top of page

Wrażliwość, empatia, emocje, odwaga - cytaty o samoakceptacji


Wrażliwość, empatia, emocje, odwaga - cytaty. O samoakceptacji

Wysoko Wrażliwe Osoby (WWO) często czują się nierozumiane przez większość otaczających ich ludzi. Co więcej, Osoby Wysoko Wrażliwe często zaczynają żyć w przekonaniu, że coś Z NIMI jest nie tak. A są tak naprawdę osobami obdarzonymi wyjątkowymi talentami. Poświęciliśmy temu tematowi specjalny post, który jest kompleksowym opracowaniem nt. cech Osób Wysoko Wrażliwych oraz wyzwań, z którymi się zmagają. Zwłaszcza w dzisiejszym świecie zorientowanym na tempo, powierzchowność i hałas (zobacz post: Osoby Wysoko Wrażliwe)


W tym poście chcielibyśmy podzielić się inspiracjami dla osób wrażliwych. To sentencje i przemyślenia, których tematem przewodnim jest empatia i wrażliwość. Cytaty o odwadze, emocjach i współczuciu. To złote myśli uznanych autorytetów w dziedzinach: WWO, wrażliwości, empatii i samoakceptacji.


Wśród nich jest psycholog Elaine N. Aron, która odkryła i zdefiniowała cechę wysokiej wrażliwości i która sama jest Osobą Wysoko Wrażliwą. Znajdziesz tu również cytaty Brene Brown, która zasłynęła książkami nt. wrażliwości, a dokładniej należałoby powiedzieć podatności na zranienie (ang. vulnerability) oraz umiejętności bycia niedoskonałym.


Wśród innych aforyzmów znajdziesz tu również kilka wybranych sentencji pochodzących z książki pt. "Zakochaj się w tym co jest" , której autorem jest Jeff Foster. Cytaty tego autora odznaczają się szczególnym pięknem - być może dlatego, że Jeff przez wiele lat zmagał się z depresją oraz cierpieniem, które przyniosła mu neuroborelioza. W bardzo empatyczny sposób potrafi pisać o życiowych doświadczeniach człowieka i wykazuje się ogromnym zrozumieniem dla wyzwań drugiej osoby.


Mamy nadzieję, że Osoby Wysoko Wrażliwe poczują się tu jak w domu, a zebrane przez nas cytaty o wrażliwości i odwadze samoakceptacji, będą dla nich inspiracją oraz okazją do lepszego zrozumienia siebie.


A przede wszystkim mamy nadzieję, że zebrane tu złote myśli przypomną jedną ważną rzecz:


to jest ABSOLUTNIE OK być Osobą Wysoko Wrażliwą, a wrażliwość tak naprawdę może być siłą.Wrażliwość - cytaty o wrażliwości. Refleksje o byciu wysoko wrażliwym

(Osoby Wysoko Wrażliwe) są umową pakietową. Nasza cecha wrażliwości oznacza, że będziemy również ostrożni, zamknięci w sobie, potrzebujący dodatkowego czasu dla siebie. Ponieważ większość ludzi bez tej cechy tego nie rozumie, postrzegają nas jako nieśmiałych, słabych lub - największy grzech ze wszystkich - nietowarzyskich. Bojąc się tych etykiet, staramy się być jak inni. Ale to prowadzi do nadmiernego pobudzenia i zdenerwowania. To powoduje, że zostajemy uznani za neurotyków lub szaleńców, najpierw przez innych, a potem przez nas samych.

- Elaine N. Aron


Pewien nauczyciel medytacji opowiedział kiedyś historię człowieka, który nie chciał mieć nic wspólnego ze stresem życia, więc wycofał się do jaskini, aby medytować dzień i noc do końca życia. Ale wkrótce uciekł z jaskini, doprowadzony do rozpaczy przez odgłos kapiącej wody. Morał z tej historii jest taki, że do pewnego stopnia stres zawsze będzie istniał w naszym życiu.

- Elaine N. Aron


Istnieje powszechne nieporozumienie, że emocje powodują, że myślimy nielogicznie. Jednak niedawne badania naukowe, zweryfikowane przez psychologa Roya Baumeistera i jego współpracowników, umieściło emocje w centrum mądrości. Jednym z powodów jest to, że większość emocji odczuwa się po zdarzeniu, co najwyraźniej pomaga nam zapamiętać, co się wydarzyło i wyciągnąć z tego wnioski. Im bardziej jesteśmy zdenerwowani pomyłką, tym więcej o niej myślimy i następnym razem uda nam się jej uniknąć. Im bardziej cieszymy się z sukcesu, tym więcej myślimy i mówimy o nim oraz o tym, jak tego dokonaliśmy, co sprawia, że mamy większe szanse na powtórzenie go.

- Elaine N. Aron


Osoby Wysoko Wrażliwe mają tendencję do wypełniania roli doradcy. Jesteśmy pisarzami, historykami, filozofami, sędziami, artystami, badaczami, teologami, terapeutami, nauczycielami, rodzicami i zwykłymi, sumiennymi obywatelami. To, co wnosimy do każdej z tych ról, to skłonność do myślenia o wszystkich możliwych skutkach pomysłu. Często musimy stać się niepopularni, powstrzymując większość przed pójściem naprzód. Zatem, aby dobrze pełnić swoją rolę, musimy czuć się bardzo dobrze we własnej skórze. Musimy ignorować wszystkie wiadomości od wojowników, że nie jesteśmy tak dobrzy jak oni. Wojownicy mają swój śmiały styl, który ma swoją wartość. Ale my też mamy swój styl i ważny wkład własny do wniesienia.

- Elaine N. Aron


Urodziłeś się, aby być wśród doradców i myślicieli, duchowych i moralnych przywódców swojego społeczeństwa. Każdy z nich jest powodem do dumy.

- Elaine N. Aron


Jesteśmy zmuszeni do dokonywania wyborów i ustalania priorytetów, ale będąc bardzo sumiennymi, Osoby Wysoko Wrażliwe często stawiają siebie na drugim miejscu. A przynajmniej bardziej niż ktokolwiek inny nie dajemy sobie więcej czasu wolnego ani okazji do nauki nowych umiejętności. W rzeczywistości potrzebujemy ich jednak więcej.

- Elaine N. Aron


Moim zdaniem wszystkie Osoby Wysoko Wrażliwe są utalentowane ze względu na samą ich cechę. Ale niektórzy są utalentowani w sposób wyjątkowy. Rzeczywiście, jednym z powodów powstania idei „wyzwolonych” WWO była pozornie dziwna mieszanka cech wyłaniająca się z kolejnych badań nad utalentowanymi dorosłymi: impulsywność, ciekawość, silna potrzeba niezależności, wysoki poziom energii wraz z introwersją, intuicyjnością, emocjonalną wrażliwością i nonkonformizmem. Jednak te uzdolnienia mogą być trudne do opanowania w miejscu pracy. Po pierwsze, twoja oryginalność może stać się szczególnym problemem, kiedy musisz przedstawić swoje pomysły w sytuacji grupowej. Wiele organizacji kładzie nacisk na grupowe rozwiązywanie problemów. Ale wtedy w ludziach takich jak Ty ujawnią się idee, które następnie są hamowane przez innych. Trudność pojawia się, gdy wszyscy proponują podobne pomysły, a twoje wydają się zdecydowanie lepsze.

- Elaine N. Aron


Najlepiej ujął to Arystoteles, który rzekomo zadał pytanie: „Wolałbyś być szczęśliwą świnią czy nieszczęśliwym człowiekiem?” Osoby wysoko rozwinięte preferują poczucie bycia bardzo świadomym, bardzo ludzkim, nawet jeśli to, czego jesteśmy świadomi, nie zawsze jest powodem do radości.

- Elaine N. Aron


Czasami mówi się, że ludzie z naszą cechą są mniej szczęśliwi lub mniej zdolni do szczęścia. Oczywiście możemy wydawać się nieszczęśliwi i nastrojowi, przynajmniej dla osób niebędących WWO, ponieważ spędzamy tak dużo czasu na myśleniu o takich rzeczach, jak sens życia i śmierci oraz o tym, jak wszystko jest skomplikowane – w ogóle nie myślimy czarno-biało. Ponieważ wydaje się, że większość osób niebędących WWO nie lubi myśleć o takich rzeczach, zakładają oni, że my, myśląc o tym wszystkim, musimy być nieszczęśliwi.

- Elaine Aron


(W pewnym momencie) bycie wrażliwym na dyskomfort, dezaprobatę lub złość innych sob prawdopodobnie sprawiło, że szybko zacząłeś przestrzegać każdej zasady tak perfekcyjnie, jak to tylko możliwe, bojąc się popełnić błąd.

- Elaine Aron


Osoby z wyższym wykształceniem prawdopodobnie popełniają największe błędy w komunikacji, unikając nadmiernego pobudzenia spowodowanego nieprzyjemnościami. Myślę, że większość ludzi, a zwłaszcza WWO, boi się gniewu, konfrontacji, łez, niepokoju, „scen”, stania w obliczu zmiany (zawsze oznacza to utratę czegoś), bycia proszonym o zmianę, bycia osądzanym lub zawstydzanym z powodu naszych błędów, jak również osądzania lub zawstydzanie kogokolwiek innego.

- Elaine Aron


Skoro wrażliwych układów nerwowych jest tak dużo, to nie mogą być wadliwe lub stanowić genetycznej pomyłki. Istnienie wrażliwości musi mieć jakieś uzasadnienie – w każdej grupie dobrze jest przecież mieć kogoś, kto dostrzega szczegóły, których inni nie widzą.

- Elaine Aron


Jako Osoby Wysoko Wrażliwe łatwiej ulegamy przeciążeniu, ponieważ dostrzegamy więcej szczegółów. Mogą to być, na przykład: hałas, bałagan, gryzące ubrania, nieprzyjemne zapachy, tłumy ludzi, silne emocje, skrajne temperatury… Ale żadna z tych rzeczy nie czyni nas słabymi – jesteśmy po prostu inni.

- Elaine Aronwrażliwość cytaty - dla Osób Wysoko Wrażliwych 1


Odwaga - cytaty o samoakceptacji dla Osób Wysoko Wrażliwych


Jest ciekawym paradoksem to, że dopiero kiedy akceptuję siebie takiego, jakim jestem, mogę się zmienić.

- Carl Rogers


Posiadanie naszej historii może być trudne, ale nie tak trudne, jak spędzanie życia poza nią. Akceptowanie naszych "słabości" jest ryzykowne, ale nie tak niebezpieczne, jak rezygnacja z miłości, przynależności i radości — doświadczeń, które czynią nas najbardziej bezbronnymi. Tylko wtedy, gdy będziemy wystarczająco odważni, by zbadać ciemność, odkryjemy nieskończoną moc naszego światła.

- Brene Brown


Autentyczność to zbiór wyborów, których musimy dokonywać każdego dnia. Chodzi o wybór, aby się pokazać i być prawdziwym. Wybór bycia uczciwym. Wybór, by pokazać nasze prawdziwe ja.

- Brene Brown


Dopóki nie potrafimy przyjmować z otwartym sercem, tak naprawdę nigdy nie dajemy z otwartym sercem.

- Brene Brown


"Bycie wystarczającym" to nie dwa kroki od ubóstwa ani jeden krok od dostatku. To nie jest miara ledwie wystarczającej lub więcej niż wystarczającej. Wystarczalność wcale nie jest ilością. Jest doświadczeniem, kontekstem, który generujemy, deklaracją, świadomością, że "jestem wystarczająca".

- Brene Brown


Nie możemy selektywnie uciszać emocji. Kiedy uśmierzamy bolesne emocje, uśmierzamy również emocje pozytywne. Podatność na zranienie brzmi jak prawda i jest odwagą. Prawda i odwaga nie zawsze są wygodne, ale nigdy nie są słabością.

- Brene Brown


Wysoko Wrażliwe Osoby cierpią bardziej, ale też kochają mocniej. Marzą głębiej, doświadczają szerzej. Kiedy jesteś wrażliwa, żyjesz w tym niezwykłym świecie w każdym znaczeniu tego słowa.

- Victoria Ericson


Nie bądź zawstydzona swoją wrażliwością. Ona przyniosła Ci wiele bogactw. Widzisz to, czego inni nie mogą zobaczyć, czujesz to, czego inni wstydzą się czuć.

- Jeff Foster Cytaty


Przestań nazywać emocję “pozytywną” albo “negatywną”, “dobrą” lub “złą”, “zdrową” lub “niezdrową”, i co się stanie? Wróć do pierwotnego, świeżego odczuwania życia, istniejącego w tej chwili tańca ciała. Czym jest ta nieprzefiltrowana, dynamiczna, naturalna energia życia? Czy możemy doświadczać życia poza wszelkimi etykietkami?

- Jeff Foster


Świętuj to, jak wyraża się twoja wyjątkowość i przestań przepraszać. Kochaj ten doskonale boski, bardzo ludzki bałagan, którym jesteś.

- Jeff Foster


W rzeczywistości chaos może być wielkim uzdrowicielem. Czasami wicher musi wiać, a burza szaleć. Czasami silne energie muszą się poruszyć i być w pełni odczute. Czasami uczucia muszą stać się intensywne, zanim się rozproszą.

- Jeff Foster


Głębokie wybaczenie rodzi się ze zrozumienia, że każdy jest niewolnikiem swoich własnych poglądów, dopóki się z nich nie obudzi.

- Jeff Foster


Co jest gorsze, padający deszcz, czy twoja niechęć, żeby zmoknąć? Zmieniające się wiatry, czy to, że z nimi walczysz? Trawa, która rośnie, czy twoje wymaganie, żeby rosła szybciej? Ta chwila, czy to, że ją odrzucasz? Rozważ możliwość, że Życie nigdy nie jest “przeciwko” tobie. Ty jesteś Życiem.

- Jeff Foster


Twoje niedoskonałości, twoje kaprysy, pozorne wady, dziwactwa, twoje wyjątkowe i niezastąpione charakterystyczne cechy są tym, co uczyniło cię takim kochanym, ludzkim, tak prawdziwym i nadającym się do związków.

- Jeff Foster


Osoby Wysoko Wrażliwe powinny być doceniane, nie muszą się zmieniać w twardzieli. Kochają mocno i głęboko myślą o życiu. Są lojalni, uczciwi i prawdziwi. Proste rzeczy czasami znaczą dla nich najwięcej.

- Kristen Butler


Rozumiem już teraz, że nie jestem emocjonalnie niestabilną osobą, tylko osobą, która głęboko doświadcza niestabilnego świata, w którym żyje.

- Glennon Dyle Melton


Gdy ktoś pyta mnie, dlaczego tak często płaczę, odpowiadam mu: z tego samego powodu, dla którego tak często się śmieję – bo obchodzi mnie to, co spotykam.

- Glennon Dyle Melton


Jestem wreszcie w stanie zrozumieć własny sposób myślenia oraz to, dlaczego moje życie wygląda tak, a nie inaczej. Świadomość, że jestem “tylko” wrażliwa, a nie słaba, daje ogromną ulgę i poczucie wyzwolenia.

-Ilse Sand


Samoakceptacja nie oznacza samouwielbienia czy nawet lubienia siebie w każdym momencie naszego życia, ale tolerancję dla wszystkiego.

– Gabor Mate


To nie sztuka zdobyć się na bohaterstwo, gdy się jest odważnym. Prawdziwa sztuka to być tchórzem i zrobić coś bohaterskiego. Właściwie, to odważny może być tylko ten, kto nie jest odważny.

- Boris Akunin


Odwaga to panowanie nad strachem, a nie brak strachu.

- Mark Twain


Tchórz umiera tysiąc razy, odważny tylko raz.

- William Shakespeare


Sukces nigdy nie jest ostateczny. Porażka nigdy nie jest totalna. Liczy się tylko odwaga.

- Winston Churchill


Jeśli przechodzisz przez piekło, nie zatrzymuj się.

- Winston Churchill


Życie jest jak jazda na rowerze. Żeby utrzymać równowagę, musisz się poruszać.

- Albert Einstein


To dziwne, bardzo dziwne, że odwaga wojskowa jest tak pospolita, a cywilna tak rzadka.

- Mark Twain


Życie nie składa się – ani głównie, ani nawet w większej części – z faktów i wydarzeń. Składa się głównie z burzy myśli, która nieustannie szaleje w umyśle.

- Mark Twain


Ostatecznie jesteśmy tym, co myślimy. Nasze emocje są niewolnikami naszych myśli, a my jesteśmy niewolnikami naszych emocji.

- Elizabeth Gilbert, "Jedz, módl się, kochaj"


Kiedy człowiek boi się coś zrobić, wtedy wie, że żyje. Ale kiedy człowiek nie robi czegoś tylko dlatego, że się boi, to wtedy jest martwy.

- William Faulkner


Musisz zrozumieć, którym końcem igły chcesz być. Tym przywiązanym do nici czy tym, który przebija tkaninę.

- Sue Monk Kidd


To nie sztuka zdobyć się na bohaterstwo, gdy się jest odważnym. Prawdziwa sztuka to być tchórzem i zrobić coś bohaterskiego. Właściwie, to odważny może być tylko ten, kto nie jest odważny.

- Rafał Kosik


Ty, jak nikt we Wszechświecie, zasługujesz na swoją miłość.

- Buddacytaty wrażliwość -  dla Osób Wysoko Wrażliwych 2


Emocje - cytaty o empatii i emocjach dla osób wysoko empatycznych


Empatia pozwala ludziom odbierać emocje innych tak jak uszy odbierają dźwięki bez niej jesteś emocjonalnie głuchy.

- Dan Wells


Bycie empatycznym to widzenie świata oczami drugiego, a nie widzenie własnego odbitego w jego oczach.

- Carl Rogers


Nie chodzi o to, żeby pozbyć się uczucia z naszej głowy lub ukryć je, lecz o doświadczanie go z akceptacją.

- Carl Rogers


Empaci mają bardzo atrakcyjne dusze, więc ludzie są do nich naturalnie przyciągani, nie rozumiejąc dlaczego. Empaci przekonają się, że zupełnie obcy ludzie czują się komfortowo, rozmawiając z nimi o najbardziej intymnych tematach i doświadczeniach. Innym powodem, dla którego empaci są tak magnetyczni, jest to, że są bardzo dobrymi słuchaczami; są żywiołowi, towarzyscy, entuzjastyczni, a ludzie uwielbiają przebywać w ich obecności. Są duszą każdej imprezy, a ludzie lubią mieć ich w pobliżu, ponieważ żywią się ich energią. Ze względu na ekstremalną naturę ich osobowości, prawdą jest również coś przeciwnego; ich nastroje mogą zmienić się w jednej chwili, a ludzie będą się rozpierzchać jak karaluchy, aby uciec przed nimi. Jeśli empata nie rozumie swojego daru, ciężar dźwigania tak wielu emocji może być przytłaczający. Empaci nie rozumieją, że odczuwają czyjeś emocje; jest to dla nich mylące. W jednej chwili czują się dobrze, a w następnej ogarnia ich tsunami depresji, która powoduje, że zaczynają działać.

- Judy Dyer


Już sama obecność, gdy dochodzi do nieporozumień lub kłótni, może przysporzyć im poważnego zmartwienia. Dlatego empaci trzymają się z daleka od wszelkiego rodzaju konfliktów, nawet jeśli ich przekonania są kwestionowane. Jest to jeden z powodów, dla których empaci są celem manipulatorów — empaci woleliby raczej zgodzić się z tobą, niż wdawać się w kłótnię. Dlatego asertywność powinna stać się częścią ich charakteru.

- Judy Dyer


Empaci mają głębokie pragnienie odkrycia, kim są i po co zostali zesłani na tę ziemię. Proces przebudzenia może być procesem niezwykle traumatycznym i bolesnym, podobnym do metamorfozy gąsienicy w motyla. To mroczny i samotny czas, ale kiedy odkryjesz swoją prawdę, wyłonisz się jak piękny motyl i wzniesiesz się na nowe wyżyny. To właśnie w tym czasie dochodzisz do objawienia, że nie jesteśmy ani oddzielni ani indywidualni, ale jesteśmy częścią czegoś ogromnego – energii i wszechświata.

- Judy Dyer


Wysoka wrażliwość nie jest chorobą ani zaburzeniem. To nie jest coś, co należy przezwyciężyć ani naprawić. Wysoka wrażliwość to dar, który musisz nieustannie rozwijać.

- Jenn Granneman


Pokochanie samej siebie jako Osoby Wysoko Wrażliwej może okazać się trudnym zadaniem, biorąc po uwagę, jak wiele razy oczekiwano od nas zmiany.

- Ilse Sand


Jeśli żałujesz, że nie jesteś „normalna”, bądź wdzięczna i świętuj swoją wyjątkowość. Większość ludzi spędza całe życie próbując wyróżnić się w tłumie.

- Nieznany


Kiedy nie rozmawiasz, wiele rzeczy zostaje niewypowiedzianych.

- Catherine Gilbert Murdock


Przestrzeganie swoich ograniczeń może faktycznie zwiększyć Twoją efektywność.

- Amanda Cassil


Kiedy czujesz, że po prostu nie możesz znieść większej presji, pamiętaj, jak powstają diamenty.

- Nieznany


Kiedy przestaniesz oczekiwać, że ludzie będą doskonali, możesz polubić ich za to, kim są.

- Donald Miller


Nasze rany są często wejściem do najlepszej i najpiękniejszej części nas.

- David Richo


Trzeba być silnym, żeby płakać. A jeszcze silniejszym, żeby dać innym zobaczyć te łzy.

- Regina Brett


Na drugiego człowieka można patrzeć z góry, tylko wtedy, kiedy pomaga mu się wstać z kolan...

- Małgorzata Domagalikbrene brown cytaty - dla Osób Wysoko Wrażliwych 3


Wrażliwość - cytaty Brene Brown - jak docenić dar niedoskonałości

Być może spotkałaś już Brene Brown i jej książki. Jeśli nie - to wspomnimy tylko, że Brene zainspirowała swoimi książkami miliony ludzi. Ogromny wpływ mają również jej wystąpienia i podcasty. Być może pewnego dnia poświęcimy jej na blogu Empowerment Coaching dedykowany felieton w kategorii biografie.


Sama Brene Bown pisze o sobie krótko w sposób następujący:


Jestem profesorem naukowym na Uniwersytecie w Houston, gdzie sprawuję funkcję Huffington Foundation Endowed Chair. Jestem również profesorem wizytującym w dziedzinie zarządzania na University of Texas w Austin McCombs School of Business. Ostatnie dwie dekady spędziłam na badaniu odwagi, wrażliwości, wstydu i empatii. Jestem autorem sześciu bestsellerów z pierwszego miejsca listy New York Times i jestem gospodarzem oryginalnych podcastów "Unlocking Us" i "Dare to Lead".

Światowa sława Brene Brown rozpoczęła się od książki dotyczącej "vulnerability". Nie jest łatwo jednoznacznie przetłumaczyć angielski termin "vulnerability" na język polski. Często nazywany jest on wrażliwością, ale chyba lepszym określeniem tematu, którym zajęła się Brene będą polskie sformułowania "gotowość do bycia bezbronnym" lub "gotowość do bycia zranionym" lub "podatność na zranienie", które mają związek ze zdrowo pojmowaną wrażliwością.


I w tym kontekście Brene Brown odczarowała dla świata temat wrażliwości i pokazała, że nie jest to słabość, lecz tak naprawdę odwaga. Cytaty tu zgromadzone pokazują to z piękną gracją. Wyjaśniają, że w przypadku osób wrażliwych nie chodzi o to, jak być mniej wrażliwym, ale o to jak tę wrażliwość objąć, pokochać i w pełni z niej korzystać.
Z wielką przyjemnością przedstawiamy złote myśli z książek Brene Brown, których tematem przewodnim jest odwaga. To cytaty o emocjach, współczuciu i empatii. To złote myśli o samoakceptacji, mądrej miłości do siebie i radzeniu sobie z własnymi emocjami. To historia o byciu autentycznym, niedoskonałym, szczęśliwym sobą. To również cytaty o odwadze bycia sobą.Brene Brown - cytaty o emocjach, współczuciu, empatii, odwadze i podatności na zranienie

Empatia nie ma scenariusza. Nie ma na to dobrego ani złego sposobu. To po prostu słuchanie, trzymanie przestrzeni, powstrzymywanie się od osądzania, emocjonalne łączenie się i przekazywanie niesamowicie uzdrawiającego przesłania „Nie jesteś sam”.


Odwaga stawiania granic polega na posiadaniu odwagi, by kochać samego siebie, nawet jeśli ryzykujemy rozczarowanie innych.


Wrażliwość jest kolebką innowacji, kreatywności i zmian.


Jeśli możemy podzielić się naszą historią z kimś, kto odpowiada z empatią i zrozumieniem, wstyd nie przetrwa.


Odwaga daje nam głos, a współczucie daje nam ucho. Bez obu nie ma szans na empatię i połączenie.

Nie musimy tego wszystkiego robić sami; Nigdy nie musieliśmy.


Czasami, kiedy się biczujemy, musimy zatrzymać się i powiedzieć temu nękającemu głosowi w środku: Człowieku, w tej chwili robię, co w mojej mocy.


To, że ktoś nie chce lub nie jest w stanie nas kochać, nie oznacza, że ​​nie jesteśmy godni miłości.


Puść to, kim myślisz, że powinieneś być; obejmij to, kim jesteś.


Jeśli nie możesz prosić o pomoc bez samooceny, nie możesz zaoferować pomocy bez osądzania innych.


Wstyd pochodzi spoza nas – z przesłań i oczekiwań naszej kultury. To, co pochodzi z naszego wnętrza, to bardzo ludzka potrzeba przynależności, nawiązywania relacji.


Bezbronność polega na pojawianiu się i byciu widzianym. Trudno to zrobić, gdy boimy się tego, co ludzie mogą zobaczyć lub pomyśleć.


Wielu z nas chce wyciągnąć pomocną dłoń, ale bardzo niechętnie sięgamy po pomoc, gdy sami jej potrzebujemy. To tak, jakbyśmy podzielili świat na „tych, którzy oferują pomoc” i „tych, którzy pomocy potrzebują. Prawda jest taka, że ​​jesteśmy jednym i drugim.


Możemy wybrać odwagę lub pocieszenie, ale nie możemy mieć obu. Nie w tym samym czasie.


Musimy ufać, aby być bezbronnymi i musimy być bezbronni, aby budować zaufanie.


Wstyd i poczucie własnej wartości to bardzo różne kwestie. Wstyd czujemy. O poczuciu własnej wartości myślimy.


Prawda jest taka: przynależność zaczyna się od samoakceptacji. Twój poziom przynależności w rzeczywistości nigdy nie może być wyższy niż poziom samoakceptacji, ponieważ wiara w to, że wystarczy, daje ci odwagę, by być autentycznym, wrażliwym i niedoskonałym.


Mężczyźni chodzą po linie, gdzie wszelkie oznaki słabości wywołują wstyd, więc boją się narazić na niebezpieczeństwo ze strachu, że będą wyglądać na słabych.


Trudno jest praktykować współczucie, gdy zmagamy się z naszą autentycznością lub gdy nasza własna godność jest wytrącona z równowagi.


Odwaga to co innego niż śmiałość. Pierwotne znaczenie słowa „courage“ (odwaga) zaczynało się od słowa „cor“ – serce. Odwaga oznaczała pierwotnie coś innego: opowiedzieć historię o tym, kim się jest naprawdę całym sercem. To odwaga, aby być niedoskonałym. Odwaga, aby być niedoskonałym to mieć współczucie dla siebie, a potem dla innych.


Ludzie są jak witraże, lśnią i mienią się gdy świeci słońce, ale gdy zachodzi, ich piękno może się ujawnić tylko wtedy, jeśli sami maja w sobie światło.


Uwierz, że to, co czyni cię wrażliwym, czyni cię pięknym. Wrażliwość nie jest czymś komfortowym, ani czymś rozdzierającym – to coś niezbędnego. To gotowość do powiedzenia pierwszemu „kocham cię“, gotowość do działania, gdy nie ma żadnych gwarancji, gotowość do oddychania, gdy czekasz na wynik mammografii. Wrażliwość to skłonność do inwestycji w związek, który może, ale nie musi się udać. Aby żyć we właściwy sposób trzeba zaprzestać kontroli i przewidywania, a w zamian skontaktować się ze swoją wrażliwością.


Przegrałam walkę z własną wrażliwością, ale prawdopodobnie wygrałam walkę o odzyskanie własnego życia.


Pozwól sobie samym być widzianym. Dogłębnie widzianym. Jako ktoś wrażliwy. Kochać całym sercem. Nawet jeśli nie ma żadnych gwarancji. A to jest naprawdę trudne. Praktykować wdzięczność i radość w chwilach trwogi, kiedy zastanawiamy się: „czy mogę cię aż tak kochać?“ „czy mogę wierzyć w to aż tak namiętnie?“, „czy mogę być aż tak niezłomny w tej kwestii?“ Po prostu po to, aby się zatrzymać i zamiast dramatyzować na temat tego, co się może zdarzyć, powiedzieć: „Jestem niesamowicie wdzięczny, ponieważ bycie aż tak wrażliwym oznacza, że żyję.


I najważniejsza rzecz: wierzyć, że jesteśmy wystarczający. Ponieważ kiedy pracujemy z czymś na miejscu wierzę, że to oznacza: „jestem wystarczający“. Wtedy przestajemy krzyczeć i zaczynamy słuchać. Jesteśmy milsi i łagodniejsi w stosunku do ludzi, którzy nas otaczają. I jesteśmy milsi i łagodniejsi dla siebie samych.


Albo wchodzisz do swojej historii i jesteś jej właścicielem, albo stoisz poza swoją historią i zabiegasz o swoją wartość.


Ci, którzy mają silne poczucie miłości i przynależności, mają odwagę być niedoskonałymi.


Wierzę, że najbardziej żałujemy naszych niepowodzeń odwagi, odwagi bycia milszym, pokazania się, powiedzenia, jak się czujemy, wyznaczania granic, bycia dobrym dla siebie. Z tego powodu żal może być miejscem narodzin empatii.


Wrażliwość to miejsce narodzin miłości, przynależności, radości, odwagi, empatii i kreatywności. Jest źródłem nadziei, empatii, odpowiedzialności i autentyczności. Jeśli chcemy większej jasności w naszym celu lub głębszego i bardziej znaczącego życia duchowego, ścieżką jest wrażliwość.


Nic nie zmieniło mojego życia bardziej niż uświadomienie sobie, że szkoda czasu na ocenianie mojej godności poprzez ważenie reakcji ludzi siedzących na trybunach.


Jeśli nie stanąłeś na arenie i nie zostałeś skopany w dupę, nie jestem zainteresowana twoją opinią.odwaga cytaty


Zobacz także:
Mądre opowiadania o życiu wg Anthony de MelloOstatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


Post: Blog2_Post
bottom of page