Coaching Asertywności
Tematy asertywności i wystąpień publicznych są dwoma najczęściej wymienianymi obszarami, w których ludzie chcieliby osiągnąć poprawę w życiu zawodowym. A do tego żyjemy w czasach, w których chronicznie brakuje nam czasu! W pracy uginamy się pod natłokiem zadań, pędzimy z jednego call'a na drugi, żyjemy w ciągłym napięciu. Wracamy w pośpiechu do domu, zmęczeni, zdenerwowani i zamiast znaleźć zrozumienie, wpadamy w konflikt z najbliższymi. A ten brak zrozumienia i spokoju w życiu prywatnym odbiera nam energię do następnego dnia pracy.
I tak koło się zamyka. A do tego, w przypadku wielu firm, tzw. misję firmy można dziś ująć w trzech słowach: więcej, więcej, więcej ... Jak wyjść z tego zaklętego kręgu?
Czym jest Asertywność?
Asertywność to uczciwość wobec siebie i wobec innych. I ma ogromy związek z integralnością, ze świadomością swoich potrzeb i swojego systemu wartości. A osią wszystkiego jest komunikacja. Mówisz to, co myślisz i robisz to, co mówisz. Ale niezwykle ważne jest: JAK, KIEDY i z KIM się komunikujesz
Asertywność to umiejętność wyrażania swoich uczuć i poglądów z uwzględnieniem własnych granic i przy poszanowaniu granic innych ludzi. Asertywność to także umiejętność odmawiania, mówienia "nie" wtedy, kiedy rzeczywiście się nie zgadzasz. Aby szanować zarówno swoje, jak i cudze granice trzeba przede wszystkim być tych granic świadomym i wiedzieć kiedy są przekraczane. Aby poznać swoje granice trzeba odrobić zadanie domowe pracy nad sobą, i często, pozbyć się własnych iluzji oraz ograniczeń. Aby poznać, zrozumieć i zaakceptować granice innych ludzi trzeba się nauczyć słuchać i rozmawiać.
Asertywność to również umiejętność dojrzałego przyjmowania krytyki oraz rozpoznawania prób manipulacji (również manipulacji stosowanych przez siebie samego). I, co ciekawe, to również umiejętność przyjmowania pochwał, bez poczucia wstydu, a nawet winy.
Na początku tego akapitu wspomnieliśmy o integralności. W osiągnięciu pełni asertywności ma ona ogromne znaczenie. Możemy bowiem osiągnąć pełny lub zaawansowany poziom asertywności tylko wtedy, kiedy następuje synchronizacja następujących trzech elementów:
-
naszych przekonań,
-
naszych emocji,
-
naszych zachowań.
Coaching Asertywności – czego dotyczy?
Na czym więc polega Coaching Asertywności? Zakończenie poprzedniego akapitu jest już ważną podpowiedzią. To praca nad jednym z trzech wymienionych tam elementów asertywności.
A w większości przypadków tak naprawdę praca nad wszystkimi trzema.: przekonaniami, emocjami i zachowaniami. W obszarze zachowań to przede wszystkim świadome wybieranie CO, JAK, KIEDY i KOMU powiemy (i nie powiemy).
Ponadto, każdy z nas ma pewne preferencje postrzegania świata, uczenia się i podejmowania decyzji. Coaching Asertywności może być bardzo pomocny w uświadomieniu sobie swoich własnych preferencji, a następnie preferencji osób dla Ciebie ważnych. Dzięki temu zrozumiesz lepiej źródła różnic i konfliktów, jak również nauczysz się elastycznie wybierać style komunikacji, a w szczególności zaczniesz z gracją mówić "NIE".
Korzyści płynące z Coachingu Asertywności mogą dotyczyć zarówno życia zawodowego, jak i życia prywatnego. Zasady, które dotyczą zdrowej asertywności są bowiem uniwersalne i związane z tym, kim jesteśmy jako ludzie i jak wchodzimy w relacje z innymi osobami.
Podsumowując, w tym zabieganym świecie Coaching Asertywności pozwoli Ci się zatrzymać i między innymi nauczy Cię mówienia "NIE" - bez lęku i poczucia winy. To sprawi, że przestaniesz działać powodowany strachem, nie będziesz mieć trudności z NIE zrobieniem czegoś i NIE zabudujesz swojej agendy po sufit - zwłaszcza w życiu zawodowym.
W wyniku naszych sesji nauczysz się:
-
identyfikować ograniczające przekonania,
-
radzić sobie z emocjami, które są dla Ciebie trudne,
-
rozpoznawać i zauważać swoje potrzeby,
-
rozpoznawać te miejsca, gdzie sam siebie oszukujesz,
-
definiować i stawiać swoje granice,
-
rozpoznawać preferencje i style komunikacji innych osób,
-
rozpoznawać zdrowe zachowania asertywne i niezdrowe zachowania bierne lub bierno-agresywne,
-
identyfikować próby manipulacji i zdrowo na nie odpowiadać,
-
komunikować się z innymi w sposób dojrzały i elastyczny,
-
otwarcie wyrażać swoje zdanie,
-
przyjmować pochwały ze zdrową satysfakcją,
-
rozwiązywać konflikty z dużo mniejszym wydatkiem energii,
-
być w konflikcie bez poczucia lęku i bez poczucia winy.
Coaching Asertywności – zasady prowadzenia sesji
Standardowy przebieg kontraktu coachingowego wygląda następująco:
-
czas trwania jednej sesji to 1 godzina zegarowa
-
cena jednej godziny coachingu to 200 - 250 zł
-
konwersacje odbywają się przy użyciu komunikatorów internetowych (np. narzędzie Zoom) - wybierzemy takie narzędzie, z którego korzystasz najczęściej
-
ważne jest, abyśmy przez kilka pierwszych sesji spotykali się regularnie raz w tygodniu
-
Empowerment Coaching pracuje 4 dni w tygodniu, od poniedziałku do czwartku. Znajdziemy termin, który będzie najlepiej odpowiadał obydwu stronom
-
nasze rozmowy będą dopełnione różnymi materiałami i metodami, takimi jak np. Metoda NVC (skrót z ang. Non-Violent Communication) - czyli Komunikacja Bez Przemocy.
Tak wygląda punkt startowy. Czas trwania sesji możemy jednakże elastycznie dostosowywać do Twoich indywidualnych potrzeb. Wszak jego głównym tematem będzie Coaching i Praktykowanie Asertywności.
Cykl artykułów nt. technik budowania asertywności
Zapraszamy też do zapoznania się z cyklem artykułów dedykowanych tematowi asertywności. Znajdziesz tam zarówno opis modeli komunikacji oraz kluczowych ról, jakie w niej przybieramy, jak i konkretne wskazówki jak rozpoznawać poszczególne role i jak dostosowywać nasz styl komunikacji do poszczególnych ról. Np. jak stawiać zdrowe granice i co robić, kiedy ktoś je złamie.