top of page

Poczucie Własnej Wartości. Ile jesteś wart sam dla siebie?


Poczucie Własnej Wartości - Empowerment Coaching Krakow Blog - 1

W kontekście Świątecznych Życzeń i Noworocznych Postanowień przyszło mi do głowy kilka refleksji na temat pieniędzy, tego jak w dzisiejszym świecie definiujemy swoją wartość oraz tego, co jest źródłem budowania naszego poczucia wartości.


Nie wiem, czy się ze mną zgodzicie, ale temat pieniędzy wydaje się być na tym świecie sprawą niezwykle wstydliwą. Śmiem nawet twierdzić, że jeżeli zapytamy daną osobę: ilu miała partnerów seksualnych oraz ile ma pieniędzy na koncie – prędzej odpowie na to pierwsze pytanie (no dobra – umówmy się, że tak będzie przynajmniej w przypadku faceta).


Z jednej strony króluje zbiorowa świadomość, że pieniądze są czymś złym, a z drugiej nasze osobiste doświadczenie mówi przecież, że posiadać dużo pieniędzy to wspaniałe uczucie!

Spróbujmy podejść do coachingu poczucia wartości z nietypowej, miejmy nadzieję, inspirującej strony.


Coaching poczucia własnej wartości - ile jesteś wart w przeliczeniu na pieniądze?

Czy aby na pewno z pełnym wewnętrznym przekonaniem i bez jakiegokolwiek niepokoju potrafimy stwierdzić, że mieć dużo pieniędzy, to wspaniała sprawa?


Przyjrzyjmy się temu.


Sądzę, że zwłaszcza w polskiej rzeczywistości pokutują głęboko zakorzenione przekonania typu:

 • pieniądze deprawują,

 • ludzie, którzy mają mnóstwo forsy kłamią i oszukują,

 • niemożliwe jest, aby dorobić się majątku w uczciwy sposób. Zawsze w takich chwilach przychodzi mi na myśl ostatnia scena z filmu “Dzień świra”, kiedy to kamera omiata swym okiem bloki na typowym polskim osiedlu. A stamtąd dochodzą żarliwe modlitwy aby … sąsiadowi się nie powiodło.


Z drugiej strony, co robi większość osób,  która dorobiła się dużego majątku?


Martwi się, żeby go nie stracić! Zatem nie przestajemy się martwić nawet wtedy, kiedy mamy pieniądze.


Czyż to nie ironia ludzkiego życia, że najpierw utrudniamy sobie sami posiadanie pieniędzy poprzez głęboko zakorzenione przekonania o ich “diabelskim pochodzeniu”, a potem, kiedy już zdobędziemy odpowiednio dużą sumę – nie jest ona dla nas powodem radości, ale zmartwień!


Skąd to się bierze?


Przekonania nt. wartości i zasobów

Wydaje się, że jednym z powodów takiej paradoksalnej sytuacji jest inne głęboko zakorzenione w ludzkim umyśle przekonanie, że na tym świecie pieniędzy jest za mało, że nie dla wszystkich wystarcza.


To przekonanie o niedoborze powoduje nieustanną rywalizację, konkurowanie (często agresję), które tak naprawdę są uzewnętrznieniem lęku, że nie dla wszystkich wystarczy. Dlatego też muszę być lepszy, szybszy, sprytniejszy…


I tu podążam za, szaloną na pozór myślą, zawartą w jednej z książek Neale Donald Walsch’a:


Jak zmieniłby się ten świat, gdyby ludzie zaczęli żyć z przekonaniem, że wszystkiego jest dość?


Zacytuję fragment książki:

Pomyśl tylko! Wyobraź sobie, co by było, gdyby od jutra każdy mieszkaniec tej planety – każda osoba, organizacja, każde przedsiębiorstwo, każdy rząd – postępował w oparciu o tę prostą prawdę, że wszystkiego jest wystarczająca ilość? Jest dosyć czasu, dosyć pieniędzy, dosyć miłości, dosyć jedzenia, dosyć wszystkiego, co w naszym mniemaniu jest nam potrzebne do szczęścia. Wystarcza dla każdego! Zastanów się naprawdę. Co by się stało, gdyby każdy się tym kierował?

Wygląda więc na to, że to nie rzeczywisty brak jest powodem naszych kłopotów, ale – jak zwykle zresztą – my sami i nasze nieuświadomione przekonania.


To nie brak zasobów, ale brak naszego zrozumienia i woli. Czy łatwo to zmienić? Oczywiście, że nie. Ale czy istnieje realna alternatywa?


Co stanie się z ludźmi jeżeli utrzymają obowiązujące obecnie przekonania, a co by się stało, gdyby zaczęli żyć w przeświadczeniu, że wszystkiego jest pod dostatkiem?


Paradoks odwrócenia wartości

Druga refleksja dotyczy paradoksu odwrócenia wartości na tym świecie.

Czyż nie jest tak, że wstydzimy się wziąć pieniądze za dobre uczynki? Że im szlachetniejsza jest dana działalność, tym mniej jest warta w przeliczeniu na pieniądze? Czyż to nie kolejny efekt myślenia, że skoro pieniądze są “złe”, to nie godzi się ich brać za robienie “dobrych” rzeczy?


Dlaczego drażni nas ksiądz jadący drogim samochodem, a dlaczego nie drażni nas fakt, że tak zwane “gwiazdy” zarabiają 40 milionów dolarów za jedną rolę w filmie?


Jak pisze Byron Katie w książce "Loving what is", chciwość i wstyd towarzyszący otrzymywaniu godziwej zapłaty, to dwie strony tego samego medalu.


Jak więc się ma Twoje własne poczucie wartości?


Na koniec tej części kilka pytań od coacha dotyczących poczucia własnej wartości

 • Ile jesteś warta sama dla siebie w przeliczeniu na pieniądze? Ile obecnie zarabiasz? Czy możesz sobie wyobrazić, że zarabiasz dwukrotnie więcej? Jeśli nie, to dlaczego?

 • Nie jesteś tyle warta, czy świat tyle nie zapłaci? Która z tych odpowiedzi jest dla Ciebie prawdziwa?

 • I czy pieniądze przypłyną do Ciebie tylko jeśli będziesz dobrze i ciężko pracować?

 • Co jest źródłem Twojego poczucia wartości? Jak budujesz i rozwijasz swoje poczucie wartości?


Jeśli powyższe pytania poruszyły w Tobie jakąś czułą strunę, zapraszam serdecznie na coaching poczucia wartości. Tzn. na sesje coachingowe, które odbudują lub zbudują w Tobie zdrową samoocenę opartą na Twoich, niepowtarzalnych fundamentach.wartość twojego czasu


A teraz porozmawiajmy o wartości twojego czasu

Wyobraź sobie, że pewien bank każdego ranka wpłaca Ci na konto 86 400 PLN. Bilans pozostały z jednego z dnia nie przechodzi jednak na kolejny dzień. To, czego nie wykorzystałeś danego dnia znika z konta jeszcze tego samego wieczoru.


Co byś wtedy zrobił(a)?


Oczywiście codziennie wypłacasz wszystko co do grosza!!!


Każdy z nas ma taki bank. To CZAS.


Każdego ranka dostajesz w prezencie 86 400 sekund. Każda noc odpisuje Ci jako stratę wszystko to, czego sensownie nie wykorzystałaś. Nie ma przenoszenia bilansu. Nie ma też możliwości wykorzystania czegokolwiek “z góry”.


Każdego ranka otwiera się dla Ciebie zupełnie nowe konto. Każdej nocy spalane są pozostałości z minionego dnia. Jeśli nie wykorzystałaś całego depozytu - Twoja strata.


Nie można się cofnąć. Nie można pożyczyć czegoś “z jutra”.


Możesz żyć jedynie z tego, co jest Ci dane w tym momencie. Czy nie byłoby dla Ciebie najlepiej, aby inwestować ten kapitał tak, by zyski pojawiły się np. w zdrowiu, szczęściu i spokoju wewnętrznym?


 • Aby poznać wartość JEDNEGO ROKU, zapytaj ucznia, który nie zdał do następnej klasy.

 • Aby poznać wartość JEDNEGO MIESIĄCA, zapytaj matkę, która urodziła wcześniaka.

 • Aby poznać wartość JEDNEGO TYGODNIA, zapytaj naczelnego redaktora tygodnika.

 • Aby poznać wartość JEDNEJ GODZINY, zapytaj kochanków, którzy czekają na swoje spotkanie.

 • Aby poznać wartość JEDNEJ MINUTY, zapytaj osobę, której uciekł pociąg.

 • Aby poznać wartość JEDNEJ SEKUNDY, zapytaj osobę, która właśnie uniknęła wypadku.

 • Aby poznać wartość JEDNEJ SETNEJ SEKUNDY, zapytaj olimpijczyka, który zdobył srebrny medal.

Pytanie coacha: jak świadomie wykorzystujesz swój czas?

Zegar Twojego Życia tyka. Wykorzystaj je jak najlepiej. Bądź wdzięczny(a) za każdy moment, który jest jest Ci dany. Doceniaj go szczególnie, jeśli mogłeś spędzić go z kimś bliskim. Czas na nikogo nie czeka. Ale to Ty decydujesz o tym, jak go wykorzystasz.

Zobacz także:

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

コメント


Post: Blog2_Post
bottom of page