top of page

Coaching Kariery Zawodowej

Jedną z „cegiełek”, z których każdy z nas buduje swoje własne szczęście, jest poczucie spełnienia zawodowego.


W pracy spędzamy jedną trzecią naszego dnia, a w wielu przypadkach przebywamy tam jeszcze dłużej, nie tylko fizycznie, ale też mentalnie. O obowiązkach, problemach czy deadline'ach rozmyślamy nawet wtedy, gdy już zamkniemy drzwi biura lub wyłączymy służbowego laptopa. Przynosimy je do domu i nie potrafimy oddzielić ich od życia prywatnego. Jeśli praca i nasza kariera zawodowa nie przynoszą nam satysfakcji, rzutuje to na całe nasze życie. I czasem zmusza nas to do zmiany ścieżki kariery, a nawet poszukiwania pracy, Dobrym rozwiązaniem dla naszych problemów może być coaching kariery zawodowej. To jeden z najczęściej spotykanych rodzajów coachingu zawodowego w dzisiejszych czasach, w których praca zabiera nam tyle czasu, a odnalezienie się na coraz bardziej skomplikowanym rynku pracy, klarowność nt. celów zawodowych oraz ewentualna mądra zmiana pracy nabierają coraz większego znaczenia.
 

W jakich sytuacjach warto przemyśleć coaching kariery zawodowej?

Sesje coachingu kariery zawodowej podejmowane mogą być z różnych powodów. Poniżej przedstawione są niektóre z nich:
 

 • w codziennej pracy towarzyszy Ci poczucie stagnacji, masz wrażenie, że stoisz w miejscu,

 • pojawianie się w miejscu zatrudnienia jest dla Ciebie źródłem dużego stresu,

 • nie potrafisz wymienić pięciu swoich mocnych stron,

 • masz kłopot ze zdefiniowaniem swoich celów zawodowych,

 • Twoja praca nie daje Ci poczucia zadowolenia, jest tylko przykrym obowiązkiem,

 • chciałabyś coś zmienić w swoim życiu zawodowym, ale nie bardzo wiesz jak,

 • nie chcesz zmieniać zatrudnienia, ale masz trudności z odnalezieniem się w obecnej sytuacji,

 • brak Ci pewności, że wybrana droga kariery jest dla Ciebie właściwa,

 • rozważasz zmianę profilu zawodowego, szukasz nowej drogi zawodowej,

 • chciałabyś zaprojektować swoją ścieżkę kariery zawodowej, ale nie wiesz od czego zacząć, potrzebujesz rozwoju zawodowego,

 • chcesz podnieść swoją wartość na rynku pracy,

 • przygotowujesz się do poszukiwania pracy w innym miejscu, może nawet zagranicą,

 • w wyniku dłuższej przerwy w pracy (wynikającej np. z urlopu macierzyńskiego i opiekuńczego) obawiasz się powrotu do pracy zawodowej,

 • podczas dłuższej przerwy w Twojej pracy dużo zmieniło się na gorsze u Twojego pracodawcy i chyba nie chciałabyś tam wracać, ale nie wierzysz, że mogłabyś znaleźć miejsce gdzie indziej, jak również obawiasz się o bezpieczeństwo finansowe, 

 • straciłaś wiarę w siebie i w swoje możliwości, męczysz się w obecnym miejscu, ale obawiasz się zmiany pracy,

 • coraz częściej myślisz o zrobieniu sobie dłuższej przerwy od pracy,

 • zmagasz się z chronicznym przemęczeniem lub wypaleniem zawodowym.


Lista oczywiście nie jest kompletna – jeśli problem, z którym się zmagasz, nie jest na niej wymieniony, nie oznacza to, że taki indywidualny coaching nie jest dla Ciebie. Nie wahaj się szukać pomocy i porady. Doradztwo zawodowe pomaga klientowi nie tylko lepiej odnaleźć się na rynku pracy, ale przede wszystkim umożliwia dobre poznanie swoich mocnych stron oraz zidentyfikowanie  kompetencji zawodowych, które szczególnie wymagają rozwoju we współczesnym świecie.

Dzięki wsparciu coacha i dobrego doradcy zawodowego przede wszystkim lepiej zrozumiesz swoje aktualne potrzeby i upewnisz się, czy dalszy rozwój kariery byłby dla Ciebie wciąż korzystny w ramach obecnej organizacji, czy też nadszedł czas, żeby zmienić pracę. A jeśli przyszedł czas na zmianę pracy - dobry coach pomoże Ci jak najlepiej się do tego przygotować. I w przypadku wypalenia zawodowego poprowadzi Cię mądrze i powoli, wspierając Cię w pierwszej kolejności w odzyskaniu energii, wiary w siebie oraz motywacji i gotowości do zmiany pracy. Jest wiele korzyści wynikających ze skorzystania z profesjonalnego coachingu zawodowego.

Coach Kariery - Kto to taki?

Coach kariery to osoba, która wspiera pracowników w realizacji ich codziennych obowiązków, a do tego pomaga przy wyborze nowej drogi zawodowej. Zadawanie pytań to jego / jej druga natura. Pomaga lepiej poznać siebie, rozpoznać swoje mocne i słabe strony, dobrze zrozumieć swój styl komunikacji, swoje potrzeby, a nawet osobiste wartości. Pomaga również identyfikować i usuwać ograniczające przekonania na swój temat, towarzyszy w procesie zmiany zawodowej i buduje motywację do działania. Warto się do niego zwrócić zwłaszcza wtedy, gdy dosięgają nas objawy wypalenia zawodowego - w ramach coachingu, we współpracy ze specjalistą, możesz się ich skutecznie pozbyć.

Co dzieje się w procesie Coachingu Kariery?

Praca coacha to przede wszystkim zadawanie pytań. W wyniku zadawania wnikliwych pytań coach pomaga klientowi jak najlepiej usłyszeć siebie i dotrzeć do swojej prawdy. W procesie coachingu metodą GROW przechodzimy przez cztery główne etapy, które opisaliśmy szczegółowo na osobnej podstronie przedstawiającej modele coachingowe. Tam dowiesz się dokładnie czego można się spodziewać na sesjach coachingowych. Opisujemy je transparentnie w sposób bardzo kompleksowy.

Zadawanie pytań uruchamia w kliencie nieużywane zasoby i często pomaga klientowi przypomnieć sobie jak wieloma zasobami tak naprawdę już dysponuje. Dotyczy to zarówno mocnych stron (każdy je ma!), jak również unikalnego typu osobowości, zainteresowań, wyznawanych wartości oraz podsumowania dotychczasowych doświadczeń zawodowych i tego wszystkiego, co na dotychczasowej ścieżce zawodowej było sukcesem i dobrym wyborem.

 

Doradztwo zawodowe może być również ubogacone o wspólne zrobienie i analizę różnorodnych testów psychometrycznych, wśród nich między innymi testów osobowości, zachowań i kompetencji. W przypadku doradztwa zawodowego dotyczącego osób pracujących na stanowiskach kierowniczych testy psychometryczne mogą również dotyczyć stylu przywództwa bądź preferowanego stylu komunikacji interpersonalnej lub źródeł osobistej motywacji.

 

Tak więc praca na sesjach coachingowych pomaga jak najlepiej poznać siebie i ustalić cel, który ma być osiągnięty w procesie coachingu. A następnie wybrać taki plan działania, który umożliwi realizację tego celu. 

Podsumowując, dobre doradztwo zawodowe, to pomoc klientowi w lepszym poznaniu siebie i zdefiniowaniu swoich celów zawodowych, a potem towarzyszenie klientowi i wspieranie go w osiągnięciu tych celów. To również pomoc w odnalezieniu się na rynku pracy i wsparcie w procesie zmiany zatrudnienia - jeżeli decyzją klienta będzie zmiana pracy i kontynuowanie drogi zawodowej u nowego pracodawcy lub nawet jako wolny strzelec!

Jak radzić sobie z wypaleniem zawodowym?

Wypalenie zawodowe to zjawisko, które może przydarzyć się każdemu. Jest stanem fizycznym oraz emocjonalnym, który powstaje w wyniku długotrwałej ekspozycji na stres w środowisku pracy. Jego objawy mają charakter indywidualny i mogą nieco różnić się w zależności od osoby, która na nie cierpi.


Najbardziej powszechnymi symptomami wypalenia są: chroniczne zmęczenie, brak motywacji do pracy, trudności z pamięcią i koncentracją czy zaburzenia snu. Szacuje się, że w skali roku nawet 30% osób zatrudnionych w Polsce zaczyna je odczuwać.. Jeśli doskwierają Ci te dolegliwości i nie wiesz, jak się ich pozbyć, z pomocą przyjdzie Ci coach kariery. Coaching to usługa, na którą  zapotrzebowanie stale rośnie i zawsze jest dostosowana do indywidualnych potrzeb. Skuteczność procesów coachingu kariery plasuje się na bardzo wysokim poziomie. Piszemy o tym na specjalnej podstronie pt. korzyści płynące z coachingu 

Wsparcie bliskich to podstawa

Jednym z najlepszych sposobów na to, by poprawić swoje samopoczucie w obliczu wypalenia, jest rozmowa nie tylko z coachem, ale też rodziną i przyjaciółmi. Dobrze jest przełamać izolację, która często dotyka osoby wypalone i podzielić się swoimi przeżyciami. Może się okazać, że Twoje emocje są wyjątkowo trudne - może warto zrezygnować na chwilę z coachingu i zwrócić się po pomoc do psychoterapeuty?

Plan pracy - mała zmiana, duża różnica

Jeśli decydujesz się na kontynuację działalności w swojej branży, dobrym rozwiązaniem może być próba zmiany organizacji pracy. Kiedy dobrze zaplanujesz zadania, które wykonujesz w ciągu dnia, zaczniesz odczuwać mniejszy stres. Razem z coachem możesz wybrać taką kolejność i sposób wypełniania codziennych obowiązków, żeby poprawić swoje samopoczucie. To przyniesie Ci dodatkową motywację do działania.

Ponadto w ramach coachingu możesz nauczyć się dojrzałej asertywności. Również w tej dziedzinie zawodowy coach może zrobić dużą różnicę, zwłaszcza taki, który sam doświadczył podobnych wyzwań. To pomoże Ci dużo lepiej komunikować swoje potrzeby i lepiej stawiać granice, bardziej świadomie i spokojnie korzystać z informacji zwrotnej, a dzięki temu obniży poziom stresu i poczucie presji.

Nie bój się działać

Jedną z rzeczy, w których pomoże Ci coaching kariery, jest zmiana miejsca zatrudnienia oraz aklimatyzacja w nowej firmie – czasami to jedyne i najlepsze rozwiązanie. Nie wahaj się z niego skorzystać oraz sięgnąć przy tym po wsparcie specjalisty. To może również dotyczyć powrotu do pracy zawodowej po dłuższej przerwie. Np. powrotu z urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego.  W czasie tej przerwy w życiu zawodowym mogły zajść zarówno duże zmiany w Twoim miejscu pracy, jak również być może Ty sama zaczęłaś inaczej patrzeć na życie, na siebie i na to, co dla Ciebie naprawdę ważne. A tylko zachowanie odpowiedniej równowagi pomiędzy życiem zawodowym, a prywatnym gwarantuje prawdziwe zadowolenie z życia jako całości. Tak więc skorzystanie z coachingu zawodowego przynosi korzyści nie tylko w obszarze pracy. 
 

Coaching kariery – zasady

Podczas sesji coachingowej porozmawiamy o sytuacji w jakiej się znajdujesz - zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Jeśli wspólnie uznamy, że istnieje taka potrzeba, przeprowadzimy testy psychometryczne i omówimy ich wyniki - pomogą one w ocenie Twoich kwalifikacji i potencjału.

Pierwsza sesja jest bezpłatna. Nie podajemy określonej liczby spotkań, które wystarczą do rozwiązania Twojego problemu. Każda sytuacja jest bowiem indywidualna i takiego też wymaga podejścia. W czasie sesji wstępnej coach zadaje pytania, które pomagają jak najlepiej dostosować cały proces do Twoich indywidualnych potrzeb. A to przynosi korzyści w życiu osobistym i zawodowym. 

Również czas trwania pojedynczej sesji jest kwestią ustalaną w ramach indywidualnego kontraktu. Podstawową jednostką jest jedna godzina zegarowa, a koszt takiej sesji to 120-170 zł + VAT. Spotkania odbywają się w przestrzeni online z użyciem popularnych komunikatorów.

Coaching kariery zawodowej – pierwsze wskazówki i podpowiedzi

Jeśli na obecnym etapie nie odczuwasz potrzeby skorzystania z coachingu, ale jest coś co Cię uwiera lub po prostu interesuje Cię temat rozwoju ścieżki kariery i stawiania sobie celów zawodowych  - zapraszamy do skorzystania z pierwszych wskazówek, inspiracji i podpowiedzi.

Znajdź wolną chwilę i zapoznaj się z kilkoma tekstami, które pomagają spojrzeć na tematy rozwoju zawodowego, planowania ścieżki kariery zawodowej i "kariery" w ogóle z bardzo różnych perspektyw.

Jak powiedział Ralph Waldo Emerson: "The field cannot be well seen from within the field".

 

Aby więc dobrze przeanalizować i zaplanować tak ważny temat jak rozwój kariery zawodowej, warto najpierw zmienić swoją obecną perspektywę i popatrzeć szerzej, inaczej. Tylko wtedy będziesz mieć sznasę dostrzec możliwości, których obecnie nie widzisz. Tylko wtedy będziesz mieć szansę zadać sobie inne pytania.

 

A od tego jak dobre jest pytanie zależy to jak dobra będzie odpowiedź. 

Oferta na Coaching Kariery Zawodowej w Empowerment Coaching Kraków
bottom of page