu pasujesz do danej firmy. A jeśli Twój cel zawodowy nie pokrywa się z tym, czego oczekuje pracodawca? Cóż, unikniesz w ten sposób zatrudnienia w miejscu, w którym Twoje możliwości samorealizacji będą mocno ograniczone.


Określenie celu zawodowego może czasem wymagać nieco introspekcji. Ale zalet z jego posiadania jest jednak bardzo wiele.Zobacz także:

Czym jest cel zawodowy?

Aż 24 korzyści płynące z mentoringu

7 coachingowych porad, które zwiększaja zaangazowanie pracowników

Siła coachingu. Feedback, czy zadawanie pytań?

Czym jest coachingowy styl przywództwa?