top of page

Pomysł na siebie. Co zrobić, aby mieć satysfakcjonujące życie i udaną karierę zawodową


Pomysł na siebie, życie zawodowe, karierę - jak go znaleźć?

Jest wiele rzeczy, które motywują ludzi do codziennej pracy. Niektórzy z nas są nastawieni tylko i wyłącznie na wysokie zarobki. I bardzo dobrze! Jeśli jednak oczekujesz od pracy czegoś więcej i chcesz poświęcać swój czas i energię na coś, co Cię interesuje, bardzo ważne jest, by znaleźć na siebie odpowiedni pomysł i przystąpić do jego realizacji.


Są takie okresy w życiu myślącego człowieka, kiedy pojawia się dojmująca myśl "nie wiem co robić w życiu". Doświadcza tego wiele osób. Jesteś jedną z nich? Przeczytaj poniższy artykuł i być może znajdziesz tu bardzo intrygujące podpowiedzi. I naprawdę nie ma znaczenia ile masz lat. Znajdziesz tu wskazówki, które pomogą, zarówno wtedy, kiedy Twój przypadek to "mam 40 lat i nie wiem co robić w życiu", jak i wtedy, kiedy dopadł Cię kryzys wieku 30 lat.


Każdy z nas ma inne doświadczenia życiowe. To właśnie na ich podstawie możesz wybrać ścieżkę, którą obierzesz przy wyborze nowej drogi. Nasze dotychczasowe doświadczenia mówią nam, jakie są nasze zdolności oraz słabe strony, potwierdzają to, co nas naprawdę interesuje. Każdy z nas ma również pewne wyobrażenie na swój temat - czasami realne, a czasami iluzoryczne. Dlatego należy przejść do działania i skonfrontować się ze swoimi wyobrażeniami.


Przedstawione poniżej kroki pomogą Ci usystematyzować dotychczasowe doświadczenia, odkryć ich prawdziwe znaczenie i wpływ na Twoje życie. A na koniec wykorzystać je tak, by wybrać najlepszy zawód lub pomóc Ci znaleźć pomysł na życie. I jeszcze raz chcielibyśmy podkreślić, że nie ma znaczenia czy doskwiera Ci brak pomysłu na życie zawodowe, czy też brak jakiejkolwiek idei. Przedstawione poniżej podejście i bardzo praktyczne narzędzia obejmują całe spektrum naszego życia.


Co robić w życiu - nauka słuchania samego siebie

Jak znaleźć pomysł na siebie? Zacznijmy od tego, że to Ty jesteś odpowiedzialny i odpowiedzialna za swoje życie - nikt inny. To również Ty jesteś odpowiedzialny za swoje szczęście. Jeżeli w tej chwili żyjesz życiem innych osób - to kto przeżyje Twoje?


Jak powiedziała Marylin Monroe: "Chęć stania się kimś innym jest marnotrawstwem osoby, którą jesteś."


Żeby więc znaleźć dobre rozwiązanie, nie należy kopiować innych, ale w pierwszej kolejności dobrze siebie poznać. To trudne. Ale tylko Ci, którzy najpierw dobrze siebie poznali i ZAAKCEPTOWALI weszli na drogę, która jest zgodna z ich wewnętrzną prawdą i w związku z tym podążają swoją ścieżką, która przynosi im satysfakcję. Zanim więc rozpoczniesz jakiekolwiek kursy, zwłaszcza kursy online, zacznij najpierw szukać w sobie, a znajdziesz odpowiedź na pytanie, które nie daje Ci spokoju.


Co to znaczy poznać siebie?

To oznacza być świadomym tego, jaki masz typ osobowości, jakie wartości wyznajesz, jakie są Twoje główne przekonania, jakie masz naturalne talenty, jakie mocne strony do tej pory wypracowałeś, jakie są Twoje słabości, co lubisz, co sprawia Ci przyjemność, jakie masz potrzeby.

Szczególnie starannie odpowiedz na pytanie o swoje wartości.


Poznanie siebie to również pozbycie się iluzji i urealnienie swojego obrazu. Iluzje mogą być zarówno negatywne, jak i pozytywne. Słynne amerykańskie "pozytywne myślenie", może sprawić, że nie zauważysz wielu sygnałów ostrzegawczych i wpakujesz się w niezłe kłopoty. Pokazuje to świetnie jeden z błędów poznawczych o nazwie Efekt Pollyanny.


Z drugiej strony brak zdrowego poczucia własnej wartości, to też rodzaj iluzji. Życie w przekonaniu, że nie jesteś wartościowy, że musisz na wszystko bardzo ciężko pracować, że zawsze musisz się starać na maksa - może Cię z kolei doprowadzić do Syndromu Oszusta, wypalenia zawodowego lub stanów lękowych.


Tak więc poznanie siebie, to w pierwszej kolejności oczyszczenie się z tego, co nie jest Twoje. Z tego, co kupiłeś od swoich rodziców, nauczycieli lub innych ważnych dla Ciebie osób. To zweryfikowanie ich opinii na Twój temat oraz ich opinii na temat życia. Opinii, które często nosisz w sobie jako nieświadome przekonania.


W lepszym poznaniu siebie i znalezieniu dobrego rozwiązania pomoże Ci ... cisza. Osiągnięcie tego w hałasie, rozumianym również jako hałas mentalny, jest niezwykle trudne, jeżeli nie niemożliwe. Zrób sobie więc detoks od telefonu komórkowego oraz Internetu. Zamiast kompulsywnie przeglądać newsy, które nic nie wnoszą - idź na spacer. Najlepiej na spacer w parku lub poza miastem. Lub zanurz się w jakiejś łagodnej, relaksacyjnej muzyce. Wyjedź na weekend w góry, idź na szlak. Lub jeśli wolisz, pojedź nad morze lub jezioro i spaceruj o zachodzie słońca.


Powiesz, że nudne? A ja wtedy zapytam: czy to znaczy, ze bycie z sobą samym jest dla Ciebie nudne i nieustannie potrzebujesz zagłuszaczy, hałasu i szumu, żeby "czuć, że żyjesz". To tak, jakbyś nieustannie potrzebował dopalaczy, które tak naprawdę odcinają Cię od samego siebie.


I nie ma znaczenia, czy Twój przypadek to "mam 30 lat i nie wiem, co robić w życiu", czy też szukasz pomysłu na życie po 40. Każdy ma swój czas i swoje tempo. A wielu sławnych dziś i szanowanych ludzi osiągnęło swoje największe sukcesy po 60, a nawet po 70.


Uczymy się całe życie (możemy to robić w każdym wieku), a szukanie własnej drogi czasami musi potrwać. I żeby naprawdę usłyszeć kim jesteś i czego pragniesz czasami musisz przejść przez niezbędne doświadczenia. Samo myślenie oraz intelektualne próby poszukiwania nie wystarczą - wręcz przeciwnie, będą Cię trzymać w tym samym miejscu.


Nie obawiaj się zwrócić w stronę najbliższych

W znalezieniu dobrych odpowiedzi często może Ci pomóc konsultacja z bliskimi. W dzisiejszych czasach, kiedy kładzie się wyjątkowy nacisk na indywidualizm, zwrócenie się do innych z prośbą o wsparcie może okazać się wymagające dla wielu osób. Coach oraz coaching nauczą Cię, że prośba o wsparcie niczego Ci nie odbiera, a wręcz przeciwnie – pozwala zyskać energię do zmiany na lepsze.


Nie musisz szukać własnej drogi samodzielnie – skorzystaj z pomocy najbliższych lub wykwalifikowanego coacha.


Rozważ rozmowę z coachem kariery lub dobrym life coachem

Coach oraz coaching nauczą Cię jak ufać samemu sobie. Pomogą Ci rozróżniać pomiędzy Twoją prawdą, a szumem innych głosów. Doświadczony specjalista doskonale rozumie, że najważniejsze odpowiedzi na nurtujące Cię pytania masz już w swoim wnętrzu. Tam między innymi czeka Twój pomysł na karierę. Może się np. okazać, że na Twoim obecnym etapie najlepszym dla Ciebie rozwiązaniem będzie praca wolnego strzelca lub własna firma.


Istnieje duże prawdopodobieństwo, że wiesz dokładnie, co dla Ciebie najlepsze, ale nadmiernie kierujesz się tym, co powinieneś robić, a nie tym, czego naprawdę pragniesz. Coaching kariery lub life coaching sprawią, że nauczysz się traktować swój wewnętrzny głos poważnie i stawiać realistyczne cele, które pomogą Ci rozwijać swoje życie w satysfakcjonujący sposób. W dzisiejszych zagonionych czasach brak pomysłu na pracę doskwiera wielu osobom.


Możemy przebiec całe nasze życie w bardzo szybkim tempie, ale go naprawdę nie przeżyć.


Coach pomoże Ci się zatrzymać i uporządkuje Twoje wysiłki. Przypomni Twoje mocne strony oraz to, o czym być może kiedyś marzyłeś, ale w pędzie mijających dni odłożyłeś to "na później", a potem zapomniałeś. Jeśli po drodze zgubiłeś poczucie własnej wartości - coach pomoże Ci je odbudować. Ty przede wszystkim odpowiedz na pytanie czego w tej chwili najbardziej potrzebujesz.


Zamiast się wyróżniać na tle innych, zacznij szukać swojej prawdy

Wygląda na to, że dzisiejszy świat postawił wszystko na wyróżnianie się, odróżnianie się od innych. Spójrzmy choćby na media społecznościowe. Ileż jest tam postów nt. szkoleń, które ktoś ukończył, certyfikatów, które zdobył, konferencji, w których wziął udział. O miejscach, w których był na wakacjach już nie wspomnę.


Jest ogromna presja na to, żeby się wyróżnić, żeby nie zginąć bezimiennie w morzu milionów użytkowników Internetu. Zauważcie mnie! Doceńcie! Lajkujcie! Tu jestem!

Zastanów się proszę przez chwilę jak wielka iluzja się za tym kryje. I jak wielu ludzi staje się iluzją - iluzją tego, co publikują o sobie w mediach społecznościowych.


A ja powiem tak: kwiat nie rywalizuje z innym kwiatem rosnącym tuż obok niego w ogrodzie. Kwiat po prostu rozkwita w swoim pięknie i w zgodzie ze swoją naturą. Konwalia nie stara się być różą, a róża storczykiem.


Co więcej, jeśli jesteś sobą - nie masz żadnej konkurencji i tak naprawdę nie ma z kim rywalizować. Bo nie ma na świecie drugiej takiej osoby jak Ty.


Zamiast więc porównywać się z innymi, najpierw zacznij się dobrze czuć sam ze sobą. Bo gdziekolwiek pójdziesz, tam siebie ze sobą zabierzesz.


A to co na zewnątrz nie może uzupełnić tego, czego brakuje wewnątrz.


Jeśli więc zdobędziesz się na odwagę, żeby skonfrontować się z prawdą o sobie i nauczysz się akceptacji samego siebie - zniknie ogromna presja i ciężar. Ale trzeba też zmierzyć się z tą trudną wiadomością, że najważniejszą odpowiedź możesz znaleźć tylko w sobie. Co więcej, jeśli już się ze sobą naprawdę spotkasz, najprawdopodobniej nie będziesz już potrzebował dobrego pomysłu. Bo w sposób naturalny zaczniesz żyć w zgodzie ze sobą.


Gdzie zacząć, kiedy brak pomysłu?

"No dobrze" - powiesz. "Wszystko to brzmi ciekawie i być może nawet przekonywująco. Ale konkretnie? Co konkretnie mogę zrobić i gdzie zacząć, aby lepiej siebie poznać i znaleźć właściwą odpowiedź?"


Już odpowiadam, co konkretnie pomoże Ci znaleźć rozwiązanie, które zmieni zarówno Twoje życie prywatne, jak i życie zawodowe.


Znalezienie pomysłu na życie warto rozpocząć od zrobienia testu osobowości. W Internecie dostępnych jest wiele dobrych bezpłatnych testów osobowości dostępnych w j. polskim.


Ponadto dostępne są różnego rodzaju testy psychometryczne oceniające zachowania i kompetencje. Możesz również znaleźć dobry test charakteru, test największych talentów lub test motywacji. Przypomnij sobie swoje mocne strony. Podsumuj w czym jesteś dobra, w czym czujesz się najlepiej, co lubisz robić.


Kompleksowe porównanie różnorodnych testów psychometrycznych znajdziesz pod poniższym linkiem:Test Osobowości - jak wybrać?


Zachęcam Cię również do zrobienia bardzo ciekawego ćwiczenia pt. "Mój ostatni dzień na Ziemi". Napisz na nasz kontaktowy adres mailowy, a otrzymasz go bezpłatnie.


Kolejny krok, który ułatwi Ci wejście na swoją własną ścieżkę, to uporządkowanie swoich wartości osobistych, Może Ci w tym pomóc bezpłatny guidebook dostępny pod poniższym linkiem:Co robić w życiu?


W coraz lepszym poznawaniu siebie i szukaniu własnej drogi może Ci również pomóc wykonanie ćwiczenia Diagramu Ikigai. To kolejny krok, który możesz wykonać i w szczególności znaleźć odpowiedź na pytanie: czego świat potrzebuje i za co może Ci zapłacić? Być może wynikiem tego ćwiczenia będzie własna firma i pomysł na biznes! Więcej informacji nt. tego narzędzia rozwoju osobistego oraz link do bezpłatnego pobrania szablonu znajdziesz pod poniższym linkiem:Diagram Ikigai


Warto również podkreślić, że dobrze byłoby mieć zaufanego przyjaciela, który pomoże Ci w poznawaniu siebie i będzie Ci towarzyszył w tej niesamowitej podróży. To oczywiście może być dobry coach - nie tylko coach kariery. To może być doświadczony mentor lub osoba, którą znasz i podziwiasz. Na naszym blogu znajdziesz wyczerpujący artykuł, który przynosi odpowiedź na pytanie Jak znaleźć mentora?


Ale to również może być Twój zaufany przyjaciel. Każda para innych oczu i uszu będzie bardzo cennym wsparciem. Bo pomoże Ci dostrzec opcje, których sam nie widzisz. Twój przyjaciel, ktoś kto Cię dobrze zna i dobrze Ci życzy, może być źródłem bardzo dobrego pomysłu na pracę. Jak widzisz, trudną ścieżką szukania pomysłu na życie nie musisz kroczyć sam.


Ponadto przegadanie sobie różnych spraw z inną osobą porządkuje nasze myśli. A jeśli prawdziwy przyjaciel potrafi powiedzieć Ci wprost bolesną prawdę - tym większa będzie korzyść i tym szybciej dotrzesz do swojej prawdy.


Teraz, po uporządkowaniu swojego obrazu, swoich wartości, potrzeb i zainteresowań, rozpoznaniu mocnych stron, umiejętności oraz wszystkiego tego w czym jesteś dobra i co naprawdę lubisz robić, możesz zacząć pracować nad projektem pt. "pomysł na pracę". Nie zapomnij jednak proszę, że nasze całe życie, to dużo więcej, niż życie zawodowe i rozwój kariery. Szukaj więc takiej pracy, która będzie zgodna ze świeżo uporządkowanymi wartościami osobistymi.


Być może poprowadzi Cię to do zmiany pracy. A być może Twoje życie zawodowe może rozwijać się powodzeniem w obecnej firmie i nie będzie potrzebne rozglądanie się na rynku pracy. Ważne jest, abyś miał jasno określone cele zawodowe, zarówno te krótkoterminowe, jak i długoterminowe. I proszę, nie zapominaj, że jedną z dostępnych opcji jest własna firma. Życie zawodowe nie musi oznaczać umowy o pracę i poszukiwania stanowisk na rynku pracy.


Inną dostępną opcją może być pomysł na pracę dodatkową. W tym obszarze najbardziej popularne, najgłośniejsze w dzisiejszych czasach pomysły to sklep internetowy albo aktywność w social media. I chce Cię prosić o ogromną ostrożność w rozpatrywaniu tych możliwości. O ile założenie sklepu internetowego jest stosunkowo proste, to już jego prowadzenie i utrzymanie wcale takie nie jest. Zauważ również, że w dzisiejszych czasach najszybciej sprzedają Ci, którzy ... "uczą" jak sprzedawać. To takie perpetum mobile, ale na bardzo krótką metę. Zanim więc zdecydujesz się na jakąkolwiek pracę dodatkową, upewnij się, że jest t o zgodne z Twoimi planami długofalowymi i nie odbije się negatywnie na Twojej głównej pracy. Doba ma tylko 24 godziny. Dla każdego.


I tu mam dla Ciebie kolejne konkretne wsparcie. Na naszym blogu znajdziesz wyczerpujący artykuł, który krok po kroku poprowadzi Cię przez proces projektowania swojej ścieżki zawodowej.


Znajdziesz go pod poniższym linkiem:Ścieżka kariery zawodowej - jak ja budować?


Na koniec zachęcam Cię również do skorzystania z inspiracji, które zebraliśmy na liście cytatów o szczęściu, radości i szczęśliwym życiu. Pomogą Ci przełamać bezwładność i zrobić pierwszy najtrudniejszy krok. A w sytuacjach kryzysu ponowne do nich zajrzenie pomoże Ci wrócić na właściwy tor:Mądre cytaty o życiu


Zobacz także:

437 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page