Jak radzić sobie z emocjami - 2. Co ukrywasz w swoich zakamarkach?


Empowerment Coaching Kraków Blog-Jak radzić sobie z emocjami 2

W poprzednim odcinku pt. Jak radzić sobie z emocjami? zwróciłem uwagę na jeden niezwykle ważny punkt: jeżeli nie jesteś czegoś świadom, nie możesz o tym decydować. Jeśli nie jesteś świadom swego cienia, nie masz kontroli nad swoją emocjonalną reakcją – po prostu reagujesz. Nie kontrolujesz również tego, w jaki sposób wyrażasz emocje. Ponadto nieświadomie przyciągasz niepowstrzymany strumień osób, które uzewnętrzniają twój porzucony cień.


Jak przekształcić negatywne emocje w coś pozytywnego

Kiedy stajesz się świadom swojego cienia i z powrotem stajesz się jego właścicielem – zaczynasz mieć nad nim kontrolę. Przesuwasz się z obszaru bycia nim do obszaru posiadania go.


Kiedy uświadomiłem sobie mój porzucony gniew, zdenerwowani ludzie przestali mieć na mnie istotny wpływ. Przestałem ich też przyciągać do siebie. Wciąż ich zauważam, ale zamiast być pod ich wpływem, odczuwam w stosunku do nich współczucie.


Nie oznacza to, że lubię przebywać w ich towarzystwie. Nie znaczy to również, że nie zuważam szkód, które czasami czynią wokół siebie i tego, że nie zareagowałbym widząc jak osoba nie panująca nad swoim gniewem krzywdzi innych.


Różnica tkwi w moim własnym stanie emocjonalnym. Osoby pełne gniewu nie spychają mnie w negatywne emocje, ponieważ na powrót stałem się właścicielem swojego własnego gniewu.


Zaprzestałem również uzewnętrzniać swój gniew w ukryty, dysfukcjonalny sposób. Gniew, który kiedyś stanowił ogromny problem mojego życia, stał się po prostu kolejnym normalnym aspektem mojego życia, jako osoby ludzkiej. Wciąż go doświadczam, ale nie rządzi już mną.


Kolejnym elementem, na który chcę zwrócić uwagę jet to, że wszystkie jakości, wszystkie emocje, stanowią integralne cechy wszystkich ludzi. Jednakże, kiedy na powrót stajesz się właścicielem swojego cienia, to co wydawało się negatywne dojrzewa i porzekształca się w coś pozytywnego.


Niedojrzały, reaktywny gniew przekształca się w niechęć do tolerowania niesprawiedliwości. Narcystyczny egoizm dojrzewa do prawdziwej miłości siebie. Każdy cień ma swoją dojrzałą formę i odzyskanie go pozwala ci na uzewnętrznianie tej jakości w dojrzały, pozytywny sposób.


Nasze życie to nieustannna gra w Białe i Czarne

Teraz, kiedy już zapoznaliśmy się z koncepcją cieni, chciałbym cię wprowadzić w arkana gry, której uczymy każdego nowego członka naszego społeczeństwa. Nazywam tę grę Grą w Białe i Czarne, a naczelną jej zasadą jest to, że Białe Zawsze Wygrywa. Ta gra w gruncie rzeczy dotyczy cieni – przyjrzyjmy się więc jej bliżej.


Aby grać w tę grę, osoba najpierw musi nauczyć się dzielić wszystko na tym świecie na osobne części i zdarzenia. Przyswajamy tę wiedzę tak skutecznie, że kiedy już raz się tego nauczymy, nigdy nie przychodzi nam do głowy pytanie: czy te rzeczy naprawdę istnieją osobno, czy też tylko w naszym umyśle?