7 rad cocha, które zwiększają zaangażowanie pracowników


Empowerment Coaching Kraków Blog-7 rad zwiększających zaangażowanie pracowników

Jednym z najważniejszych celów organizacji i liderów na całym świecie jest utrzymanie zaangażowania pracowników. Zaangażowany pracownik dobrze wykonuje swoją pracę i naprawdę cieszy się tym, co robi, jednocześnie robiąc sprawnie wszystko dla swoich klientów. Aktywnie angażuje się w wydarzenia i działania organizacyjne oraz nawiązuje świetne relacje ze swoimi współpracownikami, przełożonymi i klientami.


Jednak może się zdarzyć, że zaangażowany pracownik straci motywację, zacznie mieć słabe wyniki, a nawet odejdzie z firmy, jeśli zauważy brak odpowiedniego przywództwa lub poczuje się niedoceniany przez organizację.


Liderzy nie powinni być nadzorcami, liderzy powinni być coachami

Tu właśnie coaching odgrywa ważną rolę. Jeśli chcesz zwiększyć zaangażowanie i retencję pracowników, kluczowe jest budowanie z nimi relacji opartej na zaufaniu. Wymaga to bardzo specyficznych umiejętności, takich jak aktywne słuchanie i mówienie z intencją — na tym właśnie polega coaching.


Coaching znajduje się w centrum zaangażowania pracowników i nadszedł czas, aby wykorzystać to, co coaching ma do zaoferowania Twojej firmie. Wyposażając swoich liderów, menedżerów i liderów zespołów w umiejętności coachingowe, możesz budować zaufanie, pomagać swoim pracownikom w rozwoju i osiąganiu ich najwyższego potencjału.


Oto 7 rad coacha, które pomogą Ci zwiększyć zaangażowanie pracowników Twojej firmy

1. Pomóż pracownikom ustalić cel

Wyznaczanie celów jest ważną częścią coachingu i jako lider powinieneś pomagać swoim pracownikom w wyznaczaniu ich celów. Poświęć trochę czasu na indywidualne sesje wyznaczania celów i pomóż im ustalić, jakie osobiste cele chcą realizować, aby rozwijać swoją karierę i umiejętności.


Po zaplanowaniu celu, Twoim zadaniem jest powiązanie ich celów z misją organizacji. Pomoże to Twoim pracownikom wyobrazić sobie, jak ich wysiłek może przyczynić się do rozwoju zespołu i całej organizacji.


2. Nie wykonuj za pracowników pracy

Jeśli chcesz, aby się uczyli, nie wykonuj za nich pracy — bez względu na to, jak bardzo masz ochotę wziąć sprawy w swoje ręce. Twoi pracownicy nie będą mieli szansy na nauczenie się lekcji, które pojawiają się w procesie prób i błędów. A jeśli robisz to często, może to sprawić, że Twoi pracownicy staną się zależni od Ciebie w rozwiązaniu ich problemów, a to nie pomoże im się rozwijać.


Zamiast tego możesz wspierać ich radzeniu sobie z sytuacją lub problemem. Zadaj im serię wiodących pytań, które skłonią ich do myślenia i pomogą im pokonać wyzwanie. Pomoże im to nie tylko w nauce i ćwiczeniu umiejętności samodzielnego myślenia, ale także sprawi, że poczują się mocniejsi, gdy samodzielnie znajdą rozwiązanie.


3. Zaakceptuj porażki i błędy w zespole

Są tacy liderzy, którzy za nic w świecie nie tolerują porażki. Jednak porażka jest częścią uczenia się, a nasza reakcja na porażkę jest tym, co naprawdę się liczy. Jak więc zapewnić, żeby Twoi pracownicy uczyli się na swoich błędach i nie zniechęcali się niepowodzeniami?