Po co nam WARTOŚCI w życiu? – odc. 3


Empowerment Coaching Blog-Po co nam Wartosci w Zyciu 3

W poprzednich odcinkach zdefiniowaliśmy pojęcie WARTOŚCI, pisaliśmy o tym jak działają Zniekształcenia i Generalizacje, o tym kiedy i jakie WARTOŚCI kształtują się w naszym życiu, a także o tym, jak ważne jest to, czy kierujemy się w życiu naszymi własnymi WARTOŚCIAMI.


Często bowiem startujemy w dorosłe życie z bagażem, który “zapakowano” nam w czasie naszego dzieciństwa i młodości. I często nie zdajemy sobie sprawy jak wielki wpływ ten bagaż ma na nasze wybory i na nasze postępowanie. Sam przeszedłem przez wieloletni proces “czyszczenia”, czy też pozbywania się niepotrzebnego balastu. Co więcej, ten proces wciąż trwa i sądzę, że będzie trwał do końca moich dni (chyba, że wcześniej uda mi się osiągnąć poziom “oświecenia” 😇


Nie przez przypadek WARTOŚCI są również jednym z pierwszych wątków, które pojawiły się na tym blogu. Wierzę bowiem głęboko (i jest to też moje osobiste doświadczenie), że najpierw trzeba mieć mocne, zdrowe fundamenty, żeby móc dalej pomyślnie budować. Jeżeli “nie odgrzybimy” fundamentów, możemy wieszać w oknach różowe firanki, w drzwiach dzwonki feng-shui itd. … a w domu i tak będzie toksyczna energia.


Dzisiaj więc w ramach podsumowania kilka praktycznych zasad, które rządzą WARTOŚCIAMI.


1. WARTOŚCI są ukrytymi filtrami, które decydują o tym na czym skupiamy naszą uwagę w życiu.

Bądź więc świadom(a) tego, jakie masz WARTOŚCI. W przeciwnym razie jest bardzo prawdopodobne, że nie wiesz dokąd zmierzasz, a w takim przypadku dojdziesz … gdziekolwiek.


2. WARTOŚCI są źródłem najgłębszej motywacji. Jeżeli coś jest zgodne z Twoją WARTOŚCIĄ, będziesz odczuwać prawdziwą wewnętrzną motywację, żeby to osiągnąć.


3. WARTOŚCI są kryteriami, których używamy do oceny naszych działań lub działań innych osób (po fakcie).

Jeżeli czujesz się źle po podjęciu jakiejś decyzji (i nie wiesz w gruncie rzeczy dlaczego?) – prawdopodobnie naruszył(a)eś jedną ze swoich WARTOŚCI. Bądź też wśród Twoich WARTOŚCI są takie, które są w konflikcie (o tym nieco więcej w dalszej części).


4. WARTOŚCI mają swoją wagę i są zorganizowane wg swojej ważności. Jeżeli jesteś w stanie zorganizować swoje życie tak, że realizujesz w nim pierwsze 5 najważniejszych WARTOŚCI – prawdopodobnie wypełnia Cię wewnętrzny spokój 🧘


5. Nasze WARTOŚCI ulegają zmianie wraz z upływem lat.

Właściwie lepiej byłoby napisać, że WARTOŚCI zmieniają się wraz z naszym rozwojem.  W różnych okresach naszego życia w sposób naturalny inne wartości są dla nas najważniejsze. Wszystko ma również swoją kolej rzeczy i swój czas. Jeżeli najpierw nie dopełni się pierwsza w kolejności rzecz, nie można oczekiwać, że zamkniemy drugą.


6. Jeżeli dwie WARTOŚCI są w konflikcie, może być tak, że w jednej sytuacji będziesz motywowany(a) przez jedną z nich, w innej podobnej przez drugą – co w rezultacie będzie tworzyło sprzeczne rezultaty, jak również nieokreślone poczucie winy.


Oto przykłady typowych konfliktów:


- kariera i wolność,

- wolność i rodzina,

- poczucie bezpieczeństwa i rozwój


Rozstrzygnięcie konfliktów może spowodować niezwykle korzystne zmiany w naszym życiu. Ja np. w którymś momencie zrezygnowałem z awansu w firmie, choć teoretycznie otwierał on “drzwi do nieba”. Ale po pierwsze nie chciałem spędzić swojego życia w pracy. A po drugie nie mogłem się zgodzić na to, żeby ten awans odbył się na zasadach i w sposób, jaki mi go zaproponowano.


7. Nasze przekonania grupują się wokół naszych WARTOŚCI i wspierają je. Dlatego też rozwiązanie problemu na poziomie WARTOŚCI bardzo często w sposób kompleksowy rozwiązuje trudności związane z wieloma negatywnymi przekonaniami.

WARTOŚCI są tym, co jest dla nas ważne. Przekonania są opisem zasad, wg których to, co jest dla nas ważne uzewnętrznia się w świecie. WARTOŚCI są sposobem zorganizowania wielu przekonań wokół jednego tematu. Dlatego też WARTOŚCI w sposób bezpośredni wpływają na nasze przekonania.


8. Jest niezwykle ważne, aby nasze WARTOŚCI formułować w sposób pozytywny. Jako coś, czego CHCEMY WIĘCEJ, a nie coś, CZEGO CHCEMY MNIEJ. Coś, w kierunku czego chcemy zmierzać, a nie coś, czego chcemy unikać.

Jeżeli chcemy czegoś uniknąć – musimy na tym skupić naszą uwagę. Jeżeli więc sformułujemy naszą wartość jako BRAK CIERPIENIA, nasz umysł poprowadzi nas do CIERPIENIA.


Można zapytać dlaczego mielibyśmy w sposób odruchowy skupiać się na tym, żeby czegoś uniknąć? Tak dzieje się, kiedy doświadczyliśmy w swoim życiu mocnego negatywnego przeżycia emocjonalnego.  Wtedy rodzi się mechanizm pt. “Świat jest niebezpieczny, trzeba uważać na to niebezpieczeństwo”. Aby jednak móc śledzić to potencjalne niebezpieczeństwo (i w razie konieczności móc się przed nim szybko obronić) skupiamy na nim naszą uwagę – w efekcie przyciągając jeszcze więcej kłopotów.


Czy coaching może pomóc? TAK, zdecydowanie tak. Nie tylko w to wierzę, ale doświadczyłem tego wielokrotnie w czasie sesji coachingowych. Praca na poziomie WARTOŚCI przynosi daleko idące i TRWAŁE zmiany. Przestajemy oszukiwać samych siebie, stajemy się autentyczni i nawiązujemy prawdziwą więź z samym(ą) sobą. Wszystko się upraszcza, przychodzi wewnętrzny spokój. A ludzie wokół nas nagle zauważają, że zaszła w nas jakaś istotna zmiana. I bardzo chcą się dowiedzieć co się tak naprawdę stało 🤔Zobacz także:

Po co nam WARTOŚCI w życiu – odc. 1

Po co nam WARTOŚCI w życiu – odc. 2


#wartości #RozwójOsobisty #coaching #coachingonline #mentoring

117 wyświetleń0 komentarzy