top of page

Komunikacja niewerbalna - przykłady w miejscu pracy


Komunikacja niewerbalna - przykłady w miejscu pracy

Nie sposób przecenić znaczenia komunikacji niewerbalnej w miejscu pracy.


To dlatego, że kluczem do stworzenia autentycznej i głębokiej więzi z zespołem jest skuteczna komunikacja niewerbalna. Twoja mowa ciała, postawa ciała, ton głosu, dystans fizyczny, unikanie kontaktu wzrokowego i sposób, w jaki mówisz, mogą mieć znacznie większy wpływ niż to, co faktycznie mówisz.


W rzeczywistości badania wykazały, że większość komunikacji ma charakter niewerbalny — aż do 93% komunikacji, w zależności od tematu. Zdobywanie zaufania innych ludzi wynika więc z tego, co komunikujesz, kiedy w ogóle nic nie mówisz oraz z tego jak się zachowujesz i wyglądasz, kiedy coś mówsz. To jedna z najważniejszych części, które składają się na funkcje komunikacji niewerbanej.


Dobre wieści? Możesz nauczyć się wykorzystywać komunikację niewerbalną w miejscu pracy. Przy odrobinie zamierzonego wysiłku możesz wykorzystać tę umiejętność do tworzenia autentycznych relacji, budowania zaufania w zespole, stawania się lepszym liderem i poprawy współpracy w zespole.


Czym jest komunikacja niewerbalna, co to?

Najpierw zdefiniujmy to pojęcie i poznajmy elementy komunikacji niewerbalnej.


Komunikacja niewerbalna to każdy sposób, w jaki komunikujemy się bez użycia słów. Ten rodzaj komunikacji, składający się z sygnałów niewerbalnych, pokazuje, kiedy współpracownik ma zły dzień, nawet jeśli mówi „Wszystko w porządku”.


W komunikacji pozawerbalnej używa się również pojęcia "czynniki paraligwistyczne". Mówimy tu przede wszystkim o takich czynnikach jak barwa i ton głosu oraz tempo i płynność mówienia. Czynniki paralingwistyczne mają stymulujący wpływ na rozmówcę.


Jest to również sposób, w jaki budujesz pierwsze wrażenie. Np. w ramach rozmowy kwalifikacyjnej poprzez bliski dystans fizyczny, dobry kontakt wzrokowy i silny uścisk dłoni przesyłasz potencjalnemu pracodawcy komunikat, że jesteś godnym zaufania profesjonalistą.


Według ekspertów istnieje 8 różnych rodzajów komunikacji niewerbalnej:

 1. Mimika twarzy: wyraz twarzy, uśmiech, wygląd oczu, zmarszczone brwi lub grymasy

 2. Wygląd fizyczny: jak np. noszenie eleganckich ubrań lub wybór określonej fryzury

 3. Gesty dłoni: świadome ruchy ciała, takie jak unoszenie kciuka lub machanie na powitanie

 4. Język ciała: postawa ciała, np. garbienie się lub odchylenie ciała do tyłu, ruchy ciała, np. krzyżowanie nóg, krzyżowanie rąk na klatce piersiowej, pocieranie ręką ucha, układ dłoni, lub wiercenie się

 5. Proksemika: dystans fizyczny, Twoja fizyczna odległość od kogoś oraz to, jak szanujesz przestrzeń osobistą innych osób

 6. Kontakt wzrokowy: jak długo utrzymujesz taki kontakt i czy w wybranych sytuacjach dotyczy Ciebie unikanie kontaktu wzrokowego

 7. Dotyk: na przykład pocieszanie kogoś uściskiem lub dotknięciem kolana

 8. Paralingwistyka: to głównie barwa głosu, głośność, z jaką mówisz oraz wysokość głosu. To również tempo i płynność mówienia oraz odstępy i przerwy pomiędzy wyrazami


Używanie werbalnych i niewerbalnych stylów komunikacji w pracy

Niezależnie od tego, czy jest to spotkanie z klientem, czy rozmowa Zoom z pracownikami, porozumiewanie się za pomocą słów jest ważną częścią komunikacji w miejscu pracy. Ale ograniczenie swoich umiejętności komunikacyjnych tylko do komunikacji werbalnej jest dużym błędem, jeśli chcesz odnieść sukces zawodowy.


Dlaczego więc komunikacja pozasłowna w miejscu pracy jest tak ważna? Wszystko wraca do starego powiedzenia: „czyny mówią głośniej niż słowa”.


Używanie komunikacji werbalnej w pracy to dzielenie się zamierzoną wiadomością za pomocą słów — ale być może nie zwracasz uwagi jak Twoja mowa niewerbalna (np. język ciała lub ton głosu) wspiera tę wiadomość. Na przykład dzielisz się ważną prezentacją, ale stoisz nieruchomo ze skrzyżowanymi ramionami. A może przekazujesz pracownikowi informację zwrotną ze skwaszonym wyrazem twarzy?


Twoje słowa tam są, ale Twój zespół nie jest pewien, czy może Ci zaufać, ponieważ Twoje działania nie wydają się potwierdzać wiadomości.


I dlatego właśnie komunikacja pozawerbalna w miejscu pracy odgrywa ogromną rolę w nawiązywaniu autentycznej więzi i angażowaniu współpracowników.


Nawet jeśli nie mówisz czegoś wprost, Twój zespół wie, że może na Ciebie liczyć, ponieważ nawiązujesz kontakt wzrokowy, okazujesz swoją uwagę i zainteresowanie podczas spotkań, utrzymujesz odpowiedni dystans fizyczny, swiadomie zarządzasz swoją mową ciała i zachowujesz profesjonalny wygląd.


Na tym polega siła komunikatów niewerbalnych w miejscu pracy — to jeden z najlepszych sposobów zwiększania zaangażowania i produktywności zespołu oraz budowania zaufania w zespole.


Komunikacja niewerbalna - przykłady w miejscu pracy

Niezależnie od tego, czy prowadzisz firmę, czy rozpoczynasz swoją pierwszą pracę, sposób, w jaki komunikujesz się bez słów, ma znaczenie. W rzeczywistości Twoja mowa niewerbalna w pracy ma kluczowe znaczenie dla Twojego sukcesu zawodowego. Abyś mógł to zobaczyć na własne oczy, przeanalizujmy przykłady komunikacji niewerbalnej, które są typowe dla środowiska pracy XXI wieku.


Przykład 1: Zarządzanie zespołem i wspieranie go w trudnych czasach

Aby skutecznie poprowadzić swój zespół przez trudny okres, najlepiej zrób to:

 • Zmniejsz niepokój, aby Twoi pracownicy mogli pozostać zaangażowani i produktywni

 • Pokaż swoją wiarygodność, aby mogli być pewni Twojego przywództwa

 • Zachowaj otwartość i dostępność, aby wiedzieli, że mogą liczyć na Twoje wsparcie i w razie potrzeby przyjść do Ciebie z obawami

Chociaż słowo mówione może Ci w tym pomóc, będziesz potrzebować umiejętności komunikacji pozawerbalnej, aby jak najlepiej poprowadzić zespół przez trudny czas. Oto kilka wskazówek dotyczących komunikatów niewerbalnych, które mogą Ci pomóc:


 • Zarządzaj niepokojemj, przekazując wiadomości równym, uspokajającym tonem głosu

 • Motywuj ich, nawiązując kontakt wzrokowy i pochylając się do przodu, gdy mówisz - aby wiedzieli, że Ci zależy, że inwestujesz w zespół i chcesz się z nimi kontaktować

 • Pokaż swoją wiarygodność, zachowując pozytywny wyraz twarzy, otwartą postawę (w przeciwieństwie do skrzyżowanych rąk lub nóg) i zrelaksowane ramiona

 • Zachowaj dostępność i kontakt po spotkaniu, utrzymując otwarte drzwi do biura, będąc dostępnym za pośrednictwem biurowych platform czatowych lub machając na powitanie, gdy przechodzisz obok ich biurek


Przykład 2: Prowadzenie angażującej prezentacji

Oto kolejne praktyczne podpowiedzi z dziedziny "przykłady komunikacji niewerbalnej". Załóżmy, że masz nadzieję na szybki awans i naprawdę chcesz pokazać swojemu szefowi, że jesteś gotowy. Przedstawiasz dziś ważną prezentację biznesową. Zakładamy, że dobrze się do tego przygotowałeś, tzn. skrypt Twojego wystąpienia został idealnie napisany, masz do opowiedzenia ciekawą historię, i to co będziesz mówić nie będzie powtarzaniem tekstu, który umieściłeś na slajdach.


Teraz przejdźmy do wskazówek, które mają na celu wyróżnienie się swoimi umiejętnościami komunikacji niewerbalnej:

 • Jesteś ubrany w elegancki, profesjonalny, ale nie rozpraszający uwagi strój

 • Utrzymujesz wyprostowaną postawę ciała (może Ci w tym pomóc świadome wypięcie klatki piersiowej do przodu)

 • Nawiązujesz i utrzymujesz bezpośredni kontakt wzrokowy ze wszystkimi członkami publiczności po kolei, a najczęściej z osobą, na której najbardziej Ci zależy. Broń Boże nie odwracasz się tyłem do publiczności i nie patrzysz na slajdy wyświetlane na dużym ekranie - chyba, że starasz się podkreślić na danym slajdzie coś szczególnie ważnego. A jeśli tak - robisz to stojąc bokiem do publiczności i nie wchodzisz w kadr wyświetlanego z projektora slajdu (bardzo częsty, nieświadomy błąd!)

 • Dbasz o to, aby ręce nie krzyżowały się ani z przodu, ani z tyłu ciała. Zwłaszcza w sposób typowy dla piłkarzy stojących w murze w czasie rzutu wolnego. To niełatwe i wymaga praktyki. Więc na początku możesz np. skorzystać z małego triku w postaci trzymania w jednej ręce wskażnika elektronicznego lub długopisu. Jeśli występujesz przy mównicy - trzymasz na niej ręce. Przyjrzyj się również politykom (oczywiście tym dobrym!) i zobacz, co robią z rękami w czasie wystąpień. W skrócie: jeżeli utrzymanie swobodnych wyprostowanych rąk jest dla Ciebie jeszcze zbyt trudne - trzymaj przedramiona zgięte na wysokości pasa, ale staraj się rąk nie krzyżować lub nie łączyć nazbyt długo. Ważna jest tzw. "otwarta postawa ciała".

 • Wykorzystujesz gesty dłoni do podkreślenia najważniejszych punktów swojej pezentacji

 • Jesteś świadom wyrazu swojej twarzy i dbasz o uśmiech, zwłaszcza wtedy, gdy chcesz okazywać swoje podekscytowanie

 • Nie mówisz ani za szybko, ani za wolno. Wysokie tempo będzie świadczyło o Twoim zdenerwowaniu. Zbyt wolne tempo z czasem znudzi słuchaczy.

 • Używasz entuzjastycznego, wciągającego tonu głosu, który przyciąga uwagę, zwłaszcza na początku wystąpienia i w momentach, które są dla Ciebie szczególnie ważne w całej prezentacji


Jeśli tak będzie wyglądała Twoja komunikacja niewerbalna, prezentacja będzie murowanym sukcesem. Rówocześnie warto podkreślić, że do tego poziomu dochodzi się latami (lub mówiąc dokładniej: ilością przeprowadzonych prezentacji, otwartym proszeniem o feedback i wyciąganiem odpowiednich wniosków), więc nie frustruj się, jeśli na początku uda Ci się zrealizować tylko niektóre z wyżej wymienionych podpowiedzi.


Ponadto Twoi współpracownicy mogą również używać komunikatów niewerbalnych, aby wesprzeć Cię podczas dużej prezentacji. Na przykład poprzez dawanie ci kciuków lub potakiwanie głową, gdy coś idzie dobrze i oklaski, gdy skończysz (oczywiście, jeśli będą zasłuożne).Komunikacja niewerbalna - przykłady w miejscu pracy - 2

Jak wykorzystać komunikację niewerbalną podczas pracy zdalnej?

Być może myślisz, że komunikacja pozawerbalna ma znaczenie tylko w biurze. I rodzi sie pytanie, czy w dzisiejszym świecie, w którym tak wielu z nas pracuje w domu, można nadal wykorzystywać sygnały niewerbalne, aby budowac poczucie więzi ze współpracownikami? W rzeczywistości jest to prostsze, niż mogłoby się wydawać. Poznajmy funkcje komunikacji niewerbalnej.


Wiele komunikatów niewerbalnych ze „świata rzeczywistego” przekłada się również na świat wirtualny. Oto kilka wskazówek dotyczących tych sygnałów podczas pracy online. Komunikacja niewerbalna - przykłady w trybie pracy zdalnej.


Utrzymuj wyprostowaną postawę podczas wirtualnych spotkań.

Pozycja ciała, to ważna rzecz. Przygarbienie się lub odchylenie do tyłu komunikuje, że nie zwracasz uwagi i nie jesteś zaangażowany w spotkanie.


Używaj kontaktu wzrokowego i gestów, aby prezentacje wirtualne były ciekawsze i bardziej efektowne.

Tak, to kontakt wzrokowy z kamerką, ale to się liczy. Dodatkowo włożenie rąk w kadr przyciągnie uwagę i utrzyma zaangażowanie ludzi.


Mimika twarzy jest tak samo ważna na spotkaniach Zoom, jak podczas interakcji twarzą w twarz.

Podczas długich rozmów wideo łatwo się rozproszyć, ale uważaj, aby nie pokazać znudzonego wyrazu twarzy. Kiwaj głową wraz z mówcą, uśmiechaj się od czasu do czasu i pokaż, że aktywnie słuchasz.


Korzystaj z biurowej platformy czatu, aby pozostać w kontakcie.

To nie tylko oznacza wysyłanie wiadomości — większość platform umożliwia teraz reagowanie za pomocą emotikonów i wysyłanie zabawnych GIF-ów. Te małe gesty wymagają niewielkiego wysiłku, ale mogą nadrobić większość niewerbalnej komunikacji, która została utracona w wirtualnych zespołach.


Zrozumienie własnego stylu komunikacji niewerbalnej

Prawdopodobnie nie jesteś w pełni świadomy komunikatów niewerbalnych, które już wysyłasz. Ale jeśli nie wiesz, jakie sygnały niewerbalne obecnie wysyłasz innym, trudno będzie je zmienić.


Uświadomienie sobie swojego obecnego stylu komunikacji niewerbalnej jest niezbędne, aby uczynić go bardziej skutecznym.


Oto proste ćwiczenie, które pomoże Ci zrozumieć swój styl komunikacji niewerbalnej

Najpierw zidentyfikuj dwie różne osoby w swoim życiu: osobę, z którą czujesz się komfortowo i swobodnie się komunikujesz, oraz osobę, z którą masz trudności z nawiązaniem kontaktu lub w kontaktach z którą czujesz się mniej pewnie. Następnym razem, gdy będziesz rozmawiać z każdą z nich, zadaj sobie następujące pytania:

 • Co udało mi się powiedzieć za pomocą słów?

 • A jaka była moja mowa niewerbalna?

 • Jaki był mój wygląd fizyczny i dystans fizyczny?

 • Jaki był mój ton głosu?

 • Jakie było tempo i głośność mojej przemowy? Jak była płynność mówienia?

 • Jaka była moja postawa ciała?

 • Czy jestem świadom jaka była moja mimika twarzy?

 • Jak sobie radziłem z mową ciała?

 • Czy w moim ciele było jakieś napięcie, a jeśli tak, to gdzie?

 • Jakie były moje ruchy ciała? Jakie fizyczne gesty wykonałem? Co robiłem z rękami?

 • Czy zauważyłem jakieś szczególne maniery?

 • Jaki był moj kontakt wzrokowy? Czy teraz zauważam momenty, kiedy nastąpiło unikanie kontaktu wzrokowego?

Następnie, po zebraniu danych z obu tych sytuacji (tj. interakcji z tymi dwoma różnymi osobami), porównaj dane. Zwróć uwagę na subtelne różnice we własnym niewerbalnym stylu komunikacji w każdej sytuacji i zacznij uświadamiać sobie, które z tych elementów są spójnymi wzorcami w wielu interakcjach.


Stosując regularnie to ćwiczenie, rozwiniesz kluczowy aspekt samoświadomości, który jest niezbędny do uzyskania kontroli nad własnym stylem komunikacji. To sprawi, że zdecydowanie zwiększysz skuteczność i elastycznosć swojej komunikacji niewerbalnej z kolegami z zespołu.


Rozpoznawanie niewerbalnej komunikacji innych osób

Skuteczna komunikacja wymaga, abyś widział, co inni próbują powiedzieć „między wierszami”. Następnie, gdy zrozumiesz ich styl komunikacji niewerbalnej, możesz dostosować swój własny styl, aby tworzyć lepsze więzi.


Następnym razem, gdy będziesz z kimś wchodzić w interakcję, porównaj swój własny styl komunikacji pozawerbalnej. Są szanse, że znajdziesz podobieństwa między swoim stylem komunikacji, a stylem osoby, z którą czujesz więź. Z drugiej strony możesz znaleźć rozbieżności między swoim stylem, a stylem osoby, z którą nie możesz się porozumieć. Dlaczego?


Proste wyjaśnienie jest takie, że podobieństwo tworzy zaufanie.

Rozpoznawanie elementów zachowania drugiej osoby pomaga nam poczuć pokrewieństwo z jej charakterem i poczucie empatii z jej doświadczeniem.


Jeśli kiedykolwiek współpracowałeś się z ludźmi pochodzącymi z różnych kultur, wiesz jak duże bariery komunikacyjne można napotkać i jak trudno jest czasami nawiązać prawdziwą relację. Znajmość tych niuansów komunikacji niewerbalnej, które są unikalne dla każdej kultury, może zdecydowanie pomóc pogłębić więzi i polepszyć zrozumienie wewnątrz grupy.Komunikacja niewerbalna - przykłady w miejscu pracy - 3

Jak tworzyć ze współpracownikami więź za pomocą komunikacji niewerbalnej

Istoty ludzkie są biologicznie wyposażone, by być naturalnymi empatykami, o ile nie pozwalamy, aby nasze nawykowe wzorce komunikacji w tym przeszkadzały.


Kluczem do ustanowienia poczucia zażyłości z kimś jest odnalezienie części wspólnej między waszymi niewerbalnymi stylami komunikacji. A w następnym kroku rozpoczęcie świadomego budowania relacji poprzez odzwierciedlanie ich stylu komunikacji.


Jak odzwierciedlać swoich współpracowników, aby budować głębsze relacje?

Czy kiedykolwiek widziałeś ukochaną osobę płaczącą i nagle poczułeś, jak w Twoich oczach wzbierają łzy?


To jest siła neuronów lustrzanych, które działają w naszych mózgach, gdy obserwujemy innych ludzi. Zasadniczo dają nam możliwość odczucia, jak to jest chodzić w butach innej osoby.


Jak więc wykorzystać działanie neuronów lustrzanych do zbudowania z kimś więzi? Jak wykorzystać wnioski płynące z odkryć dot. neuronów lustrzanych do budowania zaufania w zespole?


Zacznij od określenia, co w dwóch stylach komunikowania się z inną osobą jest takie samo i co jest różne. Czasami po prostu obserwowanie tego wystarczy, aby stworzyć głębsze poczucie więzi.


Następnie zacznij bawić się dopasowywaniem swojego niewerbalnego stylu komunikacji, aby dodzwierciedlić styl drugiej osoby. Zwróć uwagę na sposób mówienia i język ciała drugiej osoby i zobacz, jak możesz wpleść je w swoje zachowanie (oczywiście pozostając wiernym sobie).


Możesz także ćwiczyć słuchanie refleksyjne, czyli werbalne powtarzanie czegoś drugiej osobie zaraz po tym, jak to usłyszysz. Dobrze, jeśli będzie to połączone z Twoim naturalnym odzwierciedlaniem komunikatów niewerbalnych drugiej osoby.


Kontynuuj ten proces podczas kolejnych spotkań z tą osobą. Wplataj swój własny, niepowtarzalny styl komunikacji, pozostając świadomym mowy ciała, tonu głosu i innych niewerbalnych sygnałów innych osób, które możesz potencjalnie odzwierciedlić.


W skrócie, Twoim nadrzędnym celem jest bycie inteligentnym emocjonalnie. Możesz znaleźć wspólną płaszczyznę, na przykład odzwierciedlając sposób, w jaki druga osoba siedzi, aby mieć silniejszy fundament, na którym potem można budować głębsze poczucie więzi.


Chcesz też być w zgodzie z ich emocjami? Możesz to osiagnąć poprzez unikanie entuzjastycznego, radosnego tonu głosu, gdy druga osoba jest wyraźnie sfrustrowana, zła lub smutna. Nie musisz jednak udawać swoich emocji. Możesz na przykład zmniejszyć głośność, pochylić się w ich stronę, aby pokazać, że jesteś tam, aby ich wspierać, i mieć łagodniejszy ton głosu.


Odzwierciedlenie czyjejś postawy, ruchu lub tempa otwiera komunikację między waszymi ciałami w sposób, którego same słowa zrealizować nie mogą. Zwiększa to możliwość rozwijania więzi i budowy zaufania.


Idąc naprzód, komunikując się lepiej

Kiedy koledzy z zespołu poczują, że mogą Ci zaufać, będą bardziej skłonni pokazać Ci swoje mocne i słabe strony. A dzięki temu możesz podjąć z nimi współpracę, aby znaleźć sposoby na najlepsze rozwijanie i wykorzystywanie ich talentów oraz szczere dyskusje nt. słabych stron. Zamiast mieć z członkami zespołu suchą relację transakcyjną, będziesz w stanie naprawdę wspierać i wzmacniać swój zespół. A zespół odwdzięczy się tym samym!


Z biegiem czasu zobaczysz, że komunikacja pozawerbalna ma ogromną moc, która pomoże Ci zbudować bardziej autentyczne relacje ze wszystkimi w Twojej firmie. W rezultacie ta silniejsza więź pomoże i Tobie i członkom Twojego zespołu poczuć się bardziej spełnionymi w pracy. A ostatecznie tego właśnie wszyscy chcemy, prawda?


 

źródło: https://www.betterup.com/blog/the-secret-to-building-trust-lies-in-the-unspoken?hsLang=en

Tłumaczenie z j.angielskiego, podkreślenia w tekście i zdjęcia: Empowerment Coaching


Zobacz także:

7 poziomów słuchania, które wpływają na twoje życie i pracę

Jak być lepszym liderem? Najpierw zadaj sobie inne pytanie

Moja podróż od przywództwa toksycznego do przywództwa służebnego

Servant Leadership - 8 praktycznych wskazówek od liderów IT

Przywództwo Służebne - czym jest i skąd pochodzi?

Czym jest neuroprzywództwo?

Bezpieczeństwo psychologiczne w pracy, a style przywództwa

10 zasad zarządzania zmianą - podejście komandosów Navy SEAL

Jak zwiększyć zaangażowanie pracowników - 7 rad coacha


Pyrrusowe zwycięstwo w pracy

Typy kulturowe - Model Lewisa

Test Osobowości - jak go wybrać?

Czym jest coachingowy styl zarządzania i przywództwa?


Aż 24 korzyści płynące z mentoringu

Coaching online rewolucjonizuje rozwój przywództwa

Coaching Kariery

Coaching Przywództwa

Coaching indywidualny online

233 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
Post: Blog2_Post
bottom of page