top of page

Zaufanie - jak je budować w zespole


Zaufanie - jak je budować w zespole - 10 skutecznych rozwązań

Nauczenie się jak budować zaufanie w pracy ma kluczowe znaczenie, jeśli chcesz odnieść sukces jako pracownik, menedżer lub skuteczny lider. Często pierwszym krokiem do jego zbudowania jest świadome budowanie relacji.


Jeśli nie udało Ci się zbudować wizerunku osoby, której można zaufać, trudniej będzie Ci komunikować się i koordynować współpracę z kolegami w pracy.


Możesz zostać pominięty w awansach na korzyść kogoś bardziej wiarygodnego. W skrajnych przypadkach brak zaufania może nawet doprowadzić do upadku całego zespołu lub organizacji.


Niestety prawda jest taka, że większości z nas nie nauczono, jak świadomie pracować nad tym, aby inni chcieli nam ufać. Na szczęście istnieją sprawdzone i skuteczne sposoby.


Przyjrzymy się krok po kroku procesowi, którego możesz użyć. Ale najpierw szybko przypomnijmy podstawy zaufania i omówmy dwa jego główne typy. A potem dowiesz się jak budować zaufanie w zespole.Podstawy - czym jest zaufanie?

Zacznijmy od zdefiniowania zaufania. Mówimy o nim wtedy, jeśli:

  • Masz poczucie bezpieczeństwa i pewności w kontaktach z innymi ludźmi

  • Potrafisz przewidywać, jak ​​ktoś się zachowa i wiesz, że będzie można na nim polegać

  • Zdobyłeś opinię osoby wiarygodnej i takiej, na której można polegać

Zaufanie jest krytyczną częścią wszystkich interakcji, w które wchodzimy jako ludzie. Odgrywa również integralną rolę w komunikacji w miejscu pracy.


Jak długo byłbyś klientem księgowego lub prawnika, gdybyś nie wierzył, że leży im na sercu twój najlepszy interes? Jak długo pozostałbyś w związku lub utrzymał przyjaźń z kimś, komu nie ufasz?


Ale zastanawianie się nad tym, jak komuś zaufać, może być równie ważne, jak bycie godnym zaufania samemu.


Niestety statystyki pokazują, że ludzie ufają sobie dziś mniej niż 40 lat temu.


W życiu prywatnym ufność jest niezbędna w relacjach ze swoim romantycznym partnerem, członkami rodziny i przyjaciółmi.


To samo dotyczy miejsca pracy. Wysoki poziom zaufania tworzy bardziej pozytywne doświadczenia pracowników. Prowadzi to również do bardziej produktywnego miejsca pracy, w którym ludzie czują się bezpieczni i szanowani.


A oto proste równanie, które w graficzny sposób podaje formułę na zbudowanie zaufania:


Zaufanie - formuła i definicja

Niestety nie uczymy się w szkole czy gdziekolwiek indziej, jak je budować. Uczenie się, jak ufać i jak stać się osobą wiarygodną to coś, co próbujemy rozwijać w życiu dorosłym.


Niektórzy ludzie potrafią budować poczucie więzi w sposób intuicyjny . Dla innych proces budowania zaufania, który omówimy poniżej, może być zupełnie nowy.Dlaczego miałbyś dbać o zaufanie?

Kiedy stracisz wiarygodność, zauważysz wyraźną zmianę w sposobie, w jaki ktoś mówi i zachowuje się w stosunku do ciebie.


Osoby pracujące w firmach o wysokim poziomie zaufania doświadczają o 74% mniej stresu. Prawdą jest również coś przeciwnego. Środowisko pracy o niskim poziomie ufności może być stresujące dla wszystkich zaangażowanych osób.


Szef lub menedżer, który Ci nie ufa, z mniejszym prawdopodobieństwem zapewni Ci swobodę i elastyczność w pracy na własnych warunkach. Będzie bardziej skłonny do mikrozarządzania tobą i dokładnego sprawdzania twojej pracy.


Współpracownicy, którzy Ci nie ufają, raczej nie będą z Tobą współpracować ani nie będą chcieli Ci pomóc. Prawdopodobnie nie zostaniesz również zaproszony na spotkania i imprezy po pracy.


Budowanie zaufania w zespole od samego początku i dalsze go utrzymanie go jest kluczowe. Gdy Twoja wiarygodność zacznie spadać, ludzie mogą zacząć postrzegać Cię jako osobę, na której nie można polegać. W wyniku tego będą coraz częściej unikali kontaktu z Tobą.


Ponieważ mało prawdopodobne jest, aby ludzie zaprzyjaźnili się z osobami niegodnymi zaufania, postrzeganie ciebie w pracy przez innych ludzi w pracy może nadal spadać.


Poniższa grafika pokazuje 10 filarów zaufania. To od nich zależy jak dużym szacunkiem obdarzą Cię inni i w oparciu o co Ty będziesz budował swoją ufność w stosunku do innych osób.


Zaufanie - 10 filarów


Dwa podstawowe poziomy zaufania

W rzeczywistości mamy do czynienia z dwoma różnymi rodzajami zaufania, o których warto wiedzieć.


Te dwa poziomy zaufania rozwiją się na różne sposoby. Oba są ważne i działają razem synergistycznie. Dlatego ważne jest, abyś jednocześnie rozwijał obydwa rodzaje.


Te dwa typy to zaufanie praktyczne i emocjonalne.


1. Zaufanie praktyczne

Jest to bardziej tradycyjny rodzaj zaufania, który zwykle przychodzi na myśl, gdy myślisz o tym, jak komuś zaufać.


Te poziom zaufania zdobywasz dzięki byciu rzetelnym. Np. pojawiasz się na czas, dobrze wykonujesz swoją pracę i dotrzymujesz terminów.


Takie zachowania zapewnią Ci reputację osoby kompetentnej i takiej, na której można polegać. Kiedy mówisz, że coś zrobisz, faktycznie to robisz.


W przypadku braków na tym poziomie, ludzie będą próbowali tobą zarządzać. Komunikacja może być utrudniona i w najgorszym wypadku może Ci towarzyszyć poczucie samotności.


Zaufanie praktyczne i emocjonalne


2. Zaufanie emocjonalne

Zaufanie emocjonalne budujesz wykraczając poza to, czego się od ciebie oczekuje i tworząc znaczące więzi ze swoim zespołem. Wymaga to odpowiedniego poziomu inteligencji emocjonalnej.


Odnoszący sukcesy liderzy mają zwykle wyższy poziom inteligencji emocjonalnej, więc jest to zdecydowanie umiejętność, nad którą warto się pochylić i rozwijać.

Jeśli kiedykolwiek miałeś w pracy przyjaciela, wasza relacja bazowała właśnie na tym emocjonalnym poziomie.


Wiedziałeś, że wspieracie się nawzajem. Traktowaliście się z szacunkiem. Czułeś się komfortowo, dzieląc się pomysłami, myślami i uczuciami, których być może nie ujawniłbyś innym współpracownikom.


Budowanie zaufania w zespole na tym poziomie jest bardziej złożone, ponieważ nie opiera się na ustalonej formule. Chodzi bardziej o networking i sztukę budowania relacji.


Można to nawet zbudować na poziomie organizacyjnym. Weźmy na przykład Netflix. 70% ich pracowników na Glassdoor poleciłoby pracę w Netflix znajomym.

Wg Netflixa, że dzieje się tak dlatego, że Netflix zatrudnia z myślą o integracji i uczciwości. Ich pracownicy pracują w środowisku wysokiego zaufania. Mają też większą swobodę w podejmowaniu decyzji i dzieleniu się informacjami.Budowanie zaufania jest kluczowe w każdej relacji

Dotyczy to zarówno życia prywatnego, jakk i zawodowego.


W związkach romantycznych brak zaufania jest jedną z głównych przyczyn rozwodów. Po takiej sytuacji nauczenie się, jak ponownie komuś zaufać, może być trudne.


Jeśli chodzi o miejsce pracy, to milenialsi są 22 razy bardziej skłonni do pracy w firmie o wysokiej kulturze zaufania.


Niezależnie od tego, czy budujesz relacje w pracy, czy w życiu prywatnym, cel końcowy jest zawsze taki sam. Chcesz stworzyć środowisko, w którym ludzie czują się komfortowo dzieląc się swoimi przemyśleniami i pomagając sobie nawzajem.


Aby osiągnąć dobre samopoczucie (ang. well-being) i cieszyć się dobrym zdrowiem psychicznym, musimy wiedzieć, że inni nas rozumieją i mają na względzie nasze dobro. A to wiąże się z wysokim poziomem ufności i rozwijającym się z czasem poczuciem więzi.


Świadomość, że wszyscy pracują razem jako zespół, daje nam spokój ducha.

Bycie godnym zaufania sprawia, że ​​jesteś bardziej lubiany. To sprawia, że otrzymujesz pozytywne rekomendacje od współpracowników i ​​masz większe szanse na awans . Odblokowuje to Twój potencjał do szybszego rozwoju w Twojej firmie.


Firmy z kulturą pracy o wysokim poziomie zaufania osiągają pod wzgledem przychodów prawie 2x lepsze wyniki, niż średnia danego rynku.


Z kolei w życiu prywatnym, utrata zaufania w jakimkolwiek związku wywołuje niezręczne uczucie braku poczucia bezpieczeństwa.


Rzeczy po prostu nie idą już gładko. Nawet jeśli nie możesz dokładnie określić, dlaczego. I bardzo trudno jest zaufać powtórnie. Mówiąc wprost: raz utracone zaufanie jest trudniej odzyskać, niż zbudować je na początku.


Zaufanie - Trójkąt kluczowych elementów


Dziesięć najskuteczniejszych sposobów budowania zaufania

Teraz nadszedł czas, aby dowiedzieć się, jak budować zaufanie, zarówno we własnym życiu prywatnym, jak i w miejscu pracy.


Poniżej znajduje się lista, która krok po kroku pokaże, jak dbać o to, aby, stać się osobą wiarygodną i taką, której można zaufać. w szczególności jak budować zaufanie w zespole. Kazdy lider znajdzie tu równiez konkretne wskazów jak budować w zespole relacje oparte na zaufaniu.


1. Doceniaj długoterminowe relacje

Ten świadomy wysiłek wymaga długoterminowego myślenia. W tej chwili może wydawać się wygodne, aby obwiniać kogoś innego lub podejmować decyzje, które przyniosą korzyści w krótkim okresie. Ale zanim zaczniesz działać, zastanów się, jak mogą one wpłynąć na to, jak inni będą postrzegać Cię w przyszłości.


2. Bądź szczery

Zdobycie reputacji osoby nieuczciwej lub nieszczerej jest jednym z najszybszych sposobów na podważenie swojej wiarygodności. Zawsze mów prawdę, nawet jeśli jest to niezręczne; nie dawaj ludziom możliwości przyłapania Cię na kłamstwie.


3. Dotrzymuj złożonych obietnic

Osoba godna zaufania robi wszystko, co w jej mocy, aby dotrzymać zawartych umów. Jeśli złożysz obietnicę, dotrzymaj jej. Unikaj składania obietnic, których możesz nie być w stanie dotrzymać.


4. Przyznawaj, że nie miałeś racji

Ludzie nie lubią słuchać wymówek. Jeśli zrobisz coś źle, najlepiej po prostu otwarcie o tym powiedz. Jeśli zdasz sobie sprawę, że popełniłeś błąd, przyznaj się do tego.


Bycie na tyle wrażliwym, by przyznać się do winy, może cię uczłowieczyć i sprawić, że będziesz wyglądać na bardziej godnego zaufania. Przyznawanie się do błędów jest również częścią bycia uczciwym.


5. Skutecznie się komunikuj

Szacunek i wiarygodność można łatwo zepsuć przez nieporozumienia. Postaraj się komunikować w sposób, który nie pozostawia miejsca na błędną interpretację.


Jeśli nie jesteś czegoś pewien podczas rozmowy, zadaj pytania w celu wyjaśnienia.


Słuchanie jest tak samo ważne dla skutecznej komunikacji jak mówienie. Upewnij się, że dajesz innym szansę na dialog. W ten spsoób okażesz innym uwagę i pokażesz, że naprawdę słuchasz.


Jak budować zaufanie w zespole - 10 skutecznych rozwiązań - 2


6. Bądź wrażliwy

Otwartość na emocje i okazywanie uczuć może pomóc w budowaniu zaufania. Pokazuje, że ci zależy i że też jesteś tylko człowiekiem.


Nie bój się informować współpracowników, jeśli coś Cię zdenerwowało lub zestresowało.

Ale podchodź do tego z rozwagą. Nie ujawniaj zbyt szybko bardzo osobistych informacji swoich współpracownikom.


Tutaj potrzebny jest odpowiedni poziom inteligencji emocjonalnej, aby upewnić się, że nie udostępniasz zbyt wiele lub nie udostępniasz zbyt mało. Zacznij od dzielenia się stopniowo. Otwarcie się na swoje uczucia i dojrzałe ich komunikowanie może wzmocnić relację opartą na zaufaniu.


7. Bądź pomocny

Ktoś, komu TY ufasz, zrobi wszystko, aby Ci pomóc, jeśli tylko będzie to możliwe. Nie z powodu jakiegoś programu firmowego lub dlatego, że może coś na tym zyskać. Ale dlatego, że jest po prostu dobrym człowiekiem. To samo możesz zrobić Ty.


Wykonałeś już całą swoją pracę na dany dzień? Możesz po prostu usiąść przy biurku i przeglądać internet. Albo możesz być wsparciem dla innych.


Jeśli zauważysz współpracownika, który zmaga się z własnym obciążeniem pracą, zaoferuj pomoc. Lub zapytaj swojego przełożonego, czy jest coś ekstra, co możesz wziąć na siebie.


Ponadto nigdy nie zaszkodzi udzielanie wskazówek i porad nowo zatrudnionemu pracownikowi, który wydaje się być przytłoczony swoją sytuacją.


8. Pokaż ludziom, że Ci zależy

Ludzie będą ci naturalnie bardziej ufać, jeśli poczują, że naprawdę jesteś nimi zainteresowany. Zapamiętywanie drobnych szczegółów, takich jak imię dziecka współpracownika lub pytanie, jak minął weekend, to dobry początek.


Prawdopodobnie pracowałeś już z kimś, kto wydawał się żyć we własnej bańce. Sprawiał wrażenie, że nie dba o nikogo poza sobą. Prawdopodobnie pracowałeś również z kimś, kto był przyjazny i regularnie sprawdzał, jak sobie radzisz. Którą osobę uważasz za bardziej godną zaufania?


W środowisku miedzynarodowym nawet coś tak prostego jak dobre zapamiętanie i właściwe wypowiedzenie czyjegoś imienia może pokazać, że Ci zależy. Jak powiedział kiedyś Dale Carnegie: „Imię osoby jest dla niej najsłodszym, najważniejszym dźwiękiem w każdym języku”.


9. Walcz o to, co słuszne

Ludzie szanują uczciwość.


Niektórzy szefowie mogą preferować tzw. "yes-man”, czyli osoby, które zgadzają się ze wszystkim, ale najlepsi liderzy cenią spostrzeżenia i szczere opinie. Nie poświęcaj swoich wartości i tego, w co wierzysz, tylko po to, aby uspokoić swojego menedżera lub spróbować iść naprzód. Zmniejszy to zaufanie innych do Ciebie i może sprawić, że ludzie będa postrzegac Cie jako oportunistę.


10. Bądź przejrzysty

Dopóki potrafisz wyjaśnić, co robisz i dlaczego to robisz, większość ludzi będzie w stanie to zrozumieć.


Nie chowaj tajemnic ani nie gromadź informacji dla siebie. Osoby, z którymi budujesz zaufanie, to zazwyczaj osoby z Twojego zespołu, z którymi powinieneś współpracować. Podziel się z nimi informacjami, których również potrzebują, aby odnieść sukces.


Podsumowanie - budowanie zaufania nie dzieje się z dnia na dzień

Nauczenie się, jak skutecznie budować zaufanie, pomoże ci we wszystkich twoich relacjach. Jeśli chcesz się profesjonalnie rozwijać lub budować swoją karierę zawodową, musisz wiedzieć, jak dbac o wiarygodność w miejscu pracy i jak budować zaufanie w swoim zespole. Ale dotyczy to również relacji osobistych.


Staraj się zachować długofalowe podejście. Bądź uczciwy, przestrzegaj swoich zobowiązań, przyznawaj, że się mylisz, a będziesz na dobrej drodze do bycia postrzeganym jako osoba wiarygodna, rzetelna, godna szacunku i taka, której można zaufać. 


źródło: https://www.betterup.com/blog/how-to-build-trust?hsLang=en

Tłumaczenie z j.angielskiego i podkreślenia w tekście; Empowerment Coaching


Zobacz także:

Komunikacja niewerbalna - przykłady w pracy - klucz do budowania zaufania zespołu

7 poziomów słuchania, które wpływają na twoje życie i pracę

Jak być lepszym liderem? Najpierw zadaj sobie inne pytanie

Moja podróż od przywództwa toksycznego do przywództwa służebnego

Servant Leadership - 8 praktycznych wskazówek od liderów IT

Przywództwo Służebne - czym jest i skąd pochodzi?

Czym jest neuroprzywództwo?

Bezpieczeństwo psychologiczne w pracy, a style przywództwa

10 zasad zarządzania zmianą - podejście komandosów Navy SEAL

Jak zwiększyć zaangażowanie pracowników - 7 rad coacha


Pyrrusowe zwycięstwo w pracy

Typy kulturowe - Model Lewisa

Test Osobowości - jak go wybrać?

Czym jest coachingowy styl zarządzania i przywództwa?


Aż 24 korzyści płynące z mentoringu

Coaching online rewolucjonizuje rozwój przywództwa

Coaching Kariery

Coaching Przywództwa

Coaching indywidualny online


344 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
Post: Blog2_Post
bottom of page