Jak uczyć się łatwiej i szybciej?


Empowerment Coaching Krakow Blog-Jak uczyc sie latwiej

W dzisiejszych czasach coraz więcej nacisku kładzie się na bycie tzw. "quick learner". Zdolność oraz chęć niesutannego uczenia się zaczynają być jednymi z kluczowych czynników sukcesu - zarówno na poziomie firmy i biznesu, jak i na poziomie osobistym. Czy zatem potrafimy się uczyć? Czy ktoś nauczył nas jak uczyć się łatwiej i szybciej? Zobaczmy co na ten temat mówią naukowcy.


6 wskazówek, które pomagają uczyć się łatwiej i szybciej

Nauka udowadnia, że istnieje sześć sposobów na szybsze uczenie się i lepsze, trwałe zapamiętanie świeżo zdobytej wiedzy.

1. UCZ KOGOŚ INNEGO (LUB PO PROSTU UDAWAJ, ŻE KOGOŚ UCZYSZ)

Zgodnie z badaniem przeprowadzonym na Washington University w St. Louis, jeśli wyobrazisz sobie, że będziesz musiał nauczyć kogoś innego materiału, który próbujesz zrozumieć, możesz przyspieszyć naukę i zapamiętać więcej. Według Johna Nestojko, habilitanta w dziedzinie psychologii i współautora badania, takie podejście zmienia sposób myślenia i jest dużo skuteczniejsze, niż podejście stosowane przez osoby, które po prostu chcą zaliczyć test. „Kiedy nauczyciele przygotowują się do nauczania, mają tendencję do wyszukiwania kluczowych punktów i organizowania informacji w spójną strukturę” – pisze Nestojko. „Nasze wyniki sugerują, że uczniowie również zaczynają używać tego rodzaju skutecznych strategii uczenia się, gdy zamierzają uczyć innych”.


2. UCZ SIĘ W KRÓTKICH ODCINKACH CZASU

Eksperci z Centrum Sukcesu Akademickiego Louisiana State University sugerują poświęcenie max 30-50 minut na naukę nowego materiału. „Każde mniej niż 30, to po prostu za mało, ale wszystko, co przekracza 50, to zbyt wiele informacji, które mózg może przyswoić za jednym razem” — pisze asystentka absolwentów strategii uczenia się, Ellen Dunn. Gdy skończysz jeden odcinek, zrób sobie 5-10 minutową przerwę przed rozpoczęciem kolejnej sesji.


Krótkie, częste sesje edukacyjne są znacznie lepsze niż dłuższe i rzadkie, zgadza się Neil Starr, mentor szkoleń na Western Governors University, internetowej uczelni non-profit, w której przeciętny student uzyskuje tytuł licencjata w ciągu dwóch i pół roku.


3. RÓB NOTATKI RĘCZNIE

Chociaż robienie notatek na laptopie jest szybsze, używanie długopisu i papieru pomoże Ci lepiej uczyć się i rozumieć. Naukowcy z Princeton University i UCLA odkryli, że kiedy studenci robili notatki ręcznie, słuchali bardziej aktywnie i byli w stanie zidentyfikować ważne koncepcje. Z kolei robienie notatek na laptopie prowadzi do bezmyślnej transkrypcji, a także jest okazją do odwrócenia uwagi, na przykład e-mailem.


„W trzech badaniach odkryliśmy, że studenci, którzy robili notatki na laptopach, radzili sobie gorzej w pytaniach koncepcyjnych niż studenci, którzy robili notatki odręcznie” - pisze współautorka i profesor psychologii z Uniwersytetu Princeton, Pam Mueller. „Pokazujemy, że podczas gdy robienie większej liczby notatek może być korzystne, skłonność osób notujących na laptopach do transkrypcji wykładów dosłownie, zamiast przetwarzania informacji i przeformułowania ich własnymi słowami, jest szkodliwa dla skuteczności nauki”.

4. WYKORZYSTAJ SIŁĘ MENTALNYCH ODSTĘPÓW

Choć brzmi to sprzecznie z intuicją, możesz uczyć się szybciej, ćwicząc uczenie rozproszone lub, innymi słowy, robiąc regularne odstępy pomiędzy poszczególnymi sesjami uczenia. W wywiadzie dla The New York Times, Benedict Carey, autor książki How We Learn: The Surprising Truth About When, Where and Why It Happens, mówi, że z uczeniem się jest jak z podlewaniem trawnika. „Możesz podlewać trawnik raz w tygodniu przez 90 minut lub trzy razy w tygodniu przez 30 minut” – powiedział. „Rozproszenie podlewania w ciągu tygodnia sprawi, że trawnik będzie z czasem bardziej zielony”.


Aby zapewnić, że studiowany materiał nie ulegnie zapomnieniu, najlepiej jest przejrzeć informacje od jednego do dwóch dni po pierwszym przestudiowaniu. „Ponadto powtarzanie informacji przez dłuższy czas – powiedzmy przez kilka dni, a nie przez krótki okres czasu – wysyła do mózgu silniejszy sygnał, że musi zachować informacje”. - twierdzi Carey.


5. ZRÓB SOBIE NAUKOWĄ DRZEMKĘ

Według najnowszych badań opublikowanych w Psychological Science, przerwa jest ważna, jeśli chodzi o zachowanie tego, czego się uczysz, a spanie pomiędzy sesjami naukowymi może zwiększyć twoją pamięć nawet do sześciu miesięcy później.