Komunikacja niewerbalna w miejscu pracy-klucz do budowania zaufania zespołu


Komunikacja niewerbalna w miejscu pracy-Coaching Biznesowy

Nie sposób przecenić znaczenia komunikacji niewerbalnej w miejscu pracy.


To dlatego, że kluczem do stworzenia autentycznej i głębokiej więzi z zespołem jest skuteczna komunikacja niewerbalna. Twoja mowa ciała, ton głosu i sposób, w jaki mówisz, mogą mieć znacznie większy wpływ niż to, co faktycznie mówisz.


W rzeczywistości badania wykazały, że większość komunikacji ma charakter niewerbalny — aż do 93% komunikacji, w zależności od tematu. Zdobywanie zaufania innych ludzi wynika więc z tego, co komunikujesz, kiedy w ogóle nic nie mówisz.


Dobre wieści? Możesz nauczyć się wykorzystywać komunikację niewerbalną w miejscu pracy. Przy odrobinie zamierzonego wysiłku możesz wykorzystać tę umiejętność do budowania autentycznych relacji, stania się lepszym liderem i poprawy współpracy w zespole.


Czym jest komunikacja niewerbalna?

Najpierw zdefiniujmy, czym jest komunikacja niewerbalna.


Komunikacja niewerbalna to każdy sposób, w jaki komunikujemy się bez użycia słów. Ten rodzaj komunikacji, składający się z niewerbalnych wskazówek, pokazuje, kiedy współpracownik ma zły dzień, nawet jeśli mówi „Wszystko w porządku”. Jest to również sposób, w jaki możesz pokazać potencjalnemu pracodawcy, że jesteś profesjonalistą podczas rozmowy kwalifikacyjnej — na przykład poprzez dobry kontakt wzrokowy i silny uścisk dłoni.


Według ekspertów istnieje 8 różnych rodzajów komunikacji niewerbalnej:

  1. Wyraz twarzy: uśmiech, zmarszczenie brwi lub grymasy

  2. Wygląd: jak np. noszenie eleganckich ubrań lub wybór określonej fryzury

  3. Gesty dłoni: świadome ruchy ciała, takie jak unoszenie kciuka lub machanie na powitanie

  4. Język ciała: np. taki, jak garbienie się, krzyżowanie nóg lub wiercenie się

  5. Proksemika: Twoja fizyczna odległość od kogoś lub to, jak szanujesz przestrzeń osobistą innych osób

  6. Kontakt wzrokowy: jak długo utrzymujesz wzrok lub czy całkowicie go unikasz

  7. Dotyk: na przykład pocieszanie kogoś uściskiem lub dotknięciem kolana

  8. Paralingwistyka: obejmuje ton głosu, głośność, z jaką mówisz oraz wysokość głosu


Używanie werbalnych i niewerbalnych stylów komunikacji w pracy

Niezależnie od tego, czy jest to spotkanie z klientem, czy rozmowa Zoom z pracownikami, komunikaty werbalne są ważną częścią komunikacji w miejscu pracy. Ale ograniczenie swoich umiejętności komunikacyjnych do słowa mówionego jest dużym błędem, jeśli chcesz odnieść sukces zawodowy.


Dlaczego więc komunikacja niewerbalna w miejscu pracy jest tak ważna? Wszystko wraca do starego powiedzenia: „czyny mówią głośniej niż słowa”.


Używanie stylu komunikacji werbalnej w pracy wygląda jak dzielenie się zamierzoną wiadomością za pomocą słów — ale być może nie martwisz si