Jaki jest Twój życiowy cel?


Empowerment Coaching Krakow Blog-Jaki jest Twoj zyciowy cel

Posiadanie celu w życiu — czy to dużego, czy małego, czy to zorientowanego na siebie, czy na innych, zgodnego z Twoją organizacją lub nie — w ogromnym stopniu chroni Twoje zdrowie i dobre samopoczucie.


Badanie Purpose IP, opracowane przez Korn Ferry Institute, pokazuje, że silne poczucie celu koreluje z zaangażowaniem w pracę i zaangażowaniem organizacyjnym. Badania biomedyczne potwierdzają również, że posiadanie celu pozwala żyć dłużej i lepiej – a tym samym być najlepszym sobą w pracy.


Jaki jest Twój cel?

  • „Dowiedzieć się, w jaki sposób ludzie stają się najlepsi”.

  • „Zademonstrować dokonanie pierwszego 1% zmiany”.

  • „Stworzyć ramy, systemy i rozwiązania, które umożliwiają ludziom uczenie się i rozwój według własnego uznania”.

Bez względu na cel, silne poczucie celu pozytywnie koreluje z długowiecznością. Metaanaliza z 2016 r. opublikowana w Psychosomatic Medicine wykazała, że ​​wyznaczenie celu w życiu znacznie zmniejszyło śmiertelność z jakiejkolwiek przyczyny. Jedno z badań przeprowadzonych przez naukowców wykazało, że osoby o silnym poczuciu celu miały o 43% niższe ryzyko śmiertelności niż osoby o słabszym poczuciu celu.


Podobne badanie wykazało, że na każdy wzrost celu o 1 punkt ryzyko zgonu z powodu jakiejkolwiek śmiertelności zmniejsza się o 15%. Co więcej, celowe życie prowadzi do wyższej jakości życia, a nie tylko do życia dłuższego. Badania pokazują, że posiadanie celu w życiu zmniejsza ryzyko choroby Alzheimera, chorób serca, problemów ze snem i udaru mózgu. Na przykład w jednym badaniu osoby o silnym celu były około 2,4 razy mniej narażone na rozwój choroby Alzheimera niż osoby ze słabymi.


Badania pokazują również, że silne poczucie celu może poprawić funkcje poznawcze, co oznacza, że ​​celowość może pomóc ludziom poprawić planowanie działań i podejmowanie decyzji.


Przyszli liderzy będą "more purpose-driven".

W niedawnym badaniu Korn Ferry Institute obejmującym 233 europejskich dyrektorów generalnych, członków zarządów i futurystów, prawie trzy czwarte badanych (74%) stwierdziło, że prawdziwe poczucie misji i celu będzie kluczowe dla przyszłego dyrektora generalnego. Porównajmy to np. z wiedzą techniczną, którą tylko 30% tych liderów określiło jako ważną. Tworzenie znaczeń jest jednym z podstawowych ludzkich motywów.


Ludzie chcą wiedzieć, dlaczego robią to, co robią. Coraz częściej dyrektorzy generalni są w stanie zapytać: „Jak chcemy żyć jako społeczeństwo?”, wykorzystując tę ​​wizję do kierowania i kształtowania przyszłości. Zasadniczo dyrektorzy generalni w 2025 r. będą głównymi oficerami odpowiedzialnymi za tworzenie znaczeń. Ale sposób, w jaki dyrektorzy generalni pokazują się jako liderzy, musi być wspierany i dostosowywany do tego, jacy są w środku jako ludzie.


Jak wyjaśnił jeden z brytyjskich dyrektorów generalnych, z którymi rozmawiał Korn Ferry: „CEO mający na sercu cel, ci, którzy mają jasne poczucie, dokąd zmierzają i potrafią się zmienić, a nie dać się im powstrzymać, mają się dobrze i dobrze się rozwijają. ”


Jajo, czy kura: czy to ma znaczenie?

Czy ludzie, którzy są zdrowi i szczęśliwi, mają czas i energię, aby bardziej skupić się na swoim poczuciu celu? A może posiadanie celu prowadzi ludzi do ogólnie zdrowszych sposobów działania?


Odpowiedź, jak to często bywa w naukach społecznych, brwzmi następująco: połączenie obu. Na poziomie behawioralnym osoby o silniejszym poczuciu celu:

  1. częściej angażują się w zachowania prozdrowotne, takie jak rozsądne odżywianie, korzystanie z profilaktycznej opieki zdrowotnej

  2. rzadziej angażują się w zachowania zagrażające zdrowiu, takie jak np. palenie paierosów i upijanie się.


Rzeczywiście, wiele badań wykazało, że "ludzie celowi" są bardziej aktywni, zarówno fizycznie, jak i społecznie. Co więcej, badania pokazują, że cel służy jako bufor w stresujących czasach: biologicznie cel został powiązany z obniżonym poziomem IL-6, jednego z markerów stanu zapalnego, toksycznego stanu, który działa jak wolno palący się ogień, niszcząc zdrowe tkanki.


Obietnica celu.

Szczęśliwszy. Zdrowszy. Mądrzejszy. Realizowanie celu wpływa nie tylko na wydajność pracy, ale może również poprawić całe samopoczucie.


Cel wspiera nadzieję, odporność i wewnętrzną motywację. Ludzie, którzy mają mocny cel, są w stanie lepiej osiągnąć sukces w niepewnym świecie. Potrafią lepiej stawiać czoła burzom, radzić sobie ze stresem i wznosić się ponad trudne czasy. Cel jest stały w szybko zmieniającym się środowisku — to podstawowa zasada dot. podejmowania wyborów.


Kiedy ludziom daje się możliwość spełnienia ich osobistego celu, stają się bardziej zaangażowani i oddani swojej pracy — i życiu. Są świadomi tego, co robią i jak to robią, w sposób, który wyraża ich wartości. Potrafią rozpoznać swoje wyjątkowe talenty i wykorzystać je w celu uzyskania większego wpływu.


Pomóż sobie odpowiadając na poniższe pytania

1. Czy wiesz, czym najbardziej pasjonujesz się w swoim życiu?

2. Czy Twój osobisty cel pasuje do misji Twojej organizacji?

3. Czy rezygnujesz z pewnych rzeczy na rzecz tych, które cię pasjonują?

4. Czy praca w Twojej organizacji daje Ci możliwość realizacji osobistych marzeń?


Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na pytania 1 i 3, jest bardziej prawdopodobne, że będziesz zaangażowany w pracę. Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na pytania 2 i 4, jest bardziej prawdopodobne, że będziesz zaangażowany w organizację. Jeśli odpowiedziałeś „nie” na co najmniej dwa pytania, może nadszedł czas, aby ponownie rozważyć swoje wartości, misję i talenty?


Źródło oryginału w j.angielskim: https://www.kornferry.com/institute/what-is-your-purposeZobacz także:

Historia trzech murarzy. Czy znasz swój "purpose"?

Jak pasja nadaje życiu sens

Coaching Wartości. Czy znasz wartość swojego czasu?

Jak nasza ułomność może stać się naszą mocną stroną

Jaką różnicę stanowisz dla świata?

Rzeczy nie zawsze są takie, jakimi się wydają