top of page

Jak powstają emocje, lista emocji,
piramida potrzeb Maslowa,
bezpłatny ebook pdf
 

Jak Powstają Emocje Sekretne Życie Mózgu pdf

 

Na pewno nie raz dręczyło Cię następujące pytanie: jak sobie poradzić z emocjami?

Zwłaszcza tymi trudnymi emocjami. Ale czy zastanawiałeś się również, co jest pierwsze: myśl, czy uczucie?

I do czego właściwie służą nam emocje? Jaki jest związek pomiędzy emocjami, a  naszymi przekonaniami, potrzebami i wartościami?

A co najważniejsze, czy emocje pozostają poza naszą kontrolą, czy też mamy wybór naszej postawy i zachowania? A jeśli tak, to kiedy i w stosunku, do których emocji?

Odpowiedzi na te pytania są ważne, ponieważ to emocje tak naprawdę decydują, za które działania i cele zabierzemy się najpierw, a które zostawimy na potem. To emocje decydują o większości naszych decyzji zakupowych. Ale decydują też o elastycznej zmianie zachowania i zdolności przystosowania się do sytuacji.

A umiejętność rozpoznawania swoich emocji i świadomego, dojrzałego radzenia sobie z nimi jest absolutnie niezbędna do utrzymania zdrowia psychicznego oraz dobrego samopoczucia.

Ten bezpłatny 30-stronicowy ebook w formacie pliku pdf odpowiada na te pytania.

Zawarta jest w nim również pełna lista emocji pdf.
 

Podaj swoje dane, aby pobrać bezpłatny ebook emocje pdf
 

Postępy nauki w badaniach nad emocjami

 

Naukowcy długo byli zdania, że emocje są wbudowane w ciało i zakodowane w mózgu. Należał do nich Paul Ekman, amerykański psycholog, pionier w dziedzinie badań nad emocjami, zaliczany do grupy 100 najwybitniejszych psychologów XX wieku. To on w latach 70 XX wieku opublikował koncepcję Emocji Podstawowych oraz ich mimicznej ekspresji.

Jednak od początku XXI wieku nauka o emocjach przechodzi rewolucję - głównie dzięki dostępowi do nowoczesnych metod obrazowania pracy mózgu. 

Wśród naukowców XXI wieku na pierwszy plan wysuwa się Lisa Feldman Barrett, profesor psychologii na Northeastern University, autorka opublikowanej w roku 2017 przełomowej książki pt. "Jak powstają emocje. Sekretne życie mózgu".

To ona jest autorką koncepcjii Emocji Konstruowanych, która podważa obowiązujący dotychczas sposób myślenia o emocjach i przynosi wiele praktycznych konsekwencji.

Czy piramida potrzeb Maslowa jest nadal aktualna?

 

Na pewno spotkał(a)eś się z Piramidą Maslowa. Piramida Potrzeb Maslowa, inaczej zwaną hierarchią potrzeb, jest najbardziej znaną teorią dotyczącą potrzeb i motywacji, które kierują ludzkim zachowaniem.

Abraham Maslow był amerykańskim psychologiem, który na podstawie swoich badań sklasyfikował i podzielił wszystkie potrzeby każdego człowieka na pięć grup.

Ale zrobił to w roku 1943.

Od tego czasu świat bardzo się zmienił. I choć w swych podstawach Piramida Maslowa dalej ma zastosowanie, to w dzisiejszym świecie większość naszego społeczeństwa (a przynajmniej większość ludzi mieszkających w krajach wysokorozwiniętych) ma zaspokojone potrzeby podstawowe, a paradoksalnie zmaga się z potrzebami wyższego poziomu. Potrzeby te zmieniają się wraz ze wzrostem tempa życia, rozwojem technologii i cywilizacji w ogóle.

W związku z tym, w naszym bezpłatnym ebooku pdf "Jak powstają emocje?", oprócz porównania teorii Emocji Podstawowych oraz Emocji Konstruowanych, znajdziesz również odniesienie do Piramidy Potrzeb Maslowa oraz listy potrzeb nowoczesnego człowieka wg koncepcji tzw. Porozumienia Bez Przemocy (ang. NVC, Non-Violent Communication). 

Piramida Potrzeb Maslowa - j.

 

Ponadto w naszym bezpłatnym ebooku nt. emocji umieściliśmy również pełną listę emocji pdf pokazaną w dwóch odsłonach: pierwsza część to lista emocji, które odczuwamy w sytuacji, kiedy nasze potrzeby SĄ zaspokojone; druga część to lista emocji w sytuacji, kiedy nasze potrzeby zaspokojone NIE są. Poniżej prezentujemy część ze skonsolidowanej przez nas listy emocji człowieka.

Lista emocji człowieka - bezpłatny ebook pdf


Zawartość bezpłatnego ebooka nt. emocji

Jeżeli interesują Cię poruszone wyżej tematy, zapraszamy serdecznie do wypełnienia prostego formularza i pobrania bezpłatnego ebooka pdf pt. "Jak powstają emocje?". Został zaprojektowany w taki sposób, aby umożliwić jak najbardziej komfortowe z niego korzystanie bezpośrednio na ekranie komputera, laptopa lub smartphona.

Pełny spis treści ebooka pdf pt. "Jak powstają emocje?"

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, zapoznaj się z pełnym spisem treści naszego ebooka. Oto lista rozdziałów składających się na tę bezpłatną książeczkę o emocjach:

1. Jak powstają emocje - wstęp
 

2. Koncepcja i Lista Emocji Podstawowych Paula Ekmana
 

3. Koncepcja Emocji Konstruowanych Lisy Feldman Barrett
 

4. Porównanie koncepcji i co to oznacza w praktyce
 

5. Piramida potrzeb Maslowa pdf
 

6. Lista potrzeb nowoczesnego człowieka wg Non-Violent Communication (NVC)
 

7. Lista emocji człowieka - pełna
 

8. Podsumowanie i wnioski
 

9. Osiem praktycznych wskazówek
 

jak powstają emocje sekretne życie mózgu pdf - Rozdział Podsumowanie i Wnioski

 

Niewątpliwą zaletą tego bezpłatnego ebooka jest połączenie ze sobą tematów: emocji, przekonań, wartości i potrzeb oraz odniesienie ich do najbardziej aktualnej sytuacji XXI wieku - zarówno w obszarze rozwoju nauki, jak i rozwoju współczesnego człowieka.

A najbardziej wartościową jego cześcią wydają się być:
Podsumowanie i Wnioski oraz 8 Praktycznych Wskazówek.

Staraliśmy się tak skonstruować ten ebook nt. emocji, aby z jednej strony zawierał potwierdzoną, miarodajną wiedzę, z drugiej tłumaczył tę wiedzę na praktyczny język naszej codzienności i ostatecznie dostarczał bardzo praktycznych wskazówek.

8 Praktycznych Wskazówek zawartych w tym ebooku można uznać za kompleksową nawigację dla całości naszego zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia. Wierzymy, że regularne praktykowanie każdego z ośmiu punktów może wprowadzić bardzo pozytywne i stosunkowo szybko widoczne zmiany w Twoim życiu.

Jak mówi mądre powiedzenie: "Knowledge makes everything simple". Skorzystaj więc najpierw z wiedzy nt. zdrowia psychicznego zawartej w tym bezpłatnym ebooku, następnie poświęć chwilę, żeby się nad nią zastanowić, a jeżeli odczujesz taką potrzebę - zweryfikuj przedstawione przez nas informacje korzystając z innych źródeł. I jeśli na koniec uznasz, że to do Ciebie przemawia - zacznij praktykować!

Ten bezpłatny ebook pdf naprawdę pomaga lepiej radzić sobie z emocjami.
 

Techniki dodatkowe do radzenia sobie z trudnymi emocjami w różnych sytuacjach

Jeżeli potrzebujesz szybkiej pomocy w radzeniu sobie z trudnymi emocjami i trudnymi sytuacjami, zapraszamy do zapoznania się z dedykowanym felietonem opublikowanym na blogu Empowerment Coaching pt.:

Znajdziesz tam dwie, bardzo praktyczne metody radzenia sobie z trudnymi emocjami.
 

Pierwsza służy do refleksji nad sytuacją, która już miała miejsce. To trzy krótkie, ale bardzo mocne i skuteczne pytania.

Drugą warto stosować w trakcie dowolnej sytuacji, spotkania, rozmowy. Nawet takiej, w której nie bierzesz aktywnie udziału, ale czujesz, że coś dzieje się z Twoimi emocjami i nie bardzo rozumiesz co i dlaczego? To metoda opracowana przez Marshalla Rosenberga, twórcę koncepcji Porozumienia Bez Przemocy (ang. NVC: Non-Violent Communication). Ta sama, dzięki której powstała nasza pełna lista emocji pdf.

A jeżeli Twoim szczególnym wyzwaniem jest relacja z szefem, często "okraszona" konfliktami, brakiem zrozumienia i trudnymi emocjami, zapraszamy do przeczytania specjalnego opracowania pt. 

Co prawda zaprezentowane tam zasady i konkretne techniki nie dotyczą tylko relacji z szefem i mogą być z powodzeniem stosowane w dowolnej relacji (np. z klientem lub z innym pracownikiem), to jakoś tak się składa, że w relacji z szefem są one niezwykle skuteczne. A poza tym ta relacja jest chyba najważniejszą relacją w naszym życiu zawodowym, nieprawdaż?

bottom of page