top of page

Czym jest coachingowy styl zarządzania i przywództwa?


Coachingowy styl zarządzania - Empowerment Coaching Kraków Blog

Coachingowy styl zarządzania i przywództwa to podejście, które tworzy w pracy kulturę wysokiej wydajności, ale również wspiera poczucie indywidualnej satysfakcji. Cechami charakterystycznymi tej kultury są współpraca, upodmiotowienie oraz indywidualne spełnienie. Współpraca jest najważniejszą z tych cech i często jest przeciwstawiana podejściu dowodzenia i kontroli (ang. "command and control"), które tłumi indywidualny potencjał.


Oprócz wyjaśnienia czym jest coachingowy styl zarządzania i skąd pochodzi, w niniejszym felietonie przedstawimy również przykład tego jak wygląda rozmowa coachingowa z pracownikiem i jak wielki wywiera wpływ w porównaniu do klasycznego podejścia.


Znajdziesz tu również linki do informacji uzupełniających, np. do kompleksowego opracowania pt. 'menedżer jako coach", które zawiera m.in. przykłady konkretnych pytań i narzędzi coachingowych, z których menedżer może korzystać w rozmowach coachingowych z pracownikiem.


A na końcu artykułu znajdziesz link do bezpłatnego ebooka, który umożliwia liderowi budowanie bezpieczeństwa psychologicznego pracownika dzięki technice zadawania pytań coachingowych.


Fundamenty coachingowego stylu zarządzania

Przywództwo i zarządzanie coachingowe obejmuje sposób myślenia i zachowania coachingowe, łącząc je w celu stworzenia możliwie najlepszego rodzaju przywództwa. Następuje to poprzez skupianie się na wydobywaniu z każdego członka zespołu tego, co w nim najlepsze.

Coachingowy styl przywództwa i zarządzania opiera się na konkretnych umiejętnościach, ale również na głęboko ugruntowanej etyce. Jego kluczowymi elementami są:

  • partnerstwo i współpraca

  • wiara w potencjał człowieka

  • zaufanie i bezpieczeństwo

  • czysta intencja

  • ciągłe uczenie się i rozwój

  • mocne pytania

  • aktywne słuchanie

  • informacja zwrotna


W ostatnim czasie, ze względu na wpływ epidemii Covid-19 coraz większego znaczenia zaczyna też nabierać empatia.


Kto jest twórcą coachingowego stylu przywództwa?

Pionierem coachingowego stylu zarządzania i przywództwa był Sir John Whitmore, powszechnie uznawany za ojca współczesnego coachingu biznesowego. Wszystko miało swój początek pod koniec lat 70., kiedy to Sir John przywiózł do Europy koncepcję The Inner Game stworzoną przez Tima Gallwey dla środowiska sportowców.


Grupa menedżerów IBM, która doświadczyła tej koncepcji jako narciarze, zapytała, czy mogliby wprowadzić ją do swojej firmy. Bardzo zaintrygowała ich ta metoda uwalniania potencjału człowieka. Sir John przyjął wyzwanie i tak narodziło się podejście „leader-coach”.


Tak mówił o tym Sir John Whitmore:


“A leader’s task is simple: to get the job done and develop employees. Coaching is one process with both effects.”

Coachingowy styl zarządzania - 2 - Empowerment Coaching Kraków Blog

Czym różni się coachingowy styl zarządzania i przywództwa od tradycyjnego stylu zarządzania?

Tradycyjny styl zarządzania typu „command and control”, to taki, w którym liderzy wiedzą najlepiej i mają wszystkie odpowiedzi (lub czują, że powinni). Natomiast coachingowy styl przywództwa tworzy współpracę między liderem, a członkami zespołu, która wzmacnia wszystkich. Wprowadzenie tej zmiany sprawia, że ludzie zasiadają za kierownicą własnego działania.


Poniższe video w ciągu 5 minut pokazuje na żywo tę fundamentalną różnicę:
Czy podejście coachingowe jest powiązane z inteligencją emocjonalną?

W książce pt. "Coaching for Performance", znanej jako „Biblia” coachingu biznesowego, sir John Whitmore wyjaśnia, że coaching jest w rzeczywistości praktykowaniem inteligencji emocjonalnej. Jest to przede wszystkim sposób myślenia, sposób bycia, a nie tylko zestaw umiejętności.

Jakie są zalety stylu coachingowego stylu zarządzania i przywództwa?

Wśród najbardziej bezpośrednich korzyści należy wymienić przede wszystkim zmniejszenie stresu zarówno u członków zespołu, którzy czują się bardziej "empowered", jak i u liderów, którzy nie czują już, że muszą udzielać wszystkich odpowiedzi. Niezależne badania pokazują również wymierną poprawę zaangażowania pracowników oraz twardego wyniku finansowego (zobacz proszę post: Historia Coachingu).


Liderzy, którzy przyjmują podejście coachingowe, nazywani są „liderami-coachami”. Zwiększają u swoich ludzi poczucie odpowiedzialności i wiarę w siebie . Dają wybór wszędzie tam, gdzie to jest możliwe, zapewniając jednocześnie dobrą równowagę między wsparciem, a wyzwaniem.


Jak twierdzi firma Performance Consultants, współzałożona przez Sir Johna, korzyści wynikające z tej zmiany stylu są daleko bardziej idące i dotykają nie tylko życia zawodowego, ale życia w ogóle.


„Zmieni to twoje życie, nie tylko sposób, w jaki pracujesz z innymi”.


Felieton napisany na podstawie materiałów firmy Performance Consultants.


 

Zapraszam też serdecznie do odwiedzenia specjalnej podstrony na naszej witrynie, która jest częścią biblioteki wiedzy nt. coachingu i nosi tytułZnajdziesz tam między innymi:

  1. intrygujące porównanie dwóch stylów zarządzania: Menadżerów zorientowanych na rozwiązywanie problemów i osiąganie wyników oraz Menadżerów pracujących jako coach

  2. Cztery bardzo konkretne narzędzia, które możesz zacząć stosować od zaraz i rozpocząć praktykowanie coachingowego stylu zarządzania


Coachingowy styl zarządzania - 3 - Empowerment Coaching Kraków Blog

 

Ponadto na witrynie Empowerment Coaching dostępny jest bezpłatny e-book w formacie pliku pdf zatytułowany "Biblioteka Pytań Angażującego Lidera".


Znajdziesz tam zestawy konkretnych pytań, które służą do rozwijania i praktykowania coachingowego stylu przywództwa i zarządzania.


Ich ogromną zaletą jest to, że budują bezpieczeństwo psychologiczne pracownika i dzięki temu w naturalny sposób zwiększają zaangażowanie i motywację.


W tym bezpłatnym e-booku pdf znajdziesz również specjalny rozdział wspierający pracę lidera nad sobą. A w nim, między innymi, uporządkowany proces zbierania informacji zwrotnej na swój temat. Oczywiście oparty na odpowiednio sformułowanych coachingowych pytaniach.
Coachingowy styl zarządzania - 4 - Empowerment Coaching Kraków Blog
Zobacz także:
Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

留言


Post: Blog2_Post
bottom of page