3 sposoby budowania zaufania poparte badaniami neuronauki


Empowerment Coaching Kraków Blog-3 sposoby budowania zaufania poparte badaniami neuronauki 1
Original art by Theo Payne

Zaufanie to podstawa każdej odnoszącej sukcesy organizacji. Kiedy członkowie zespołu ufają sobie nawzajem, są gotowi bardziej zaangażować się w pracę i wykonywać ją najlepiej jak potrafią. Jednak umiejętność budowania zaufania dla wielu pozostaje nieuchwytna.


Randy Conley, Wiceprezes ds. Obsługi Klienta i Lider Praktyki Zaufania w The Ken Blanchard Cos, pisze: „Przywództwo to złożona receptura, która wymaga wielu składników, ale zaufanie jest jednym z niezbędnych czynników”.


Oto dobra wiadomość: neuronauka sugeruje, że możesz wpłynąć na to, jak bardzo ktoś ci zaufa, a co za tym idzie, rozwijać umiejętność budowania organizacji opartej na zaufaniu.


Odkrycia Neuronauki nt. Zaufania

W artykule opublikowanym w Harvard Business Review, profesor Paul J. Zak, autor bestsellerowej książki pt. Trust Factor: the Science f Creating High Trust Companies opisał, co wydarzyło się podczas eksperymentu, w którym poproszono osoby o przesłanie nieznajomym pieniędzy, wiedząc, że wysłana kwota potroi się, a szczęśliwy odbiorca będzie mógł dokonać wyboru: podzielić się lub nie tą extra nagrodą.


Zespół Zaka odkrył, że im więcej pieniędzy otrzymali ludzie, tym więcej oksytocyny zostało wygenerowane w ich mózgach. Oksytocyna, zwana także „molekuła miłości”, odgrywa kluczową rolę w neuronauce stojącej za budowaniem zaufania. Dalsze testy wykazały dodatkowe powiązania między oksytocyną a budowaniem zaufania w interpersonalnych relacjach w miejscu pracy.


Okazało się, że im więcej pieniędzy ludzie otrzymywali (co oznaczało większe zaufanie ze strony nadawców), tym więcej oksytocyny produkował ich mózg. A ilość oksytocyny wyprodukowanej przez odbiorców przewidywała jak prawdopodobne jest, że podzielą się pieniędzmi z innymi – czyli jak bardzo będą skłonni zaufać innym.


Aby potwuerdzić, że oksytocyna wpłuwa na wzrost zaufania, zespół Zaka podawał potem ludziom bezpieczne dawki syntetycznej oksytocyny (przez aerozol do nosa). Porównując uczestników, którzy otrzymali prawdziwą dawkę, z tymi, którzy otrzymali placebo, odkryli, że podanie ludziom 24 jm syntetycznej oksytocyny ponad dwukrotnie zwiększyło ilość pieniędzy, które wysłali nieznajomemu.


Następnie korzystając z różnych testów psychologicznych, zespół Zaka wykazał, że osoby otrzymujące oksytocynę pozostały niewzruszone poznawczo (tzn. nie podlegały Błędom Poznawczym). Odkryli również, że nie podejmowały nadmiernego ryzyka w grach hazardowych, więc wzrost zaufania nie był spowodowany dysinhibicją neuronów. Oksytocyna wydawała się robić tylko jedną rzecz – zmniejszać obawę przed zaufaniem nieznajomemu.


Okazuje się więc, że kiedy ludzie są obdarzani zaufaniem, w sposób naturalny odwdzięczają się zaufaniem w zamian. To wszystko brzmi nieźle, ale jak sprawić, by ktoś poczuł, że mu się ufa i w efekcie też zaczął ufać innym (bez zachęty pieniężnej)?


Zespól Zaka spędził następne 10 lat przeprowadzając dodatkowe eksperymenty w celu zidentyfikowania promotorów i inhibitorów oksytocyny. To badanie pokazało, dlaczego zaufanie różni się w zależności od osoby i sytuacji.