top of page

Jak Znaleźć Cel w Życiu? Poznaj pytania, które pomogą ci go odkryć

Jak znaleźć cel w życiu - Empowerment Coaching Kraków

Wybranie życiowej drogi i ustalenie celów to problem, z którym zmaga się wiele osób. To jedno z najważniejszych wyzwań, przed jakimi staje człowiek. Wiedza o tym, co naprawdę chcemy robić, daje nam poczucie sensu, spełnienia i motywacji do działania. Skoro tu trafiłeś - pewnie i Ty nie raz zadawałeś sobie pytania o swoją ścieżkę.


W tym artykule przedstawimy wskazówki i pytania, które pomogą ci odkryć swój życiowy cel. To poprowadzi Cię do głębszego zrozumienia siebie i swoich aspiracji. Pomoże również w pełni wykorzystać swój potencjał i znaleźć odpowiedź na bardzo ważne pytanie.


1. Czym Jest Cel w Życiu Człowieka?

Cel w życiu to długoterminowy kierunek, życiowe powołanie lub inaczej życiowa misja, która nadaje sens naszym działaniom i decyzjom. To coś, co nas motywuje i sprawia, że codzienne obowiązki nabierają większego znaczenia. Może być związany z różnymi aspektami, takimi jak kariera zawodowa, relacje, rozwój osobisty czy wkład w społeczeństwo.


2. Dlaczego Wyznaczanie Celów i Znalezienie Celu w Życiu Jest Ważne?

Znalezienie głównego celu jest kluczowe, ponieważ daje nam poczucie kierunku i jest źródłem motywacji. Kiedy wiemy, do czego dążymy, jesteśmy bardziej skoncentrowani i zdeterminowani. To również podstawa radości i spełnienia. To źródło siły, która pozwala nam radzić sobie z przeciwnościami, ponieważ mamy jasną wizję tego, co chcemy osiągnąć.


Badania dotyczące posiadania celu głównego

Meta-analiza z 2016 r. opublikowana w Psychosomatic Medicine wykazała, że ​​wyznaczenie takiego celu znacznie zmniejsza  śmiertelność z jakiejkolwiek przyczyny. Inne z badań przeprowadzonych przez naukowców wykazało, że osoby o silnym poczuciu kierunku miały o 43% niższe ryzyko śmiertelności, a jego posiadanie zmniejsza ryzyko choroby Alzheimera, chorób serca, problemów ze snem i udaru mózgu.  

 

Badanie Purpose IP, opracowane przez firmę Korn Ferry Institute, pokazuje, że silne poczucie celu koreluje z zaangażowaniem w pracę i zaangażowaniem organizacyjnym. Badania biomedyczne potwierdzają również, że posiadanie głównego kierunku pozwala żyć dłużej i lepiej - a tym samym być najlepszym sobą w pracy.


Wnioski z badania - przyszli liderzy będą "more purpose-driven"

W badaniu Korn Ferry Institute obejmującym 233 europejskich dyrektorów generalnych, członków zarządów i futurystów, prawie trzy czwarte badanych (74%) stwierdziło, że prawdziwe poczucie misji będzie kluczowe dla przyszłego dyrektora generalnego.

 

Porównajmy to np. z wiedzą techniczną, którą tylko 30% tych liderów określiło jako ważną. Tworzenie znaczeń jest jednym z podstawowych ludzkich motywów.

 

Pracownicy chcą wiedzieć, dlaczego robią to, co robią. Coraz częściej dyrektorzy generalni są w stanie zapytać: „Jak chcemy funkcjonować jako społeczeństwo?”, wykorzystując tę ​​wizję do kierowania i kształtowania przyszłości. Zasadniczo dyrektorzy generalni w 2025 r. będą głównymi oficerami odpowiedzialnymi za tworzenie znaczeń. Ale sposób, w jaki dyrektorzy generalni pokazują się jako liderzy, musi być wspierany i dostosowywany do tego, jacy są w środku jako ludzie.


Wnioski z badania - wpływ na poczucie szczęścia

Czy ludzie, którzy są zdrowi i szczęśliwi, mają czas i energię, aby bardziej skupić się na pasji i celu? Czy też odwrotnie: posiadanie celu prowadzi ludzi do ogólnie lepszego samopoczucia? 

 

Odpowiedź, jak to często bywa w naukach społecznych, brzmi następująco: to połączenie obu aspektów. Na poziomie behawioralnym osoby o silniejszym poczuciu celu:  


 1. częściej angażują się w zachowania prozdrowotne, takie jak rozsądne odżywianie, korzystanie z profilaktycznej opieki zdrowotnej

 2. rzadziej angażują się w zachowania zagrażające zdrowiu, takie jak np. palenie papierosów i upijanie się.


Rzeczywiście, wiele badań wykazało, że "ludzie celowi" są bardziej aktywni, zarówno fizycznie, jak i społecznie. Co więcej, badania pokazują, że cel służy jako bufor w stresujących czasach i biologicznie został powiązany z obniżonym poziomem markeru IL-6. To jeden z markerów stanu zapalnego, który działa jak wolno palący się ogień, niszcząc zdrowe tkanki.


Wnioski z badania - wpływ na poziom zaangażowania w pracy

Jasny kierunek wspiera nadzieję, odporność i wewnętrzną motywację. Osoby, które mają mocny cel, są w stanie lepiej osiągnąć sukces w niepewnym świecie. Potrafią lepiej stawiać czoła burzom, radzić sobie ze stresem i wznosić się ponad trudne czasy.


Cel jest stały w szybko zmieniającym się środowisku - to podstawowa zasada dot. podejmowania wyborów.

 

Kiedy ludziom daje się możliwość spełnienia ich osobistego celu, stają się bardziej zaangażowani i oddani swojej pracy. Są świadomi tego, co robią i jak to robią, w sposób, który wyraża ich wartości. Potrafią rozpoznać swoje wyjątkowe talenty i wykorzystać je dla uzyskania większego wpływu.


3. Jak Znaleźć Swój Cel w Życiu?

Definiowanie celu to proces, który wymaga refleksji nad sobą i swoimi aspiracjami. Zacznij od małych kroków. Pamiętaj, że cel powinien być realistyczny, mierzalny i osiągalny. Regularnie go przeglądaj i dostosowuj, aby był zgodny z Twoim rozwojem i zmieniającymi się priorytetami.

Najpierw warto pochylić się nad kluczowymi pytaniami. Poniżej znajdziesz listę pytań, które trzeba sobie zadać, aby zrozumieć, co jest dla ciebie naprawdę ważne.


4. Odkryj, Co Sprawia Ci Przyjemność

Jednym z kluczowych pytań, które warto sobie zadać, jest: "Co sprawia mi największą przyjemność?". Pomyśl, co właściwie lubisz robić w swoim wolnym czasie, co Cię fascynuje i co daje ci radość. Odpowiedź na to pytanie może pomóc Ci znaleźć cel, który będzie Cię ekscytował i sprawiał, że będziesz czuł się spełniony. To kluczowa sprawa, aby uświadomić sobie, co w życiu lubisz robić.


Jeśli uwielbiasz rysować, może warto zastanowić się nad karierą w sztuce lub projektowaniu graficznym. Jeśli pasjonuje Cię pomaganie innym, na pewno się sprawdzisz w organizacji charytatywnej lub służbie zdrowia.


5. Jak Możesz Wykorzystać Swoje Mocne Strony?

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, zrozum swoją osobowość oraz dokładnie przeskanuj mocne i słabe strony. Może Ci w tym pomóc wybrany test na styl osobowości. Na rynku dostępnych jest coraz więcej testów, a ich kompleksowe porównanie znajdziesz u nas w osobnym artykule pt. "Wyjaśniamy jak wybrać test na styl osobowości".


Każdy człowiek ma swoje unikalne talenty. Przeanalizuj dokładnie, w czym jesteś dobry i jakie umiejętności posiadasz. Oparcie się na naturalnych talentach sprawi, że realizacja zamierzeń będzie Ci przychodziła z większą lekkością, a dodatkowo będziesz się czuł bardziej spełniony.


Jeśli jesteś świetnym komunikatorem, możesz rozważyć karierę w marketingu, public relations lub jako trener. Jeśli masz talent do liczb, pewnie warto pomyśleć o pracy w finansach lub inżynierii.


6. Jak Spędzasz Wolny Czas? Co Byś Robił, Gdybyś Nie Musiał Pracować?

Czas wolny często odzwierciedla nasze prawdziwe pasje i zainteresowania. Zatrzymaj się więc i zobacz jak spędzasz swój wolny czas i jakie czynności sprawiają Ci największą radość. Te działania mogą wskazywać na obszary, w których możesz znaleźć swój cel w życiu.


Przykładowo: jeśli spędzasz dużo czasu na czytaniu książek, może warto pomyśleć o karierze pisarza, redaktora lub bibliotekarza. Jeśli lubisz spędzać czas na świeżym powietrzu, możesz rozważyć pracę związaną z ochroną środowiska lub turystyką. Jeśli lubisz być w ruchu lub poznawać nowych ludzi - praca handlowca lub reportera może być czymś dla Ciebie.


7. Jakie Są Twoje Życiowe Wartości?

Wartości to fundament, na którym budujemy naszą egzystencję. Zastanów się, jakie wartości są dla ciebie najważniejsze, jakim zasadom moralnym hołdujesz i jak mogą one wpłynąć na Twój cel. Działanie zgodnie z własnymi wartościami przynosi satysfakcję i poczucie spełnienia oraz zdecydowanie upraszcza podejmowanie decyzji.


Np. jeśli cenisz sobie uczciwość i sprawiedliwość, możesz znaleźć cel w życiu poprzez pracę w organizacjach promujących transparentność i odpowiedzialność. Jeśli ważna jest dla Ciebie kreatywność, możesz dążyć do kariery, która pozwala na twórcze wyrażanie siebie.


Na naszym portalu dostępny jest bezpłatny e-book w formacie pliku pdf, który poprowadzi Cię krok po kroku przez proces definiowania swoich wartości. Po zakończeniu tego procesu otrzymasz listę swoich dziesięciu najważniejszych wartości uporządkowanych w hierarchii ważności.ebook nt. wartości w życiu - strona tytułowa


8. Kiedy Czujesz Się Najbardziej Spełniony?

Zastanów się chwilę, w jakich sytuacjach czujesz się najbardziej spełniony i zadowolony. To jest bardzo ważne kryterium. Spełnienie często wiąże się z działaniami, które są zgodne z naszymi pasjami i wartościami.


Jeśli czujesz się spełniony, pomagając innym, może warto rozważyć pracę w służbie zdrowia, edukacji lub organizacjach non-profit. Jeśli spełnienie przynosi Ci tworzenie czegoś nowego, możesz dążyć do kariery w dziedzinach takich jak inżynieria, architektura czy sztuka.


Prosty test na sprawdzenie zgodności swojego celu z aktualnie wykonywaną pracą

Zadaj sobie następujące cztery pytania:

 

1. Czy wiesz, czym najbardziej pasjonujesz się w swoim życiu?

 

2. Czy Twój cel pasuje do misji Twojej organizacji?

 

3. Czy rezygnujesz z pewnych rzeczy na rzecz tych, które Cię pasjonują?

 

4. Czy praca w Twojej organizacji daje Ci możliwość realizacji Twoich marzeń?


Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na pytania 1 i 3 tego testu, jest bardziej prawdopodobne, że będziesz zaangażowany w pracę. Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na pytania 2 i 4, jest bardziej prawdopodobne, że będziesz zaangażowany w organizację.


Jeśli odpowiedziałeś „nie” na co najmniej dwa pytania tego testu, może nadszedł czas, aby ponownie rozważyć swoje wartości, potrzeby, zainteresowania i talenty?


9. Jak Wyznaczyć Cel w Życiu - Dodatkowe Pytania, Które Pomogą Ci Go Odkryć

Poznaj 10 pytań dodatkowych i skorzystaj z nich w dogodnym momencie. Dzięki nim wyzwolisz w sobie najwięcej kreatywności i szczerości. Zrób sobie przerwę, rozsiądź się wygodnie, zrelaksuj w ciszy i spokoju, weź do ręki papier, długopis i wsłuchaj się w swoje wnętrze. A następnie zapisz odpowiedzi, które z tego wnętrza spłyną.


 • Jak chciałbyś zostać zapamiętany i jakie słowa chciałbyś przeczytać na swoim nekrologu lub nagrobku? (nie bój się tych myśli - osoby, które pomyślnie realizują swoje plany są ze sobą szczere do bólu).

 • Co chciałbyś po sobie zostawić?

 • Co byś zrobił, gdybyś się dowiedział, że został Ci rok życia?

 • Czy chcesz być postrzegany jako człowiek sukcesu, czy też chcesz być osobą spełnioną? Czy wolałbyś, żeby inni Cię podziwiali, czy też chciałbyś się czuć dobrze sam ze sobą?

 • Co takiego mógłbyś robić absolutnie za darmo? Co jesteś w stanie zrobić dla samej przyjemności robienia?

 • Co pasjonowało Cię w dzieciństwie? Przyjrzyj się dobrze, bo w tym okresie rodzą się pasje. Spójrz na te z pozoru niewinne czynności na głębszym poziomie.

 • Co przychodzi Ci z łatwością albo sprawia, że zapominasz o upływającym czasie?

 • O czym marzysz, ale boisz się zrobić konkretny krok w kierunku realizacji tych marzeń?

 • Kto Cię inspiruje? Komu być może zazdrościsz? I czego?

 • Na koniec wyobraź sobie, że masz dość pieniędzy i wystarczy Ci ich do końca swoich dni. Co byś nadal robił, a z czego byś zrezygnował? Czy kontynuowałbyś pracę, którą wykonujesz w tej chwili?


10. Poznaj Przykłady Celów Życiowych

Przykłady celów mogą być bardzo różnorodne. Mogą to być obszary związane z karierą, takie jak osiągnięcie określonego stanowiska, założenie własnej firmy czy zdobycie prestiżowej nagrody. Mogą to być również takie tematy, jak podróżowanie po świecie, rozwijanie pasji czy założenie rodziny.


Oto konkretne przykłady:

 • do wieku 35 lat założyć szczęśliwą rodzinę, a następnie wychować szczęśliwe dzieci.

 • przed ukończeniem 45 lat stać się niezależnym finansowo, aby potem móc zwiedzać świat.

 • znaleźć się w Top 10 na świecie w mojej dyscyplinie, a następnie przygotować się do roli trenera, który wychować swoich następców.

 • szerzyć wiedzę i dobre praktyki związane ze zdrowym stylem życia i zdrowym odżywianiem.

 • zostać czołowym politykiem w moim kraju, by mieć wpływ na kierunek jego dalszego rozwoju.

 • zbudować dom z ogrodem w pięknym, spokojnym miejscu by mieć kawałek swojego nieba i cieszyć się projektowaniem i pielęgnowaniem ogrodu oraz eksperymentowaniem z różnymi rodzajami ziół i roślin.

 • znaleźć ścieżkę zawodową, która zapewni mi przyzwoite dochody, a równocześnie bardzo zdrowy "work-life" balans, dzięki czemu będę mogła cieszyć się życiem, a nie poświęcać go na pracę.


Jeśli np. marzysz o założeniu własnej  firmy, zacznij od zdobycia odpowiedniej wiedzy i zbudowania sieci kontaktów. Najpierw dowiedz się jak zrobili to Ci, którym się udało, zrób dobry biznesplan, rozbij większe tematy na mniejsze części, zaplanuj działania i zrób pierwszy mały krok w kierunku celów krótkoterminowych, które poprowadzą Cię do tego większego, długoterminowego.


Podsumowanie: Najważniejsze Wnioski


 • Cel w życiu to długoterminowy kierunek, który nadaje sens naszym działaniom.

 • Znalezienie celu jest źródłem motywacji i siły w pokonywaniu trudności.

 • Mądre pytania pomagają zrozumieć, co naprawdę chcesz w życiu robić.

 • Droga życiowa może być związana z relacjami, karierą, indywidualnymi pasjami lub wkładem do społeczeństwa.

 • W pierwszej kolejności przemyśl dokładnie, co sprawia Ci przyjemność, jakie masz mocne strony i jak lubisz spędzać wolny czas.

 • Działaj zgodne ze swoimi wartościami - to przynosi prawdziwą satysfakcję.

 • Wyznaczanie celów to proces, który wymaga jasnego określenia swoich aspiracji i regularnego ich przeglądu.


Cały proces to podróż, która wymaga czasu i refleksji. Zadawanie sobie właściwych pytań i wsłuchiwanie się w swoje potrzeby pomoże Ci znaleźć TWÓJ cel, znaleźć pracę zgodną z TWOJĄ życiową misją oraz odnaleźć własną pasję i drogę do spełnienia i szczęścia.


Presja otoczenia sprawia, że w dzisiejszych czasach wymaga się od nas podporządkowywania się różnym trendom. Pamiętaj jednak, że najważniejsze to być wiernym sobie i dążyć do realizacji swoich marzeń wbrew chęci przypodobania się komukolwiek. To wymaga odwagi, ale warto to robić, bo tylko w ten sposób masz szansę przeżyć swój żywot po swojemu.


 

 

Źródła:

https://www.kornferry.com/institute/what-is-your-purpose

Tłumaczenie z j. angielskiego: Empowerment Coaching34 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page