Dlaczego warto określić cel zawodowy?

Jedno z typowych pytań, jakie możesz usłyszeć na rozmowie kwalifikacyjnej, brzmi „Gdzie widzisz siebie za 5-10 lat?”. Mimo iż to pytanie jest frustrujące, ma bardzo konkretną intencję: pracodawca chce w ten sposób sprawdzić, jaki masz pomysł na siebie i na swój rozwój zawodowy, a także czy jesteś dobrym kandydatem na daną posadę Odpowiedź na to pytanie może pomóc Ci w otrzymaniu wymarzonej umowy, ale warto znać ją również dla siebie. Jasne określenie naszych aspiracji pomaga w znalezieniu odpowiadającego nam stanowiska, a w szerszej perspektywie – na podążanie satysfakcjonującą ścieżką kariery.
Jakie mogą być konsekwencje niesprecyzowanych ambicji?
Brak określonego celu lub wybranie kariery z niewłaściwych przyczyn nie służy nikomu. Może doprowadzić do rozczarowania branżą i miejscem pracy, oraz do poczucia zagubienia w życiu. Oczywiście na przewartościowania nigdy nie jest za późno, ale określenie naszych aspiracji odpowiednio wcześnie sprawi, że nie zmarnujemy czasu i energii na wykonywanie pracy, która zupełnie nie przynosi nam satysfakcji.
Rola celu zawodowego podczas starania się o pracę
Cel zawodowy warto określić również ze względu na to, że jest to coś, na co zwracają uwagę rekruterzy. Z pewnością warto przygotować wypowiedź na ten temat, antycypując pojawienie się wypomnianego na początku pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Jeszcze lepszym pomysłem jest umieszczenie w CV sekcji specjalnie poświęconej temu tematowi. Rekruterzy codziennie przeczesują stosy zgłoszeń w poszukiwaniu pracownika, który ich zdaniem najlepiej nada się na dany etat. Skonkretyzowanie swoich aspiracji i ambicji (najlepiej z uwzględnieniem profilu działalności pracodawcy) pozwoli rekruterowi lepiej poznać Cię od strony zawodowej i ocenić, w jakim stopniu pasujesz do danej firmy. A jeśli Twój cel zawodowy nie pokrywa się z tym, czego oczekuje pracodawca? Cóż, unikniesz w ten sposób zatrudnienia w miejscu, w którym Twoje możliwości samorealizacji będą mocno ograniczone.
Określenie celu zawodowego może czasem wymagać nieco introspekcji. Ale zalet z jego posiadania jest jednak bardzo wiele.
Zobacz także:
Jak rozpocząć nową ścieżkę zawodową?
Jak stawiać sobie cele zawodowe?
Ścieżka Kariery Zawodowej - jak ją budować?
Bezpieczeństwo psychologiczne w pracy, a style przywództwa
Learning Agility - co to naprawdę jest zwinność uczenia się
10 zasad zarządzania zmianą - podejście komandosów Navy SEAL
Aż 24 korzyści płynące z mentoringu
Jak zwiększyć zaangażowanie pracowników - 7 rad coacha
Coaching online rewolucjonizuje rozwój przywództwa
Witamy w erze wypalenia zawodowego! Czy praca jest twoim Bogiem?
Toksyczna produktywność. Czy bierzesz w niej udział?
Test Osobowości - jak go wybrać?
Czym jest coachingowy styl zarządzania i przywództwa?