7 coachingowych porad, które zwiększają zaangażowanie pracowników


Coaching Biznesowy-Jak zwiekszac zaangazowanie pracownikow

Jednym z najważniejszych celów organizacji i liderów na całym świecie jest utrzymanie zaangażowania pracowników. Zaangażowany pracownik dobrze wykonuje swoją pracę i naprawdę cieszy się tym, co robi, jednocześnie robiąc sprawnie wszystko dla swoich klientów. Aktywnie angażuje się w wydarzenia i działania organizacyjne oraz nawiązuje świetne relacje ze swoimi współpracownikami, przełożonymi i klientami.


Jednak może się zdarzyć, że zaangażowany pracownik straci motywację, zacznie mieć słabe wyniki, a nawet odejdzie z firmy, jeśli zauważy brak odpowiedniego przywództwa lub poczuje się niedoceniany przez organizację.


Liderzy nie powinni być nadzorcami, liderzy powinni być coachami

Tu właśnie coaching odgrywa ważną rolę. Jeśli chcesz zwiększyć zaangażowanie i retencję pracowników, kluczowe jest budowanie z nimi relacji opartej na zaufaniu. Wymaga to bardzo specyficznych umiejętności, takich jak aktywne słuchanie i mówienie z intencją — na tym właśnie polega coaching.


Coaching znajduje się w centrum zaangażowania pracowników i nadszedł czas, aby wykorzystać to, co coaching ma do zaoferowania Twojej firmie. Wyposażając swoich liderów, menedżerów i liderów zespołów w umiejętności coachingowe, możesz budować zaufanie, pomagać swoim pracownikom w rozwoju i osiąganiu ich najwyższego potencjału.


Oto 7 porad coachingowych, które pomogą Ci zwiększyć zaangażowanie pracowników Twojej firmy.

1. Pomóż im ustalić cel

Wyznaczanie celów jest ważną częścią coachingu i jako lider coachingu powinieneś pomagać swoim pracownikom w wyznaczaniu ich celów. Poświęć trochę czasu na indywidualne sesje wyznaczania celów i pomóż im ustalić, jakie osobiste cele chcą realizować, aby rozwijać swoją karierę i umiejętności.


Po zaplanowaniu celu, Twoim zadaniem jest powiązanie ich celów z misją organizacji. Pomoże to Twoim pracownikom wyobrazić sobie, jak ich wysiłek może przyczynić się do rozwoju zespołu i całej organizacji.


2. Nie wykonuj za nich pracy

Jeśli chcesz, aby się uczyli, nie wykonuj za nich pracy — bez względu na to, jak bardzo masz ochotę wziąć sprawy w swoje ręce. Twoi pracownicy nie będą mieli szansy na nauczenie się lekcji, które pojawiają się w procesie prób i błędów. A jeśli robisz to często, może to sprawić, że Twoi pracownicy staną się zależni od Ciebie w rozwiązaniu ich problemów, a to nie pomoże im się rozwijać.


Zamiast tego możesz wspierać ich radzeniu sobie z sytuacją lub problemem. Zadaj im serię wiodących pytań, które skłonią ich do myślenia i pomogą im pokonać wyzwanie. Pomoże im to nie tylko w nauce i ćwiczeniu umiejętności samodzielnego myślenia, ale także sprawi, że poczują się mocniejsi, gdy samodzielnie znajdą rozwiązanie.


3. Zaakceptuj porażki

Są tacy liderzy, którzy za nic w świecie nie tolerują porażki. Jednak porażka jest częścią uczenia się, a nasza reakcja na porażkę jest tym, co naprawdę się liczy. Jak więc zapewnić, żeby Twoi pracownicy uczyli się na swoich błędach i nie zniechęcali się niepowodzeniami?


To, co możesz zrobić, to usiąść ze swoimi pracownikami i poprosić ich, aby zastanowili się, co według nich poszło nie tak i jak mogliby osiągnąć lepsze wyniki. Po wysłuchaniu tego, co mają do powiedzenia, możesz zadać więcej wiodących pytań, aby pomóc im zastanowić się, jakie zmiany można wprowadzić i jak mogą zrobić to inaczej w przyszłości. Bycie pozytywnie nastawionym i zorientowanie na rozwiązania jest kluczem do zachęcania do ciągłego doskonalenia i zaangażowania.

4. Pytaj i słuchaj ich pomysłów

Zachęcanie pracowników do zgłaszania pomysłów podczas wspólnej dyskusji ma zasadnicze znaczenie dla ich zaangażowania. Nie tylko zapewni Ci świeże perspektywy, rozwiązania i kreatywne pomysły, ale także sprawi, że Twoi pracownicy poczują się wysłuchani. Gdy Twoi pracownicy poczują, że ich opinie są cenione, będą bardziej zaangażowani i przejmą jeszcze większą inicjatywę w pracy.


5. Zbuduj kulturę feedback'u 360

Jeśli szukasz ciągłych ulepszeń, musisz stworzyć kulturę regularnych informacji zwrotnych w swojej organizacji — lub jeszcze lepiej, feedforward.


Feedforward to doskonały sposób przedstawiania sugestii na przyszłość, które są zorientowane na rozwiązania, w bardziej pozytywny sposób. Możesz zaplanować regularne sesje jeden-na -jeden przekazywani afeedbacku tak, aby stały się one stałą praktyką w firmie.


Na tym jednak nie powinno się kończyć. Informacja zwrotna nie powinna być jednostronna — tylko od kierownictwa do pracowników. Zespół powinien być również zachęcany do przekazywania informacji zwrotnych kierownictwu, a także kolegom z zespołu. W rzeczywistości każdy powinien aktywnie prosić o konstruktywną informację zwrotną od ludzi, z którymi pracuje, aby mieć więcej wglądu w to, co można poprawić.


Budowanie kultury informacji zwrotnej 360 jest kluczowe nie tylko dla zaangażowania i rozwoju pracowników, ale także dla budowania bezpieczeństwa psychicznego w organizacji. Sesje te działają jako bezpieczna przestrzeń dla wszystkich poziomów organizacji i sprawiają, że wszsytkie obawy i opinie są słyszane oraz że wszyscy razem się uczą i doskonalą.


6. Zachęcaj do ciągłego uczenia się

Ciągłe doskonalenie wymaga ciągłego uczenia się. Jako lider coachingu powinieneś zachęcać i inspirować swoich pracowników do uczenia się – nie tylko poprzez szkolenia czy książki, ale także od swoich rówieśników.


Twoi pracownicy pochodzą z różnych środowisk, mają różne perspektywy, osobowości, mocne i słabe strony. Zachęcanie pracowników do interakcji z rówieśnikami i uczenia się od siebie nawzajem stworzy silniejszą więź i otworzy nieskończone możliwości. Nie wspominając o tym, że stworzy to również bardziej zróżnicowane i integracyjne miejsce pracy dla wszystkich.

7. Okazuj uznanie i buduj pewność siebie

Okazywanie uznania i uznania jest bez wątpienia jednym z najważniejszych kluczy do zaangażowania i utrzymania pracowników. Jako lider coachingu ważne jest, aby nie dać się zbytnio wciągnąć w dostarczanie konstruktywnych informacji zwrotnych, o których zapominasz, aby celebrować osiągnięcia swojego pracownika. Ważne jest, abyś wiedział, że doceniasz ich ciężką pracę i świętujesz z nimi ich zwycięstwa.


Uznanie może być tak proste, jak publiczna pochwała podczas spotkań zespołu, uroczysty e-mail lub przemyślany prezent — każdy dowód uznania sprawi, że Twoi pracownicy poczują się zauważeni i docenieni.


Uznanie ich wysiłku i osiągnięć pomoże również w podniesieniu morale i zaszczepieniu pewności siebie — co jest równie ważne. Pewni siebie pracownicy są bardziej skłonni do wysiłku i osiągania swoich celów niż ci, którzy czują się nie wspierani i niepewni. Jako lider coachingu Twoim obowiązkiem jest inspirowanie i motywowanie swoich pracowników do osiągnięcia ich najwyższego potencjału i nastawienia ich na sukces.


 

Oryginalnie artykuł został opublikowany w j.angielskim na witrynie Marshall'a Goldsmith, uznawanego za najlepszego Executive Coacha na świecie.

Żródło: