top of page

Coaching Kariery Zawodowej

Jedną z „cegiełek”, z których każdy z nas buduje swoje własne szczęście, jest poczucie spełnienia zawodowego.


W pracy spędzamy jedną trzecią naszego dnia, a w wielu przypadkach przebywamy tam jeszcze dłużej, nie tylko fizycznie, ale też mentalnie. O obowiązkach, problemach czy deadline’ach rozmyślamy nawet wtedy, gdy już zamkniemy drzwi biura lub wyłączymy służbowego laptopa. Przynosimy je do domu i nie potrafimy oddzielić ich od życia prywatnego. Jeśli praca i nasza kariera zawodowa nie przynoszą nam satysfakcji, rzutuje to na całe nasze życie. Dobrym rozwiązaniem dla naszych problemów może być coaching kariery zawodowej.
 

W jakich sytuacjach warto przemyśleć coaching kariery zawodowej?

Sesje coachingu kariery zawodowej podejmowane mogą być z różnych powodów. Poniżej przedstawione są niektóre z nich:
 

  • w codziennej pracy towarzyszy Ci poczucie stagnacji, masz wrażenie, że stoisz w miejscu

  • pojawianie się w miejscu zatrudnienia jest dla Ciebie źródłem dużego stresu

  • Twoja praca nie daje Ci poczucia zadowolenia, jest tylko przykrym obowiązkiem

  • brak Ci pewności, że wybrana droga kariery jest dla Ciebie właściwa

  • rozważasz zmianę ścieżki zawodowej

  • nie chcesz zmieniać zatrudnienia, ale masz trudności z odnalezieniem się w obecnej sytuacji

  • zmagasz się z chronicznym przemęczeniem lub wypaleniem zawodowym


Lista oczywiście nie jest kompletna – jeśli problem, z którym się zmagasz, nie jest na niej wymieniony, nie oznacza to, że coaching kariery zawodowej nie jest dla Ciebie. Nie wahaj się szukać pomocy i porady.

Jak radzić sobie z wypaleniem zawodowym?

Wypalenie zawodowe to zjawisko, które może przydarzyć się każdemu. Jest stanem fizycznym oraz emocjonalnym, który powstaje w wyniku długotrwałej ekspozycji na stres w środowisku pracy. Jego objawy mają charakter indywidualny i mogą nieco różnić się w zależności od osoby, która na nie cierpi.


Najbardziej powszechnymi symptomami wypalenia są: chroniczne zmęczenie, brak motywacji do pracy, trudności z pamięcią i koncentracją czy zaburzenia snu. Szacuje się, że w skali roku nawet 30% osób zatrudnionych w Polsce zaczyna je odczuwać.. Jeśli doskwierają Ci te dolegliwości i nie wiesz, jak się ich pozbyć, z pomocą przyjdzie Ci coach kariery. Coaching to usługa, na którą  zapotrzebowanie stale rośnie.

Coach Kariery - Kto to taki?

Coach kariery to osoba, która wspiera pracowników w realizacji ich codziennych obowiązków, a do tego pomaga przy wyborze nowej drogi zawodowej. Warto się do niego zwrócić wtedy, gdy dosięgają nas objawy wypalenia zawodowego — dzięki coachingowi kariery, we współpracy ze specjalistą, możesz się ich skutecznie pozbyć. Jak?

Wsparcie bliskich to podstawa

Jednym z najlepszych sposobów na to, by poprawić swoje samopoczucie w obliczu wypalenia, jest rozmowa nie tylko z coachem, ale też rodziną i przyjaciółmi. Dobrze jest przełamać izolację, która często dotyka osoby wypalone i podzielić się swoimi przeżyciami. Może się okazać, że Twoje emocje są wyjątkowo trudne — może warto zrezygnować na chwilę z coachingu i zwrócić się po pomoc do psychoterapeuty?

Plan pracy - mała zmiana, duża różnica

Jeśli decydujesz się na kontynuację działalności w swojej branży, dobrym rozwiązaniem może być próba zmiany organizacji pracy. Kiedy dobrze zaplanujesz zadania, które wykonujesz w ciągu dnia, zaczniesz odczuwać mniejszy stres. Razem z coachem możesz wybrać taką kolejność i sposób wypełniania codziennych obowiązków, żeby poprawić swoje samopoczucie.

Nie bój się działać

Jedną z rzeczy, w których pomoże Ci coaching kariery, jest zmiana miejsca zatrudnienia oraz aklimatyzacja w nowej firmie – czasami to jedyne i najlepsze rozwiązanie. Nie wahaj się z niego skorzystać oraz sięgnąć przy tym po wsparcie specjalisty!


 

Coaching kariery – zasady

Podczas sesji coachingowej porozmawiamy o sytuacji w jakiej się znajdujesz. Jeśli wspólnie uznamy, że istnieje taka potrzeba, przeprowadzimy testy psychometryczne i omówimy ich wyniki - pomogą one w ocenie Twoich kwalifikacji i potencjału.

Pierwsza sesja jest bezpłatna. Nie podajemy określonej liczby spotkań, które wystarczą do rozwiązania Twojego problemu. Każda sytuacja jest bowiem indywidualna i takiego też wymaga podejścia.

Również czas trwania pojedynczej sesji jest kwestią ustalaną w ramach indywidualnego kontraktu. Podstawową jednostką jest jedna godzina zegarowa, a koszt takiej sesji to 120-170 zł+VAT. Spotkania odbywają się w przestrzeni online z użyciem popularnych komunikatorów.

Coaching kariery zawodowej – pierwsze wskazówki i podpowiedzi

Jeśli na obecnym etapie nie odczuwasz potrzeby skorzystania z coachingu kariery zawodowej, ale jest coś co Cię uwiera lub po prostu interesuje Cię temat rozwoju ścieżki kariery i stawiania sobie celów zawodowych  - zapraszamy do skorzystania z pierwszych wskazówek, inspiracji i podpowiedzi.

Znajdź wolną chwilę i zapoznaj się z kilkoma tekstami, które pomagają spojrzeć na tematy rozwoju zawodowego, planowania ścieżki kariery zawodowej i "kariery" w ogóle z bardzo różnych perspektyw.

Jak powiedział Ralph Waldo Emerson; "The field cannot be well seen from within the field".

 

Aby więc dobrze przeanalizować i zaplanować tak ważny temat jak rozwój kariery zawodowej, warto najpierw zmienić swoją obecną perspektywę i popatrzeć szerzej, inaczej. Tylko wtedy będziesz mieć sznasę dostrzec możliwości, których obecnie nie widzisz. Tylko wtedy będziesz mieć szansę zadać sobie inne pytania.

 

A od tego jak dobre jest pytanie zależy to jak dobra będzie odpowiedź. 

Oferta na Coaching Kariery Zawodowej w Empowerment Coaching Kraków
bottom of page