top of page

WWO Test
na Wysoką Wrażliwość - bezpłatny ebook

Bezpłatny Test na Wysoko Wrażliwą Osobowość WWO - strona tytułowa ebooka

Czy masz wrażenie, że nie pasujesz do dzisiejszego świata?
A to, co dzieje się dookoła bardzo Cię przytłacza?

Czy lubisz pobyć sam(a) i myślisz, że to jest dziwne?

A może z jednej strony zachwyca Cię piękno, a z drugiej
duża ilość rzeczy do zrobienia bardzo niepokoi? 

Być może jesteś Wysoko Wrażliwą Osobą WWO,
którą cechuje Wysoka Wrażliwość

 

Wg badań naukowaych takie osoby stanowią ok. 20%
całej populacji, i co ciekawe, zarówno wśród kobiet
jak i wśród mężczyzn.

A cecha Wysokiej Wrażliwości jest cechą wrodzoną i związaną ze szczególnym rodzajem układu nerwowego.


Ten bezpłatny Test na Wysoką Wrażliwość
zaprojektowany w formacie pliku pdf
pozwoli Ci dowiedzieć się czy należysz do grupy WWO.

 

Oprócz formularza testu oraz interpretacji jego wyników pobierając ten bezpłatny e-book otrzymasz również dostęp do najczęściej zadawanych pytań
oraz linki do wiarygodnych źródeł dot. tematu WWO.

Sprawdź, czy jesteś Wysoko Wrażliwą Osobą!

Podaj swoje dane, aby pobrać bezpłatny test na WWO
 

Po zakończeniu procesu  otrzymasz od nas e-mail,

a plik znajdziesz w folderze 'Pobrane" na swoim dysku
 


Co znajdziesz w bezpłatnym ebooku pt. Test na Wysoką Wrażliwość?

Niniejszy Test na Wysoko Wrażliwą Osobowość (WWO) przeznaczony jest dla osób dorosłych i jest wiernym tłumaczeniem oryginalnego testu, który stworzyła amerykańska psycholog Elaine N. Aron, twórczyni pojęcia Wysoko Wrażliwej Osoby (ang. Highly Sensitive Person). Elaine Aron sama jest WWO i stworzyła test dzięki prowadzonym przez siebie badaniom naukowym. Empowerment Coaching uzyskało zgodę autorki na opublikowanie i dystrybucję tego testu w j. polskim

Test składa się z 27 pytań, na które należy udzielić odpowiedzi „Tak” lub „Nie”.  Szablony testu przygotowaliśmy w różnych szatach graficznych. Spośród szablonów zawartych w ebooku, będziesz mogła / mógł wybrać ten, który najbardziej Ci odpowiada. Sprawdź, czy jesteś Osobą Wysoko Wrażliwą lub jak określa to psycholog Elaine N. Aron, Highly Sensitive Person (HSP).

Oprócz samego testu oraz interpretacji jego wyników w naszym bezpłatnym ebooku znajdziesz również sekcję najczęściej zadawanych pytań dotyczących tego jak się upewnić, czy jesteś WWO.

Ponadto ta bezpłatna książeczka zawiera również listę linków do wartościowych i wiarygodnych źródeł dot. tematu Osób Wysoko Wrażliwych WWO oraz listę książek w j. polskim dotyczących tematu Wysokiej Wrażliwości - zarówno w odniesieniu do osób dorosłych, jak i dzieci. To, oprócz wykonywania zadania testu, przyniesie Ci dodatkową wartość. Na liście dodatkowych informacji znajdziesz również linki do testu wykonywanego samodzielnie przez dzieci oraz do testu, w którym rodzic może ocenić pod kątem WWO swoje dziecko. Cały ebook składa się z 20 stron i dostępny jest w formacie pdf.

Spis treści naszego ebooka z testem na Wysoko Wrażliwą Osobowość wygląda następująco:

1. Instrukcja wypełnienia testu

2. Szablony testu w trzech różnych formatach

3. Interpretacja wyników testu

4. WWO - najczęściej zadawane pytania

5. Źródła wiedzy nt. WWO

6. Lista książek nt. WWO w j. polskim
 

Dziecko wysoko wrażliwe - test

Nasz ebook zawiera kwestionariusz dla osób dorosłych. Jeżeli masz wysoko wrażliwe dziecko - test dla dziecka  znajdziesz w innym miejscu. Ale my chętnie podpowiemy gdzie można go znaleźć.

Wg naszej wiedzy na dzień dzisiejszy takie badania do samodzielnego wykonania online dostępne są tylko w j. angielskim. W j. polskim można je wykonać tylko pod opieką profesjonalnego terapeuty.

Oto miejsca, gdzie można samodzielnie wypełnić kwestionariusz online i wykonać test dla dzieci wysoko wrażliwych:

  1. Rodzice mogą użyć specjalnego testu do oceny swoich dzieci pod kątem HSP opracowanego na podstawie badań Aron (2002) dotyczących dzieci - dziecko wysoko wrażliwe - test

  2. Skrócony auto-test HSP dla dzieci w wieku 8-18 lat, który dziecko wykonuje samodzielnie, dostępny jest na stronie SensitivityResearch.com - dziecko wysoko wrażliwe - auto test.
     

Pogłębione informacje nt. Wysoko Wrażliwej Osobowości

Jeżeli jesteś szczerze zainteresowana(y) tematem wysokiej wrażliwości oraz unikalnej cechy o nazwie Wysoko Wrażliwa Osobowość, zapraszamy serdecznie do przeczytania cyklu artykułów opublikowanych na blogu Empowerment Coaching. 

 

Najważniejszym z nich jest felieton pt. Wysoko Wrażliwa Osoba - na czym polega jej wyjątkowość?

W tym kompleksowym opracowaniu znajdziesz, między innymi, wyjaśnienie czym jest Osobowość Wysoko Wrażliwa, informację o tym jak przebiegały badania naukowe Elaine Aron, dowiesz się jakie są najważniejsze cechy Osób Wysoko Wrażliwych WWO i z czym zmaga się Wysoko Wrażliwa Osoba, jak również otrzymasz praktyczne wskazówki jak sobie z taką cechą radzić i jak taką osobę wspierać. Dzięki tym wskazówkom życie WWO może się diametralnie zmienić. Dotyczy to zarówno dorosłych, jak i dzieci.

Oprócz powyższego opracowania, na naszym blogu znajdziesz również inne wpisy dedykowane tematowi wysokiej wrażliwości, a wśród nich Mity nt. Osób Wysoko Wrażliwych WWO oraz specjalne cytaty i inspiracje dla osób o takim typie osobowości.

Bezpłatny Test na WWO-Wysoko Wrażliwą Osobowość


Dlaczego zrobienie testu na Wysoko Wrażliwą Osobę może być ważne?

Jak w każdej dziedzinie, również w przypadku Osób WWO mamy do czynienia z uproszczeniami i mitami. Np. Osoby Wysoko Wrażliwe często uważane są za osoby słabe lub niestabilne emocjonalnie. Równie często takie osoby kojarzone są z nieśmiałością i zamknięciem w sobie.

 

Nie ma to jednak zbyt wiele wspólnego z prawdą. Ciekawe jest również to, że często same Osoby Wysoko Wrażliwe nie zdają sobie sprawy ze swojej unikalności i dopiero zrobienie testu na wysoką wrażliwość lub przeczytanie jednej z książek Elaine N. Aron porządkuje ich własny obraz siebie. Do tego momentu one same często czują się nie rozumiane przez świat i sądzą, że coś z nimi jest nie tak.

 

A tak naprawdę należą do populacji ok. 20% ludzi posiadających szczególny typ układu nerwowego, który w szczególny sposób przetwarza informacje. Z tego powodu osoby te w określony sposób reagują na bodźce zewnętrzne (nawet na działanie kofeiny), jak również odznaczają się szczególnymi cechami życia wewnętrznego. Te cechy, jak wszystko na tym świecie, mają swoje dobre i złe strony.

Pytanie więc nie brzmi "Jak przestać być osobą wysoko wrażliwą?", ale "Jak nią być w pełni i w zgodzie z sobą?"

Np. poprzez uczenie się mądrej obsługi siebie, unikanie nadmiaru bodźców, samoregulację i wykorzystywanie swoich cech z największą korzyścią dla siebie i otoczenia.

Ponadto ze względu na fakt, że Osobowość o Wysokiej Wrażliwości jest koncepcją stosunkowo młodą i jeszcze niedostatecznie rozpowszechnioną, bycie osobą wysoko wrażliwą jest często uważane za zaburzenie. A tak nie jest! To po prostu jeden z odcieni ludzkiej osobowości.

Z tego samego względu wysoka wrażliwość jest często błędnie diagnozowana u dzieci jako spektrum autyzmu, np. zespół Aspergera.

Warto więc poświęcić czas i dołożyć wszelkich starań, aby na skutek złego podejścia lub powierzchownej diagnozy nie skrzywdzić dziecka skazując je na niezasłużoną "stygmę" zaburzenia. Warto również dobrze przygotować się do wykonywania zadania testu. Jak to zrobić?

Odpowiedzi na to pytanie znajdziesz w naszym e-booku.

I na koniec chcielibyśmy poruszyć jeszcze jeden aspekt z szerokiego spektrum osób wysoko wrażliwych WWO. Otóż badania przeprowadzone przez Elaine N. Aron i jej zespół potwierdziły, że cecha wysokiej wrażliwości nie zależy od płci. Innymi słowy w populacji Wysoko Wrażliwych Osób jest mniej więcej tyle samo kobiet i mężczyzn.

Natomiast mężczyźni wypełniający test na WWO uzyskują niższe wyniki. Jak to możliwe?

Odpowiedź na to pytanie również znajdziesz w naszym ebooku nt. WWO.

Podsumowanie korzyści płynących z wykonania testu na Wysoko Wrażliwą Osobowość

Jak wspomnieliśmy wcześniej, często sama Osoba Wysoko Wrażliwa nie jest świadoma swojej cechy osobowości. Potwierdza to również nasza praktyka coachingowa w Empowerment Coaching. W ogromnej większości przypadków nasze Klientki i Klienci, którzy wykazywali symptomy Wysoko Wrażliwej Osobowości potwierdzone w następnym kroku poprzez test na wrażliwość - wcześniej w ogóle nie słyszeli o WWO lub nie zdawali sobie sprawy z wyjątkowości cech, którymi dysponują.

Elaine N. Aron, która sama jest Wysoko Wrażliwą Osobą ujmuje to tak:

 

"(Jesteśmy) umową pakietową. Nasza cecha wrażliwości oznacza, że będziemy również ostrożni, zamknięci w sobie, potrzebujący dodatkowego czasu dla siebie. Ponieważ większość ludzi bez tej cechy tego nie rozumie, postrzegają nas jako nieśmiałych, słabych lub - największy grzech ze wszystkich - nietowarzyskich. Bojąc się tych etykiet, staramy się być jak inni. Ale to prowadzi do nadmiernego pobudzenia i zdenerwowania. To powoduje, że zostajemy uznani za neurotyków lub szaleńców, najpierw przez innych, a potem przez nas samych." 

Największa więc korzyść jaka płynie z wykonania testu na bycie Osobą Wysoko Wrażliwą, to lepsze poznanie siebie, uporządkowanie swojego własnego obrazu oraz lepsze zrozumienie tego, jak przetwarza się informacje docierające z zewnątrz. i czym różni się nasze życie wewnętrzne od większości ludzi (w końcu jest ich ok. 80%).

A w przypadku potwierdzenia cechy WWO, uświadomienie sobie wszystkich konsekwencji wynikających z tego faktu - tych dobrych i tych bardziej wymagających. Może to być np. świadome unikanie nadmiaru bodźców lub pewnych szczególnych sytuacji, które nam nie służą (wśród nich np. hałas, głośne dźwięki, zbyt długie przebywanie przy komputerze, złe wiadomości i sceny przemocy w mediach, nadmierna ilość rzeczy do zrobienia w jednym czasie, branie na siebie zbyt wielu obowiązków, kłótnie lub zachowania agresywne, intensywne nastroje innych ludzi). Nawet nadwrażliwość na działanie kofeiny lub innych stymulantów może mieć znaczenie.

Coaching może być bardzo cennym wsparciem dla Osób Wysoko Wrażliwych. Zwłaszcza coaching prowadzony przez profesjonalistkę, która sama jest osobą o wysokiej wrażliwości. Jak powiedział Konfucjusz: "lekarz nie może być dobrym lekarzem, jeżeli sam nie chorował". A jednym z kluczy do sukcesu będzie nauczenie się dojrzałej asertywności. Wszak osoby WWO bardzo lubią pomagać, prawda?

Zidentyfikowanie cechy WWO przyśpiesza zdecydowanie pracę nad samorozwojem w każdej dziedzinie swojego życia - zarówno prywatnej, jak i zawodowej. 

Np. bycie WWO sprawia, że pewne zawody i ścieżki kariery są absolutnie niewskazane, natomiast ze względu na głębię przetwarzania, bogate życie wewnętrzne, empatię, zdolność strategicznego myślenia i zdolność kompleksowego analizowania skomplikowanych spraw, WWO będzie zawsze przewyższać innych w pewnych określonych rolach i zawodach. Osoba Wysoko Wrażliwa dysponuje również inną naturalną mocną stroną - to dokładność i zdolność wykonywania zadania w sposób skrupulatny. To sprawia, że zawsze można na niej polegać.

Ale wciąż najważniejsze jest to, że dzięki testowi na WWO i upewnieniu się, że jesteś Highly Sensitive Person, masz szansę na pełne poznanie, zrozumienie i zaakceptowanie siebie. A następnie świadome życie w zgodzie ze swoją naturą i pełnym wykorzystaniem swoich talentów. To po prostu życie osoby spełnionej i mającej poczucie, że jest na swoim miejscu.

Posłuchaj intuicji i sprawdź, czy jesteś osobą o Wysoko Wrażliwej Osobowości.

bottom of page