Pliki nt. Rozwoju Osobistego do pobrania

Bogata oferta bezpłatnych materiałów do rozwoju osobistego i zawodowego.

Ebooki, guidebooki, metody, techniki, wskazówki, inspiracje, cytaty.

Oferta darmowych plików jest regularnie uzupełniania.

W przygotowaniu są kolejne ebooki, poradniki i testy, ktore będą w tym miejscu sukcesywnie publikowane.

 

Najlepszym sposobem na zapewnienie sobie bezpłatnego otrzymywania kolejnych pozycji jest subskrypcja newslettera naszej witryny. Możesz to zrobić korzystając z prostego i szybkiego formularza dostępnego
np. w stopce witryny.
 

Ten guidebook pdf poprowadzi Cię krok po kroku przez proces odkrywania
i porządkowania swoich WARTOŚCI.

 

Zaletą tego procesu jest prostota. Będziesz potrzebował(a) jedynie ciszy, długopisu i kilku kartek papieru. Oprócz konkretnych instrukcji, w guidebooku znajdziesz również przykłady, aczkolwiek nie będzie ich zbyt wiele, aby nie sugerować Ci odpowiedzi i nie wpływać na Twoje wybory. 

Po zakończeniu pracy otrzymasz listę 10 najcenniejszych dla Ciebie WARTOŚCI, uporządkowanych w kolejności ich ważności.

 

Jeżeli chciał(a)byś otrzymywać informacje o pojawieniu się kolejnych e-booków, zapraszam do wypełnienia prostego formularza subskrypcji dostępnego na dole witryny.

 

Darmowy ebook "Jak odkryć swoje wartości?"

Ten bezpłatny ebook w formacie pliku pdf poprowadzi Cię krok po kroku przez proces odkrywania i porządkowania swoich WARTOŚCI.

 

Zaletą tego procesu jest prostota. Będziesz potrzebował jedynie ciszy, spokoju, długopisu i kilku kartek papieru. Oprócz konkretnych instrukcji i prcyzyjnego procesu, który poprowadzi Cię krok po kroku, w ebooku znajdziesz również przykłady. Nie będzie ich jednak zbyt wiele, aby nie sugerować Ci odpowiedzi i nie wpływać na Twoje wybory. To ma być Twoja praca i Twoje Wartości. Prawdziwe, szczere. Nawet takie, które na pierwszy rzut oka nie będą Ci się podobać.

Po zakończeniu pracy otrzymasz listę 10 najcenniejszych dla Ciebie WARTOŚCI, uporządkowanych w kolejności ich ważności.

Hierachia wartości ma ogromne znaczenie. To właśnie pozycja na liście decyduje o tym, jakich dokonujemy w życiu wyborów. Zwłaszcza w sytuacjach trudnych lub stresujących.

Bezpłatny guidebook pdf-Jak odkryć swoje wartości osobiste

Bezpłatny ebook "Jak powstają emocje?"

Niewątpliwą zaletą ebooka pdf pt. "Jak powstają emocje?" jest połączenie ze sobą tematów: emocji, przekonań, wartości i potrzeb oraz odniesienie ich do najabrdziej aktualnej sytuacji XXI wieku - zarówno w obszarze rozwoju nauki, jak i rozwoju współczesnego człowieka.

A najbardziej wartościową jego cześcią wydają się być sekcje "Podsumowanie i Wnioski" oraz "8 Praktycznych Wskazówek".

Staraliśmy się tak skonstruować ten ebook, aby z jednej strony zawierał potwierdzoną, miarodajną wiedzę, a z drugiej strony tłumaczył tę wiedzę na praktyczny język naszej codzienności i podsumowywał wszystko w postaci bardzo praktycznych wskazówek.

8 Praktycznych Wskazówek zawartych w tym ebooku można uznać za kompleksową nawigację dla całości naszego życia. A regularne praktykowanie każdego z ośmiu punktów może wprowadzić bardzo pozytywne i stosunkowo szybko widoczne zmiany w Twoim życiu.

Bzepłatny ebook pdf-Jak powstają emocje

Darmowy ebook "Biblioteka Pytań Angażującego Lidera"

Bezpłatny ebook pdf pt. "Biblioteka Pytań Angażującego Lidera" zawiera zestawy pytań do wykorzystania zarówno w czasie spotkań 1-na-1, jak i spotkań zespołowych. Znajdziesz w nim pytania budujące psychologiczne bezpieczeństwo pracownika i w naturalny sposób sprzyjające zaangażowaniu. 

Nauczysz się technik reprhasing'u, facylitacji spotkań oraz myślenia krytycznego. 

Znajdziesz tam również dwie dedykowane sekcje: jedną poświęconą spotkaniu zespołowemu, na którym następuje ewaluacja całościowego planu działania; drugą poświęconą pracy lidera nad sobą.

Tak wiele mówi się dziś o przywództwie. Jak również o "diversity and inclusion". Ale czy ktoś, kto nie radzi sobie ze sobą może być dobrym liderem dla innych? Zwłaszcza w tych trudnych czasach, w których każdy z nas musi stawiać czoła takim wyzwaniom jak pandemia, wojna i nieustannie zwiekszjące się tempo życia.

Dlatego też w sposób szczególny zachęcamy do praktykowania technik zawartych w sekcji pracy nad sobą. Są zaprojektowane w spsosób szczególny, mający na celu uzyskanie możliwie wysokiego komfortu i satysfakcji w trudnej roli lidera zespołu.

Biblioteka powstała na podstawie wielu sesji coachingowych prowadzonych z menadżerkami i menadżerami średniego i wyższego szczebla. Odnosi się do bardzo konkretnych sytuacji i zawiera praktyczne rozwiązania odnoszące się również do pracy w trybie zdalnym.

Bezpłatny ebookk pdf-Biblioteka Pytań Angażującego Lidera

Darmowe Coachingowe Pigułki Mądrości

To biblioteka Kart zawierających inspirujące cytaty połączone z grafiką przemawiającą do wyobraźni.

Pigułki są krótkie. Treściwe. Do przemyślenia. I do pobrania. Możesz je dowolnie wykorzystać. Świadomie wybraliśmy również język angielski ze względu na jego prostotę i zwięzłość oraz bardzo często inspirującą grę słów.

Czasami jedno zdanie, usłyszane we właściwym momencie, może sprawić, że otworzy nam sie nowa klapka w głowie. To te chwile, kiedy przychodzi "Aha!" albo"Wow!". Po to właśnie są Coachingowe Pigułki Mądrości. Mają przeszyć jak strzała.

 

A ponieważ każdy z nas jest na swoim unikalnym etapie rozwoju osobistego - każdy w danym momemcie potrzebuje innej, indywidualnej "strzały". 

Zaprojektowaliśmy je korzystając ze sławnych cytatów i myśli mądrych ludzi. Czasem również korzystając z własnych refleksji, które pojawiły się w trakcie - lub po - sesji coachingowej. Pigułki Mądrości koncentrują się głównie na obszarze Life Coachingu, coachingu osobistego - czyli szeroko pojętego rozwoju człowieka, jako osoby. Mają poszerzać świadomość, zachęcać do zatrzymania się i mądrze zmuszać do myślenia.

Ponadto na tej podstronie znajdziesz również listę inspiracji i wskazówek w postaci tekstowej. W tej chwili jest ich już 40. To taki mini-poradnik życiowy. Te wskazówki poprowadzą Cię do lepszego, bardziej komfortowego życia. Mamy nadzieję, że w zależności od aktualnej potrzeby, znajdziesz tam coś dla siebie. Coś wartościowego i praktycznego.

 

Mądre cytaty i Złote Myśli do pobrania

50 Błędów Poznawczych do pobrania bezpłatnie

Często nie zdajemy sobie sprawy, że podlegamy nieświadomym błędom, które wpływają na nasz osąd i zachowanie. Tu znajdziesz Karty opisujące Błędy Poznawcze wraz z przykładami konkretnych sytuacji. Karty można pobierać i dowolnie wykorzystać.

Są specjalnie zaprojektowane, aby w sposób możliwie prosty pokazywać sedno danego Błędu Poznawczego. Często z wykorzystaniem poczucia humoru. Znajdziesz więc tam stosunkowo dużo żartów i memów. Ale czyż to nie piękne potrafić się śmiać ze swoich niedoskonałości i błędów (podkreślamy: swoich - nie cudzych).

Oprócz biblioteki kart graficznych znajdziesz tam również pięć konkretnych instrukcji pokazujących jak identyfikować i korygować swoje Błędy Poznawcze. Mogą się okazać bardzo pomocne szczególnie w pracy - zwłaszcza wtedy, kiedy jesteś liderką lub liderem zespołu.

 

Przykłady 50 Błędów Poznawczych do pobrania

5 inspirujących czasowników, które mogą zmienić Twoje życie

I jak to zwykle na naszej witrynie, na koniec tej sekcji mamy specjalny bonus. W ten sposób chcemy docenić Twoje skupienie, determinację, konsekwencję i podziękować, że zainwestowałeś swój czas, aby dotrzeć do tego miejsca. W obszarze rozwoju osobistego nie ma bowiem drogi na skróty.

 

Jeśli masz trudności z inspirowaniem samego siebie, z rozpoczęciem działania, z prokrastynacją - zwróć proszę uwagę na dobór czasowników, którymi najczęściej się posługujesz. To, co mówimy, pokazuje to, jak myśliimy.

 

Wszyscy utykamy czasem w miejscu, gdzie sprawy po prostu nie posuwają się naprzód. Mamy problemy z motywacją, a nasze cele wydają się albo nieosiągalne, albo zbyt słabe. Krótko mówiąc, nie czujemy się  zainspirowani!

Niektórzy eksperci od samodoskonalenia powiedzą Ci, że musisz mieć pozytywne nastawienie, aby poprawić swoje życie. Zgodziłbym się z tym tylko w części, bo nie zawsze jest to takie proste. Trudno wyznaczać sobie ambitne cele i czerpać inspirację do ich osiągnięcia, gdy nie ma się odpowiedniego nastawienia.

Ale jeśli Twój umysł nie jest gotowy na przyjęcie bardziej ekscytujących celów, zmiana będzie w najlepszym razie trudna.

W rzeczywistości, jeśli nie jesteś na to gotowy, trudno będzie sprostać nawet małym wyzwaniom. Jeśli nie potrafisz podejmować małych wyzwań, zmiana życia w takim stopniu, w jakim chcesz, będzie niemożliwa.

Aby więc stworzyć poczucie inspiracji i rozpocząć wprowadznie zmian, spróbuj zacząć od pierwszej prostej aktywności. Jeśli delikatnie potrząśniesz sobą, podejmując najpierw działanie, przygotujesz swój umysł do tworzenia i dążenia do bardziej ekscytujących celów.

Poniżej znajdziesz 5 inspirujących czasowników, których możesz użyć i przygotować się mentalnie do podejmowania nowych wyzwań. Jeśli użyjesz tych technik, w naturalny sposób znajdziesz się na drodze do zmian. Zmiana prowadzi do większych i lepszych celów. Większe i lepsze cele prowadzą do podejmowania większych wyzwań... i tak dalej, i tak dalej.

Oto 5 czasowników czynnościowych, które mogą Cię zainspirować i wyrwać z rutyny.

 

1. Dawaj - organizacji charytatywnej, osobie w potrzebie lub po prostu przyjacielowi lub krewnemu

Nie musisz dawać czegoś drogiego lub dużego. Wystarczy okazanie wdzięczności, takie jak drobny prezent lub kwiatek. Dlaczego to działa? Dawanie jest bardzo podnoszącym na duchu doświadczeniem, ponieważ uwalnia umysł od myślenia, że na świecie jest wszystkiego za mało. Dawanie uczy Cię również, że jest wiele fajnych rzeczy do zrobienia. A przede wszystkim: dając zaczynasz ... działać!

 

2. Ucz się - nowej umiejętności

Naucz się czegoś zupełnie nowego. Dla siebie. Nie chodzi tu o nową wiedzę teoretyczną, ale o nową umiejętność. Np. naucz się grać na gitarze lub piec nowe ciasto. Naucz się nowego języka lub grania w nową grę (nie komputerową!). Dlaczego to działa? Uczenie się czegoś nowego rozwija Twój układ nerwowy i sprawia, że zaczynasz myśleć w sposób, o jakim nigdy wcześniej nie myślałeś. A poza tym udowadnia Ci, że ... możesz i potrafisz!

 

3. Zmieniaj - małymi kroczkami

Zmieniaj zwłaszcza swoją rutynę. Np. jutro wybierz inną drogę do pracy, pojutrze zmień swój typowy styl ubioru, fryzurę lub zmień to, co zwykle jesz. Dlaczego to działa? To przypomina Ci o tym jak wiele innych możliwości jest w Twoim zasięgu. I być może wiele przyjemności, o których zapomniałeś. A poza tym zmiana rodzi zmianę. Jeśli chcesz dużej zmiany, zacznij od zmiany małej.

 

4. Bierz udział

Bierz udział w aktywnościach Twojej społeczności, drużyny sportowej lub dołącz do jakiegoś klubu zainteresowań. Nie zdalnie - fizycznie i osobiście. Dlaczego to działa? Uczestnictwo wymaga interakcji społecznych i kreatywności, które będą stymulować i inspirować. A poza tym po dwuletnej pandemii i zamknięciu w domu jest to wręcz niezbędne do utrzymania lub odbudowania podstawowego zdrowia psychicznego.

 

5. Twórz, kreuj

Stwórz pierwsze, choćby malutkie dzieło sztuki. Napisz opowiadanie, zrób półkę na książki, wazon na kwiaty, Dlaczego to działa? Tworzenie stymuluje wszystkie te uśpione siły, które umożliwiają zmianę w Twoim życiu. Nie podejrzewasz nawet jak wielki masz potencjał. A możesz się o tym przekonać tylko, kiedy spróbujesz.

Ja w wieku 55 lat namalowałem swój pierwszy w życiu obraz. I nie miałem pojęcia, że sprawi mi to TYYYYLE radości. Od tego momentu maluję regularnie. Co więcej, wciągnąłem w to swoją ... 81-letnią mamę i serce mi się raduje, kiedy widzę jak wiele radości jej to sprawia.