top of page

Wartości w życiu człowieka - czym są, jak powstają. Co jest ważne?


Wartości w życiu człowieka, czym są, jak powstają - Empowerment Coaching Kraków Blog

Czym są wartości człowieka? To rzeczy, które są dla nas ważne. Chcesz się dowiedzieć jakimi wartościami kierujesz się w życiu - zadaj sobie następujące pytanie:


A dla mnie co jest w Życiu najważniejsze? I dlaczego?


Jak często zadajesz sobie to pytanie? I jak dobrze znasz odpowiedź na to pytanie?


Ja sadzę, że to pytanie jest bardzo ważne, a znalezienie szczerej odpowiedzi jeszcze ważniejsze. Jeżeli bowiem coś jest dla nas ważne, to poświęcamy temu czas. A od tego czemu poświęcamy w Życiu nasz czas bardzo zależy jakie uzyskujemy w nim rezultaty.


Jeżeli nie poświęcamy czemuś uwagi, czasu i energii, to znaczy, że “to coś” nie jest dla nas ważne.


Ten artykuł poświęcony jest następującym pytaniom: jakie są wartości? dlaczego odgrywają kluczową rolę w życiu człowieka? jakie są ich rodzaje? ile może być tych najważniejszych wartości życiowych? jak z nich korzystać w trudnych sytuacjach? czy są rzeczy, które możemy określić jako mniej ważne? czy istnieje ich system? czy zachowania człowieka oraz indywidualne poczucie sensu, spełnienia bezpośrednio od nich zależą? jakie znaczenie ma hierarchia wartości w życiu człowieka i jak rozwiązywać konflikty w tej hierarchii? Czy zdrowe poczucie własnej wartości wpływa na dobre określenie swoich priorytetów?


Wartości w życiu - dlaczego odgrywają tak ważną rolę?

Można czasami usłyszeć, że ktoś “nie wyznaje żadnych wartości”. Trzymając się jednak przedstawionej powyżej definicji sądzę, że to nie jest możliwe. Bez względu na to kim jesteś, zawsze znajdziemy “to coś”, co jest dla Ciebie ważne.


Kruczek polega na tym, czy jesteś świadomy(a) tego, czym się kierujesz dokonując swoich wyborów. Wierzę również w to, że to my tworzymy nasze Życie, a jego kształt w ogromnej mierze zależy od tego, jakie kryteria wyboru przyjmujemy i które z nich są świadome, a które nie.


Bliższe przyjrzenie się temu tematowi może nas doprowadzić do bardzo ciekawych odkryć:


 • np. odpowiedzi na pytanie, dlaczego przydarza nam się regularnie coś, czego nie chcemy (częścią tego wątku może być tzw. “pech”),

 • zrozumienia dlaczego tak, a nie inaczej reagujemy na pewne sytuacje lub osoby,

 • zidentyfikowania naszych wewnętrznych konfliktów (i np. zrozumienia dlaczego po dokonaniu pewnego wyboru czujemy się z nim źle, choć dołożyliśmy najlepszych starań, żeby podjąć najlepszą z możliwych decyzję).


Dlaczego tak jest? Ponieważ to co jest dla nas ważne, cenne, istotne, stanowi filtr poprzez który postrzegamy otaczającą nas rzeczywistość i w oparciu o który, tworzymy nasz wewnętrzny obraz rzeczywistości zewnętrznej.


Również nasz obraz samych siebie. To bardzo ważna cecha.


Tak naprawdę to one w ogromnej mierze determinują zachowania człowieka i odpowiadają na pytanie: kim jesteś? To jest ta istotna część, która oprócz Twojej osobowości, zebranych doświadczeń i wiedzy odróżnia Cię od drugiego człowieka.


Rozpocznijmy więc porządkowanie wiedzy i w pierwszej kolejności opiszmy jakie są ich rodzaje oraz jaka nauka zajmuje się ich analizą.


Aksjologia - nauka o wartościach

Aksjologia jest nauką i dziedziną filozofii, która zajmuje się wartościami w życiu człowieka i tym co nadaje życiu sens (ang. values).


Wg aksjologii możemy wyróżnić następujące najważniejsze rodzaje wartości:

 • Materialne - czyli takie, które można zmierzyć i dotknąć, np. pieniądze czy nieruchomości.

 • Witalne - to te, które służą życiu i zdrowiu jednostki, np. zdrowie, odżywianie, aktywność fizyczna, odpoczynek

 • Duchowe - to takie, które związane są z życiem wewnętrznym człowieka, jego światopoglądem i wiarą, np. wiara, duchowość, religia, bogobojność, szczęcie, miłość

 • Moralne i etyczne - czyli takie, które dotyczą ponadczasowych cnót życiowych. Wśród wartości moralnych wymieniamy np. uczciwość, prawdę, dobro, szacunek, sprawiedliwość, odpowiedzialność.

 • Społeczne - to takie, które mają związek z rolą jednostki w społeczeństwie i z jej przynależnością, np. współpraca, solidarność, tolerancja, równość, wolność, niepodległość, prawo, rodzina, patriotyzm.

Aksjologia, zajmuje się też budowaniem systemów wartości, pomaga w ich porównywaniu i opisywaniu. Wśród innych rodzajów wartości możemy wymienić np. hedonistyczne (to te, które służą przyjemności i zadowoleniu z życia), edukacyjne lub intelektualne (np. wiedza, mądrość, kreatywność) czy też specjalnie rozumiane "personal values" (np. autonomia, samorealizacja, ambicja, determinacja, pasja).


Być może będzie dla Ciebie ciekawostką, że rozróżnienie na poziomie rodzaju powoduje, że rozpatrujemy różny rodzaj miłości. To, co potocznie nazywamy miłością, to miłość romantyczna. Ale istnieje też inny rodzaj miłości. To miłość uniwersalna, czyli w skrócie najwyższy poziom miłości do każdej istoty żywej, włączając w to siebie. Czyli kwintesencja słów "miłuj bliźniego swego, jak siebie samego".


Generalnie istnieje wiele różnych systemów, które wynikają z danej kultury (grupy etnicznej), systemu wierzeń (religii), czy też obszaru geograficznego. Mogą one dotyczyć zarówno jednostki jak i całej grupy społecznej.


To na czym chcemy się skupić w tym artykule TO PERSONAL VALUES.


To one w głównej mierze wpływają na nasze indywidualne poczucie sensu, spełnienia, jakość oraz satysfakcję z życia. Są istotnym elementem Twojej tożsamości, tego kim jesteś i źródłem Twoich oczekiwań wobec siebie i wobec drugiego człowieka. To ważna cecha.


Opisaliśmy w ten sposób klasyfikację na poziomie intelektualnym. Zobaczmy teraz jak nasze osobiste kryteria działają na poziomie fizjologicznym.

Nasz mózg pracuje bowiem w taki sposób, że filtruje informacje. Usuwa, zniekształca i generalizuje informacje, które docierają do nas z zewnątrz i z naszego wnętrza. Poświęćmy więc kilka słów każdemu z wyżej wymienionych trzech filtrów, przez które informacja przechodzi.


Usuwanie

W sposób automatyczny usuwamy docierające do nas informacje, ponieważ jest ich zbyt dużo naraz, aby móc je wszystkie przyjąć. Kiedy czytasz ten tekst, prawdopodobnie jesteś wystawiona na działanie wielu bodźców zewnętrznych, ale żeby móc skupić się na czytaniu – blokujesz je, usuwasz… Bardzo proszę o dobre zrozumienie tego przykładu w szerszym kontekście naszego Życia. Ten proces usuwania lub blokowania odbywa się z reguły automatycznie, nieświadomie. W oparciu o mechanizmy, nawyki, które wypracowaliśmy w różnych okresach naszego Życia.


Im mniej więc jesteśmy świadomi tego na czym skupiamy naszą uwagę, tym więcej rzeczy w Życiu może nam umknąć. I jest wielka szansa na to, że tym częściej będą nam się przydarzały rzeczy, których nie chcemy. Na pierwszym miejscu zawsze będzie to, co w pierwszej kolejności przepuszcza nasz filtr.


Zniekształcanie

Zniekształcamy informacje do nas docierające, gdyż nasz mózg ma silną potrzebę tworzenia pewnej zgodności pomiędzy naszą wewnętrzną mapą rzeczywistości, a tym, czego naprawdę doświadczamy lub dokładniej: tego, co naprawdę wydarza się w świecie zewnętrznym. Kluczem kierującym zniekształceniami są nasze przekonania i nawyki. Interpretujemy zdarzenia tak, aby były zgodne z naszym (dotychczas) wypracowanym obrazem rzeczywistości (i siebie!). W związku z tym chodzi o to, żeby być świadomym swoich własnych mechanizmów lub też świadomie stosować takie, które są dla nas korzystne, wzmacniające.


Podam przykład: przekonanie typu “mogę wszystko”, “poradzę sobie ze wszystkim” jest tak naprawdę zniekształceniem, bo nie ma takiej osoby na Ziemi, która może wszystko. Ale takie przekonanie jest dla nas bardzo pomocne, bo zdecydowanie pomaga osiągać w Życiu to, czego chcemy (o ile wiemy, czego chcemy, ale o tym może przy innej okazji) 🙂


Generalizowanie

Bez tworzenia generalizacji musielibyśmy za każdym razem uczyć się wszystkiego od nowa. To dzięki temu mechanizmowi jesteśmy w stanie błyskawicznie klasyfikować poszczególne zdarzenia i przyporządkowywać je do zgromadzonej już informacji. Najprostszym przykładem generalizacji mogą być pojęcia, którymi operuje człowiek.


Choćby “drzewo”. Nie ma przecież w przyrodzie czegoś takiego, jak “drzewo w czystej formie i postaci”. Jest drzewo stojące na naszej ulicy (akurat zwane brzozą), są drzewa rosnące w pobliskim lesie (akurat zwane iglastymi)… itd.


Generalizacje mogą jednak również działać przeciwko nam, jeżeli damy się zwieść niestrudzonej sile naszego umysłu i nieświadomie zbudowanym przekonaniom.


Podam następny przykład: prowadzimy prezentację w pracy. Jeden z ważnych dla nas słuchaczy przestaje skupiać uwagę na nas i zaczyna patrzeć w okno. W naszej głowie uaktywnia sie “głos”, który rozkręca bardzo interesującą pętlę: "Dlaczego on mnie nie słucha? Czy coś jest nie tak z moją prezentacją? Za dużo szczegółów? Za mało szczegółów? A może źle dobrałem styl prezentacji? Kurczę, mogłem się lepiej przygotować! Jak tak dalej pójdzie, to schrzanię to zupełnie … Jak mogłem to TAK SCHRZANIĆ?"


A powód, dla którego słuchacz patrzy w okno może nie mieć żadnego związku z nami. Może po prostu przechodzi tam właśnie fantastyczna dziewczyna? Albo facet 🙂


Świadome i nieświadome używanie filtrów

A teraz chyba część najważniejsza i niezwykle ważna cecha. Im bardziej jesteśmy nieświadomi naszych filtrów, tym bardziej Życie nam się przytrafia. Mamy wrażenie, że jest poza naszą kontrolą i koniec końców nie czujemy się za nie odpowiedzialni, o frustracji temu towarzyszącej nie wspomnę.


Ale jest dobra wiadomość! Można się nauczyć odkrywać swoje nieświadome filtry i podążając ścieżką swojego rozwoju osobistego, coraz bardziej je czyścić. To niełatwy proces, ale wart zachodu. Bo dzięki temu przejmujemy prawdziwą kontrolę nad sobą i nad własnym Życiem. Możemy wtedy świadomie decydować o tym, jak reagujemy na poszczególne zdarzenia zewnętrzne i staje się to niezwykle istotne szczególnie w trudnych sytuacjach.


Bo przecież tak naprawdę nie to jest najważniejsze co się wydarza, ale to jak my na to zdarzenie reagujemy.


Na wiele sytuacji nie mamy i nigdy nie będziemy mieli wpływu. Stąd też pomaga nam bardzo nauczenie się takiego reagowania, które nie będzie dokładało nam niepotrzebnego, nieuzasadnionego bólu. Kluczem jednak znowu jest świadomość.


Kiedy kształtują się nasze wartości życiowe?

W ten sposób zdefiniowaliśmy "personal values" i pokazaliśmy w jaki sposób wpływają na postrzeganie otaczającej nas rzeczywistości.


Teraz kilka słów o tym jak i kiedy powstają. Poszczególne okresy naszego życia, począwszy od urodzenia aż do wczesnej dorosłości mają kluczowy i bardzo różnorodny wpływ na kształtowanie się tego, co jest dla nas ważne oraz na to kim jesteśmy.


Generalnie możemy wyróżnić trzy jakościowo różne okresy życia:


 • lata 0-7 – nasze Dzieciństwo; czas ten możemy również nazwać okresem Wdrukowywania

 • lata 8-14 - tzw. Naśladowanie

 • lata 15-21 - okres tzw. Uspołeczniania


W każdym z tych okresów budujemy siebie w różnych obszarach i w różny sposób. Tak tworzy się fundament, który później, w naszym dorosłym życiu, będzie albo naszym sprzymierzeńcem albo cichym destruktorem.


Wpływ Dzieciństwa - Wdrukowywanie

W okresie dzieciństwa jesteśmy jak gąbka. Niezwykle łatwo chłoniemy wszystko. Zarówno te dobre, jak i złe obrazy oraz postawy. Jako bardzo niewinne jeszcze, spontaniczne jednostki, dopiero kształtujemy swoje pierwsze filtry. Dlatego tak bardzo ważna jest rola rodziców. Dzieci wierzą w to, co widzą – nie w to co słyszą. Jeżeli więc mama lub tata będzie dziecku tłumaczyć, co NALEŻY robić, aby być szczęśliwym, ale sam(a) nie BĘDZIE szczęśliwy(a) – po pierwsze dziecko będzie podążać raczej za czynami rodzica, niż słowami. Po drugie jest mała szansa, że pójdzie w dorosły świat, jako osoba szczęśliwa. Otrzymany w dzieciństwie odpowiedni ładunek bezwarunkowej miłości, która buduje w nas poczucie własnej wartości pomaga nam przez całej życie. Jeżeli nie otrzymamy go w odpowiednim czasie i odpowiedniej ilości - przez cały swój żywot będziemy szukać potwierdzenia siebie w oczach innych. Ten dziecięcy okres ma duży wpływ na nasz rozwój osobisty w późniejszych latach i w ogromnej mierze kształtuje nasze życie dorosłe.


Lata szkolne - Naśladowanie

W latach 8-14 zaczynamy dokonywać wyborów kto będzie naszym idolem, kogo będziemy podziwiać i kogo naśladować. Naszymi idolami stają się gwiazdy muzyki, sportu i (w dzisiejszych czasach) niestety mediów społecznościowych. Ale również nasze starsze rodzeństwo lub ich koledzy / koleżanki. W tym właśnie okresie często przejmujemy wybrane postawy od podziwianych “indywidualności”. Od nich uczymy się jak coś "należy robić".


Lata młodzieńcze - Uspołecznianie

W tym (zwłaszcza na początku) burzliwym okresie dokonujemy coraz bardziej świadomych wyborów nt. tego co jest dla nas ważne. Zaczynamy budować swoją niepowtarzalną tożsamość. Szukamy swojej drogi. Oczywiście kwestionujemy pokolenie naszych rodziców, jesteśmy przekonani, że zrobimy wszystko dużo lepiej i w ogóle właściwie “po co nam starzy” 🙂


Jest to również okres wzmożonego rozwoju seksualnego. Instynkt seksualny jest ogromną i bardzo ważną siłą. Niezwykle ważne dla całego naszego życia i późniejszego rozwoju osobistego jest to, jakiego nabierzemy o nim wyobrażenia. Na tym etapie może również nastąpić niezdrowe wypaczenie wartości moralnych związanych z seksualnością (nadmierny konserwatyzm). Dotyczy to w równym stopniu kobiety i mężczyzny.


To również czas, kiedy ogromnego znaczenia nabierają nasi koledzy i grupa. Niektórzy z nas chcą się za wszelką cenę upodobnić do swoich koleżanek lub kolegów. W innym przypadku, to my jesteśmy “liderem” grupy. Jak to się dzisiaj mówi, "wymiatamy” 🙂


Jakie jest najważniejsze kryterium, którym kierujemy się (bardzo często nieświadomie) dokonując wyborów w tych okresach? TO BEZPIECZEŃSTWO. Ono jest na pierwszym miejscu.


Poczucie bezpieczeństwa (zarówno fizycznego, jak i psychicznego) odgrywa kluczową rolę i ma niezwykle istotny wpływ na całe nasze życie i na to, co będzie dla nas ważne. Im więcej mieliśmy z kłopotów z poczuciem bezpieczeństwa w naszym niedorosłym życiu, tym bardziej będziemy niechętni jakimkolwiek zmianom w latach późniejszych. Tym trudniej będzie nam coś zacząć, podjąć ryzyko, dostosować się do zmian.


Co więcej. Przy swoich dorosłych wyborach będziemy bardzo często (i w ogromnej mierze nieświadomie) kierowali się zasadą ucieczki od tego, czego NIE CHCEMY, niż podążania w kierunku tego, czego CHCEMY. W ekstremalnych przypadkach nie będziemy nawet umieli sprecyzować czego chcemy.


System Wartości - ja to działa, czy istnieje hierarchia?

Mam nadzieję, że udało się pokazać jak ważne jest to, czy kierujemy się w życiu naszymi własnymi kryteriami.


Często bowiem startujemy w dorosłe życie z bagażem, który “zapakowano” nam w czasie naszego dzieciństwa i młodości. I często nie zdajemy sobie sprawy jak wielki wpływ ten bagaż ma na nasze wybory i na nasze postępowanie. Sam przeszedłem przez wieloletni proces “czyszczenia”, czy też pozbywania się niepotrzebnego balastu. Co więcej, ten proces wciąż trwa i sądzę, że będzie trwał do końca moich dni (chyba, że wcześniej uda mi się osiągnąć poziom “oświecenia”) 😇


Wierzę głęboko (i jest to też moje osobiste doświadczenie), że najpierw trzeba mieć mocne, zdrowe fundamenty, żeby móc dalej pomyślnie budować. Jeżeli “nie odgrzybimy” fundamentów, możemy wieszać w oknach różowe firanki, w drzwiach dzwonki feng-shui itd. … a w domu i tak będzie toksyczna energia.


A teraz, w ostatniej części tego artykułu, jako podsumowanie, podamy osiem praktycznych zasad, które pokazują jak działają system i hierarchia wartości w życiu człowieka oraz kiedy mamy do czynienia z konfliktem.


1. To ukryte filtry, które decydują o tym na czym skupiamy naszą uwagę

Bądź więc świadom(a) tego, jakimi kryteriami kierujesz się w życiu. W przeciwnym razie jest bardzo prawdopodobne, że nie wiesz dokąd zmierzasz, a w takim przypadku dojdziesz … gdziekolwiek.


2. To źródło najgłębszej motywacji

Jeżeli coś jest zgodne z rzeczą, która jest dla Ciebie ważna i cenna, będziesz odczuwać prawdziwą wewnętrzną motywację, żeby to osiągnąć.


3. To kryteria, których używamy do oceny naszych działań lub działań innych osób (po fakcie)

Jeżeli czujesz się źle po podjęciu jakiejś decyzji (i nie wiesz w gruncie rzeczy dlaczego?) – prawdopodobnie naruszył(a)eś jakąś swoją "VALUE". Bądź też są wśród nich takie, które są ze sobą w konflikcie (o tym nieco więcej w dalszej części).


4. Każdy może mieć swoją hierarchię

Każda osoba może mieć swoją, indywidualną hierarchię wartości i tego, co jest dla niej ważne. Tzn. że każdy z nas może mieć inną listę i inną kolejność ważności na liście. Np. dla jednej osoby na pierwszym miejscu będzie zdrowie, a dla innej miłość. To, jak wygląda Twoja lista wartości w życiu i to w jakiej kolejności są uporządkowane zależy wyłącznie od Ciebie. To Ty musisz podjąć decyzję.


Tak naprawdę nie ma jednej najlepszej listy. Oczywiście możesz skorzystać z zestawienia pt. "10 najważniejszych rzeczy w życiu". Najczęściej znajdziesz tam następujące pozycje:


1. Zdrowie,

2. Miłość,

3. Szczęście,

4. Rodzina,

6. Poczucie Bezpieczeństwa,

7. Wolność,

8. Uznanie,

9. Uczciwość,

10. Pokój, często również Duchowość.


Ale najważniejsze jest to, aby Twoja hierarchia była naprawdę Twoja - przemyślana i nie skopiowana. To co znajduje się na Twojej liście, w szczególności to, co jest na pierwszym miejscu, musi być Twoją jakością - nie drugiej osoby. A jeżeli jesteś w stanie zorganizować swoje życie tak, że realizujesz w nim pierwsze 5 punktów – jesteś na drodze do osiągnięcia sukcesu i prawdopodobnie towarzyszy Ci poczucie spełnienia oraz wypełnia Cię wewnętrzny spokój 🧘


Co więcej, wraz z Twoim rozwojem osobistym, Twoja lista wartości oraz ich kolejność może się zmieniać, o czym piszemy szerzej w następnych punktach. Bez względu jednak na etap Twojego życia, przemyślany i klarowny system ma ogromny wpływ na Twoje wybory, pomaga szybciej podejmować decyzje, działać zgodnie ze swoją prawdą i łatwiej pokonywać trudności, które przynosi życie.


5. Priorytety życiowe ulegają zmianie wraz z upływem lat

Właściwie lepiej byłoby napisać, że to nasz rozwój osobisty wpływa na zmianę tego, co jest dla nas ważne i cenne. W różnych okresach naszego życia w sposób naturalny inne jakości stają się dla nas najważniejsze.


Zupełnie inny może być system wartości nastolatka, człowieka dorosłego oraz osoby będącej w swych późnych latach. Podobnie różnić się może system kobiety i mężczyzny oraz osoby samotnej i osoby w związku. Ale w każdym przypadku ma on ogromny wpływ na życie danej osoby.


Wszystko ma również swoją kolej rzeczy i swój czas. Jeżeli najpierw nie dopełni się pierwsza w kolejności rzecz, nie można oczekiwać, że zamkniemy drugą.


6. Konflikty rzeczy dla nas ważnych są źródłem kłopotów

Pozycje, które mamy na naszej liście mogą pozostawać ze sobą w konflikcie. A jeżeli dwie ważne dla Ciebie rzeczy są w konflikcie, może być tak, że w jednej sytuacji będziesz motywowany(a) przez jedną z nich, a w innej podobnej sytuacji przez drugą – co w rezultacie będzie tworzyło sprzeczne rezultaty, jak również nieokreślone poczucie winy.


Oto przykłady typowych konfliktów:


- kariera i wolność,

- wolność i rodzina,

- poczucie bezpieczeństwa i rozwój


Rozstrzygnięcie konfliktów może spowodować niezwykle korzystne zmiany w naszym życiu. Ja np. w którymś momencie zrezygnowałem z awansu w firmie, choć teoretycznie otwierał on “drzwi do nieba”. Ale po pierwsze nie chciałem spędzić swojego życia w pracy. A po drugie nie mogłem się zgodzić na to, żeby ten awans odbył się na zasadach i w sposób, jaki mi go zaproponowano. To był mój wybór, aby działać zgodnie z moim kompasem. Oczywiście inaczej może być w przypadku drugiej osoby, dla której akurat jedną z najważniejszych jakości w życiu człowieka jest rozwój zawodowy.


7. Nasze przekonania grupują się wokół naszych "values" i wspierają je

Dlatego też rozwiązanie problemu na tym wyższym poziomie bardzo często w sposób kompleksowy rozwiązuje trudności związane z wieloma negatywnymi przekonaniami.

WARTOŚĆ życiowa jest tym, co jest dla nas ważne, jest sposobem zorganizowania wielu przekonań wokół jednego tematu. Dlatego też w sposób bezpośredni wpływa na nasze przekonania i ma ogromne znaczenie dla naszego rozwoju osobistego. Przekonania są opisem zasad, wg których to, co jest dla nas ważne uzewnętrznia się w świecie.


Wspólna, jasno określona i tak samo rozumiana wartość życiowa odgrywa ważną rolę w grupie, zespole, organizacji, społeczności i w całym społeczeństwie. Integruje ludzi, motywuje do działania, wyznacza kierunki działań i konsoliduje ład społeczny.


8. Niezwykle istotne jest, aby swoje jakości formułować w sposób pozytywny

Jako coś, czego CHCEMY WIĘCEJ, a nie coś, CZEGO CHCEMY MNIEJ. Coś, w kierunku czego chcemy zmierzać, a nie coś, czego chcemy unikać.

Jeżeli chcemy czegoś uniknąć – musimy na tym skupić naszą uwagę. Jeżeli więc sformułujemy nasze kryterium jako BRAK CIERPIENIA, nasz umysł poprowadzi nas do CIERPIENIA.


Można zapytać dlaczego mielibyśmy w sposób odruchowy skupiać się na tym, żeby czegoś uniknąć? Tak dzieje się, kiedy doświadczyliśmy w swoim życiu mocnego negatywnego przeżycia emocjonalnego.  Wtedy rodzi się mechanizm pt. “Świat jest niebezpieczny, trzeba uważać na to niebezpieczeństwo”. Aby jednak móc śledzić to potencjalne niebezpieczeństwo (i w razie konieczności móc się przed nim szybko obronić) skupiamy na nim naszą uwagę – w efekcie przyciągając jeszcze więcej kłopotów.


Czy coaching może pomóc? TAK, zdecydowanie tak. Nie tylko w to wierzę, ale doświadczyłem tego wielokrotnie w czasie sesji coachingowych. Praca na tym poziomie przynosi daleko idące i TRWAŁE zmiany, skutecznie kształtuje nasze życie. Przestajemy oszukiwać samych siebie, stajemy się autentyczni i nawiązujemy prawdziwą więź z samym(ą) sobą. Wszystko się upraszcza, przychodzi wewnętrzny spokój i poczucie spełnienia. A ludzie wokół nas nagle zauważają, że zaszła w nas jakaś istotna zmiana. I bardzo chcą się dowiedzieć co się tak naprawdę stało 🤔


 

Nasz portal coachingowy oferuje bezpłatny ebook, który poprowadzi Cię krok po kroku przez proces odkrywania i ustawiania w hierarchii ważności tego, co dla Ciebie ważne. Spis treści i opis znajdziesz pod poniższym linkiem:Poświęć na pracę z tym e-bookiem tyle czasu, ile potrzebujesz.

Tu potrzeba spokoju, ciszy i dobrego wglądu w siebie.

To właśnie cisza pozwala nam usłyszeć kim jesteśmy naprawdę.

I proszę, bądź szczera wobec siebie.


Jak okryć swoje wartości - bezpłatny ebook pdf


Zapraszamy też serdecznie do odkrycia innych zasobów, które bezpłatnie udostępnia nasza Witryna Rozwoju Osobistego


 

I na koniec zapraszamy do obejrzenia 9 min filmu. W tym wystąpieniu TED można znaleźć piękne perełki. Jedna z nich pojawia się już w 50 sekundzie przemówienia i brzmi w sposób następujący:


Podczas gdy nasze cele i plany koncentrują się na efektach, wynikach - nasze "values" troszczą się o to jak realizujemy te plany (ang. "how we do things").

Serdecznie zapraszamy!

Zobacz także:


1538 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page