top of page

Jak rozpocząć planowanie kariery zawodowej?


Jak rozpocząć planowanie kariery zawodowej 1 - Empowerment Coaching Kraków Blog

Czasami aby poprawić jakość naszego życia, konieczne jest wprowadzenie do niego dużych zmian. Takich, jak pożegnanie się z dotychczasową karierą i stworzenie nowego planu.


Kiedy warto rozważyć zmianę ścieżki kariery i rozpocząć tworzenie nowego planu?

Przesłanek do takiej decyzji może być kilka. Twoja dotychczasowa praca od dawna Cię nudzi, czujesz, że zupełnie się w niej nie rozwijasz, a nałożone na Ciebie obowiązki mają niewiele wspólnego z Twoim wykształceniem i umiejętnościami. A może odczuwasz wypalenie zawodowe, a brak równowagi między życiem prywatnym a pracą negatywnie odbija się na Twojej psychice?


Zdecydowanie są to sygnały, których nie można ignorować. Twoja nowa ścieżka zawodowa i stworzenie planu kariery mogą być również wynikiem innych, bardziej prozaicznych powodów – firma będąca na granicy upadku, problemy z szefem, nieprzyjemni współpracownicy.


Jeśli negatywne odczucia w znacznym stopniu przewyższają pozytywy, to warto

zastanowić się nad rozpoczęciem takiej życiowej „rewolucji”.


Czasami rewolucje w pracy są koniecznością

No właśnie – "rewolucja". Nie ma co ukrywać, że zmiana ścieżki kariery nie jest prostą decyzją. To właśnie dlatego tak trudno ją podjąć. Ogrom pracy, jaki trzeba wykonać, często zniechęca nas do podjęcia jakichkolwiek działań.


Innym powodem jest wiek – wiele osób uważa, że na taką zmianę są już za starzy. Nie musisz jednak traktować zmiany ścieżki zawodowej jako czegoś, co w okamgnieniu przewróci Twoje życie do góry nogami. Może to być zmiana rozłożona w czasie, do której przygotujesz się w spokojnym tempie.


Pomocne może być wypunktowanie działań, jakie musisz podjąć.


  • Zastanów się nad swoimi mocnymi stronami i nad tym, jak korzystnie przedstawić je w CV.

  • Przemyśl, jakie zawody wydają Ci się interesujące i zasięgnij opinii znajomych na ich temat.


Przyjrzyj się działalności firm oferujących takie stanowiska.


  • Jeśli obawiasz się, że brakuje Ci umiejętności, możesz zapisać się na kurs internetowy. W ten sposób pozyskasz niezbędną wiedzę i nie będziesz aplikować na zupełnie nowe stanowisko z zerowym przygotowaniem. Korzystaj też z informacji zamieszczanych na portalach branżowych.

Działania te rozplanuj w czasie, ale nie wyznaczaj sobie twardego deadline’u Twojej „rewolucji” – to prosty przepis na porażkę.


Kompleksowy proces planowania kariery zawodowej

Metodę odkrywania i projektowania nowej drogi zawodowej znajdziesz w naszym dedykowanym poście. Umożliwia ona wybranie ścieżki, która będzie dopasowana zarówno pod względem emocjonalnym, jak i racjonalnym.


Zawarty tam proces poprowadzi Cię krok po kroku i składa się z praktycznych, konkretnych wskazówek, dzięki którym stworzysz swój plan kariery zawodowej.

Jak rozpocząć planowanie kariery zawodowej 2 - Empowerment Coaching Kraków Blog


Zobacz także:
Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page