top of page

Koło Życia w coachingu. Pdf do wydruku


Koło Życia w coachingu. Pdf do wydruku

Zacznę od tego, że zgadzam się ze stwierdzeniem, że czasem tak naprawdę nie można zarządzać. Można zarządzać sobą w czasie. Czas jest swobodny i płynie sobie niezmiennie, wolny jak rzeka. To, jak my go odbieramy i jak go wykorzystujemy, zależy już od nas.


Istnieją różne techniki efektywnego planowania swoich zajęc w czasie. Ja chciałbym jednakże napisać o nieco innej perspektywie spojrzenia na „zarządzanie czasem”.


Moim zdaniem wprowadzenie zmian w dziedzinie, o której przede wszystkim chcę napisać może przynieść nieporównywalnie większe korzyści, niż mistrzostwo w jakiejkolwiek z typowych technik. I pozwala zdecydowanie zwiększyć poziom satyskacji z życia,


To Koło Życia narzędzie rozwoju osobistego. I dla wielu osób wykonanie ćwiczenia Koła Życia wg odpowiedniego szablonu staje się znaczącym momentem w życiu. Często momentem zwrotnym. W drugiej części tego artykułu znajdziesz zarówno więcej informacji nt. tego czym jest narzędzie Koła Życia, jak i specjalnie przygotowane Koło Życia do wydruku (bezpłatny szablon w formacie pdf) .


To absolutnie nie oznacza, że nie zgadzam się z innymi technikami. Wręcz przeciwnie – sam stosuję je w swoim życiu. Chciałbym natomiast pokazać szerszy kontekst naszego „bycia”, opowiedzieć o pewnym generalnym kompasie, bez którego możemy niezwykle efektywnie zarządzać czasem, ale czasem źle zainwestowanym. I wciąż zastanawiać się dlaczego nasz poziom satysfakcji z życia jest niski.Skuteczne techniki zarządzania czasem

Zacznijmy, więc od krótkiego opisu typowych technik zarządzania sobą w czasie.


Zasada Pareto (zwana również zasadą 80/20)

W odniesieniu do czasu mówi ona, że 20% naszych wysiłków przynosi 80% rezultatów. Chodzi, więc o to, aby przed podjęciem działania dobrze się zastanowić, gdzie skoncentrować nasze wysiłki. Np. zadać sobie pytanie: które z naszych działań najbardziej pomogą nam w osiągnięciu zamierzonych rezultatów?


Macierz Eisenhowera

Innymi słowy, technika podziału spraw wg kryteriów: ważne i pilne. Chodzi o to, żeby mądzrze wybierać to, czym chcemy się zająć w pierwszej kolejności. W skócie: zawsze w pierwsej kolejności wybieramy sprawy ważne, a najwyższy priorytet mają sprawy ważne i pilne równoczęeśnie. Sam Eisenhower powiedział, że "To co pilne, rzadko jest ważne. A to co ważne, rzadko jest pilne".


Technika planowania swojego kalendarza wg proporcji 70/30

Sądzę, że ta technika może być przydatna przede wszystkim osobom, które są liderami w pracy. Polega ona na tym, że 30% swojego kalendarza ZAWSZE zostawiamy niezaplanowane. To bufor na nieprzewidziane przez nas zdarzenia. Na wszelkie sprawy, o których w danej chwili nie wiemy (lub nie pamiętamy), a z którymi mogą się do nas zwrócić inni. Na podstawie doświadczenia zwykle wiemy, z jakich różnych obszarów możemy się spodziewać niezaplanowanych niespodzianek.


Zasada zajmowania się tylko jedną sprawą równocześnie

To moim zdaniem bardzo ważny detal. Ważny szczególnie dla wszystkich osób będących liderami / menadżerami, które pracują w większych organizacjach. Pisze o tym m.in. Peter Drucker, światowy autorytet w dziedzinie teorii zarządzania:

“Skuteczny menadżer nie angażuje się w nic poza tym jednym, jedynym zadaniem, na którym właśnie skupia swoje siły. Później dokona przeglądu tematów i wybierze kolejne zadanie, które od tej chwili będzie znajdowało się na czele jego listy.”

Przy okazji tej zasady chciałbym również wspomnieć o ważnej moim zdaniem umiejętności trzymania się swojego kursu, utrzymywaniu swojej koncentracji i radzeniu sobie ze „zjadaczami czasu”.


Jeżeli w pracy postanowiłeś, którym obszarem chcesz się zająć (np. stworzeniem prezentacji lub przygotowaniem analizy) – nie odbieraj telefonów (chyba, że dzwoni rodzina na gorącej linii), nie zaglądaj do skrzynki mail’owej, nie wdawaj się w pogaduszki z osobami, które właśnie przechodzą. Jeżeli masz swój pokój – zamknij drzwi. Jeżeli pracujesz w „open space” – załóż słuchawki lub idź do wolnej salki konferencyjnej.


Jeśli w ramach Twojej kariery zawodowej planujesz być szefem (lub już jesteś, ale chcesz być jeszcze większym), moim zdaniem ta umiejętność będzie odgrywała coraz większą rolę.


I przy tej okazji chciałbym też wspomnieć o tym, że niedawno naukowcy obalili mit wielozadaniowości. Okazuje się, że ze względu na to, jak skonstruowany jest i jak działa nasz mózg - jest to po prostu niemożliwe. W tym temacie polecam też w książkę "The Myth of Multitasking: How 'Doing It All' Gets Nothing Done" by Dave Crenshaw


 

Koło Życia - inna perspektywa zarządzania swoim czasem

Techniki zarządzania czasem prezentowane są głównie w kontekście naszej pracy. A gdzie są pozostałe aspekty naszego życia? Chciałbym, więc zaprezentować inny model, od którego WARTO ZACZĄĆ i dopiero potem stosować wyżej opisane techniki. To wspomniane na wstępie tego tekstu narzędzie Koło Życia Coaching ma z nim również wiele wspólnego i możemy je stosować do różnych obszarów naszego życia, np. jako Koło Wartości. Za chwilę to wyjaśnimy.


Podzielmy nasz „świat” na 4 obszary:


1. Ja sam(a)

Moja wiedza, umiejętności, talenty, moje doświadczenia, moje pasje, mój życiowy cel, moje zdrowie, mój rozwój osobisty i duchowy. Niezależnie od tego, gdzie pracuję i kogo w tej chwili kocham.

2. Moja praca i kariera zawodowa

Tu chyba nie trzeba objaśnień. W danym obszar znajduje się całe nasze zycie zawodowe.


3. Moi najbliżsi

Ten obsazr to relacje z najbliższymi mi osobami. Żona, mąż, dzieci, rodzice, rodzeństwo, narzeczony, narzeczona. Bliscy przyjaciele.

4. Moje życie społeczne

Kolejnym ważnym obszarem są koledzy, znajomi, sąsiedzi, stowarzyszenia, kluby, wspólnota mieszkaniowa, kościół (w rozumieniu wspólnoty), dobroczynność, wolontariat. Mój wkład do wspólnoty lokalnej i do świata w ogóle.


W ten sposób skupiliśmy się na czterech najważniejszych obszarach życia człowieka.


A teraz wyobraż sobie kwadrat, ktory dzielisz na 4 równe ćwiartki (podobnie jak matryca Eisenhowera). A teraz w każdej z tych ćwiartek narysuj okrąg i niech każdy okrąg odpowiada jednemu z 4 wyżej wymienionych obszarów. A długość promienia każdego okręgu niech pokazuje ilość czasu, którą obecnie poświęcasz danemu obszarowi w Twoim życiu.


„Obraz przemawia z większą siłą, niż 1 000 słów”. Spójrz więc proszę na swój własny rysunek. To TY! Czy jesteś z tego obrazu zadowolony(a)? Czy jest w nim zachowana równowaga?


Jeżeli nie – narysuj proszę taką proporcję obszarów, jaką chciał(a)byś uzyskać np. za 6 miesięcy, za rok, za 3 lata. I od jutra odpowiednio inwestuj swój czas.


“Chwile wolności nie będa Ci dane. Musisz po nie sięgnąć.”

Mądry life coaching może Ci bardzo pomóc w przejściu przez taki proces. Zwłaszcza wtedy, jeśli pierwsze odkrycia okażą się dla Ciebie szokujące. I zwłaszcza wtedy, kiedy w pierwszym odruchu pomyślisz, że i tak nie możesz wiele zmienić lub, że nie masz na to siły (lub, co gorsza, czasu!).


I na koniec uchylmy jeszcze rąbka tajemnicy, że zaproponowany w tym poście model jest jakąś wersją (lub uproszczeniem) narzędzia poszerzania świadomości - narzędzia coachingowego, które często stosowane jest w procesie coachingu biznesowego i life coaching'u. To Koło Życia. Test koła jest bardzo często wykonywany na początku kontraktu coachingowego dotyczącego zwłaszcza coachingu życiowego..


W internecie można też znaleźć wiele miejsc, gdzie taki test możesz przeprowadzić on-line, od razu otrzymać własne koło w ładnej postaci i stworzyć własną interpretację wyników. Ale wierzę, że będzie dużo lepiej dla Ciebie, jeśli wykonasz to ćwiczenie koła bez internetu 😎


Jest bowiem coś niezwykle ważnego w odręcznym wykonywaniu rysunków lub ręcznym pisaniu i rysowaniu. Taka aktywność sprawia, że nasze myśli się porządkują i jakby spływają z naszego umysłu do zewnętrznego świata, równocześnie opróżniając i oczyszczając nasz umysł. Dlatego między innymi, tak cenną praktyką rozwoju osobistego jest prowadzenie swojego dziennika lub pamiętnika pisanego ręcznie. To bardzo pomaga stworzyć własną prawdziwą wersję siebie.


Kto wymyślił Koło Życia?

Koło Życia Test zostało wymyślone na początku lat 60-ych XX w, a za jego twórcę uznaje się Paul J. Meyer'a. Urodzony w roku 1928 Paul J. Meyer uznawany jest za twórcę nowatorskiego w tamtych czasach sektora biznesu skoncentrowanego na programach i szkoleniach dot. rozwoju osobistego.


Założył m.in takie firmy jak Success Motivation Institute (SMI) oraz Leadership Management Inc. Jego 24 kompleksowe programy rozwojowe sprzedały się na całym świecie za ponad dwa miliardy dolarów. To więcej niż osiagnął w tej dziedzinie jakikolwiek inny autor - żyjący lub zmarły.


Pod podanym wyżej linkiem znajdziesz inspirującą biografię Paul J. Meyer'a, która pokazuje jak sam zmagał się z trudnościami i pomimo tego nadal konsekwentnie podążał za swoim celami. A robił to w zgodzie ze swoją misją, która napędzała go do działania.


W internecie można również znaleźć wiele inspirujących cytatów Paul J. Meyer'a. Ja przytoczę tu trzy wybrane złote myśli:


Wyznaczanie celów jest najważniejszym aspektem wszystkich planów doskonalenia i rozwoju osobistego. Jest kluczem do wszelkiego spełnienia i osiągnięć.

Wyobraź sobie coś nowego. Inaczej dojdziesz tylko tam, gdzie już byłeś.

Życie jest obrazem do namalowania, a ty jesteś artystą. Masz na swojej palecie dostepne wszystkie kolory z całego spektrum - te same, którymi dysponowali Michał Anioł i Leonardo Da Vinci.

Z jakich różnych obszarów składa się Koło Życia

Od lat 60-ych minionego wieku minęło już wiele czasu. I jak wszystko na tym świecie, Koło Życia również ewoluuje. Ponadto jest ono "demokratycznym" narzędziem rozwoju osobistego. Czyli praktycznie każdy może do niego dołożyć coś od siebie. Regularnie powstają nowe wersje tego narzędzia coachingowego. Trudno więc będzie dziś znaleźć jeden, jedynie słuszny, szablon lub wzór Koła Życia.


Co więcej, świat zmienia się niezwykle dynamicznie i ostatnio zachodzą w nim globalne zmiany, które wpływają na cały styl życia, poziom zadowolenia oraz potrzeby człowieka. A ponieważ mówimy tu o rozwoju osobistym człowieka, a Koło Życia jest cennym narzędziem wspierającym ten rozwój - również ono podąża za zmianami.


I w związku z tym, w Empowerment Coaching wybraliśmy szablon Koła Życia, którego celem jest odzwierciedlenie najbardziej aktualnej sytuacji człowieka XXI wieku.


Ten szablon składa się z ośmiu wybranych obszarów:


 1. Praca i życie zawodowe

 2. Finanse

 3. Miłość, najbliższa rodzina

 4. Przyjaciele, znajomi, dalsza rodzina

 5. Wkład do społeczności i świata

 6. Zdrowie fizyczne i psychiczne

 7. Odpoczynek, pasje, hobby

 8. Rozwój osobisty, duchowośćSzablony Koła Życia do bezpłatnego pobrania

Uproszczona wersja Koła Życia składająca się z czterech części (1. Ja sam, 2. Moja praca, 3. Moi najbliżsi, 4. Moje życie społeczne) przedstawiona jest na grafice z nagłówka tego tekstu. Możemy też pójść dalej i wyznaczyć skalę dla długości promienia Koła Życia. Zwykle jest to skala 1-10, gdzie 10 oznacza maksymalną pozytywną wartość.


Uproszczony szablon Koła Życia ze skalą 1-10

Możesz więc teraz wykonać ćwiczenie Koła Życia używając uproszczonego szablonu, ale tym razem zaznaczając w każdej z czterech głównych części ile czasu w swoim życiu poświęcasz każdemu z poszczególnych obszarów.


Następnie łącząc ze sobą poszczególne punkty ze wszystkich czterech części otrzymasz wykres radarowy, który można często spotkać np. w wynikach badania 360 stopini lub innych testach wybranych kompetencji. Taki radarowy wykres Koła Życia w prosty graficzny sposób pokaże równowagę lub brak równowagi w Twoim życiu.


Oto przyklad takiego uproszczonego szablonu Koła Życia.


Koła Życia do wydruku pdf - Uproszczony Szablon Czteroczęściowy


Pełny szablon Koła Życia ze skalą 1-10

Teraz możesz pojść o krok dalej i wykonać ćwiczenie Koła Życia w sposób pogłębiony. Posłuży Ci do tego szablon Koła Życia składający się z ośmiu części z tą samą skalą 1-10.


Podobnie jak w poprzednim kroku, zrób własne koło i zaznacz w odpowiednich częściach Koła Życia swój poziom zaangażowania, połącz ze sobą zaznaczone punkty i zobacz jaki obraz TWOJEGO życia w ten sposób otrzymałeś lub otrzymałaś.


Ten obraz pokaże również nie wprost Twój poziom satysfakcji z życia. I następnym krokiem może być znalezienie odpowiedzi na poniższe pytanie: jak w danym obszarze oceniasz swój poziom zadowolenia? A potem możesz wykonać kolejne ćwiczenie, tym razem odnosząc je do poziomu satysfakcji w najważniejszych obszarach.


Oto szablon Koła Życia składający się z ośmiu części i skali 1-10:


Koła Życia do wydruku pdf - Pełny Szablon

Koła Życia do wydruku pdf - Pełny Szablon 2


Bezpłatny Szablon Koła Życia do pobrania w formacie pdf

Jeśli potrzebne Ci jest gotowe Koło Życia do wydruku - poniżej znajdziesz link do bezpłatnego pobrania wszystkich prezentowanych tutaj szablonów, które wspierają wykonanie tego ćwiczenia rozwoju osobistego.


Niezmiennie jednak zachęcam do ręcznej pracy z Kołem. Niech Twoje ćwiczenie Koła Życia polega na ręcznym zaznaczaniu odpowiednich punktów na wydrukowanym szablonie, a potem na ręcznym zamalowaniu graficznego obszaru, który w wyniku tego ćwiczenia otrzymałeś lub otrzymałaś.Koło Życia-Empowerment Coaching Kraków
.pdf
Download PDF • 478KB


Na koniec podajemy przykłady wypełnionych szablonów Koła Życia pokazujące rozkład zaangażowania dla poszczególnych obszarów:


koło coachingowe - Przykład Wypełnionego Szablonu - 1


koło coachingowe - Przykład Wypełnionego Szablonu - 2

Pytania pogłębiające

Jeżeli wykonasz swoje ćwiczenia (dot. ilości czasu oraz tego jak w każdym obszarze oceniasz swój poziom zadowolenia) i okaże się, że źle to wygląda, a do tego chciałabyś coś z tym zrobić - pomogą Ci w tym poniższe pytania pogłębiające:


 • którym obszarem chcesz się zająć w pierwszej kolejności? (wybierz nie więcej, niż trzy)

 • jak chciałabym, aby moje własne koło wyglądało w tych obszarach za 3 miesiące?

 • co muszę zmienić w pierwszej kolejności, aby osiagnąc ten cel?

 • jak chcę zwiekszyć swój poziom satysfakcji lub poziom zadowolenia?

 • jaką jedną (choćby prostą) rzecz mogę zacząć robić inaczej OD JUTRA?

 • jakie obecne szkodliwe nawyki mogę zamienić na takie, które będą mi bardziej służyć?

 • po czym poznam, że robię postępy w drodze do swojego celu (tygodniowe, miesięczne)

 • jak docenię / nagrodzę siebie za robienie powyższych postępów?

 • jak chciałabym świętować zrealizowanie celów końcowych?


Zobacz także:

Coaching samotności. Spokój za jaką cenę?

Co jest ważniejsze: droga czy cel? Coaching akceptacji

Samotność w tłumie. Jak czujesz się sam ze sobą?

Coaching Wytrzymałości. Ile potrafisz znieść?

Rozwój osobisty człowieka

Coaching uważności. I mewa o imieniu Jonathan

Jak radzić sobie z emocjami?

Dlaczego jedni są pogodniejsi od innych?

Niedzielna Depresja - czy masz dobrą pracę?

Czy duchowość może być ucieczką od rzeczywistości?

Jak stawiać zdrowe granice? I co jeśli ktoś je łamie?

Ahimsa - nie przyczyniaj się do cierpienia

Projekcja swojego osobistego cienia - TED Video

Coaching Uważności. Cisza

Life Coaching - Jestem zajęty, więc jestem


Life Coaching, Kraków, online

Jak powstają emocje - bezpłatny ebook pdf


436 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
Post: Blog2_Post
bottom of page