top of page

Jak motywować pracowników - jedno ważne pytanie


Jak motywować pracowników - jedno ważne pytanie - Coaching Biznesowy-1

Czy kiedykolwiek pracowałeś dla menedżera, który wywarł na tobie tak pozytywne wrażenie, że po latach nadal się nim chwalisz? Jeśli tak - to znaczy, że pod przywództwem tej osoby czułeś się jak cenna istota ludzka.


Nieżyjąca już działaczka na rzecz praw obywatelskich Maya Angelou powiedziała:


„Ludzie zapomną, co powiedziałeś, zapomną, co zrobiłeś, ale ludzie nigdy nie zapomną tego, jak sprawiłeś, że się czuli”.

Rzeczywiście, w dzisiejszych zagonionych czasach przywództwo to bardziej kwestia serca. O ile dążenie do wyników jest z pewnością kluczowe dla prowadzenia biznesu, to najlepsi liderzy równoważą wyniki z relacjami - świetnymi relacjami.


Ocena, na jakim etapie jesteś w swojej przywódczej podróży, wymaga uczciwej samoanalizy. Poprzeczka dobrego przywództwa w świecie VUCA jest ustawiona dość wysoko, a pytanie jak motywować pracowników powinno być zadane dopiero po uzyskaniu szczerej odpowiedzi na inne ważne pytanie.

Motywacja pracowników - co jest naprawdę ważne?

Jedno pytanie, które każda osoba na stanowisku kierowniczym powinna sobie zadać brzmi następująco:


Czy moi ludzie czują się w pracy bezpieczni i mają poczucie więzi?


Jeśli Twoja odpowiedź brzmi TAK - już jesteś lepszą liderką lub lepszym liderem, niż większość szefów.


Badania nad bezpieczeństwem psychicznym przeprowadzone przez Amy Edmondson są dość wymowne. Kiedy liderzy pielęgnują kulturę bezpieczeństwa, w której pracownicy mogą swobodnie zabierać głos, eksperymentować, przekazywać informacje zwrotne i prosić o pomoc, prowadzi to do lepszych wyników wydajności.


Z drugiej strony, gdy brakuje bezpieczeństwa psychicznego, pojawia się strach. A strach jest szkodliwy dla pełnego wykorzystania potencjału firmy. Kiedy się boimy, po prostu nie możemy być zaangażowani lub innowacyjni. A pytanie jak motywować pracowników jest nie na miejscu.


Podstawa motywacji pracowników - jak stworzyć większe bezpieczeństwo psychologiczne w miejscu pracy?

Oto trzy główne wskazówki, których zastosowanie pomoże stworzyć bezpieczeństwo psychologiczne w Twoim miejscu pracy.


1. Pomóż swoim pracownikom poczuć więź

Praca zdalna na swoich urządzeniach stworzyła epidemię samotności. Nie chodzi tylko o to, że w dzisiejszych czasach ludzie czują się odizolowani, ale także o to, że w wielu firmach wśród pracowników po prostu brakuje silnej więzi. Nie ma społeczności.

Aby zrozumieć, jaki jest powód coraz bardziej widocznego kryzysu więzi, BetterUp Labs przeprowadziło w ciągu ostatnich trzech lat cztery badania obejmujące ponad 3 000 pracowników ze Stanów Zjednoczonych, oceniło dane od ponad 150 000 członków BetterUp i przeprowadziło niezależną analizę 78 czołowych firm na Glassdoor.


Badanie wykazało rozdźwięk między organizacjami, a opiniami ich pracowników na temat stanu kultury i więzi. Podczas gdy 96% liderów twierdzi, że docenia znaczenie umiejętności budowania relacji, niezależna analiza 78 najlepszych firm na Glassdoor przeprowadzona przez BetterUp wykazała, że ​​po pandemii pracownicy wciąż mają trudności z odbudowaniem kontaktów, a trzech na pięciu twierdzi, że ich pracodawcy nie wykonują dobrej pracy we wspieraniu więzi społecznych.


36% pracowników twierdzi, że nie stara się tworzyć wysokiej jakości relacji ze swoim zespołem i nie zna swoich kolegów z zespołu. Co więcej, najnowsze dane pokazują, że 44% pracowników nie ma w pracy prawdziwego przyjaciela; 43% nie ma poczucia związku ze współpracownikami; 38% nie ufa swoim współpracownikom; a 22% nie ma ani jednego przyjaciela w pracy.


2. Doceniaj swoich pracowników

W erze rekordowych obrotów pracownicy są wypaleni, niezaangażowani i niechętni do odkrywania nowych możliwości. Jak więc liderzy biznesowi mogą utrzymać zaangażowanie i utrzymanie swojego zespołu podczas Wielkiego Przetasowania?


Aby odpowiedzieć na to pytanie, Achievers Workforce Institute przeprowadził ankietę wśród ponad 4 200 pracowników i 1 600 liderów HR na całym świecie. Badacze behawioralni odkryli, że klucz sprowadza się do dwóch słów: uznanie pracownika.


Zgodnie z wynikami badania opublikowanymi w Achievers' 2022 State of Recognition Report, pracownicy, którzy są regularnie nagradzani, mają wyższy poziom zaangażowania w pracę, a dwie trzecie (65%) przyznaje, że poczucie uznania zmniejszyłoby ich chęć poszukiwania pracy.


„Chociaż uznanie przybiera wiele form, zwykłe podziękowanie za dobrze wykonaną pracę nie wywołuje znaczącej reakcji pracowników” – mówi Natalie Baumgartner, Główny Naukowiec ds. HR w Achievers i Dyrektor Achievers Workforce Institute.


„Pracownicy chcą usłyszeć, w jaki sposób przesunęli igłę w projekcie lub dlaczego w znaczący sposób zmienili życie współpracownika. Podczas gdy ciepła „miła praca” jest zawsze mile widziana, pracownicy naprawdę chcą słyszeć osobiste i ukierunkowane na wpływ słowa pochwały”.


Kiedy pracownicy zostali zapytani, czy chcieliby częstszego lub bardziej znaczącego uznawania, ponad połowa (64%) stwierdziła, że ​​chciałaby być doceniana w sposób znaczący. Tak więc następnym razem, gdy członek zespołu poprowadzi spotkanie z zaraźliwą energią lub zabłyśnie godnym naśladowania kreatywnym talentem PowerPoint, e-mail z uznaniem — z wyraźnymi szczegółami — zrobi różnicę.


3. Komunikuj się jasno i konsekwentnie

Aby pracownicy czuli się bezpiecznie, dobrzy liderzy informują ludzi o nadchodzących planach i projektach, terminach oraz wszelkich zachodzących zmianach, dobrych lub złych; dają swoim pracownikom poczucie bezpieczeństwa poprzez zapewnienie, że ich praca i status jako pracowników są stabilne.


Kiedy pojawiają się trudne problemy, nie pozostawiają nikogo w zawieszeniu, wyciszając radio; natychmiast rozwiązują problem, spotykając się z zespołem osobiście (jeśli jest to fizycznie możliwe) lub niezwłocznie wysyłając e-mail, aby zaadresować oczekiwania ludzi.


Na zakończenie: zawsze bądź po stronie nadziei, siły, wytrwałości i współczucia. Twoim zadaniem jako lidera jest robienie wszystkiego, co konieczne, aby rozumieć i zaspokajać potrzeby swoich ludzi – pokazując, że cenisz ich nie tylko jako pracowników, ale także jako ludzi. 


Autorem powyższego artykułu jest Marcel Schwantes, a oryginalnie został on opublikowany an portalu www.inc.com

źródło: https://www.inc.com/marcel-schwantes/if-you-say-yes-to-this-1-question-your-leadership-skills-are-better-than-those-of-most-bosses.html

Tłumaczenie z j. angielskiego i podkreślenia w tekście: Empowerment Coaching


Zobacz także:

Moja podróż od przywództwa toksycznego do przywództwa służebnego

Servant Leadership - 8 wskazówek od liderów IT

Przywództwo Służebne - czym jest i skąd pochodzi?

Czym jest neuroprzywództwo?

Czym jest coachingowy styl zarządzania?

O roli lidera. Przypowieść o gwieździe

Czy twój autorytet w pracy jest zdrowy?

Bezpieczeństwo psychologiczne, a style przywództwa


Aż 24 korzyści płynące z mentoringu

Jak zwiększyć zaangażowanie pracowników - 7 rad coacha

Coaching online rewolucjonizuje rozwój przywództwa

Witamy w erze wypalenia zawodowego! Czy praca jest twoim Bogiem?

Toksyczna produktywność. Czy bierzesz w niej udział?

Pyrrusowe zwycięstwo w pracy

Typy kulturowe - Model Lewisa

Test na Styl Osobowości - jak go wybrać?


Coaching Kariery

Coaching Przywództwa

Coaching indywidualny online


106 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
Post: Blog2_Post
bottom of page