Po co nam WARTOŚCI w życiu? - odc. 1


Empowerment Coaching Kraków Blog-Po co nam Wartosci w Zyciu 1

Jak często zadajesz sobie pytanie: co jest dla mnie ważne w Życiu?

Jak dobrze znasz odpowiedź na to pytanie?


Ja sadzę, że to pytanie jest bardzo ważne, a znalezienie szczerej odpowiedzi jeszcze ważniejsze. Jeżeli bowiem coś jest dla nas ważne, to poświęcamy temu czas. A od tego czemu poświęcamy w Życiu nasz czas bardzo zależy jakie uzyskujemy w nim rezultaty.


Jeżeli nie poświęcamy czemuś uwagi, czasu i energii, to znaczy, że “to coś” nie jest dla nas ważne i w związku z tym nie stanowi dla nas/naszej WARTOŚCI.


Można czasami usłyszeć, że ktoś “nie wyznaje żadnych wartości”. Trzymając się jednak przedstawionej powyżej definicji sądzę, że to nie jest możliwe. Bez względu na to kim jesteś, zawsze znajdziemy “to cos”, co jest dla Ciebie ważne.


Kruczek polega na tym, czy jesteś świadom(a) tego, jakimi wartościami się kierujesz. Wierzę również w to, że to my tworzymy nasze Życie, a jego kształt w ogromnej mierze zależy od tego, jakie wartości wyznajemy i które z nich są świadome, a które nie.


Bliższe przyjrzenie się tematowi wartości osobistych może nas doprowadzić do bardzo ciekawych odkryć


  •  np. odpowiedzi na pytanie, dlaczego przydarza nam się regularnie coś, czego nie chcemy (częścią tego wątku może być tzw. “pech”),

  • zrozumienia dlaczego tak, a nie inaczej reagujemy na pewne sytuacje lub osoby

  • zidentyfikowania naszych wewnętrznych konfliktów (i np. zrozumienia dlaczego po dokonaniu pewnego wyboru czujemy się z nim źle, choć dołożyliśmy najlepszych starań, żeby podjąć najlepszą z możliwych decyzję)


Dlaczego tak jest? Ponieważ wartości są filtrami w oparciu o które, tworzymy nasz wewnętrzny obraz rzeczywistości.


Również nasz obraz samych siebie.


Nasz mózg pracuje w taki sposob, że filtruje, usuwa, zniekształca i generalizuje informacje, które docierają do nas z zewnątrz i z naszego wnętrza. Poświęćmy więc kilka słów każdemu z wyżej wymienionych interfejsów, przez które informacja przechodzi.


Wartości Osobiste jako filtry powodujące Usuwanie

W sposób automatyczny usuwamy docierające do nas informacje, ponieważ jest ich zbyt dużo naraz, aby móc je wszystkie przyjąć. Kiedy czytasz ten tekst, prawdopodobnie jesteś wystawiona(y) na działanie wielu bodźców zewnętrznych, ale żeby móc skupić się na czytaniu – blokujesz je, usuwasz… Bardzo proszę o dobre zrozumienie tego przykładu w szerszym kontekście naszego Życia. Ten proces usuwania lub blokowania odbywa się z reguły automatycznie, nieświadomie. W oparciu o mechanizmy, nawyki, które wypracowaliśmy w różnych okresach naszego Życia (o tym nieco szerzej w następnych odcinkach).