top of page
Zdjęcie autoraRyszard Skarbek

Coaching online – skuteczny coach zmienia rozwój osobisty i zawodowy


Coaching online rewolucjonizuje rozwój przywództwa

W odróżnieniu od tradycyjnego coachingu stacjonarnego, coaching online odbywa się niezależnie od miejsca. Potrzebne są tylko narzędzia komunikacji online lub popularne komunikatory internetowe, takie jak Zoom, Skype, Google Meet, czy MS teams. Proces coachingu zdalnego nie różni się niczym od spotkań osobistych - poza medium przez które komunikują się jego uczestnicy. Tak samo prowadzi do realizacji celów ustalonych dla Klienta i osiągnięcia zmian zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym.


Ta forma współpracy niesie więc ze sobą wiele korzyści. Rodzi się natomiast słuszne pytanie o jej efektywność. W tym artykule sprawdzimy, czy praca z coachem w trybie online przynosi takie same korzyści i w takim samym czasie,  jak spotkania osobiste. Odpowiemy też na pytanie czy skuteczny coach lub mentor musi posiadać jakieś szczególne umiejętności. Omówimy też radykalne zmiany, które w ostatnim czasie nastąpiły w świecie coachingu.


Okazuje się bowiem, że ta forma wsparcia, szczególnie w obszarze życia zawodowego, stała się ostatnio gorącym rynkiem i całkowicie rewolucjonizuje rozwój przywództwa. Firmy takie jak BetterUp, Torch, CoachHub, Bravely, SoundingBoard, Pluma (należący do Skillsoft) i Ezra są teraz jednymi z najszybciej rozwijających się dostawców na rynku szkoleń (i HR Tech).


BetterUp, wyraźny lider rynku, jest obecnie wyceniany na ponad 4 miliardy dolarów i przygotowuje się do wejścia na giełdę. CoachHub właśnie otrzymał 80 milionów dolarów finansowania, SoundingBoard 30 milionów dolarów, Torch 25 milionów dolarów (i przejął Everwise), Pluma została przejęta przez Skillsoft, a Bravely właśnie zebrał 15 milionów dolarów.


Czym jest coaching online. Dlaczego stał się tak popularny? 

Jest popyt, a to są wyjątkowo dobre modele biznesu. Pomyśl przez chwilę o tym, jak działa taka firma: sprzedawca przyciąga lub szkoli setki, a nawet tysiące coachów; sprzedawca buduje inteligentny system oparty na sztucznej inteligencji, a korporacje kupują subskrypcje. Nie różni się to od Ubera czy Lyfta: sprzedawcą jest firma zajmująca się głównie sprzedażą i technologią. Usługę realizuje dobry coach, certyfikowany np. w International Coach Federation (ICF).


Dla zespołów HR i liderów coaching staje się sprawdzoną inwestycją o wysokiej wartości.

Firma Bravely chce, aby certyfikowany coach pracował z każdym pracownikiem firmy.

Torch i SoundingBoard integrują programy indywidualnych sesji coachingu internetowego z programami rozwoju przywództwa firmy.


Firma BetterUp oferuje testy osobowości, life coaching, wsparcie w rozwoju szeroko pojętych kompetencji zarządzania oraz umiejętności budowania kultury dobrego samopoczucia (ang. wellbeing). Ponadto można już tam skorzystać z bardziej wyrafinowanych usług. Np akredytowany coach pomaga w rozwoju przywództwa w sprzedaży.


Większość dostawców oferuje oceny 360 i inne systemy przekazywania informacji zwrotnej.


Korzyści z coachingu online. Opinie klientów zatrudniających coacha online  brzmią wspaniale. 

Chevron wdrożył rozwiązania firmy BetterUp dla wszystkich swoich przełożonych i menedżerów na całym świecie i informuje w swoim raporcie, że 94% menedżerów znalazło tam wysoką wartość.

Dzięki Kręgom Coachingowym przeciętny menedżer nawiązał również pięć nowych relacji zawodowych. A te kręgi, to grupy pracowników, które spotykają się regularnie, aby wspólnie zgłębiać takie tematy jak: odporność psychiczna, radzenie sobie ze stresem, nawigowanie w zmianach, produktywność i wszelkie inne tematy związane z szeroko pojętym rozwojem osobistym.


Firma Zendesk, klient firmy Torch, włączyła elementy procesu coachingowego i mentoringowego do swojego programu przywództwa. Z wynikami nawet lepszymi niż Chevron. Zendesk ujawnił, że 93% uczestników podobał się ten program, a podobne 93% uczestników stwierdziło, że pomógł im poprawić ich zdolności przywódcze w pracy.


Chociaż na początku byłem sceptycznie nastawiony do tego rynku, teraz postrzegam go jako istotną część szkolenia korporacyjnego.


Cały rynek rozwoju przywództwa (rynek o wartości 16 miliardów dolarów z mnóstwem staromodnych programów szkoleniowych) jest gotowy na zakłócenia, a korzyści uzyskiwane dzięki coachom pracującym przez internet podsycają ten ogień.


Korzystanie ze skutecznego coachingu online przynosi korzyści osobom prywatnym, liderom i firmom

Branża korporacyjnego uczenia się jest wypełniona kreatywnymi pomysłami. Dziś widzimy dostawców takich jak Mursion i STRIVR, którzy dostarczają rozwiązania VR i Metaverse dla liderów.

Dostawcy, tacy jak Harvard Publishing, DDI, Ken Blanchard i LinkedIn Learning, zapewniają szkolenia online na prawie każdy temat.

Szybko rozwijające się startupy, takie jak Hone i Modal, oferują programy na żywo i warsztaty cyfrowe przez internet.


Ale pod tym wszystkim kryje się fakt, że kwestie związane z przywództwem, zarządzaniem i zachowaniem w pracy są często osobiste i prywatne dla każdej osoby. Wszyscy przechodzimy przez wyzwania w pracy, a często największym problemem, jaki mamy, jest nasz rozwój osobisty i samoświadomość.


Dlaczego na przykład to spotkanie nie poszło dobrze? Czy to ja? Czy źle zrozumiałem pytanie tej osoby? Czy jestem po prostu zestresowany? Co mogę zrobić, aby następnym razem to poprawić? Jak radzić sobie ze stresem?


Innymi słowy, rozwój przywództwa to osobista podróż, a nie tylko lista tematów do zaliczenia w szkole biznesu.


Wszyscy w pewien sposób jesteśmy liderami i czasami potrzebujemy kogoś, z kim można porozmawiać o naszych osobistych wyzwaniach w pracy. Dzięki temu lepiej zrozumiesz siebie i możesz pracować nad  obszarami, które tylko Ciebie interesują. To właśnie jest celem coachingu. Dotyczy to również executive coachingu.


Dobry coach przeszedł szkolenie z zakresu specjalistycznych metod i technik, uzyskał certyfikację w uznawanej organizacji i ma za sobą odpowiednio duża liczbę zrealizowanych godzin - również sesji online. Na każdym spotkaniu potrafi dostarczyć klientowi wartość.


Większość coachów może się pochwalić wieloletnim doświadczeniem zawodowym, zajmowała stanowiska kierownicze lub wyższe i wie na czym polega wspieranie rozwoju. W trakcie procesu gwarantują 100%  poufność, potrafią słuchać i zadawać właściwe pytania. Potrafią też rozbudzać w osobach, z którymi pracują niewykorzystany potencjał, towarzyszą swym podopiecznym w poszukiwaniu  rozwiązań i wspierają w opracowaniu planu działania, co w efekcie prowadzi do osiągania celów.

 

Potrzebujesz wsparcia? Współpraca z coachem to absolutnie coś innego, niż pójście na szkolenie. Główną metodą jego pracy jest zadawanie pytań. A to robi ogromną różnicę w pracy nad rozwojem dorosłego człowieka.


W tradycyjnym (lub internetowym) programie szkoleniowym „konsumujesz” informacje, wskazówki, dobre praktyki. Generalnie pochłaniasz wiedzę. Podczas procesu uświadamiasz sobie, przed jakim TY stajesz wyzwaniem i gdzie potrzebujesz wsparcia. Ale nie jesteś z tym sam. Masz nawet okazję poczuć się bezbronnym w bezpiecznej, nieoceniającej obecności coacha. Każda kolejna sesja przynosi Ci nowe wglądy oraz inspiracje. Nic dziwnego, że coachowanie jest teraz tak popularne. Wszyscy potrzebujemy czasem pomocy w pracy, w życiu prywatnym i budowaniu dobrego samopoczucia oraz powrocie do równowagi.


Cały proces może być spersonalizowany i dotyczyć holistycznego podejścia do szeroko rozumianego rozwoju człowieka. Ale może też być ukierunkowany, strategiczny i osadzony w biznesie. Wiele firm wiąże swoje inwestycje w business coaching z konkretnymi strategiami utrzymania i rozwoju biznesu. Czas trwania procesu uzależniony jest od celów zawodowych i ilości pracowników, których obejmują.


Na przykład firma Chevron wykorzystała ofertę BetterUp do ponownego opracowania procesu zarządzania wydajnością, poprawy elastyczności i rezyliencji w zmianie oraz umożliwienia menedżerom budowania szerszych sieci wewnętrznych (ang. networking).


Wyniki Programu Coachingowego w firmie Chevron - 1


Jak ujęła to jedna z uczestniczek programu coachingowego w firmie Chevron:


„Dzięki coachingowi 1-1, uzupełnionemu artykułami, filmami i ćwiczeniami, zmieniło się całe moje życie. Jestem bardziej skuteczna, usatysfakcjonowana i pewna siebie, będąc liderem, jakiego potrzebuje Chevron”.

Inny uczestnik stwierdził:


„Dzięki temu doświadczeniu wierzę, że jestem lepszym słuchaczem i mogę pokazać innym, że cenię ich opinię. Stałem się bardziej pewny siebie w udzielaniu informacji zwrotnych i bardziej słucham, gdy rozmawiam z moimi bezpośrednimi podwładnymi”.


Wyniki Programu Coachnigowego w firmie Chevron - 2

Są to ważne doświadczenia związane z samorozwojem.


Co to znaczy skuteczny coaching przez Internet? Efekty są widoczne, jeśli regularne sesje opierają się na formalnie zaprojektowanym programie rozwojowym

Wielu dostawców (np. Torch lub SoundingBoard) koncentruje się na wykorzystaniu osobistych doradców zawodowych w formalnym programie rozwoju przywództwa. To wzbogaca podróż przywódczą i tworzy nowy poziom samopoznania oraz przyśpiesza rozwój osobisty.


Tradycyjny rozwój przywództwa to wieloletni program, który obejmuje szkolenia, seminaria eksperckie, edukację kadry kierowniczej, rotację stanowisk, oceny 360 i feedback. Współpraca z coachem jest stosowana do rozwiązywania konkretnych problemów - tu i teraz.


Teraz, dzięki możliwości współpracy online, firmy mogą zintegrować takie indywidualne wsparcie z formalnym programem rozwojowym i dzięki temu tworzyć rozwiązania dostosowane do indywidualnych potrzeb każdego pracownika.


W tym podejściu specjalizuje się Torch. Np. FICO (firma zajmująca się skoringiem kredytowym) rozwija setki liderów poprzez czteropoziomowy program zbudowany na platformie Torch. W ramach kompleksowego programu rozwojowego oferuje ona  swoim pracownikom zarówno cykl indywidualnych sesji coachingowych online (realizowanych przez profesjonalnych coachów zewnętrznych), jak i cykl sesji mentoringowych (organizowanych przez wewnętrznych liderów organizacji). 


Demokratyzacja coachingu wpływa na jego rozwój. Czy dobry coach jest potrzebny wszystkim?

Kiedy po raz pierwszy zacząłem pracować jako analityk, natknąłem się na wiele dużych firm (dokładnie pamiętam BAE Systems), które wydawały 2 000-3 000 USD na jedną sesję coachingową dla kadry kierowniczej. Firmy te zatrudniły specjalnie wybranych coachów do rozwoju wyższej kadry kierowniczej, poprawy wydajności i rozwiązywania problemów. Coaching indywidualny był drogi, racjonowany i zarezerwowany dla najlepszych dostawców (np. firmy takie jak Korn Ferry, RHR International, Ezra, CCL i AiiR)


Nowy rynek demokratyzuje to rozwiązanie. Każdy pracownik, każdy kierownik i każdy menedżer może teraz mieć coacha. Kiedy prowadzisz interesy z dostawcami wymienionymi na początku tego artykułu, koszty za jedną sesję mogą wynosić tylko 200 USD, co pozwala firmom inwestować w coaching dla wszystkich.


Za tym rynkiem kryje się ważna branża certyfikacji coachów (International Coaching Federation), rozwój coachów (World Business and Executive Coach Summit) oraz wsparcie ze strony dostawców (Bravely, Torch, SoundingBoard i BetterUp nieustannie szkolą swoich specjalistów).


Sesje coachingowe online i sztuczna inteligencja. Coaching biznesowy i life coaching online.

Na przykład BetterUp i SoundingBoard mają narzędzia do monitorowania sesji coachingu, aby pomóc coachowi (i uczestnikowi) zidentyfikować kluczowe problemy i sprawić, że rozmowa będzie możliwie efektywna. Tego typu sztuczna inteligencja staje się coraz bardziej wyrafinowana każdego dnia i nie zdziwiłbym się, gdybym znalazł narzędzia coachingowe dające uczestnikom (i coachom) wskazówki w trwania trwania sesji coachingowej przez Internet.


Firma Cultivate idzie jeszcze dalej, dostarczając coacha opartego na sztucznej inteligencji, który jest uzupełnieniem twojego ludzkiego powiernika. Firmy takie jak PwC, BASF i SAP wykorzystują to, aby pomóc liderom w zwiększeniu integracji, poprawieniu komunikacji, zarządzaniu współpracą i odpowiedzi na pytanie "jak radzić sobie ze stresem?".


Firma Humu również to robi, używając unikalnego systemu typu "push", aby pomóc ci nauczyć się umiejętności miękkich w trakcie pracy.



Coaching, a psychoterapia. Co jeszcze czeka Klienta?

Populacja coachów i mentorów rośnie. To ogromny rynek, któremu koniecznie trzeba się przyjrzeć, choć wciąż jest na wczesnym etapie. Jest nie tylko jednym z najszybciej rozwijających się segmentów w branży szkoleń korporacyjnych (szacowanym obecnie na 360 miliardów dolarów). Firmy zaczynają również korzystać z platform online, aby znaleźć psychologów biznesu, ekspertów w dziedzinie odporności psychicznej., a nawet psychoterapeutów.


I tu warto wprowadzić szybkie i jasne rozróżnienie. Coach to nie psychoterapeuta, ani interwent kryzysowy czy trener. Psychoterapia skupia się na leczeniu problemów psychicznych. Psychoterapeuta leczy i pracuje z klientem, aby pomóc mu zrozumieć i rozwiązać problemy, które mogą mieć swoje korzenie w przeszłości. Coach nie diagnozuje i nie leczy swojego Klienta. Skupia się na przyszłości i opracowaniu planu, który doprowadzi Klienta do zmian w swoim życiu zawodowym i osobistym.

Wracając do wsparcia związanego ze zdrowiem psychicznym, firmy BetterUp Care i SpringHealth stosują tego rodzaju ofertę rynkową w obszarze poprawy odporności psychicznej, redukcji stresu i interwencji kryzysowych.


Wyobraź sobie, jak Metaverse wpłynie na tę przestrzeń. Firma Mursion oferuje już wspieranie rozwoju osobistego oparte na awatarach (osoba na żywo przeprowadza cię przez symulację za pomocą awatara), dzięki czemu doświadczenie jest jeszcze bezpieczniejsze i bardziej „podobne do gry”. Nie mówię, że wszyscy coachowie zamienią się w awatary, ale już teraz można zauważyć dokąd to zmierza.


Widać wyraźnie, że korzyści z coachingu online są duże i mierzalne. I warto podkreślić, że podobnie jak w przypadku efektywności coachingu stacjonarnego, również w trybie online zależy ona głównie od zaangażowania klienta oraz chęci współpracy z coachem. A dzięki coachingowi internetowemu zyskujemy dużo większą elastyczność i obniżamy koszty.


Czas przemyśleć swoją strategię rozwoju przywództwa. Business coaching online jest skutecznym narzędziem i z pewnością będzie w niej zajmował ważne miejsce. Coaching życiowy również.


Źródło: https://joshbersin.com/2022/01/online-coaching-is-so-hot-its-now-disrupting-leadership-development/

Tłumaczenie z j. angielskiego i podkreślenia w tekście: Empowerment Coaching


 

Jak rozpocząć proces coachingowy online? Jak umówić pierwsze spotkanie?

Temu tematowi poświęciliśmy specjalną podstronę na naszym portalu coachingowym. Pod adresem "Jak znaleźć coacha?" omawiamy jak mądrze przeprowadzić ten jakże ważny proces, jakim jest wybór odpowiedniego coacha online. Dotyczą one zarówno coachingu życiowego, jak i coachingu biznesowego online, którego odmianą może być np. coaching kariery. Podane tam zasady są uniwersalne.

 

Jeśli chciałbyś się dowiedzieć czego można spodziewać się w trakcie pierwszej sesji zapraszamy do kolejnego kompleksowego opracowania pt. "Jak wygląda pierwsza sesja?". A jeżeli chciałbyś lepiej zrozumieć jakie są różne formy coachingu - zapraszamy do kolejnego źródła pt. "Rodzaje coachingu".



Zobacz także:

Coach motywacyjny - sekrety skutecznego wpływu


Trendy HR na rok 2023 - przekraczanie granic

Trendy HR 2023 - nowy model operacyjny HR

Metaverse - nadchodzi kolejna rewolucja

Wielka Rezygnacja - nowy trend na rynku pracy


186 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page