Jak stawiać zdrowe granice? I co jeśli ktoś je łamie?


Empowerment Coaching Blog Krakow-Jak stawiać zdrowe granice

Dziś kolejny gościnny post z bardzo wartościowym, a przede wszystkim praktycznym tekstem dot. asertywności i umiejętności stawiania granic w relacjach z ludźmi. Znajdziemy w nim m.in. odpowiedzi na takie pytania: jakie mamy granice? jak poznać, że ktoś łamie nasze granice? jak sobie radzić z granicami zbyt szczelnymi? Zawarte w nim praktyczne wskazówki mogą się okazać bardzo skuteczne zarówno w naszym związku, jak i w kontaktach z ludźmi toksycznymi lub trudnym szefem.


Autorem felietonu jest Kasia Frużyńska (na zdjęciu). Psycholog, trener i coach. W swojej pracy pomaga ludziom skutecznie się dogadywać. Wierzy, że małżeństwo i rodzina to najważniejsze, o co możemy zadbać. Prowadzi bloga www.zblyskiemwoku.pl i grupę Rodzina z błyskiem w oku na Facebooku, gdzie proponuje wyzwania i ćwiczenia. W najbliższym czasie uruchamia też kurs dla szukających równowagi między pracą i życiem domowym. Więcej informacji można znaleźć tutaj.


 

Jak stawiać zdrowe granice w relacjach z ludźmi?


Po co nam granice?

Granice pozwalają nam na bliskość i bezpieczeństwo jednocześnie. Nie powiesz pani w sklepie „ale mam ochotę się dziś przytulić”, ale już partnerowi dobrze byłoby to powiedzieć. Granice są o tym, co do siebie dopuszczasz, a co nie. Np. nie jesz niczego, czego składu na opakowaniu nie rozumiesz. Żeby stawiać zdrowe granice, po pierwsze uświadom sobie, jakie masz.


Jakie mamy granice?

Granice fizyczne – np. jak blisko kogoś lubię być w rozmowie, jak dbam o swoją przestrzeń (np. zamykam się w pokoju, gdy pracuję). Respektuję czyjąś granicę, gdy np. pytam, czy mogę dotknąć ciążowy brzuch koleżanki, gdy nie czytam maili i smsów męża.

Granice psychiczne – mówię, jeśli o czymś nie chcę rozmawiać, daję sobie czas na ochłonięcie po kłótni, nie odpowiadam na wścibskie pytania (o tym, jak to robić, za chwilę).


1. Ćwiczenie – jakie masz granice?

Pomyśl o 3 swoich zasadach, granicach, które stosujesz, zobacz jak ci służą, np. nie robię interesów z rodziną, pracuję od 7-15, etc. Jeśli masz ochotę, podziel się w komentarzu przykładami, może zainspirują innych!


Jak poznać, że ktoś łamie nasze granice?

  • Zwykle czujemy, że coś jest nie tak

  • Mamy dyskomfort („dziwnie się odezwał, o co mu chodziło?” , „nie wiem, czy dobrze zareagowałam”)

  • Czujemy złość, czasem przenoszoną na inne osoby (np. wkurzył mnie ktoś w pracy, nie zareagowałam tak, jakbym chciała i dostaje się domownikom albo kotu😊).

Jak poznać, czy moje granice są nieszczelne?