Gdzie są granice możliwości naszego mózgu? – odc. 2


Empowerment Coaching Kraków Blog-Gdzie sa granice mozliwosci naszego mozgu 2

W poprzednim odcinku pisaliśmy o odkryciach związanych z tzw. “whole brain functioning” oraz o możliwości stymulowania pracy naszego mózgu.


Dzisiaj dużo więcej informacji o tym, co tak naprawdę dzieje się w naszym mózgu w trakcie medytacji. O tym dlaczego fale Alpha i Theta są tak ważne, jak również o tym, jak przy pomocy “szkiełka i oka” można opisać i zmierzyć, tak wydawałoby się nieuchwytny i ezoteryczny stan, jak medytacja.


Związek fal mózgowych z samopoczuciem człowieka


Synchronizacja obydwu półkul mózgowych

Kategorie poszczególnych fal i związane z nimi stany naszego funkcjonowania opisałem w poprzednim odcinku. Powtórzę więc krótko, że mamy 4 kategorie fal:

  1. Beta – 100 Hz -> 14 Hz

  2. Alpha – 13.9 Hz -> 8 Hz

  3. Theta – 7.9 Hz -> 4 Hz

  4. Delta – poniżej 4 Hz częstotliwości

Im niżej schodzimy z częstotliwością w dół, tym bardziej zauważalna jest synchronizacja obydwu półkul mózgowych. To zjawisko zostało zaobserwowane w czasie badań prowadzonych na grupie osób doświadczających stanów głębokiej medytacji. W trakcie procesu medytacji obserowano sukcesywne obniżanie się dominującej roli jednej z półkul i wchodzenie w stan absolutnej harmonii całego mózgu.


Wykazano również, ze kategoria fal Alpha odpowiada stanowi głębokiej relaksacji i zdecydowanie podniesionej możliwości uczenia się. To również stan zwiększonej produkcji serotoniny, czyli “hormonu szczęścia”.


Fenomen Superlearning

Jednym z pierwszych badaczy, który zaobserwowal zjawisko określane później, jako “superlearning” był bułgarski psychiatra Georgi Lozanov. Przeprowadził badania na grupie studentów, którzy wprowadzani byli w stan głębokiej relaksacji w wyniku stymulacji fal mózgowych na poziomie Alpha. Lazanov wykazał, że ta grupa studentoów była w stanie pochłonąć pięciokrotnie więcej materiału, niż pozostali (!).


Związek pomiędzy falami mózgowymi, a hormonami

Inne z kolei badania potwierdzają, że w mózgu istnieje jednoznaczny związek między określoną kategorią fal, a produkcją takich substancji chemicznych, jak beta-endorfiny, acetylocholina, vasopressin i serotonina. Niedobór acetylocholiny powoduje np. kłopoty z pamięcią i spadek wyników w testach inteligencji.


Inny badacz Dr. Vincent Giampapa, który zasiadał m.in. na fotelu szefa American Board of Anti-Aging Medicine wykazał, że przebywanie w stanach Alpha i Theta ma istotny wpływ na produkcję takich hormonów, jak: kortyzol (spadek) oraz DHEA i melatonina (wzrost).