Jak patrzysz na ten świat? Coaching Diversity and Inclusion


Empowerment Coaching Kraków Blog-Jak patrzysz na ten świat

Czy na pewno jesteś za Diversity and Inclusion? Przeczytaj proszę najpierw inspirująca historię wykładowcy, który zapytał swoich studentów o listę siedmiu cudów świata. A potem zobaczmy jak to się wiąże z prawdziwą gotowością do akceptowania różnorodności i praktykowania inkluzywności.


 

Historia wykładowcy, który zapytał studentów o listę siedmiu cudów świata

"W czasie zajęć wykładowca zapytał studentów jak wyglądałaby ich aktualna lista 7 cudów świata. Po gorących dyskusjach grupa przedstawiła następujące zestawienie:


1. Piramidy Egipskie 2. Taj Mahal 3. Wielki Kanion 4. Kanał Panamski 5. Empire State Building 6. Bazylika Sw. Piotra 7. Wielki Mur Chiński


Wykładowca zauważył, że w czasie dyskusji jedna osoba próbowała zgłosić zupełnie inne propozycje. Nie udało jej się jednak przebić przez głosy pozostałych. Ostatecznie zrezygnowała i odsunęła się zupełnie na bok. Poprosił ją więc o przedstawienie swoich pomysłów. Oto co znalazło się na jej liście:


1. to, że możemy widzieć 2. to, że możemy słyszeć 3. to, że możemy dotykać 4. to, że możemy smakować 5. to, że możemy czuć 6. to, że możemy się śmiać 7. a przede wszystkim to, że możemy kochać"


Autor nieznany


 

Czego ta inspirująca historia może nas nauczyć nt. Diversity and Inclusion?


Powyższa historia przypomniała mi słowa Stephena Hawking'a:


"Quiet people have the loudest minds".

Warto o tym pamiętać w trakcie przygotowywania i w czasie trwania spotkań zespołowych. Bo właśnie w tych cichych uczestnikach spotkań kryje się nasz najcenniejszy skarb.


Oni potrafią słuchać i analizować. To oni słyszą rzeczy, których nie słyszą Ci, którzy mówią. To oni potrafią zrobić najlepsze podsumowanie całego spotkania, ponieważ widzą całość i rozumieją powiązania pomiędzy poszczególnymi elementami.


To oni potrafią popatrzeć na sprawy z zupełnie innej perspektywy. A przecież tak wiele mówi się ostatnio o ważności "div