Po co nam WARTOŚCI w życiu? – odc. 3


Empowerment Coaching Kraków Blog-Po co nam Wartości w Życiu 3

W poprzednich odcinkach zdefiniowaliśmy pojęcie WARTOŚCI, pisaliśmy o tym jak działają Zniekształcenia i Generalizacje, o tym kiedy i jakie WARTOŚCI kształtują się w naszym życiu, a także o tym, jak ważne jest to, czy kierujemy się w życiu naszymi własnymi WARTOŚCIAMI.


Często bowiem startujemy w dorosłe życie z bagażem, który “zapakowano” nam w czasie naszego dzieciństwa i młodości. I często nie zdajemy sobie sprawy jak wielki wpływ ten bagaż ma na nasze wybory i na nasze postępowanie. Sam przeszedłem przez wieloletni proces “czyszczenia”, czy też pozbywania się niepotrzebnego balastu. Co więcej, ten proces wciąż trwa i sądzę, że będzie trwał do końca moich dni (chyba, że wcześniej uda mi się osiągnąć poziom “oświecenia”) 😇


Nie przez przypadek WARTOŚCI są również jednym z pierwszych wątków, które pojawiły się na tym blogu. Wierzę bowiem głęboko (i jest to też moje osobiste doświadczenie), że najpierw trzeba mieć mocne, zdrowe fundamenty, żeby móc dalej pomyślnie budować. Jeżeli “nie odgrzybimy” fundamentów, możemy wieszać w oknach różowe firanki, w drzwiach dzwonki feng-shui itd. … a w domu i tak będzie toksyczna energia.


Dzisiaj więc w ramach podsumowania kilka praktycznych zasad, które rządzą WARTOŚCIAMI.


1. WARTOŚCI są ukrytymi filtrami, które decydują o tym na czym skupiamy naszą uwagę w życiu

Bądź więc świadom(a) tego, jakie masz WARTOŚCI. W przeciwnym razie jest bardzo prawdopodobne, że nie wiesz dokąd zmierzasz, a w takim przypadku dojdziesz … gdziekolwiek.


2. WARTOŚCI osobiste są źródłem najgłębszej motywacji

Jeżeli coś jest zgodne z Twoją WARTOŚCIĄ, będziesz odczuwać prawdziwą wewnętrzną motywację, żeby to osiągnąć.


3. WARTOŚCI osobiste są kryteriami, których używamy do oceny naszych działań lub działań innych osób (po fakcie)

Jeżeli czujesz się źle po podjęciu jakiejś decyzji (i nie wiesz w gruncie rzeczy dlaczego?) – prawdopodobnie naruszył(a)eś jedną ze swoich WARTOŚCI. Bądź też wśród Twoich WARTOŚCI są takie, które są w konflikcie (o tym nieco więcej w dalszej części).


4. WARTOŚCI mają swoją wagę i są zorganizowane wg hierarchii ważności

Jeżeli jesteś w stanie zorganizować swoje życie tak, że realizujesz w nim pierwsze 5 najważniejszych WARTOŚCI – prawdopodobnie wypełnia Cię wewnętrzny spokój 🧘


5. Nasze osobiste WARTOŚCI ulegają zmianie wraz z upływem lat

Właściwie lepiej byłoby napisać, że WARTOŚCI osobiste zmieniają się wraz z naszym rozwojem.  W różnych okresach naszego życia w sposób naturalny inne wartości są dla nas najważniejsze. Wszystko ma również swoją kolej rzeczy i swój czas. Jeżeli najpierw nie dopełni się pierwsza w kolejności rzecz, nie można oczekiwać, że zamkniemy drugą.


6. K