Budowanie ścieżki kariery zawodowej. Jaki jest Twój następny krok?


Empowerment Coaching Kraków Blog-Budowanie nowej scieżki zawodowej 1
Graphics by Mohamed Hassan Pixabay

Aby dokonać właściwego wyboru nowej ścieżki zawodowej, musisz zdecydować, jakie czynniki są dla Ciebie najważniejsze w nowej pracy, a następnie wybrać opcję, która najlepiej je uwzględnia.


Działa to jednak na dwóch poziomach – racjonalnym i emocjonalnym, „intuicyjnym”. Będziesz naprawdę zadowolony ze swojej decyzji tylko wtedy, gdy zostaną one dopasowane. Ten artykuł przedstawia metodę, którą można stosować do analizy opcji na obydwu poziomach oraz zaprojektowania swojej nowej ścieżki zawodowej.


Kiedy rozpoczniesz przygotowania do zmiany ścieżki zawodowej, której chcesz dokonać, zacznij od udokumentowania tego, co już wiesz, że jest prawdą o twoim zawodowym ja. Być może nawet nie zdajesz sobie sprawy, jak wiele wskazówek czeka już na ciebie. Wystarczy się tylko zatrzymać, żeby je zauważyć.


Przez następne dwa tygodnie zwracaj szczególną uwagę na swój dzień pracy i zapisuj wszystkie sytuacje, kiedy poczujesz się szczególnie zdemotywowany lub niezadowolony z pracy. Zapisz zadania, które Cię przygnębiają i te, które Cię ekscytują. Może wydawać się to żmudnym ćwiczeniem, ale jeśli będziesz się tego konsekwentnie trzymać, zaczną się pojawiać wzorce. Wydobycie tych wzorców pomoże Ci zbudować obraz nowej roli zawodowej, która jest dla Ciebie najbardziej odpowiednia.


Jak podejść do planowania nowej ścieżki zawodowej

Po pierwsze, trzeba spojrzeć na sprawy racjonalnie, patrząc zarówno na swojąpracę, ale również na rzeczy, które są dla Ciebie ważne w całym życiu. Następnie, gdy już zrozumiesz i uporządkujesz dostępne opcje na poziomie racjonalnym, możesz zacząć patrzeć na swoje opcje na poziomie emocjonalnym i posłuchać, co podpowiada Ci głos wewnętrzny.


Musisz nawiązać kontakt ze swoim wnętrzem i zastanowić się, jak dobrze różnorodne opcje kariery zawodowej pasują do Twojego zrozumienia siebie i poczucia osobistego spełnienia.


Zapytaj siebie:


  • Czy uważam, że to jest właściwy wybór mojej nowej ścieżki zawodowej?

  • Czy jestem pozytywnie nastawiony do tego wyboru? Może podekscytowany?

  • Czy ta scieżka zawodowa sprzyja zarówno moim celom zawodowym, jak i życiowym?


Jeśli coś jest nie tak, musisz zrozumieć, dlaczego.


Może niektóre ważne czynniki mają nadrzędne znaczenie? A może ważne są inne kryteria i wartości osobiste, które nie zostały wzięte pod uwagę?


Poświęć wystarczającą ilość cz