Czym jest Coaching Kariery, Doradztwo Zawodowe
i Zmiana Ścieżki.
Jedną z „cegiełek”, z których każdy z nas buduje swoje własne szczęście, jest poczucie spełnienia w pracy.
W pracy spędzamy jedną trzecią naszego dnia, a w wielu przypadkach przebywamy tam jeszcze dłużej, nie tylko fizycznie, ale też mentalnie. O obowiązkach, problemach czy deadline'ach rozmyślamy nawet wtedy, gdy już zamkniemy drzwi biura lub wyłączymy służbowego laptopa. Przynosimy je do domu i nie potrafimy oddzielić ich od życia prywatnego. Jeśli praca i nasza kariera nie przynoszą nam satysfakcji, rzutuje to na całe nasze życie. I czasem zmusza nas to do zmiany ścieżki kariery, a nawet poszukiwania pracy, Dobrym rozwiązaniem dla naszych problemów może być coaching kariery. W dzisiejszych czasach to jedna z najczęściej spotykanych form wsparcia w zarządzaniu swoją karierą. To czasy, w których praca coraz bardziej pochłania nasze życie i coraz częściej doskwiera nam brak równowagi pomiędzy życiem osobistym a zawodowym. Zdarza się również utrata pracy, a odnalezienie się na coraz bardziej skomplikowanym rynku pracy staje się wyzwaniem.
Tym bardziej samoświadomość swoich predyspozycji, celów oraz możliwych opcji rozwoju ścieżki kariery zawodowej staje się kluczowa w osiąganiu prawdziwej satysfakcji z wykonywanej pracy.
W jakich sytuacjach warto przemyśleć coaching kariery?
Sesje rozwoju kariery zawodowej podejmowane mogą być z różnych powodów. Poniżej przedstawione są niektóre z nich:
-
w codziennej pracy towarzyszy Ci poczucie stagnacji, masz wrażenie, że stoisz w miejscu,
-
pojawianie się w miejscu zatrudnienia jest dla Ciebie źródłem dużego stresu,
-
nie potrafisz wymienić pięciu swoich mocnych stron,
-
nie wiesz co robić w życiu, masz kłopot ze zdefiniowaniem swoich oczekiwań,
-
Twoja praca nie daje Ci poczucia zadowolenia, jest tylko przykrym obowiązkiem,
-
chciałabyś coś zmienić w swoim życiu zawodowym, ale nie bardzo wiesz jak,
-
nie chcesz zmieniać zatrudnienia, ale masz trudności z odnalezieniem się w obecnej sytuacji,
-
brak Ci pewności, że wybrana droga kariery jest dla Ciebie właściwa,
-
rozważasz zmianę profilu zawodowego, interesuje Cię odkrywanie nowych możliwości,
-
chciałabyś zaprojektować swoją ścieżkę kariery, ale nie wiesz od czego zacząć,
-
chcesz podnieść swoją wartość na rynku pracy,
-
przygotowujesz się do poszukiwania pracy w innym miejscu, może nawet zagranicą,
-
w wyniku dłuższej przerwy w pracy (wynikającej np. z urlopu macierzyńskiego i opiekuńczego) obawiasz się powrotu do pracy,
-
podczas dłuższej przerwy w Twojej pracy dużo zmieniło się na gorsze u Twojego pracodawcy i chyba nie chciałabyś tam wracać, ale nie wierzysz, że mogłabyś znaleźć miejsce gdzie indziej, jak również obawiasz się o bezpieczeństwo finansowe,
-
straciłaś wiarę w siebie i w swoje możliwości, męczysz się w obecnym miejscu, ale obawiasz się zmiany pracy,
-
coraz częściej myślisz o zrobieniu sobie dłuższej przerwy od pracy,
-
zmagasz się z chronicznym przemęczeniem lub wypaleniem zawodowym,
-
czeka Cię awans i boisz się, że sobie z tym nie poradzisz.
Lista oczywiście nie jest kompletna – jeśli problem, z którym się zmagasz, nie jest na niej wymieniony, nie oznacza to, że taki indywidualny coaching nie jest dla Ciebie. Nie wahaj się szukać pomocy i porady. Doradztwo zawodowe pomaga klientowi nie tylko lepiej odnaleźć się na rynku pracy, ale przede wszystkim umożliwia dobre poznanie swoich talentów oraz zidentyfikowanie kompetencji, które szczególnie wymagają rozwoju we współczesnym świecie.
Dzięki wsparciu coacha przede wszystkim lepiej zrozumiesz swoje aktualne potrzeby i upewnisz się, czy dalszy rozwój kariery byłby dla Ciebie wciąż korzystny w ramach obecnej organizacji, czy też nadszedł czas, żeby zmienić pracę. A jeśli przyszedł czas na zmianę pracy - dobry coach pomoże Ci jak najlepiej się do tego przygotować. I w przypadku przemęczenia poprowadzi Cię mądrze i powoli, wspierając Cię w pierwszej kolejności w odzyskaniu energii, wiary w siebie oraz motywacji i gotowości do zmiany pracy.
Coach Kariery - Kto to taki?
Coach kariery pomoże Ci przy wyborze nowej drogi zawodowej, równocześnie wspierając Cię w realizacji codziennych obowiązków. Zadawanie pytań to jego / jej druga natura. W ten sposób pomoże Ci lepiej poznać siebie, rozpoznać swoje mocne i słabe strony, dobrze zrozumieć swój styl komunikacji, swoje potrzeby, a nawet osobiste wartości.
Pomaga również identyfikować i usuwać ograniczające przekonania na swój temat (np. niską samoocenę) i rozwiązywać bieżące problemy. Towarzyszy Ci w procesie zmiany zawodowej, buduje motywację do działania i wzmacnia skoncentrowanie na ustalonym planie. Na Twoją prośbę może też udzielać konstruktywnego feedbacku. Warto się do niego zwrócić zwłaszcza wtedy, gdy dosięgają Cię objawy chronicznego zmęczenia - w ramach coachingu, we współpracy ze specjalistą, możesz się ich skutecznie pozbyć.
Co dzieje się w procesie Coachingu Kariery?
W wyniku zadawania wnikliwych pytań coach pomaga klientowi jak najlepiej usłyszeć siebie i dotrzeć do swojej prawdy. W procesie coachingu metodą GROW przechodzimy przez cztery główne etapy, które opisaliśmy szczegółowo na osobnej podstronie przedstawiającej modele coachingowe. Tam dowiesz się dokładnie czego można się spodziewać na sesjach coachingowych. Opisujemy je transparentnie w sposób bardzo kompleksowy.
Zadawanie pytań uruchamia w kliencie nieużywane zasoby i często pomaga klientowi przypomnieć sobie jak wieloma zasobami tak naprawdę już dysponuje. Może to dotyczyć zarówno mocnych stron (każdy je ma!), jak również unikalnego typu osobowości, zainteresowań oraz podsumowania dotychczasowych doświadczeń i tego wszystkiego, co na dotychczasowej ścieżce było sukcesem i dobrym wyborem.
Takie wsparcie może być również ubogacone o wspólne zrobienie i analizę różnorodnych testów psychometrycznych, wśród nich między innymi testów osobowości, zachowań i kompetencji. W przypadku osób pracujących na stanowiskach kierowniczych testy psychometryczne mogą również dotyczyć stylu przywództwa bądź preferowanego stylu komunikacji interpersonalnej lub źródeł osobistej motywacji.
Tak więc praca na sesjach coachingowych pomaga jak najlepiej poznać siebie i ustalić cel, który ma być osiągnięty w procesie coachingu. A następnie wybrać taki plan działania, który umożliwi realizację tego celu.
Podsumowując, coach kariery pomaga Klientowi w lepszym poznaniu siebie i zdefiniowaniu swoich celów zawodowych, a potem towarzyszy i wspieranie go w realizacji tego, co chce osiągnąć. To również pomoc w odnalezieniu się na rynku pracy i wsparcie w procesie zmiany zatrudnienia - jeżeli decyzją Klienta będzie rozpoczęcie pracy w nowym miejscu lub nawet wejście na drogę niezależności jako wolny strzelec!
Wyzwania nie tylko menedżera. Jak radzić sobie z wypaleniem zawodowym?
To zjawisko, które może przydarzyć się każdemu. Jest stanem fizycznym oraz emocjonalnym, który powstaje w wyniku długotrwałej ekspozycji na stres w środowisku pracy. Jego objawy mają charakter indywidualny i mogą nieco różnić się w zależności od osoby, która na nie cierpi.
Najbardziej powszechnymi symptomami są: chroniczne zmęczenie, brak motywacji do pracy, trudności z pamięcią i koncentracją czy zaburzenia snu. Szacuje się, że w skali roku nawet 30% osób zatrudnionych w Polsce zaczyna je odczuwać.. Jeśli doskwierają Ci te dolegliwości i nie wiesz, jak się ich pozbyć, z pomocą przyjdzie Ci coach kariery. To usługa, na którą zapotrzebowanie stale rośnie i zawsze jest dopasowana do indywidualnych potrzeb Klienta. Skuteczność procesów coachingu kariery plasuje się na bardzo wysokim poziomie. Piszemy o tym na specjalnej podstronie pt. korzyści płynące z coachingu
Wsparcie bliskich to podstawa
Jednym z najlepszych sposobów na to, by poprawić swoje samopoczucie jest rozmowa nie tylko z coachem, ale też z rodziną, przyjaciółmi lub zaufanym współpracownikiem. Dobrze jest przełamać izolację, która często dotyka osoby wypalone i podzielić się swoimi przeżyciami. Może się okazać, że Twoje emocje są wyjątkowo trudne - może warto zwrócić się po pomoc do psychoterapeuty?
Plan pracy - mała zmiana, duża różnica
Jeśli decydujesz się na kontynuację działalności w swojej branży, dobrym rozwiązaniem może być próba zmiany organizacji pracy. Kiedy dobrze zaplanujesz zadania, które wykonujesz w ciągu dnia, zaczniesz odczuwać mniejszy stres. Razem z coachem możesz wybrać taką kolejność i sposób wypełniania codziennych obowiązków, żeby poprawić swoje samopoczucie. To przyniesie Ci dodatkową motywację do działania.
Ponadto w ramach coachingu możesz nauczyć się dojrzałej asertywności. Również w tej dziedzinie dobry coach może zrobić dużą różnicę, zwłaszcza taki, który sam doświadczył podobnych wyzwań. To pomoże Ci dużo lepiej komunikować swoje potrzeby i lepiej stawiać granice, bardziej świadomie i spokojnie korzystać z informacji zwrotnej, a dzięki temu obniży poziom stresu i poczucie presji.
Nie bój się działać
Jedną z rzeczy, w których pomoże Ci coaching kariery, jest zmiana miejsca zatrudnienia oraz aklimatyzacja w nowej firmie – czasami to jedyne i najlepsze rozwiązanie. Nie wahaj się z niego skorzystać oraz sięgnąć przy tym po wsparcie specjalisty. To może również dotyczyć powrotu do pracy po dłuższej przerwie. Np. powrotu z urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego. W czasie tej przerwy w życiu zawodowym mogły zajść zarówno duże zmiany w Twoim miejscu pracy, jak również być może Ty sama zaczęłaś inaczej patrzeć na życie, na siebie i na to, co dla Ciebie naprawdę ważne. A tylko zachowanie odpowiedniej równowagi gwarantuje prawdziwe zadowolenie z życia jako całości. Tak więc dzięki coachingowi kariery Klient odnosi korzyści nie tylko w obszarze pracy.
Coaching kariery – zasady
Podczas sesji coachingowej porozmawiamy o sytuacji w jakiej się znajdujesz - zarówno w życiu osobistym, jak i biznesowym. Jeśli wspólnie uznamy, że istnieje taka potrzeba, przeprowadzimy testy psychometryczne i omówimy ich wyniki - pomogą one w ocenie Twoich kwalifikacji i potencjału.
Pierwsza sesja jest bezpłatna. Nie podajemy określonej liczby spotkań, które wystarczą do rozwiązania Twojego problemu. Każda sytuacja jest bowiem indywidualna i takiego też wymaga podejścia. W czasie sesji wstępnej coach zadaje odpowiednie pytania, które pomagają jak najlepiej dostosować cały proces do Twoich indywidualnych potrzeb i zdecydować w jakich obszarach będziecie się poruszać. A to przynosi korzyści w w różnorodnych sferach życia.
Również czas trwania pojedynczej sesji jest kwestią ustalaną w ramach indywidualnego kontraktu. Podstawową jednostką jest jedna godzina zegarowa, a koszt takiej sesji to 200 - 250 zł. Spotkania odbywają się w przestrzeni online z użyciem popularnych komunikatorów.
Coaching kariery zawodowej – pierwsze wskazówki jak rozwijać swój potencjał zawodowy
Jeśli na obecnym etapie nie odczuwasz potrzeby skorzystania z coachingu, ale jest coś co Cię uwiera lub po prostu interesuje Cię temat rozwoju w środowisku zawodowym - zapraszamy do wykorzystania pierwszych wskazówek, inspiracji i podpowiedzi.
Znajdź wolną chwilę i zapoznaj się z kilkoma tekstami, które pomagają spojrzeć na tematy planowania ścieżki zawodowej i rozwoju zawodowego w ogóle z bardzo różnych perspektyw.
Jak powiedział Ralph Waldo Emerson: "The field cannot be well seen from within the field".
Aby więc dobrze przeanalizować i zaplanować tak ważny temat jak rozwój kariery, warto najpierw zmienić swoją obecną perspektywę i popatrzeć szerzej, inaczej. Tylko wtedy będziesz mieć szansę dostrzec możliwości, których obecnie nie widzisz. Tylko wtedy będziesz mieć szansę zadać sobie inne pytania.
A od tego jak dobre jest pytanie zależy to jak dobra będzie odpowiedź.