Jesteś lepszym liderem, niż większość szefów - jeśli Twoja odpowiedź na to 1 pytanie brzmi TAK


Coaching Biznesowy-Jesteś lepszym liderem niz wiekszosc szefow

Czy kiedykolwiek pracowałeś dla menedżera, który wywarł na tobie tak pozytywne wrażenie, że po latach nadal się nim chwalisz? To znaczy, że pod przywództwem tej osoby czułeś się jak cenna istota ludzka.


Nieżyjąca już działaczka na rzecz praw obywatelskich Maya Angelou powiedziała:


„Ludzie zapomną, co powiedziałeś, zapomną, co zrobiłeś, ale ludzie nigdy nie zapomną tego, jak sprawiłeś, że się czuli”.

Rzeczywiście, przywództwo to kwestia serca. O ile dążenie do wyników jest z pewnością kluczowe dla prowadzenia biznesu, najlepsi liderzy równoważą wyniki z relacjami - świetnymi relacjami.


Ocena, na jakim etapie jesteś w swojej przywódczej podróży, wymaga uczciwej samoanalizy, ponieważ poprzeczka dobrego przywództwa jest ustawiona dość wysoko. Jedno pytanie, które każdy na stanowisku kierowniczym powinien sobie zadać, to:


Czy moi ludzie czują się w pracy bezpieczni i połączeni więzią?


Badania nad bezpieczeństwem psychicznym przeprowadzone przez Amy Edmondson są dość wymowne. Kiedy liderzy pielęgnują kulturę bezpieczeństwa, w której pracownicy mogą swobodnie zabierać głos, eksperymentować, przekazywać informacje zwrotne i prosić o pomoc, prowadzi to do lepszych wyników wydajności.


Z drugiej strony, gdy brakuje bezpieczeństwa psychicznego, pojawia się strach. A strach jest szkodliwy dla pełnego wykorzystania potencjału firmy. Po prostu nie możemy być zaangażowani lub innowacyjni, kiedy się boimy.


Jak stworzyć większe bezpieczeństwo psychologiczne w miejscu pracy?


1. Pomóż swoim pracownikom poczuć więź

Praca na swoich urządzeniach stworzyła epidemię samotności. Nie chodzi tylko o to, że w dzisiejszych czasach ludzie czują się odizolowani, ale także o to, że w wielu firmach wśród pracowników po prostu brakuje silnej więzi. Nie ma społeczności.

Aby zrozumieć, jaki jest powód coraz bardziej widocznego kryzysu więzi, BetterUp Labs przeprowadziło w ciągu ostatnich trzech lat cztery badania obejmujące ponad 3 000 pracowników ze Stanów Zjednoczonych, oceniło dane od ponad 150 000 członków BetterUp i przeprowadziło niezależną analizę 78 czołowych firm na Glassdoor.


Badanie wykazało rozdźwięk między organizacjami, a opiniami ich pracowników na temat stanu kultury i więzi. Podczas gdy 96% liderów twierdzi, że docenia znaczenie umiejętności budowania relacji, niezależna analiza 78 najlepszych firm na Glassdoor przeprowadzona przez BetterUp wykazała, że ​​po pandemii pracownicy wciąż mają trudności z odbudowaniem kontaktów, a trzech na pięciu twierdzi, że ich pracodawcy nie wykonują dobrej pracy we wspieraniu więzi społecznych.