Sir John Whitmore - ojciec coachingu biznesowego


Biografia Sir John Whitmore-Ojciec Coachingu Biznesowego-Empowerment Coaching Krakow Blog

Sir John Whitmore zmarł 28 kwietnia 2017 w wieku 79 lat. Dorobek, który zostawił po sobie w dziedzinach coachingu, mentoringu, rozwoju przywództwa i zmian organizacyjnych jest bezsprzecznie nieoceniony. Lista nagród, którymi został uchonorowany jeszcze w trakcie swojego życia podana jest na końcu tego felietonu.


To on jest współtwórcą modelu coachingowego GROW (skrót z ang. Goal, Reality, Options, Will), który został uznany za fundament coachingu biznesowego. To John Whitmore był twórcą pojęcia Performance Coaching, które na zawsze zagościło w świecie biznesu. A esencję swych koncepcji opisał w książce pt. Coaching for Performance, która stała się biblią coachingu biznesowego. Do dziś została wydana w ponad milionie egzemplarzy i przetłumaczona na ponad 20 języków.


Książka Sir Johna Whitmore wpłynęła również na moje życie. To dzięki niej i późniejszej certyfikacji w brytyjskiej organizacji Institute for Leadership & Management (ILM), rozpocząłem regularną praktykę coachingową.


Sir John Whitmore - krótka biografia

Zanim przejdziemy do prac i osiągnięć Sir Johna Whitmore, warto najpierw wspomnieć o jego lordowskim pochodzeniu, dzieciństwie i o tym, co sam przedstawił jako powód wzięcia udziału w wyścigach samochodowych.


John Whitmore - dzieciństwo i młodość

John odziedziczył tytuł lorda po swoim ojcu. I jak to bywa w takich brytyjskich rodzinach, jego dzieciństwo i młodość wyglądały "standardowo": bardzo dobre wychowanie i najlepsze szkoły (m.in. Eton College oraz Royal Military Academy Sandhurst). Przed nim rysowało się zacne i dostanie życie w klasie brytyjskiej arystokracji.


I tu niespodzianka. W wieku 21 lat Sir Johh łapie bakcyla samochodowego i zaczyna brać udział w wyścigach samochodowych Le Mans 24.


Sam wyjaśnił to w ten sposób:

I did it because I did not love myself. I was insignificant in the shadow of my successful high-profile parents. Of course, I was quite unaware of this at the time. I needed to prove myself somehow, demonstrate that I could make something of myself.

Czyż w dzisiejszych czasach nie brzmi to jak dobry temat na coachingowy kontrakt?


Sir John ścigał się w 24-godzinnym wyścigu Le Mans pięć razy. W roku 1959, kiedy prowadził jeden z pierwszych samochodów Lotus Elite z Jimem Cla