Jak stworzyć dobrą relację w mentoringu? - wskazówki dla Mentee


Coaching Biznesowy-Jak znaleźć mentora-i-stworzyć-dobrą-relację
Photo copyrights by Getty Images

Wynik badań nad skutecznością mentoringu są dość jasne: osoby posiadające mentorów osiągają lepsze wyniki, szybciej rozwijają swoją karierę, a nawet doświadczają większej satysfakcji z pracy i życia. Korzyści odnoszą również mentorzy. W końcu „uczyć, to uczyć się dwa razy”. A jednak pomimo tych wszystkich korzyści i pomimo tego, że 76% pracujących profesjonalistów uważa, że ​​mentor jest ważny dla rozwoju, ponad 54% nie ma takiej relacji.


Problem polega często na tym, że ludzie nie wiedzą, jak znaleźć mentora lub jak nawiązać relację. Pomóc może następujące osiem kroków.


Jak znaleźć Mentora

1. Zdefiniuj swoje mentoringowe cele i konkretne potrzeby

Wyjmij długopis, papier i wypisz swoje cele zawodowe. Upewnij się, że są SMART. Następnie wypisz niektóre z największych przeszkód w ich osiągnięciu. Ta specyfikacja pomoże Ci zdecydować, jakiego rodzaju mentora powinieneś szukać. Być może potrzebujesz rozwinąć nowe umiejętności, poszerzyć swoją sieć kontaktów w określonym sektorze lub zbudować pewność siebie, aby prowadzić trudne rozmowy. Najpierw zrozumiesz, gdzie chcesz być, a także zidentyfikujesz największe możliwości i przeszkody, a potem określisz sposób, w jaki mentor może ci naprawdę pomóc.

2. Napisz „opis stanowiska” swojego idealnego mentora

Wyposażony w swoje cele i to, czego potrzebujesz, aby je osiągnąć, zastanów się, jak mentor może pomóc. Opisz profil mentora, który może pomóc Ci wykorzystać największe możliwości i/lub sprostać wyzwaniom. Bądź tutaj konkretny. Być może potrzebujesz kogoś, kto pomoże Ci zrealizować projekt, przedstawi Cię ludziom na określonym poziomie w określonej branży lub poprowadzi Cię przez trudne negocjacje. W opisie stanowiska upewnij się, że zawarłeś również swoje „dlaczego” – np. dlaczego mentoring wykorzystasz do czegoś większego. Upewnij się, że dołączasz ten opis stanowiska, gdy skontaktujesz się z potencjalnymi mentorami, aby wiedzieli, dlaczego prosisz o mentora i byli bardziej chętni do pomocy (patrz informacje zawarte w 4 i 5 kroku).

3. Szukaj mentorów w sieci drugiego stopnia

Mentorzy mogą pochodzić z dowolnego miejsca. Mogą pochodzić z Twojej sieci LinkedIn, kontaktów zawodowych lub osób poznanych na konferencjach. Ważne jest, aby pamiętać, że chociaż ludzie są z pewnością zajęci, bycie proszonym o zostanie mentorem jest ogromnym komplementem. Ludzie mogą odmówić, ale będzie to pozytywna próba i nie powinieneś wstydzić się myśleć szeroko i prosić. Nawet jeśli uważasz, że nie ma sposobu, aby ta osoba znalazła dla Ciebie czas. Pozwól im to osądzić. Możesz przeżyć miłą niespodziankę.


4. Po prostu poproś wybranego mentora (i zachowaj prostotę)

Poproszenie kogoś o zostanie Twoim mentorem za pierwszym, drugim, a nawet trzecim razem jest trochę niezręczne. Prawdopodobnie nigdy nie zostałeś poproszony o mentorowanie kogoś innego, ani nie nauczono Cię, jak poprosić o to dla siebie. Obejmij to niewygodne uczucie i bądź dla siebie wyrozumiały. Nie ma nic złego w pytaniu, ale podchodź do tego z cierpliwością. Na poczatek poproś kogoś o pierwszą rozmowę, aby dowiedzieć się więcej o jego pracy i zainteresowaniach. Gdy dowiecie się więcej o sobie nawzajem - jeśli istnieje zgodność - poproś o mentoring. Poproszenie kogoś o zostanie mentorem za pomocą długiego e-maila nie jest najlepszym pomysłem.

5. Zorganizuj pierwsze spotkanie z mentorem

Masz dwa cele na pierwszą rozmowę z potencjalnym mentorem. Najpierw musisz ustalić, czy ta osoba jest dla Ciebie odpowiednim mentorem. Następnie dowiedz się, czy jest w ogóle otwarta na ideę mentoringu. To, jak podejdziesz do rozmowy, będzie zależeć od Ciebie, ale generalnie będziesz chciał zrobić te kilka rzeczy:


  • Ułatw to osobie. Udaj się w dogodne dla niego/niej miejsce, czekaj na kawę (lub herbatę), przygotuj się i spraw, aby spotkanie było bezstresowe i komfortowe.

  • Poświęć czas na poznanie osoby. Słuchaj więcej, niż mów. Proporcja mogłaby wynosić 70/30.

  • Na koniec zapytaj wyraźnie: „Naprawdę podobała mi się ta rozmowa. Czy byłoby w porządku