Coachingowe Pigułki Mądrości

 

Krótkie. Treściwe. Do przemyślenia. I do pobrania.

A ponieważ blog jest głównie w j. polskim, to Pigułki Mądrości są w j. angielskim.

Czym są Pigułki Mądrości? To myśli, refleksje, cytaty sławnych ludzi, a często również niewygodne pytania

- a wszystko to połączone jest z grafiką, która inspiruje i porusza wyobraźnię. 

To cytaty motywacyjne
 

Cytaty o życiu
 

Cytaty o rozwoju osobistym
 

To cytaty inspirujące!
 

Jeżeli chciał(a)byś otrzymywać informacje o pojawieniu się kolejnych Pigułek,

zapraszamy do wypełnienia prostego formularza subskrypcji dostępnego na dole witryny.

Dlaczego właśnie Coachingowe Pigułki Mądrości?

Banałem będzie stwierdzene, że jeden obraz przemawia bardziej, niz tysiąc słów. Ale tak jest w istocie. Co więcej, każdy z nas ma swój preferowany styl pozyskiwania informacji i podejmowania decyzji. I zależy on od tego, który z naszych pięciu zmysłów jest tym dominującym. To tak zwana modalność.

Przy okazji, zastanów się proszę jak lubisz podejmować decyzje: czy wolisz być sam w ciszy, czy też może preferujesz dyskusje w grupie? A jak najlepiej się uczysz? Czy poprzez czytanie dokumentów pisanych, czy też może oglądanie prezentacji lub słuchanie innych ludzi? W odpowiedziach na te pytania znajdziesz wskazówki dotyczące Twoich osobistych modalności. A jeżeli nie jesteś ich pewien - bardzo mogą pomóc Testy Psychometryczne.

Nie jest przypadkiem, że świat coraz częściej używa ikon, obrazków, filmów. To one sprawiają, że rozumienie staje się intuicyjne, a proces uczenia się nowych rzeczy bardzo przyspiesza.

Dlatego też i na naszej witrynie znajdziesz inspiracje, które są połączeniem trafnych cytatów, mocnych pytań i przemawiającej do wyobrażni grafiki.
 

Nazwaliśmy je Coachingowymi Pigułkami Mądrości, gdyż bardzo często w jednym zdaniu niezwykle celnie ujmują sedno sprawy.
 

To bardzo czesto są słynne cytaty, inspiracje, myśli mądrych ludzi jak również mocne pytania coachingowe,
które poszerzają perpsektywę patrzenia i są uderzjąco skuteczne.

 

Jedną z wielu praktyk rozwoju osobistego jest wybranie sobie na każdy tydzień jednej z myśli i świadome jej kontemplowanie. A na koniec tygodnia podsumowanie procesu jednym prostym, acz niezwykle cennym pytaniem:

Czego się w tym tygodniu nauczyłem?  O sobie, o moich bliskich, o świecie? O Człowieku?

Inspiracje i wskazówki

A w nagrodę, że cierpliwie doczytałeś aż do tego miejsca przedstawiamy listę inpsiracji i wskazówek, które poprowadzą Cię do lepszego, bardziej komfortowego życia. Prosimy jednak, aby korzystać z nich mądrze. Każdy z nas jest na innym etapie swojego życia, każdy ma inne potrzeby i inne lekcje do przepracowania. I to jest absolutnie OK. Na tym polega piękno świata i jego różnorodność. Tak naprawdę wszyscy jesteśmy w tej samej prodróży rozwojowej. Tylko startujemy z innego miejsca, wybieramy inne drogi, ale dużo wskazuje na to, że prędzej czy później spotkamy się w tym samym miejscu.

W ogromnej mierze te wskazówki, podpowiedzi, inspiracje są efektem wielu sesji coachingowych. Prowadzonych z takimi samymi ludźmi, jak Ty i ja. I tak samo jak Ty i ja, napotykającymi czasem "na przeszkodę", którą trzeba mądrze przepracować, aby stworzyć nową, lepszą wersję siebie.

 

Być może już ten sam fakt będzie dla Ciebie pozytywną inspiracją. Jak mówi ludowe powiedzenie: "cudza bida krzepi." A mówiąc poważnie: chcemy jeszcze raz podkreślić, że wszyscy jesteśmy w tej samej podróży rozwojowej.

 

Dzisiaj wybierz więc z tej listy tylko te inspiracje, które najbardziej z Tobą rezonują. Najlepiej nie więcej, niz trzy.

I zacznij to robić. Ćwicz. Praktykuj. Regularnie.

 

Jedną aktywność przez co najmniej 3 tygodnie (wg badań tyle czasu jest potrzebne dorosłemu człowiekowi, aby wypracować nowy nawyk).

Inspiracje i wskazówki nt. Rozwoju Osobistego

 1. Podejmij świadomy wysiłek, aby żyć chwilą, aby docenić i być wdzięcznym za siebie i innych wokół ciebie.
   

 2. Kilka razy dziennie przestań robić to, co robisz, aby obserwować, co robią inni. Zanotuj osoby i wydarzenia, które w jakiś sposób Cię inspirują.
   

 3. Opracuj i zapisz strategie, które pomogą Ci zwalczać/przeciwdziałać wątpliwościom, strachowi i poszukiwaniu wymówek.
   

 4. Podczas interakcji z różnymi ludźmi, zwróć uwagę na silne emocje, takie jak gniew, strach, niecierpliwość itp. Zastanów się, czy i jak każda interakcja i emocja pomagają Ci stać się lepszą osobą lub osiągnąć Twój cel.
   

 5. Wszyscy potrzebujemy czasami odrobiny "twardej miłości" i bezpośredniej szczerości. Zbadaj swoje postawy i działania, Czy sprzyjają tworzeniu atmosfery szczerości i otwartości?
   

 6. Dla każdego ze swoich ważnych celów wyznacz kilka osób lub wzorów do naśladowania, którym udało się osiągnąć podobny cel.
   

 7. Każdego dnia postaraj się zainspirować kogoś, kto przeżywa trudne chwile. Innymi słowy, zaoferuj komuś pomoc lub zrób wszystko, aby być uprzejmym.
   

 8. Zapisz realistyczne i nierealistyczne lęki, które przychodzą Ci do głowy, gdy próbujesz osiągnąć cel. W przypadku tych, które pojawiają się najczęściej, przeciwdziałaj im za pomocą pozytywnego wspomnienia/przypomnienia, które Cię wzmocni i zainspiruje do kontynuowania obranej ścieżki lub wykonania zadania.
   

 9. Rzeczy, które robisz, które są niewygodne, nieco bolesne lub trudne do zrobienia, pomagają Ci „ćwiczyć” lub rozwijać jakąś dziedzinę Twojego życia. Im częściej ćwiczysz i rozwijasz jakiś aspekt siebie, tym silniejszy się staniesz, aż Twoja siła zaskoczy nawet Ciebie.
   

 10. Czasami trudno jest postrzegać siebie w sposób obiektywny lub taki, jak widzą Cię inni. Obejmuje to  zarówno Twoje mocne strony, jak i obszary słabo rozwinięte. Porozmawiaj z innymi osobami, aby uzyskać szczegółowe informacje na temat aspektów, na które wg nich należy spojrzeć oraz perspektywy, z której należy skorzystać.
   

 11. Zaakceptuj swoje silne uczucia, ale ustal też, że z czasem się zmienią. Nie pozwól, aby Twoje emocje miały na Ciebie negatywny wpływ, powstrzymywały Cię przed postępami lub zmuszały Cię do rezygnacji. Dokonuj dobrych wyborów z racjonalnej pozycji.
   

 12. Kiedy czujesz się silny i zadowolony z siebie, zapisz i zapamiętaj rzeczy (lub osoby), które zainspirowały Cię do wyjścia poza to, czego się obawiałeś.
   

 13. Wyznacz sobie większy, aspiracyjny cel. Precyzyjnie opisz, co chcesz osiągnąć. A następnie podziel to na mniejsze cele SMART. Poprowadzą Cię one krok po kroku do osiągnięcia każdego mniejszego celu i ostatecznie poprowadzą Cię do osiągnięcia ostatecznego większego celu i sukcesu.
   

 14. Twoja wdzięczność i uznanie pomaga inspirować zarówno siebie, jak i innych. Przypomnij sobie chwile, kiedy zainspirowałeś lub pomogłeś komuś innemu poprzez prosty akt życzliwości.
   

 15. Kiedy ktoś przychodzi do Ciebie po jakąś pomoc, opinię, sugestię itp., uświadom sobie, że ta osoba postrzega Cię jako lidera, autorytet lub po prostu Cię ceni. Pomóż jej i kontynuuj dobrą pracę, inspirując innych.
   

 16. Uważaj na swoje nastawienie, emocje, wypowiadane słowa i komunikację niewerbalną za każdym razem, gdy wchodzisz w interakcję z ludźmi. Jeśli nie jesteś w nastroju „pomocy lub życzliwości”, możesz niechcący wysłać złą wiadomość i sprawić, że inni poczują się źle.
   

 17. Jeśli nie osiągasz pożądanego sukcesu, poświęć więcej czasu na udział w inspirujących i zachęcających działaniach, które przysporzą Ci nowej energii i sprawią, że z odnowionymi siłami wrócisz do relizacji swoich celów.
   

 18. Utrzymuj swoją nadzieję przy życiu. Tak długo, jak będziesz próbował, masz dużą szansę na osiągnięcie celu. Nie pozwól sobie na zbyt szybką rezygnację z prób i nadziei na przyszłość.
   

 19. Inspiruj siebie i innych pozytywnymi, afirmującymi, stwierdzeniami i przypomnieniami o tym, jak Wasze mocne strony umożliwiły Tobie (lub innym) odniesienie sukcesu. Przeżyj to ponownie!
   

 20. Ćwicz przekształcanie negatywnych wydarzeń i działań w pozytywne. Zidentyfikuj, w jaki sposób te negatywne doświadczenia pomogły Ci póxniej wprowadzić zmiany, które z kolei pomogły Ci odnieść sukces. Tak naprawdę najwięcej uczymy się na błędach.
   

 21. Podejmij świadomy wysiłek, aby skupiać się na pozytywach, bez względu na to, jak będą małe. Świadome wchodzenie w pozytywne nastawienie przyczynia się do wyższego poziomu inspiracji i pewności siebie.
   

 22. Stwórz listę strategii i działań, które działaja na Ciebie zachęcająco. Używaj ich, aby odeprzeć zniechęcające komentarze innych lub własną negatywną rozmowę wewnetrzną.
   

 23. Każdy rośnie i rozwija się w innym tempie. Daj sobie pozwolenie, by wyrosnąć poza ludzi wokół ciebie. Możesz przerosnąć niektóre osoby w całości lub w pewnym zakresie. Nie pozwól, aby ludzie, którzy nie chcą się rozwijać ściągali Cię w dół.
   

 24. Uczenie się lekcji w „trudny sposób” jest często bolesne. Kiedy rana się goi, a ból znika, znacznie łatwiej jest zobaczyć, jak „brzydkie” doświadczenie zmieniło Cię w piękną, nową osobę. Przypomnij sobie takie czasy z przeszłości.
   

 25. Kiedy odczuwasz presję i stres, zidentyfikuj części ciała, które są napięte lub bolesne. To znak, że Twoja siła psychiczna lub fizyczna rośnie. Potwierdź to głębokim, relaksującym oddechem i pozytywną frazą „potrafię” lub "This is not how this story is going to end!". Wybierz świadomie swoją rekację.
   

 26. Bądź wobec siebie wyrozumiały i cierpliwy. Koncentruj się na podejmowaniu działań prowadzących Cię do osiągnięcia swojego celu. Lepiej osiągać cele wolniej niż oczekiwałeś, niż iść tak szybko, że przegapisz ważne lekcje i spostrzeżenia z całego procesu.
   

 27. W miarę jak zmienia się Twoje życie, krąg Twoich znajomości rośnie i zmienia się. Skoncentruj się na znajomościach opartych na wcześniej istniejących, długotrwałych, głębokich relacjach. Pomagają Ci utrzymać stałe źródło wsparcia i stabilności, niezależnie od tego, gdzie jesteś i jak zmienia się Twoje życie.
   

 28. Kiedy czujesz się zdezorientowany lub przytłoczony tym, co powinieneś zrobić, ćwicz wyciszanie wewnętrznego monologu umysłu i pozwól swojemu duchowi pokierować Tobą.
   

 29. Zaakceptuj i doceń siebie takim, jakim jesteś. Twoja zdrowa miłość własna i pewność siebie będą promieniować i inspirować innych, jednocześnie przypominając Ci, że jesteś wartościowy.
   

 30. Skup się na swoim doświadczeniu. Obserwuj i bądx uważny. Małe zmiany i małe kroki, które podejmujesz, często uczą ważniejszych aspektów niż ostateczne osiągnięcie głównego celu. Te lekcje i wglądy są tylko Twoje, ponieważ inni rzadko widzą Twoją osobistą podróż, krok po kroku.
   

 31. Kiedy potrzebujesz inspiracji, spójrz na sprawy z innej perspektywy lub z innym nastawieniem. Wyjście poza swoją strefę komfortu pozwala zobaczyć nowe, inspirujące aspekty, zamiast powtarzać te same stare, znane pomysły.
   

 32. Otul swoją postawę i perspektywę grubą warstwą optymizmu i zaufania do siebie. Ochroni Cię to przed drobiazgami, które osłabiają Twój entuzjazm.
   

 33. Rozwijaj swoje umiejętności pozytywnego myślenia (ale nie naiwnego). Im bardziej jesteś pozytywnie nastawiony, tym większe prawdopodobieństwo, że osiągniesz swoje cele. Pamiętaj, że zawsze masz rację. Jeśli myślisz, że nie możesz, nie zrobisz tego. Jeśli myślisz, że dasz radę, znajdziesz sposób na rozwiązanie.
   

 34. Bycie „normalnym” to nie wszystko, co istnieje na tym świecie! To właśnie nieco „dziwni” ludzie wpadają na najbardziej pomysłowe rozwiązania. I wtedy my "normalni" żałujemy, że sami o tym nie pomyśleliśmy, a przecież mieliśmy to tuż przed oczami. Rozkoszuj się swoją wyjątkowością.
   

 35. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz inspiracji, czy chcesz zainspirować innych, bądź świadom swoich uczuć i prezentowanej postawy. Nawet kiedy się uśmiechasz, niewerbalne sygnały mogą informować innych, że jesteś sfrustrowany lub niezadowolony. Naucz się panować na komunikacją niewerbalną. Stanowi ona ponad 70% całej komunikacji człowieka. Dzięki temu będziesz wysyłać spójny przekaz, który będzie wiarygodny dla ludzi wokół Ciebie.
   

 36. Stwórz listę osób, miejsc, wydarzeń, historii/książek itp., które w przeszłości inspirowały Cię do realizacji Twoich celów. Wracaj do niej regularnie. Sprawdzaj, czy możesz dostosować którąś z pozycji na liście tak, aby podejmować dobre decyzje, odpowiadające Twoim obecnym potrzebom i sytuacji.
   

 37. Kiedy wyznaczasz cel, zrób sobie dodatkową notatkę, aby przypominać sobie, co Cię w nim ekscytuje i utrzymuje zainteresowanie jego osiągnięciem. Utrzymanie ekscytacji jest jedną z najważniejszych strategii, która pomaga zapewnić Ci sukces i osiągnięcie celu.
   

 38. Aby powtórzyć sukces poprzedniego osiągnięcia, ważne jest, aby postępować zgodnie z wcześniejszym  „dobrym przepisem”. Tak przecież jest np. z pieczeniem ciasta. Nie próbuj iść na skróty. Właściwe i konsekwentne postępowanie umocni Cię w podążaniu Twoją ścieżką. I dzięki temu będziesz z siebie dumny.
   

 39. Aby zwiększyć własną inspirację, zainspiruj kogoś, kto nie osiągnął jeszcze Twojego poziomu doświadczenia lub wiedzy. To jest też wspaniały sposób na własny rozwój osobisty. Sami uczymy się najlepiej, kiedy mamy czegoś nauczyć innych. Porządkujemy wtedy swoją wiedzę i zaczyamy dostrzegać to, czego do tej pory nie widzieliśmy.
   

 40. Kiedy wątpisz w siebie, umacniaj swoją wartość i pewność siebie, pomagając innym. Zwłaszcza tym, którzy nie mają zalet, którymi Ty zostałeś pobłogosławiony.