top of page

Coaching Menedżerski Online

W ostatnim czasie coaching online stał się wiodącą formą indywidualnego rozwoju osobistego, zarówno w obszarze życia osobistego (coaching osobisty, life coaching), jak i życia zawodowego (coaching biznesowy, business coaching). Możesz się zastanawiać, czy taka forma coachingu wpłynęła negatywnie na skuteczność tej metody rozwoju osobistego i korzyści z niej płynące. Otóż okazuje się, że NIE!


Co więcej, rozwój nowoczesnych technologii sprawia, że coaching przez Internet zaczyna  rewolucjonizować podejście do rozwoju przywództwa w firmach, a coaching menedżerski w tej formie staje się stałą częścią nowoczesnych programów rozwojowych.

Jak działa coaching online?

Czy w wyniku coachingu online można osiągnąć takie same rezultaty jak w czasie coachingu twarzą w twarz? Zdecydowanie TAK! Pod warunkiem, że zostaną spełnione pewne kryteria.

Po pierwsze, ta forma coachingu stawia większe wyzwanie przed Coachem, niż przed Coachee.

 

To Coach musi postarać się w sposób szczególny, aby najpierw zbudować zaufanie i przekonać do siebie Klienta. To Coach musi poradzić sobie z ograniczeniami rozmowy przez video, w szczególności jeśli chodzi o słuchanie "całym sobą" i obserwowanie języka ciała Coachee, jego wyrazu twarzy i oczu, czy też odcienia głosu. To Coach musi mądrze i sprytnie wpłynąć na Coachee, aby jego twarz była w całości widoczna na ekranie w czasie sesji. To Coach musi być sam przykładem tego, jak należy to robić.

To niejednokrotnie Coach musi przekonać Coachee, że rozmawianie przez smatphona wpływa negatywnie na jakość rozmowy i zdecydowanie lepiej jest rozmawiać przez komputer, w stabilnym, komfortowym otoczeniu.

To Coach z reguły dostosowuje się do preferencji technicznych Coachee i tak samo dobrze powinien sobie radzić z różnorakimi komunkatorami i narzędziami do video rozmów (np. Zoom, MS Teams, Skype, Google Meet, WhatsApp).

Coaching Menedżerski Online - czego potrzebuje Klient? Jak się przygotować?

Czego więc potrzebuje Coachee, aby coaching menedżerski online był skuteczny? Przede wszystkim zagwarantowania sobie spokoju, ciszy, prywatności, wręcz intymności. Ważne jest, aby rozmowa po stronie Coachee odbywała się w takim pomieszczeniu, które pozwoli czuć się w 100% komfortowo i bezpiecznie. W pomieszczeniu, do którego nie będą docierały uciążliwe dźwięki z zewnątrz i takim, w którym można otwarcie i bezpiecznie mówić o swoich sekretach - bez ściszania głosu.

Zagawarantowanie takich samych warunków po stronie Coacha jest po prostu częścią tego co nazywamy "byciem profesjonalnym".

Nie wchodząc zbytnio w szczegóły techniczne (np. światło w pomieszczeniu, odpowiednie ustawienie biurka i kamery, używanie lub nie wirtualnego tła) chciałbym tu tylko wspomnieć o słuchawkach. Lepiej z nich korzystać, zwłaszcza w porównaniu do systemu głośnomówiącego laptopa. Słuchawki skutecznie eliminują dzwięki dochodzące z otoczenia i zapewniają dużo większy komfort rozmowy.


A jeśli Coach prowadzi sesję używając słuchawek, to Coachee ma pewność, że to, o czym mówi, nie będzie słyszane przez nikogo innego, oprócz Coacha (mam tu na myśłi np. domowników lub współpracowników Coacha będących w innym pomieszczeniu). Jest to częścią gwarancji poufności rozmów.

Na koniec tej części ważna dygresja. Jak już wspominaliśmy w wielu miejsach tej witryny (np. w sekcji Jak wybrać Coacha?), coaching jest niezwykle indywidualną relacją. I preferencje z nim związane są również bardzo indywidualne. Jeżeli więc czujesz, że coaching online Ci nie odpowiada - szukaj coacha, który pracuje w gabinecie. Ale zanim podejmiesz taką decyzję - proponuję najpierw skorzystaj z bezpłatnej sesji online, aby wyrobić sobie swoje własne zdanie.

 

Coaching Menedżerski Online - czy jest skuteczny?

Dostępnych jest już wiele wiarygodnych informacji potwierdzających skuteczność coachingu online - zarówno w coachingu osobistym, jak i w coachingu biznesowym. Co więcej, przeprowadzone niedawno badanie wiodącej organizacji International Coaching Federation pokazuje, że coaching online pozostanie wiodącą formą coachingu w najbliższym czasie (raport opublikowany przez ICF w styczniu 2022).  

Dla zespołów HR i liderów w firmach, coaching menedżerski online stał się już sprawdzoną inwestycją o wysokiej wartości. I, co więcej, w chwili obecnej (styczeń 2022) firmy takie jak BetterUp, Torch czy CoachHub, stają się jednymi z najszybciej rozwijających się dostawców na rynku szkoleń oraz rewolucjonizują podejście do projektowania i wdrażania programów rozwoju przywództwa w firmach.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w dedykowanym felietonie:

Skuteczny coaching online rewolucjonizuje rozwój przywództwa

Oferta na Coaching Menedżerski Online w Empowerment Coaching Kraków

Coaching Kariery Zawodowej w Ramach Coachingu Menedżerskiego

W ramach coachingu menedżerskiego można określić bardzo różne cele do osiagnięcia. Zależy to od aktualnych potrzeb danego menadżera lub menadżerki, jak rownież ich poziomu somoświadomości. Jednym z ważnych wątków w coachingu menedżerskim może być Coaching Kariery. 

Coaching kariery z reguły rozpoczyna jest się od dobrego poznania samego siebie. W szczególności swoich osobistych wartości, naturalnych talentów, zainteresowań oraz mocnych i słabych stron.

 

W tym miejscu warto też podkreślić, że istnieje różnica pomiędzy mocnymi stronami, a naturalnymi talentami danej osoby.

 

Mocną stronę można wypracować poprzez regularną, konsekwentną pracę. Talent jest czymś, z czym się rodzimy, a nasza aktywność w tej dziedzine przychodzi nam z naturalną łatwością. Przykład? Weźmy np. inteligencję ruchową (widoczną np. w tańcu). Wśród mężczyzn tylko niewielki odsetek może się nią poszczycić.

Wg nas najlepszym dostępnym na rynku testem pokazującym nasze naturalne talenty jest Test Gallupa, zwany również StrengthsFinder.

Więcej na temat dostępnych testów osobowości oraz innych testów psychometrycznych przeczytasz w dedykowanym poście, który przygotowaliśmy na naszym blogu:

Kompleksowe Porównanie Testów Osobowości

 

Coaching kariery pomaga zatem jasno podsumować i opisać miejsce z którego startujesz oraz precyzyjne zdefiniować miejsce, do którego chcesz dojść. Różnica pomiędzy tymi dwoma punktami pokaże Ci co i w których obszarach należy zrobić, aby dojść tam, gdzie chesz.

Więcej informacji nt. Coachingu Kariery znajdziesz na naszej dedykowanej podstronie;

Coaching Kariery Zawodowej

Oferta na Coaching Menedżerski Online

Coaching Przywództwa w Ramach Coachingu Menedżerskiego

Innym, oprócz coachingu kariery, elementem coachingu menedżerskiego może być Coaching Przywództwa. 

Uświadomienie sobie lub rozpoznanie swojego stylu przywództwa i wynikająych z tego konsekwencji może być odkryciem na całe życie. W szczególności może to dotyczyć preferencji związanych z pozyskiwaniem informacji, uczeniem się, podejmowaniem decyzji i komunikacją z innymi.

 

Dla wielu menadżerów wręcz szokiem może być odkrycie, że manadżer nastawiony na rozwiązywanie problemów, to nie najlepszy styl - zwłaszcza w dzisiejszych czasach.

Więcej piszemy o tym na dedykowanej podstronie "Menadżer jako Coach" będącej częścią naszej Biblioteki Wiedzy nt. Coachingu:

Menadżer jako Coach

Aby lider mógł skutecznie i autentycznie przewodzić innym, najpierw powinien potrafić mądrze zarządzać sobą. A to wymaga samoświadomości oraz chęci i umiejętności uczenia się, a także konsekwencji w pracy nad sobą. Więcej informacji o tym jakie korzyści możesz odnieść z coachingu przywództwa znajdziesz na kolejnej dedykowanej podstronie:

Coaching Przywództwa - Leadership Coaching

Oferta na Coaching Menedżerski Online - nr 2
bottom of page