10 Zasad Zarządzania Zmianą-podejście komandosów Navy SEAL


10 Zasad Zarządzania Zmianą wg Navy SEAL-Empowerment Coaching Kraków Blog
Grupa rekrutów Navy SEAL na plaży w Colorado. Żródło: Getty Images

Dziś zapraszam do przeczytania intrygującego tekstu nt. zasad zarządzania zmianą, który znalazłem na serwisie www.inc.com Jego autorem jest Brent Clesson, weteran Navy SEAL, mówca motywacyjny oraz coach przywództwa.


W niezwykle interesujący oraz inspirujący sposób podaje przepis na zarządzanie zmianą odnosząc się do metod stosowanych przez najlepszych na świecie komandosów z amerykańskich zespołów Navy SEAL.


 

Filozofia zarządzania zmianą wg komandosów Navy SEAL

Niedługo po tym, jak opuściłem SEAL Teams, ukończyłem studia podyplomowe i założyłem swoją pierwszą firmę, zdałem sobie sprawę, że zmiana jest stałą rzeczywistością w dzisiejszym, bardzo niestabilnym i destrukcyjnym krajobrazie biznesowym. Dotyczy wszystkich firm i wszystkich branż. Teraz bardziej niż kiedykolwiek.


Kiedy zastanawiałem się nad swoimi licznymi błędami jako przedsiębiorcy i lidera biznesowego, znalazłem pocieszenie w podstawowych zasadach, które kształtują kulturę SEAL:


Nie jesteśmy doskonali, ale uczymy się przez całe życie. Oczekujemy informacji zwrotnej peer-to-peer. Jesteśmy zmuszeni działać z taką szybkością, jakiej wymagają wojny, ale musimy zachować czujność, kierując się wartościami, o których przestrzeganie walczymy.

A jednym z fundamentów kultury naszego klubu walki jest zdolność adaptacji. Akceptujemy niedogodności zmian i wykorzystujemy je na naszą korzyść. Wymaga tego nasza rzeczywistość po 11 września. Nasz naród oczekuje, że będziemy twardsi fizycznie i psychicznie niż nasi wrogowie. To jest nasz ciężar dowodzenia i to, co napędza każdy nasz czyn. Rezyliencja jest podstawą naszego sukcesu zarówno na polu bitwy, jak i poza nim.


Od moich doświadczeń bojowych w zespołach SEAL po poruszanie się po mętnych wodach zmian organizacyjnych we własnych firmach, opracowałem 10 niezawodnych zasad przeprowadzania zmian.


Zasady te mogą pomóc każdej organizacji skuteczniej wprowadzać trwałe zmiany. Nie są one zbyt skomplikowane, ale z mojego doświadczenia wynika, że ​​wymagają skupienia, dyscypliny i odpowiedzialności. Wszystko musi opierać się na wspólnej wizji i zwięzłej narracji misji.Zasady zarządzania zmianą nr 1-3: Budowanie Kultury Zmiany


1. Kultura: główny czynnik umożliwiający zmiany

Wśród założeń większości dzisiejszych wielkich liderów biznesu znajdziemy wspólny wątek mówiący, że kultura przez cały dzień wygrywa ze strategią. Ludzie zawsze mnie pytają, co zrobiłbym inaczej jako młody przedsiębiorca, a lista jest długa. Cztery obszary, w których początkowo się myliłem, jeśli chodzi o kulturę, to: