Jak stworzyć dobrą relację w mentoringu? - wskazówki dla Mentee


Coaching Biznesowy-Jak zbudowac relacje w mentoringu
Photo copyrights by Getty Images

Wynik badań nad skutecznością mentoringu są dość jasne: osoby posiadające mentorów osiągają lepsze wyniki, szybciej rozwijają swoją karierę, a nawet doświadczają większej satysfakcji z pracy i życia. Korzyści odnoszą również mentorzy. W końcu „uczyć, to uczyć się dwa razy”. A jednak pomimo tych wszystkich korzyści i pomimo tego, że 76% pracujących profesjonalistów uważa, że ​​mentor jest ważny dla rozwoju, ponad 54% nie ma takiej relacji.


Problem polega często na tym, że ludzie nie wiedzą, jak znaleźć mentora lub jak nawiązać relację. Pomóc może następujące osiem kroków.

1. Zdefiniuj swoje cele i konkretne potrzeby.

Wyjmij długopis, papier i wypisz swoje cele zawodowe. Upewnij się, że są SMART. Następnie wypisz niektóre z największych przeszkód w ich osiągnięciu. Ta specyfikacja pomoże Ci zdecydować, jakiego rodzaju mentora powinieneś szukać. Być może potrzebujesz rozwinąć nowe umiejętności, poszerzyć swoją sieć kontaktów w określonym sektorze lub zbudować pewność siebie, aby prowadzić trudne rozmowy. Najpierw zrozumiesz, gdzie chcesz być, a także zidentyfikujesz największe możliwości i przeszkody, a potem określisz sposób, w jaki mentor może ci naprawdę pomóc.

2. Napisz „opis stanowiska” swojego idealnego mentora.

Wyposażony w swoje cele i to, czego potrzebujesz, aby je osiągnąć, zastanów się, jak mentor może pomóc. Opisz profil mentora, który może pomóc Ci wykorzystać największe możliwości i/lub sprostać wyzwaniom. Bądź tutaj konkretny. Być może potrzebujesz kogoś, kto pomoże Ci zrealizować projekt, przedstawi Cię ludziom na określonym poziomie w określonej branży lub poprowadzi Cię przez trudne negocjacje. W opisie stanowiska upewnij się, że zawarłeś również swoje „dlaczego” – np. dlaczego mentoring wykorzystasz do czegoś większego. Upewnij się, że dołączasz ten opis stanowiska, gdy skontaktujesz się z potencjalnymi mentorami, aby wiedzieli, dlaczego prosisz o mentora i byli bardziej chętni do pomocy (patrz informacje zawarte w 4 i 5 kroku).

3. Szukaj mentorów w sieci drugiego stopnia.

Mentorzy mogą pochodzić z dowolnego miejsca. Mogą pochodzić z Twojej sieci LinkedIn, kontaktów zawodowych lub osób poznanych na konferencjach. Ważne jest, aby pamiętać, że chociaż ludzie są z pewnością zajęci, bycie proszonym o zostanie mentorem jest ogromnym komplementem. Ludzie mogą odmówić, ale będzie to pozytywna próba i nie powinieneś wstydzić się myśleć szeroko i prosić. Nawet jeśli uważasz, że nie ma sposobu, aby ta osoba znalazła dla Ciebie czas. Pozwól im to osądzić. Możesz przeżyć miłą niespodziankę.


4. Poproś (i zachowaj prostotę).

Poproszenie kogoś o zostanie Twoim mentorem za pierwszym, drugim, a nawet trzecim razem jest trochę niezręczne. Prawdopodobnie nigdy nie zostałeś poproszony o mentorowanie kogoś innego, ani nie nauczono Cię, jak poprosić o to dla siebie. Obejmij to niewygodne uczucie i bądź dla siebie wyrozumiały. Nie ma nic złego w pytaniu, ale podchodź do tego z cierpliwością. Na poczatek poproś kogoś o pierwszą rozmowę, aby dowiedzieć się więcej o jego pracy i zainteresowaniach. Gdy dowiecie się więcej o sobie nawzajem - jeśli istnieje zgodność - poproś o mentoring. Poproszenie kogoś o zostanie mentorem za pomocą długiego e-maila nie jest najlepszym pomysłem.

5. Zorganizuj pierwsze spotkanie.

Masz dwa cele na pierwszą rozmowę z potencjalnym mentorem. Najpierw musisz ustalić, czy ta osoba jest dla Ciebie odpowiednim mentorem. Następnie dowiedz się, czy jest w ogóle otwarta na ideę mentoringu. To, jak podejdziesz do rozmowy, będzie zależeć od Ciebie, ale generalnie będziesz chciał zrobić te kilka rzeczy:


  • Ułatw to osobie. Udaj się w dogodne dla niego/niej miejsce, czekaj na kawę (lub herbatę), przygotuj się i spraw, aby spotkanie było bezstresowe i komfortowe.

  • Poświęć czas na poznanie osoby. Słuchaj więcej, niż mów. Proporcja mogłaby wynosić 70/30.

  • Na koniec zapytaj wyraźnie: „Naprawdę podobała mi się ta rozmowa. Czy byłoby w porządku, gdybym ponownie skontaktował się z tobą w ciągu miesiąca po tym, jak poczynię pewne postępy w realizacji moich celów?”

  • Podziękuj, a następnie skontaktuj się ponownie przez e-mail, aby jeszcze raz podziękować.


6. Zacznij prosto.

Na następnym spotkaniu zachowaj prostotę i kontynuuj na podstawie ostatniego spotkania. Gdy dana osoba potwierdzi, że spotka się z tobą ponownie, wyślij e-mail z propozycją agendy i podpowiedzią na temat długoterminowej relacji. Coś w stylu: „Mam nadzieję, że na naszym następnym spotkaniu z chęcią poszerzymy zakres naszej ostatniej rozmowy. Przyjdę przygotowany z kilkoma konkretnymi pytaniami, na które myślę, że możesz mi pomóc odpowiedzieć."

7. Stwórz ustrukturyzowany proces odpowiedzialności za pomocą umowy mentorskiej.

Po kilku prostych rozmowach spróbuj zadać bardziej formalne pytanie: Czy dana osoba byłaby skłonna usiąść z tobą raz w miesiącu przez następne sześć miesięcy, aż osiągniesz swój cel lub rozwiążesz problem?


Jeśli tak, zastanów się nad stworzeniem prostego, jednostronicowego dokumentu opisującego, co osiągniecie w ciągu tych sześciu miesięcy razem. Choć może się to wydawać nieco przesadne, pomoże Tobie i Twojemu mentorowi zwiększyć klarowność celu tej relacji. Pomoże Ci to również ustalić jasny program na każde spotkanie. Możesz to zasugerować, mówiąc:


„Naprawdę doceniam Twój czas i naprawdę chcę mieć pewność, że wykorzystam go jak najlepiej. Myślałem, że mógłbym przygotować prosty dokument, w którym podzieliłbym się z Tobą moimi celami, moim zaangażowaniem wobec Ciebie oraz tym, jakie kamienie milowe mam nadzieję osiągnąć w ciągu najbliższych trzech miesięcy. Myślę, że bycie przygotowanym na nasze rozmowy pomoże mi brac za nie większą odpowiedzialność. Czy zgadzasz się z tym?"


8. Regularnie rób follow-up i dziękuj.

Po każdym spotkaniu zdecydowanie powinieneś wysłać podziękowanie. Poza tym, gdy umowa o mentoring dobiegnie końca, powinieneś nadal podziękować. Kiedyś podopieczny wysłał mi wiadomość e-mail dwa lata po naszej współpracy. This made my whole week! I dzięku temu, jako mentor, mogłem również nawiązać nowe i ciekawe kontakty. Pamiętaj więc, że również po zakończeniu współpracy zawsze możesz poprosić o przysługę, tylko upewnij się, że okazujesz należną wdzięczność!


 

Przy okazji tego artykułu zapraszamy również do zapoznania się ze specjalną sekcją, którą stworzyliśmy na witrynie Empowerment Coaching. To Wiedza nt. Coachingu i Mentoringu.


Znajdziesz tam w szczególności podstronę pt. Coaching, a Mentoring - Podobieństwa i Różnice oraz dedykowaną podstronę pt. Jak wybrać Coacha/Mentora?


 

Autorem powyższego artykułu jest Mark Horoszowski, the cofounder and CEO of MovingWorlds.org. He also serves as a volunteer with the American Cancer Society, cochairing its National Volunteer Leadership Advisory Team.


źródło: https://hbr.org/2020/01/how-to-build-a-great-relationship-with-a-mentor


Tłumaczenie z j.angielskiego: Empowerment Coaching


Zobacz także:

Aż 24 korzyści płynące z mentoringu