Learning Agility - co to naprawdę jest zwinność i co ją umożliwia?


Coaching Biznesowy-Raport nt. Learning Agility firmy Korn Ferry
Graphics copyrights: Korn Ferry

W swoim najnowszym raporcie, Learning Agility from the Inside Out, renomowana firma Korn Ferry Institute prezentuje nowe spojrzenie na Learning Agility, które zagłębia się w naukę stojącą za tym konstruktem. Dokument analizuje podstawowe procesy neurologiczne i biologiczne, które umożliwiają zwinność poprzez motywację, zdolność uczenia się i elastyczne zastosowanie, a także oferuje konkretne, oparte na neuronauce spostrzeżenia pomagające rozwijać te krytyczne umiejętności zwinnego uczenia się.


Gorąco zachęcam do zapoznania się z tym kompleksowym raportem dostępnym pod poniższym linkiem w j.angielskim.


kfi-neuroscience-of-learning-agility-learning-agility-series-final_42021 (2)
.pdf
Download PDF • 575KB
 

Korzenie Learning Agility

Jak wiemy, zdolność uczenia się to chęć i umiejętność uczenia się na podstawie doświadczenia i zdolność aplikowania tych lekcji do nowych sytuacji. Składa się na nią pięć czynników: Mental Agility, People Agility, Change Agility, Results Agility, and Self-Awareness.

Ale to, co tak naprawdę jest sednem Learning Agility, to 3 poniższe filary:


Coaching Biznesowy-Raport nt Learning Agility firmy Korn Ferry2
Graphics copyrights: Korn Ferry

Agile Learners są nastawieni na "więcej". Pragną więcej wiedzy, więcej doświadczeń, więcej umiejętności.


Ci "uczniowie" znajdują lekcje we wszystkim, co robią. Są nieskończenie ciekawi — niestrudzenie poszukują nowych faktów i informacji. Podejmują ryzyko, zarówno duże, jak i małe, odkrywając nowe i nowatorskie sytuacje. Patrzą wstecz na te doświadczenia z uważnością i intencją, stosując to, czego się nauczyli, do przyszłych wydarzeń.


Ciekawość, podejmowanie ryzyka i refleksja są kluczowe dla sprawności uczenia się. Ludzie, którzy bardzo dobrze się uczą, mają poczucie zdziwienia, gotowość do poszukiwania nieznanego i zdolność do rozpakowania tej nowej wiedzy w praktyczny sposób.

A w dzisiejszym, stale zmieniającym się, wciąż wymagającym otoczeniu biznesowym, te cechy są bardzo poszukiwane, postrzegane coraz częściej jako kluczowe dla sukcesu firmy.


I chociaż umiejętność uczenia się jako konstrukt nie jest niczym nowym, populacja prawdziwie zwinnych liderów wciąż jest niewielka. Przez dziesięciolecia organizacje próbowały rozwijać bardziej zwinną siłę roboczą, z talentami wyginającymi się i wzmacniającymi swoje mięśnie zwinności poprzez zadania rozciągające i ćwiczenie zwrotów w grze o wysoką stawkę. Eksperci twierdzą jednak, że wyzwania ostatnich lat stworzyły nowy dylemat: zwinni liderzy są dziś potrzebni bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, ale w świecie o wiele bardziej cyfrowym i bardziej izolowanym tradycyjne sposoby rozwijania zwinności mogą już nie wystarczyć.


Oczywiste jest, że aby rozwijać umiejętność uczenia się na przyszłość, organizacje będą musiały najpierw przemyśleć to, co wiedzą o tym dzisiaj. „Ludzie są pod ogromnym wpływem sygnałów niewerbalnych bardziej, niż sądziliśmy”, mówi Guangrong Dai, starszy dyrektor ds. badań w Korn Ferry Institute. „Sygnały prezentowane przez liderów są bardzo skutecznymi posłańcami nastawienia do uczenia się”.


Eksperci twierdzą, że patrząc od wewnątrz, liderzy mogą nie tylko zwiększyć swoją sprawność, ale także zdolność do tworzenia środowisk, w których inni mogą się uczyć i rozwijać swoją umiejętność uczenia się.


„A gdyby można było przekształcić niedostatek w obfitość, ograniczenia w możliwości, sekwencyjność w jednoczesność, mniej w więcej, podobieństwo w różnorodność? Wyobraź sobie, ile dobrobytu moglibyśmy stworzyć” – mówi Barbara Ramos, starszy partner klienta Korn Ferry i szef działu oceny i sukcesji w regionie EMEA.


„Dobrą wiadomością jest to, że jest to w naszych rękach, w twoich rękach, w moich rękach. Możemy od razu zacząć robić wiele, aby zwiększyć nasz wpływ”.

 

Autorami raportu i powyższego wstępu są: Amelia Haynes, Associate Researcher, Korn Ferry Institute & Annamarya Scaccia, Writer and Editor, Korn Ferry Institute

Źródło: https://www.kornferry.com/institute/learning-agility-from-the-inside-out

Tłumaczenie wstępu na j.polski i podkreślenia w tekście: Empowerment Coaching


Zobacz także:

Jak uczyć sie łatwiej i szybciej?

10 zasad zarządzania zmianą - podejście komandosów Navy SEAL

Siła coachingu. Feedback, czy zadawanie pytań?

7 coachingowych porad, które zwiększają zaangażowanie pracowników

Coaching rewolucjonizuje rozwój przywództwa

Twoja praca nie jest Twoim Bogiem. A jednak witamy w erze wypalenia zawodowego

Toksyczna produktywność

<