top of page

Pyrrusowe zwycięstwo - znaczenie w pracy


Pyrrusowe zwycięstwo - znaczenie w pracy - Empowerment Coaching  Kraków Blog

Na pewno znasz określenie Pyrrusowe Zwycięstwo. Oznacza ono zwycięstwo osiągnięte zbyt wysokim kosztem. To zwycięstwo pozorne, ponieważ straty przewyższają zyski.

Grecki król Pyrrus, król Epiru, żył w III wieku pne. Ten przeciwnik Rzymu i władca o potężnych imperialnych aspiracjach, uchodził za wojskowego geniusza. Miał też bardzo mądrego doradcę - Kineasa.


Zobaczmy czego możemy się nauczyć od Kineasa - szczególnie w dziedzinie realizowania swoich aspiracji zawodowych. Może się okazać, że we współczesnym świecie Pyrrusowe Zwycięstwo nadal bardzo często powtarza się w naszej pracy.


Rozmowa Pyrrusa z Kineasem przed rozpoczęciem wojny z Italią

Mądry doradca Pyrrusa robił co mógł, aby uchronić Króla Epiru przed katastrofą i stratą tysięcy żołnierzy. Bardzo dobrze zdawał sobie sprawę z temperamentu swojego władcy oraz siły militarnej potencjalnego przeciwnika. Dlatego też nie był zwolennikiem kolejnej bitwy i chciał swojemu władcy delikatnie wyperswadować wojnę z Rzymem.


Kineas, widząc, jak bardzo zależy Pyrrusowi na wygraniu wojny z Italią, przeprowadził z nim taką rozmowę.


– Podobno Rzymianie to dzielni wojownicy, Pyrrusie. Jeżeli nawet ich pokonamy, jaki będziemy mieli z tego pożytek?


– Pytasz o rzecz prostą. Cała Italia znajdzie się wtedy w naszych rękach, a korzyści z tego będą ogromne – odparł król.


– A co będziemy robić po zdobyciu Italii?


– Niedaleko od Italii znajduje się wyspa, Sycylia. Myślę, że łatwo będzie ją zdobyć – odparł Pyrrus.


– To bardzo możliwe. A czy zdobycie Sycylii będzie kresem naszej wyprawy? –pytał dalej Kineas.


– Obyśmy zwyciężyli! Będzie to dla nas zaproszenie do kolejnych wielkich przedsięwzięć. Kto bowiem zdołałby się powstrzymać od zajęcia Afryki, skoro będzie to już tak proste?


–A gdy tego dokonamy, co potem będziemy robić?” – ciągnął Kineas.


– Potem? Będziemy rozkoszować się odpoczywaniem! Dzień po dniu będziemy bawić się przy winie, rozmawiać i weselić – wyjaśnił król.


Wtedy Kineas zauważył:


Cóż zatem przeszkadza nam już teraz, bawić się i odpoczywać? Mamy wszystkiego pod dostatkiem. Czy na pewno chcemy rozlewu krwi, aby osiągnąć coś, co już naprawdę mamy, narażając się dodatkowo na tyle niebezpieczeństw?


Ten fragment rozmowy pochodzi z dobrze znanej księgi pt. "Żywoty sławnych mężów", której autorem jest Plutarch.Czego możemy sie nauczyć z historii bitew Pyrrusa

Niestety król nie posłuchał swego mądrego doradcy. W roku 279 pne, w historycznej bitwie pod Ausculum, Pyrrus pokonał Rzymian, ale poniósł ogromne straty i zapisał się w historii niechlubnym określeniem "Pyrrusowe Zwycięstwo". Rzymianie stracili 6 000 zołnierzy, ale wojska Pyrrusa stopnialy o 3 500 głów, co proporcjonalnie stanowiło bardziej znaczącą część, niż u Rzymian.


Sam Pyrrus miał wypowiedzieć do gratulujących mu dowódców takie oto słowa:


"Jeszcze jedno takie zwycięstwo i będę zgubiony"

A Stanisław Jerzy Lec ujął pięknie napisał o pyrrusowym zwycięstwie w jednej ze swoich Myśli Nieuczesanych:


"Pyrrusowe zwycięstwo to dopiero wiktoria – za jednym zamachem pozbyć się wrogów i swoich."

Bitwa pod Ausculum w 279 r nie przyniosła rozstrzygnięcia całej wony. Pyrrusowi nie udało się zniszczyć Rzymian, a kurcząca się armia, którą dowodził miała coraz mniejsze szanse na ostateczną wiktorię. Pyrrus zaniechał więc podboju Rzymu i skierował się na Sycylię, która wydawała się być łatwym łupem.


Przy tej okazji nie sposób nie wspomnieć o bitwie pod Herakleą, która miała miejsce rok wcześniej (280 r pne). Była to pierwsza większa bitwa w wojnie pomiędzy Italią, a Helladą. Starły się w niej dwie najlepsze formacje piechoty tamtych czasów. Ale tym, co przesądziło o zwycięstwie nie była piechota.


To były słonie. W swym wojennym geniuszu król Pyrrus wykorzystał w tej bitwie słonie bojowe.


W tamtym czasie te zwierzęta nie były w ogóle znane Rzymianom, zobaczyli je po raz pierwszy w życiu. Słonie wywołały popłoch zarówno wsród ich zołnierzy, jak również przeraziły ich konie. Dzięki temu Pyrrus odniosł pierwsze znaczące zwycięstwo w wojnie z Italią. Zginęło ok. 7 000 Rzymian przy stratach armii Pyrrusa szacowanych na 4 000.


I choć wojska Epiru wygrały, to jednak Pyrrus Rzymian nie zniszczył. I choć dotarł do miejsca, z którego widać już było sam Rzym, nie zdecydował się na kontynuowanie podboju. Zarządził odwrót do domu, a do Italii wrócił po zakończeniu zimy. Ale w tej bitwie Pyrrus stracił większość swoich najlepiej wyszkolonych wojsk i gdyby wyciagnął z tego odpowiednie wnioski -nie doszłoby do jeszcze bardziej kosztowego zwycięstwa w bitwie pod Ausculum w roku 279 pne.


Czego nas uczy Pyrrusowe Zwycięstwo w dziedzinie aspiracji zawodowych?

Często mylimy zaspokajanie chorych aspiracji ze spełnianiem dobrze pojętych marzeń. Najlepiej można to zobaczyć na przykładzie sytuacji w pracy, kiedy to tzw. lider ma ambicje większe, niż możliwości.


To bardzo niebezpieczny przypadek, gdyż taka osoba bardzo szybko dochodzi do poziomu swojej NIEKOMPETENCJI i z ukrywanym przerażeniem zaczyna skupiać się na obronie tego, co już osiągnęła zewnętrznie (czyli statusu, prestiżu, władzy, poczucia wpływu).


Będzie więc walczyć i za wszelką cenę zwalczać osoby i sytuacje, które, W JEJ MNIEMANIU, zagrażają jej pozycji i temu, co już zdobyła. Paradoks polega na tym, że taka osoba nie ma zdrowego wewnętrzengo poczucia swojej wartości i dlatego tak ważne są dla niej wszystkie zewnętrzne oznaki "sukcesu".


A Ty ile bitew toczysz? I z jakiego powodu? To pytanie o świadomość i klarowność swojego "why" jest bardzo ważne.


Na czym skupiasz swoją uwagę? Już wielokrotnie pisaliśmy o tym, że Twoja energia podąża za Twoją uwagą...


Czy potrafisz doceniać to, co masz i, co ważniejsze, to kim jesteś?

Czy też jesteś w nieustannej pogoni za "więcej"? Jeśli bierzesz udział w tej pogoni za "więcej", to może przynajmniej potrafisz powiedzieć kiedy dla ciebie "więcej", to będzie już "dość".


Czy zdajesz sobie sprawę jak bardzo jesteś nakręcany: w pracy, przez reklamy w TV, przez media społecznościowe? Czy jestes świadom tego, że bardzo często ulegasz głosom, które szepczą: musisz, musisz, musisz ... albo stracisz, stracisz, stracisz ...


Czy zdajesz sobie sprawę, że takie nakręcanie prowadzi do urwania sprężyny, a wtedy naprawdę stracisz. Stracisz to, co prawdziwie cenne: swoje zdrowie, bliskich, i co najgorsze, możesz zatracić siebie ...


Zobacz także:

Wielka Rezygnacja - nowy trend na rynku pracy

Czym jest inteligencja doceniająca?

Typy kulturowe - Model Lewisa

Jak uczyć się łatwiej i szybciej?

Metoda produktywności Ivy Lee

Czy twój autorytet w pracy jest zdrowy?

Kompleksowe porównanie testów osobowości

11 wskazówek dla Testów Osobowości w pracy

Inteligencja Emocjonalna vs. Coaching

Czym jest coachingowy styl zarządzania i przywództwa?

14 kroków efektywnego delegowania zadań

Czy jesteś częścią Transformacji?

Kiedy następuje Wypalenie Zawodowe

Jak radzić sobie z trudnym szefem


Coaching Kariery

Coaching Przywództwa

Coaching indywidualny online

64 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
Post: Blog2_Post
bottom of page