top of page

Świat VUCA i wyznaczanie celów


Świat VUCA i wyznaczanie celów - 1

Wyznaczanie celów to jedna z tych rzeczy, które mają fundamentalne znaczenie dla osiągnięcia satysfakcji w życiu, zarówno prywatnym, jak i zawodowym. Jeśli czytałeś jakiekolwiek książki i artykuły o rozwoju osobistym lub zawodowym, prawdopodobnie natknąłeś się na wskazówki dotyczące wyznaczania celów (takich jak np. wyznaczanie celów SMART). I pewnie dowiedziałeś się, że wyznaczanie celów jest szczególnie skuteczne, jeśli chodzi o zarządzanie swoją karierą i budowanie ścieżki rozwoju zawodowego.


Ale w dzisiejszych czasach VUCA wyznaczanie celów może nie być już tak skuteczne i warto poznać lepsze alternatywy dotyczące zarządzania swoją karierą – i swoim życiem. Dotyczy to w szczególności menedżerów od lat pracujących w kulturze celów SMART lub w organizacjach zarządzanych przez cele.


Jednym z powodów, dla których wyznaczanie celów zmienia swój kontekst, jest tempo zmian i niestabilność dzisiejszego świata. Kiedy wszystko porusza się tak szybko i nieustannie się zmienia - twarde cele, które sobie wyznaczyłeś, mogą stać się trudne do osiągnięcia. Menedżer w świecie VUCA zmaga się z zupełnie nowymi wyzwaniami.


Alternatywa dla wyznaczania celów w świecie VUCA

VUCA to skrót od angielskich słów Volatility (zmienność), Uncertainty (niepewność), Complexity (złożoność), Ambiguity (niejednoznaczność). Co ciekawe, początkowo ten termin opisywał żołnierzy, którzy co prawda mają wyznaczone cele, ale nie mogą planować długoterminowo. Został stworzony przez amerykańskich wojskowych z U.S. Army War College na określenie sytuacji, która powstała po zakończeniu Zimnej Wojny.


W świecie VUCA alternatywą dla wyznaczania celów jest wyobrażenie sobie pożądanego stanu, który chcemy osiągnąć w przyszłości i skupienie się na tej preferowanej wersji jutra. Teraz kluczem dla menedżera jest skupienie się na utrzymaniu właściwego kierunku, równocześnie akceptując, że świat szybko i ciągle się zmienia w sposób, który nie zawsze można przewidzieć.


Oto pięć skutecznych sposobów na przejęcie przez menedżera realnej kontroli nad swoją karierą zawodową w nieprzewidywalnym otoczeniu biznesowym.


1. Wizualizuj przyszłość

Prawdopodobnie słyszałeś o elitarnych sportowcach, którzy wizualizują sobie, że wygrywają i odnoszą ogromne sukcesy. Jest to proces, który może być skuteczny również poza sportem. Na przykład badanie przeprowadzone przez St. Michael's Hospital wykazało, że gdy lekarze z izby przyjęć lub pracownicy służby zdrowia wyobrażali sobie, jak poradziliby sobie w trudnej sytuacji, odnosili większe sukcesy w swojej pracy.


Praktyka mentalnego mapowania – wyobrażanie sobie przyszłości z wieloma szczegółami i jasnością – pozwala określić, jak ta preferowana przyszłość będzie wyglądać.


Warto wizualizować sobie zarówno to, jak twoja przyszłość będzie wyglądać, jak również to jak się poczujesz. Warto również wizualizować jak pokonujesz ewentualne przeszkody. Eksperci uważają, że to działa, ponieważ w ten sposób przygotowujesz swój umysł do stawienia czoła realnym wydarzeniom, a kiedy znajdziesz się w podobnej sytuacji w prawdziwym życiu, będziesz gotowy do szybkiego zareagowania i podjęcia właściwych działań. Ta ogólna wizja jest w świecie VUCA bardziej skuteczna, niż wyznaczanie celów. Zamiast planować kroki, które mogą zostać zakłócone przez nieoczekiwane zdarzenia, wyobrażasz sobie w pełni zrealizowany obraz przyszłości, a nie kalendarz lub listę zadań.


Szczegółowe mapy myślowe mogą również pomóc ci wyartykułować proces dochodzenia do celu oraz zainspirować innych. Załóżmy, że rozwiązujesz trudny problem w pracy i szczegółowo wizualizujesz potencjalne rozwiązania i wyniki. Dzięki temu będziesz w stanie przekazać innym, co może się wydarzyć, i podzielić się z innymi niezbędnymi krokami w bardziej konkretny sposób, zwiększając w ten sposób prawdopodobieństwo sukcesu.


2. Dostosowuj swój cel

Efekty mentalnego mapowania mają związek z tym, jak wizualizujesz swój cel. Wykazali to naukowcy z Purdue University. Kiedy golfiści wyobrażali sobie dołek jako większy, częściej trafiali. Inne badania wykazały podobny wpływ na piłkarzy. Kiedy wyobrażali sobie szersze słupki bramki, mieli większe szanse na wykonanie udanego strzału.


Badacze uważają, że kiedy elastycznie dostosowujesz swoje postrzeganie celu, zwiększasz swoją pewność siebie, a to pomaga osiągać lepsze wyniki w niestabilnym świecie VUCA. Powiedzmy, że twoją wizją jest bycie przekonującym mówcą. Kiedy wyobrażasz sobie, że publiczność kiwa głową, uśmiecha się i dziko bije brawo, możesz zwiększyć swoje prawdopodobieństwo sukcesu.


3. Wprowadź pewien dystans do swojego celu

Innym sposobem myślenia o tym, czego chcesz w przyszłości, jest wyobrażenie sobie siebie w trzeciej osobie. Badania przeprowadzone na York University i Wilfrid Laurier University przeanalizowały warunki sukcesu ludzi w wielu sytuacjach, takich jak szkoła, praca i sztuki sceniczne. Kiedy ludzie wyobrażali sobie siebie w trzeciej osobie – tak jakby publiczność obserwowała ich sukces – poziom ich motywacji wzrastał.


Kiedy ludzie widzą siebie w przyszłości, wydają się być lepsi w rozwiązywaniu problemów, ponieważ czują się bardziej obiektywni i oderwani od tego, co może być sytuacją emocjonalną lub stresującą. Lęk może przeszkadzać podczas rozmowy kwalifikacyjnej na nowe stanowisko lub negocjowania umowy o wysoką stawkę z klientem. Ale jeśli jesteś w stanie wyobrazić sobie sytuację tak, jakbyś obserwował ją jak widz - zwiększasz swoje szanse na sukces w świecie VUCA.


4. Pozwól sprawom pojawiać się w sposób naturalny

Inną alternatywą dla tradycyjnego wyznaczania celów jest wyznaczenie kierunku, a następnie przyzwolenie na to, aby konkretne kroki wyłoniły się w sposób naturalny. Możesz np. potrzebować nowego stanowiska w swojej organizacji. Konwencjonalne podejście wymagałoby wyznaczenia planu zawierającego ludzi, z którymi należy się spotkać, działania, które należy podjąć czy też regularne sprawdzanie postępu w realizacji planu. Ale patrzenie tunelowe może być ograniczające. Jeśli jeden z etapów nie zostanie zrealizowany zgodnie z Twoim planem, wszystko inne może upaść jak kostki domina.


Lepszą alternatywą w świecie VUCA jest wyznaczenie generalnego kursu i reagowanie w miarę pojawiania się okazji. Zacznij od wypatrywania nieoczekiwanych okazji: może to być np. praca, której nie wyobrażałeś sobie na swojej ścieżce zawodowej, ale teraz rozważysz ją, ponieważ rozwinie ona Twoje umiejętności. Możesz też podjąć się projektu wykraczającego poza Twoje normalne obowiązki i stworzyć nowy zbiór kontaktów, które mogą wpłynąć na Twoją późniejszą karierę.


5. Bądź świadom tego, co dzieje się wokół ciebie

Innym aspektem osiągania swoich celów w przyszłości jest ciągłe dostrajanie się do tego, co dzieje się wokół Ciebie. Jeśli zbytnio koncentrujesz się na swoich celach, możesz szukać tylko tego, czego się spodziewałeś, zamiast dostosowywać się do tego, jak zmienia się świat. Skoncentruj się na otaczających Cię okolicznościach, a będziesz lepiej przygotowany do odpowiedniego reagowania.


Na przykład, gdy zauważysz zmiany w strategii swojej organizacji, możesz przewidzieć projekt, w którym możesz zostać wolontariuszem. Świat się zmienia, więc logiczne jest, że Twoja reakcja również powinna. W niestabilnym środowisku pracy i krajobrazie pojawiających się możliwości, szukanie zbyt dużej pewności może przynieść efekt przeciwny do zamierzonego. Zamiast tego włóż swoją energię w szczegółowe wizualizacje tego, dokąd się udasz, a prawdopodobieństwo, że tam dotrzesz, będzie większe. Pamiętaj proszę, że jutrzejsze opcje dostępne w świecie VUCA nie będą takie same jak alternatywy znane Ci dzisiaj.źródło:

https://greatpeopleinside.com/goal-setting-and-why-you-should-forget-about-it/


Zobacz także:

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


Post: Blog2_Post
bottom of page