Coaching Menedżerski Online

W ostatnim czasie coaching online stał się wiodącą formą indywidualnego rozwoju osobistego, zarówno w obszarze życia osobistego (coaching osobisty, life coaching), jak i życia zawodowego (coaching biznesowy, business coaching). Możesz się zastanawiać, czy taka forma coachingu wpłynęła negatywnie na skuteczność tej metody rozwoju osobistego i korzyści z niej płynące. Otóż okazuje się, że NIE!


Co więcej, rozwój nowoczesnych technologii sprawia, że coaching przez Internet zaczyna  rewolucjonizować podejście do rozwoju przywództwa w firmach, a coaching menedżerski w tej formie staje się stałą częścią nowoczesnych programów rozwojowych.

Jak działa coaching online?

Czy w wyniku coachingu online można osiągnąć takie same rezultaty jak w czasie coachingu twarzą w twarz? Zdecydowanie TAK! Pod warunkiem, że zostaną spełnione pewne kryteria.

Po pierwsze, ta forma coachingu stawia większe wyzwanie przed Coachem, niż przed Coachee.

 

To Coach musi postarać się w sposób szczególny, aby najpierw zbudować zaufanie i przekonać do siebie Klienta. To Coach musi poradzić sobie z ograniczeniami rozmowy przez video, w szczególności jeśli chodzi o słuchanie "całym sobą" i obserwowanie języka ciała Coachee, jego wyrazu twarzy i oczu, czy też odcienia głosu. To Coach musi mądrze i sprytnie wpłynąć na Coachee, aby jego twarz była w całości widoczna na ekranie w czasie sesji. To Coach musi być sam przykładem tego, jak należy to robić.

To niejednokrotnie Coach musi przekonać Coachee, że rozmawianie przez smatphona wpływa negatywnie na jakość rozmowy i zdecydowanie lepiej jest rozmawiać przez komputer, w stabilnym, komfortowym otoczeniu.

To Coach z reguły dostosowuje się do preferencji technicznych Coachee i tak samo dobrze powinien sobie radzić z różnorakimi komunkatorami i narzędziami do video rozmów (np. Zoom, MS Teams, Skype, Google Meet, WhatsApp).

Coaching Online - czego potrzebuje Klient? Jak się przygotować?

Czego więc potrzebuje Coachee, aby coaching menedżerski online był skuteczny? Przede wszystkim zagwarantowania sobie spokoju, ciszy, prywatności, wręcz intymności. Ważne jest, aby rozmowa po stronie Coachee odbywała się w takim pomieszczeniu, które pozwoli czuć się w 100% komfortowo i bezpiecznie. W pomieszczeniu, do którego nie będą docierały uciążliwe dźwięki z zewnątrz i takim, w którym można otwarcie i bezpiecznie mówić o swoich sekretach - bez ściszania głosu.

Zagawarantowanie takich samych warunków po stronie Coacha jest po prostu częścią tego co nazywamy "byciem profesjonalnym".

Nie wchodząc zbytnio w szczegóły techniczne (np. światło w pomieszczeniu, odpowiednie ustawienie biurka i kamery, używanie lub nie wirtualnego tła) chciałbym tu tylko wspomnieć o słuchawkach. Lepiej z nich korzystać, zwłaszcza w porównaniu do systemu głośnomówiącego laptopa. Słuchawki skutecznie eliminują dzwięki dochodzące z otoczenia i zapewniają dużo większy komfort rozmowy.


A jeśli Coach rozmawaia przez słuchawki, to Coachee ma pewność, że to o czym mówi, nie będzie słyszane przez nikogo innego, oprócz Coacha (mam tu na myśłi np. domowników lub współpracowników Coacha będących w innym pomieszczeniu). Jest to częścią gwarancji poufności rozmów.

Na koniec tej części ważna dygresja. Jak już wspominaliśmy w wielu miejsach tej witryny (np. w sekcji Jak wybrać Coacha?), coaching jest niezwykle indywidualną relacją. I preferencje z nim związane są również bardzo indywidualne. Jeżeli więc czujesz, że coaching online Ci nie odpowiada - szukaj coacha, który pracuje w gabinecie. Ale zanim podejmiesz taką decyzję - proponuję najpierw skorzystaj z bezpłatnej sesji online, aby wyrobić sobie swoje własne zdanie.

 

Coaching Online - czy jest skuteczny?

Dostępnych jest już wiele wiarygodnych informacji potwierdzających skuteczność coachingu online - zarówno w coachingu osobistym, jak i w coachingu biznesowym. Co więcej, przeprowadzone niedawno badanie wiodącej organizacji International Coaching Federation pokazuje, że coaching online pozostanie wiodącą formą coachingu w najbliższym czasie (raport opublikowany przez ICF w styczniu 2022).  

Dla zespołów HR i liderów w firmach, coaching menedżerski online stał się już sprawdzoną inwestycją o wysokiej wartości. I, co więcej, w chwili obecnej (styczeń 2022) firmy takie jak BetterUp, Torch czy CoachHub, stają się jednymi z najszybciej rozwijających się dostawców na rynku szkoleń oraz rewolucjonizują podejście do projektowania i wdrażania programów rozwoju przywództwa w firmach.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w dedykowanym felietonie:

Skuteczny Coaching online rewolucjonizuje rozwój przywództwa

Coaching Online-Empowerment Coaching Kraków.jpg