top of page

Bezpłatny Guidebook pdf
Jak odkryć swoje Wartości Osobiste
 

Bezpłatny ebook pdf pt Jak odkryć swoje Wartości - strona tytułowa

Jak często zadajesz sobie pytanie:

co jest dla mnie ważne w Życiu?

Jak dobrze znasz odpowiedź na to pytanie?

Ten guidebook w formacie pdf poprowadzi Cię
przez proces odkrywania i porządkowania swoich WARTOŚCI.

Zaletą tego procesu jest prostota. Będziesz potrzebował(a) jedynie ciszy, długopisu i kilku kartek papieru. Oprócz konkretnych instrukcji, w opisie znajdziesz również przykłady, aczkolwiek nie będzie ich zbyt wiele, aby nie sugerować Ci odpowiedzi
i nie wpływać na Twoje wybory.

Po zakończeniu pracy otrzymasz listę
10 najcenniejszych dla Ciebie WARTOŚCI, uporządkowanych w kolejności ich ważności
.

Podaj swoje dane, aby pobrać bezpłatny Guidebook

Plik jest stosunkowo duży - prosimy o cierpliwość

przy pobieraniu.

Po zakończeniu procesu  otrzymasz od nas e-mail,

a plik znajdziesz w folderze 'Pobrane" na swoim dysku

Wielu z nas wciąż szuka swojej drogi na tym świecie. Zastanawiamy się:

 • jak uzyskać poczucie kontroli nad własnym życiem?

 • jak realizować swoje własne cele - nie cele innych osób?

 • jak i gdzie zacząć, żeby wejść na właściwą ścieżkę rozwoju?

 • jak być szczęśliwym?

Ten bezpłatny guidebook pomoże Ci w odnalezieniu odpowiedzi na te pytania. Nie znajdziesz tu jednak gotowych odpowiedzi. Nie znajdziesz też złotej recepty na bycie szczęśliwym. Bo uważam, że każdy z nas musi te odpowiedzi znaleźć w sobie sam.

Wiele dróg prowadzi na szczyt i sądzę, że każdy z nas musi znaleźć własną. Tylko wtedy mamy szansę przeżyć prawdziwie szczęśliwe życie, NASZE życie. Tańczyć do swojej muzyki, nie do muzyki innych osób.

A to, oprócz wiedzy, doświadczenia i charakteru wymaga przede wszystkim samoświadomości. I decyzji o przyjęciu odpowiedzialności za swoje dorosłe lata.

Jeżeli chcemy mieć kontrolę nad swoim życiem, musimy wiedzieć, dokąd zmierzamy. Musimy umieć wybierać to, co jest dla nas naprawdę ważne. Posiadanie takiego generalnego azymutu bardzo pomaga w podejmowaniu codziennych decyzji, a najbardziej wtedy, kiedy czekają nas najtrudniejsze życiowe wybory.

Trzeba więc najpierw odrobić zadania domowe, aby móc wyruszyć w swoją podróż z jasno określonym celem. Trzeba się zatrzymać, aby móc potem przyśpieszać.

 

Jednym z najtrudniejszych, a zarazem najbardziej owocnych zadań do wykonania może być uświadomienie sobie i uporządkowanie swoich WARTOŚCI życiowych.

To one stanowią osnowę naszego życia. To wokół nich możemy jasno wyznaczać swoje cele i czerpać z ich realizacji prawdziwą satysfakcję. Satysfakcję nie obarczoną żadnym poczuciem winy.

Najważniejszą część tego bezpłatnego guidebooka stanowi ostatni rozdział, gdzie przedstawiona jest metoda odkrywania i porządkowania WARTOŚCI osobistych. Zawarte tam precyzyjne instrukcje poprowadzą Cię krok po kroku.

 

Zanim jednak do nich przejdziesz, przeczytaj proszę uważnie strony ją poprzedzające. Mają one na celu zbudować solidny fundament, który pomoże skorzystać z tej metody w sposób maksymalnie skuteczny.

Powodzenia! I do usłyszenia w newsletterze.


Cykl artykułów (tekstów) nt. Wartości Osobistych

A jeżeli jesteś szczerze zainteresowany tematem Wartości życiowych, zapraszam serdecznie do przeczytania cyklu dedykowanych artykułów. Znajdziesz je na blogu Empowerment Coaching Kraków pod poniższym linkiem.

Cykl artykułów pt. Po co nam Wartości w życiu

 

Te artykuły są jednymi z pierwszych, które zostały opublikowane na naszym blogu. I nie jest to przypadek. Znajdziesz tam, między innymi, następujące informacje:

 • kiedy i jakie WARTOŚCI życiowe kształtują się w naszym życiu,

 • jak w procesie tworzenia WARTOŚCI osobistych działają Zniekształcenia i Generalizacje,

 • jak ważne jest to, czy kierujemy się w życiu naszymi własnymi WARTOŚCIAMI,

 • czy WARTOŚCI osobiste mogą ulegać zmianie z biegiem lat,

 • co się dzieje, gdy dwie nasze WARTOŚCI są w konflikcie ze sobą.
   

Można czasami usłyszeć, że ktoś “nie wyznaje żadnych wartości”.  Bez względu jednak na to kim jesteś, zawsze znajdziemy “to cos”, co jest dla Ciebie ważne.

 

Rozwiązanie polega na tym, czy jesteś świadom tego, jakimi wartościami się kierujesz. To my tworzymy nasze Życie, a jego kształt w ogromnej mierze zależy od tego, jakie wartości wyznajemy oraz które z nich są świadome, a które nie.

 

Dogłębne przyjrzenie się temu tematowi może Cię doprowadzić do bardzo cennych odkryć:

 

 • np. odpowiedzi na pytanie, dlaczego przydarza Ci się regularnie coś, czego nie chcesz (częścią tego tematu może być tzw. “pech”)

 • zrozumienia dlaczego tak, a nie inaczej reagujesz na wybrane sytuacje lub osoby

 • zidentyfikowania Twoich wewnętrznych konfliktów (i np. zrozumienia dlaczego po dokonaniu pewnego wyboru czujesz się z nim źle, choć dołożyłeś najlepszych starań, żeby podjąć najlepszą z możliwych decyzję)

Dlaczego tak jest?

 

Ponieważ nasze osobiste wartości są filtrami w oparciu o które, tworzymy nasz wewnętrzny obraz rzeczywistości. Również nasz obraz samych siebie.

 

Nasz mózg pracuje w taki sposób, że filtruje, usuwa, zniekształca i generalizuje informacje, które docierają do nas z zewnątrz i z naszego wnętrza. W cyklu artykułów opublikowanych na blogu znajdziesz obszerne wytłumaczenie jak działają poszczególne filtry, przez które informacja przechodzi do naszego świadomego umysłu.

Dlaczego praca z Wartościami Osobistymi jest tak skuteczna?

Im bardziej jesteśmy nieświadomi naszych filtrów, tym bardziej Życie nam się przytrafia. Mamy wrażenie, że jest poza naszą kontrolą i koniec końców nie czujemy się za nie odpowiedzialni. O frustracji temu towarzyszącej nie wspomnę.

 

Ale jest dobra wiadomość!

 

Można się nauczyć identyfikować swoje nieświadome filtry i podążając ścieżką rozwoju osobistego, coraz lepiej nad nimi pracować. To niełatwy proces, ale wart zachodu. Bo dzięki temu przejmujemy prawdziwą kontrolę nad sobą i nad własnym Życiem. Możemy wtedy świadomie decydować o tym, jak reagujemy na poszczególne zdarzenia zewnętrzne.

Bo przecież tak naprawdę nie to jest najważniejsze co się wydarza, ale to jak my na to zdarzenie reagujemy. Na wiele sytuacji nie mamy i nigdy nie będziemy mieli wpływu. Stąd też bardzo pomocne jest nauczenie się takiego reagowania, które nie będzie dokładało nam niepotrzebnego, nieuzasadnionego bólu. Kluczem jednak znowu jest świadomość.

Jak już niejednokrotnie wspominaliśmy na naszej witrynie, w obszarze rozwoju osobistego nie ma drogi na skróty. Nasz dziesiejszy świat wywiera na nas nieustanną presję szepcząc lub krzycząc: więcej, więcej, więcej ...

Musisz się rozwijać. Musisz być lepszy od innych. Musisz być szybszy. Musisz dodawać wartość, itp., itd.

A paradoks polega na tym, że dopóki nie zamkniesz starych drzwi, nie warto otwierać nowych. Jeśli otworzysz nowe drzwi, kiedy stare pozostają wciąż otwarte - powstanie przeciąg!

Zanim więc zaczniesz do siebie dodawać, upewnij się, że oczyściłeś się z tego, co nie jest Twoje.

Zanim zaczniesz siebie kreować i dodawać kolejne piętra, zapewnij czysty, mocny, odporny fundament, na którym będziesz mógł budować bez niespodzianek.

Podsumowanie korzyści płynących z pracy z Wartościami Osobistymi

Podsumujmy więc. Wartości osobiste są tym, co jest dla nas ważne. Nasze przekonania grupują się wokół naszych Wartości i wspierają je. Dlatego też rozwiązanie problemu na poziomie osobistych Wartości bardzo często w sposób kompleksowy rozwiązuje trudności związane z wieloma negatywnymi przekonaniami.

 

Przekonania są opisem zasad, wg których to, co jest dla nas ważne uzewnętrznia się w świecie. Wartości osobiste są sposobem zorganizowania wielu przekonań wokół jednego tematu. Dlatego też Wartości w sposób bezpośredni wpływają na nasze przekonania.

Praca na poziomie Wartości  przynosi daleko idące i TRWAŁE zmiany. Przestajemy oszukiwać samych siebie, stajemy się autentyczni i nawiązujemy prawdziwą więź z samym sobą. Wszystko się upraszcza, przychodzi wewnętrzny spokój. A ludzie wokół nas nagle zauważają, że zaszła w nas jakaś istotna zmiana. I bardzo chcą się dowiedzieć co się tak naprawdę stało.

Jesteś więc o krok od rozpoczęcia tej pozytywnej zmiany.

Pozdrawiam serdecznie,

Ryszard Skarbek

bottom of page