top of page

Jak uczyć się łatwiej i szybciej?


Jak uczyć się łatwiej i szybciej-Empowerment Coaching Krakow Blog

W dzisiejszych czasach coraz więcej nacisku kładzie się na bycie tzw. "quick learner". Zdolność oraz chęć nieustannego uczenia się zaczynają być jednymi z kluczowych czynników sukcesu - zarówno na poziomie firmy i biznesu, jak i na poziomie osobistym. Czy zatem potrafimy się uczyć? Czy ktoś nauczył nas jak uczyć się łatwiej i szybciej? Zobaczmy co na ten temat mówią naukowcy.


6 wskazówek, które pomagają uczyć się łatwiej i szybciej

Nauka udowadnia, że istnieje sześć sposobów na szybsze uczenie się i lepsze, trwałe zapamiętanie świeżo zdobytej wiedzy.

1. UCZ KOGOŚ INNEGO (LUB PO PROSTU UDAWAJ, ŻE KOGOŚ UCZYSZ)

Zgodnie z badaniem przeprowadzonym na Washington University w St. Louis, jeśli wyobrazisz sobie, że będziesz musiał nauczyć kogoś innego materiału, który próbujesz zrozumieć, możesz przyspieszyć naukę i zapamiętać więcej. Według Johna Nestojko, habilitanta w dziedzinie psychologii i współautora badania, takie podejście zmienia sposób myślenia i jest dużo skuteczniejsze, niż podejście stosowane przez osoby, które po prostu chcą zaliczyć test. Kiedy nauczyciele przygotowują się do nauczania, mają tendencję do wyszukiwania kluczowych punktów i organizowania informacji w spójną strukturę” – pisze Nestojko. „Nasze wyniki sugerują, że uczniowie również zaczynają używać tego rodzaju skutecznych strategii uczenia się, gdy zamierzają uczyć innych”.


2. UCZ SIĘ W KRÓTKICH ODCINKACH CZASU

Eksperci z Centrum Sukcesu Akademickiego Louisiana State University sugerują poświęcenie max 30-50 minut na naukę nowego materiału. „Każde mniej niż 30, to po prostu za mało, ale wszystko, co przekracza 50, to zbyt wiele informacji, które mózg może przyswoić za jednym razem” — pisze asystentka absolwentów strategii uczenia się, Ellen Dunn. Gdy skończysz jeden odcinek, zrób sobie 5-10 minutową przerwę przed rozpoczęciem kolejnej sesji.


Krótkie, częste sesje edukacyjne są znacznie lepsze niż dłuższe i rzadkie, zgadza się Neil Starr, mentor szkoleń na Western Governors University, internetowej uczelni non-profit, w której przeciętny student uzyskuje tytuł licencjata w ciągu dwóch i pół roku.


3. RÓB NOTATKI RĘCZNIE

Chociaż robienie notatek na laptopie jest szybsze, używanie długopisu i papieru pomoże Ci lepiej uczyć się i rozumieć. Naukowcy z Princeton University i UCLA odkryli, że kiedy studenci robili notatki ręcznie, słuchali bardziej aktywnie i byli w stanie zidentyfikować ważne koncepcje. Z kolei robienie notatek na laptopie prowadzi do bezmyślnej transkrypcji, a także jest okazją do odwrócenia uwagi, na przykład e-mailem.


„W trzech badaniach odkryliśmy, że studenci, którzy robili notatki na laptopach, radzili sobie gorzej w pytaniach koncepcyjnych niż studenci, którzy robili notatki odręcznie” - pisze współautorka i profesor psychologii z Uniwersytetu Princeton, Pam Mueller. „Pokazujemy, że podczas gdy robienie większej liczby notatek może być korzystne, skłonność osób notujących na laptopach do transkrypcji wykładów dosłownie, zamiast przetwarzania informacji i przeformułowania ich własnymi słowami, jest szkodliwa dla skuteczności nauki”.

4. WYKORZYSTAJ SIŁĘ MENTALNYCH ODSTĘPÓW

Choć brzmi to sprzecznie z intuicją, możesz uczyć się szybciej, ćwicząc uczenie rozproszone lub, innymi słowy, robiąc regularne odstępy pomiędzy poszczególnymi sesjami uczenia. W wywiadzie dla The New York Times, Benedict Carey, autor książki How We Learn: The Surprising Truth About When, Where and Why It Happens, mówi, że z uczeniem się jest jak z podlewaniem trawnika. „Możesz podlewać trawnik raz w tygodniu przez 90 minut lub trzy razy w tygodniu przez 30 minut” – powiedział. „Rozproszenie podlewania w ciągu tygodnia sprawi, że trawnik będzie z czasem bardziej zielony”.


Aby zapewnić, że studiowany materiał nie ulegnie zapomnieniu, najlepiej jest przejrzeć informacje od jednego do dwóch dni po pierwszym przestudiowaniu. „Ponadto powtarzanie informacji przez dłuższy czas – powiedzmy przez kilka dni, a nie przez krótki okres czasu – wysyła do mózgu silniejszy sygnał, że musi zachować informacje”. - twierdzi Carey.


5. ZRÓB SOBIE NAUKOWĄ DRZEMKĘ

Według najnowszych badań opublikowanych w Psychological Science, przerwa jest ważna, jeśli chodzi o zachowanie tego, czego się uczysz, a spanie pomiędzy sesjami naukowymi może zwiększyć twoją pamięć nawet do sześciu miesięcy później.


W eksperymencie przeprowadzonym we Francji uczestnicy uczyli się w dwóch sesjach tłumaczenia na język Suahili 16 francuskich słów. Członkowie grupy „bez drzemki” ukończyli pierwszą sesję nauki rano i drugą sesję wieczorem tego samego dnia. Członkowie grupy „z drzemką” ukończyli pierwszą sesję wieczorem, przespali się, a następnie ukończyli drugą sesję następnego ranka. Uczestnicy, którzy spali między sesjami, pamiętali średnio około 10 z 16 słów, podczas gdy ci, którzy nie spali, pamiętali tylko około 7,5 słowa.


„Nasze wyniki sugerują, że przeplatanie snu z sesjami nauki prowadzi do dwojakiej korzyści:

1. skraca czas niezbędny do nauczenia się 2. zapewnia znacznie lepszą długoterminową retencję wiedzy”


– pisze psycholożka Stephanie Mazza z Uniwersytetu w Lyonie. Poprzednie badania sugerowały, że spanie po całej nauce jest zdecydowanie dobrą strategią, ale teraz pokazujemy, że spanie między dwiema sesjami nauki znacznie poprawia taką strategię”.

6. ZMIENIAJ BIEG NA WYŻSZY

Według nowego badania przeprowadzonego w Johns Hopkins University School of Medicine, sukcesywna zmiana sposobu, w jaki ćwiczysz nową umiejętność, może pomóc w szybszym jej opanowaniu.


W eksperymencie uczestnicy zostali poproszeni o nauczenie się zadania komputerowego. Ci, którzy zastosowali zmodyfikowaną technikę uczenia się podczas drugiej sesji, radzili sobie lepiej niż ci, którzy powtarzali tę samą metodę ćwiczenia nowej umiejętności.


"Odkrycia sugerują, że rekonsolidacja – proces, w którym istniejące wspomnienia są przywoływane i modyfikowane nową wiedzą – odgrywa kluczową rolę we wzmacnianiu szczególnie zdolności motorycznych" - pisze Pablo A. Celnik, starszy autor badań i profesor medycyny fizycznej i rehabilitacji.


„Odkryliśmy, że jeśli ćwiczysz nieco zmodyfikowaną wersję zadania, które chcesz opanować, uczysz się więcej i szybciej, niż gdybyś po prostu ćwiczył dokładnie to samo wiele razy z rzędu” - pisze Celnik.źródło: https://www.fastcompany.com/3063173/six-brain-hacks-to-learn-anything-faster


Zobacz także:


83 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commentaires


Post: Blog2_Post
bottom of page