Po co nam WARTOŚCI w życiu? - odc. 1


Empowerment Coaching Blog-Po co nam Wartosci w Zyciu 1

Jak często zadajesz sobie pytanie: co jest dla mnie ważne w Życiu?

Jak dobrze znasz odpowiedź na to pytanie?


Ja sadzę, że to pytanie jest bardzo ważne, a znalezienie szczerej odpowiedzi jeszcze ważniejsze. Jeżeli bowiem coś jest dla nas ważne, to poświęcamy temu czas. A od tego czemu poświęcamy w Życiu nasz czas bardzo zależy jakie uzyskujemy w nim rezultaty.


Jeżeli nie poświęcamy czemuś uwagi, czasu i energii, to znaczy, że “to coś” nie jest dla nas ważne i w związku z tym nie stanowi dla nas/naszej WARTOŚCI.


Można czasami usłyszeć, że ktoś “nie wyznaje żadnych wartości”. Trzymając się jednak przedstawionej powyżej definicji sądzę, że to nie jest możliwe. Bez względu na to kim jesteś, zawsze znajdziemy “to cos”, co jest dla Ciebie ważne.


Kruczek polega na tym, czy jesteś świadom(a) tego, jakimi wartościami się kierujesz. Wierzę również w to, że to my tworzymy nasze Życie, a jego kształt w ogromnej mierze zależy od tego, jakie wartości wyznajemy i które z nich są świadome, a które nie.


Bliższe przyjrzenie się temu tematowi może nas doprowadzić do bardzo ciekawych odkryć:


  •  np. odpowiedzi na pytanie, dlaczego przydarza nam się regularnie coś, czego nie chcemy (częścią tego wątku może być tzw. “pech”),

  • zrozumienia dlaczego tak, a nie inaczej reagujemy na pewne sytuacje lub osoby

  • zidentyfikowania naszych wewnętrznych konfliktów (i np. zrozumienia dlaczego po dokonaniu pewnego wyboru czujemy się z nim źle, choć dołożyliśmy najlepszych starań, żeby podjąć najlepszą z możliwych decyzję)Dlaczego tak jest? Ponieważ wartości są filtrami w oparciu o które, tworzymy nasz wewnętrzny obraz rzeczywistości. Również nasz obraz samych siebie.

Nasz mózg pracuje w taki sposob, że filtruje, usuwa, zniekształca i generalizuje informacje, które docierają do nas z zewnątrz i z naszego wnętrza. Poświęćmy więc kilka słów każdemu z wyżej wymienionych interfejsów, przez które informacja przechodzi.


Usuwanie

W sposób automatyczny usuwamy docierające do nas informacje, ponieważ jest ich zbyt dużo naraz, aby móc je wszystkie przyjąć. Kiedy czytasz ten tekst, prawdopodobnie jesteś wystawiona(y) na działanie wielu bodźców zewnętrznych, ale żeby móc skupić się na czytaniu – blokujesz je, usuwasz… Bardzo proszę o dobre zrozumienie tego przykładu w szerszym kontekście naszego Życia. Ten proces usuwania lub blokowania odbywa się z reguły automatycznie, nieświadomie. W oparciu o mechanizmy, nawyki, które wypracowaliśmy w różnych okresach naszego Życia (o tym nieco szerzej w następnych odcinkach).


Im mniej więc jesteśmy świadomi tego na czym skupiamy naszą uwagę, tym więcej rzeczy w Życiu może nam umknąć. I jest wielka szansa na to, że tym częściej będą nam się przydarzały rzeczy, których nie chcemy.


Zniekształcenia

Zniekształcamy informacje do nas docierające, gdyż nasz mózg ma silną potrzebę tworzenia pewnej zgodności pomiędzy naszą wewnętrzną mapą rzeczywistości, a tym, czego naprawdę doświadczamy lub dokładniej: tego, co naprawdę wydarza się w świecie zewnętrznym. Kluczem kierującym zniekształceniami są nasze wartości, przekonania, nawyki. Interpretujemy zdarzenia tak, aby były zgodne z naszym (dotychczas) wypracowanym obrazem rzeczywistości (i siebie !). W związku z tym chodzi o to, żeby być świadomym swoich własnych mechanizmów lub też świadomie stosować takie, które są dla nas korzystne, wzmacniające.


Podam przykład: przekonanie typu “mogę wszystko”, “poradzę sobie ze wszystkim” jest tak naprawdę zniekształceniem, bo nie ma takiej osoby na Ziemi, która może wszystko. Ale takie przekonanie jest dla nas bardzo pomocne, bo zdecydowanie pomaga osiągać w Życiu to, czego chcemy (o ile wiemy, czego chcemy, ale o tym może przy innej okazji 🙂


Generalizacje

Bez tworzenia generalizacji musielibyśmy za każdym razem uczyć sie wszystkiego od nowa. To dzięki temu mechanizmowi jesteśmy w stanie błyskawicznie klasyfikować poszczególne zdarzenia i przyporządkowywać je do zgromadzonej już informacji. Najprostszym przykładem generalizacji mogą być pojęcia, którymi operuje człowiek.


Choćby “drzewo”. Nie ma przecież w przyrodzie czegoś takiego, jak “drzewo w czystej formie i postaci”. Jest drzewo stojące na naszej ulicy (akurat zwane brzozą), są drzewa rosnące w pobliskim lesie (akurat zwane iglastymi)… itd.


Generalizacje mogą jednak również działać przeciwko nam, jeżeli damy się zwieść niestrudzonej sile naszego umysłu i nieświadomie zbudowanym przekonaniom.


Podam następny przykład: prowadzimy prezentację w pracy. Jeden z ważnych dla nas słuchaczy przestaje skupiać uwagę na nas i zaczyna patrzeć w okno. W naszej głowie uaktywnia sie “głos”, który rozkręca bardzo interesującą pętlę: "Dlaczego on mnie nie słucha? Czy coś jest nie tak z zawartością prezentacji? Za dużo szczegółów? Za mało szczegółów? A może źle dobrałem styl prezentacji? Kurcze, mogłem się lepiej przygotować! Jak tak dalej pójdzie, to schrzanię to zupełnie … Jak mogłem to TAK SCHRZANIĆ?"


A powód, dla którego słuchacz patrzy w okno może nie mieć żadnego związku z nami. Może po prostu przechodzi tam właśnie fantastyczna dziewczyna? Albo facet 🙂A teraz chyba część najważniejsza - świadome i nieświadome używanie filtrów

Im bardziej jesteśmy nieświadomi naszych filtrów, tym bardziej Życie nam się przytrafia. Mamy wrażenie, że jest poza naszą kontrolą i koniec końców nie czujemy się za nie odpowiedzialni, o frustracji temu towarzyszącej nie wspomnę.


Ale jest dobra wiadomość! Można się nauczyć odkrywać swoje nieświadome filtry i podążając ścieżką swojego rozwoju osobistego, coraz bardziej je czyścić. To niełatwy proces, ale wart zachodu. Bo dzięki temu przejmujemy prawdziwą kontrolę nad sobą i nad własnym Życiem. Możemy wtedy świadomie decydować o tym, jak reagujemy na poszczególne zdarzenia zewnętrzne.


Bo przecież tak naprawdę nie to jest najważniejsze co się wydarza, ale to jak my na to zdarzenie reagujemy. Na wiele sytuacji nie mamy i nigdy nie będziemy mieli wpływu. Stąd też bardzo pomocne jest nauczenie się takiego reagowania, które nie będzie dokładało nam niepotrzebnego, nieuzasadnionego bólu. Kluczem jednak znowu jest świadomość.


Czy i jak coaching może w tym pomóc? O tym w następnych odcinkach...


#wartości #świadomość #cierpienie #coaching #coachingonline