Wojownik


Empowerment Coaching Kraków Blog-Wojownik

"Sun Tzu został poproszony przez cesarza o przedstawienie jego generałom strategii uniku, ustępstw i wyczekiwania. Zrobił to chętnie, był to bowiem jego ulubiony temat. Uważał, że odstąpienie od bezpośredniej konfrontacji, gdy nie ma się pewności zwycięstwa, nie jest tchórzostwem, ale rozwagą.


Gdy napotykasz na przeważające siły wroga, lepiej się wycofać na dogodniejsze pozycje i poczekać na lepszą okazję. Gdy jesteś słabszy, ustąp. Poczekaj na siły natury i przyrody: mróz, burzę piaskową, wezbraną rzekę, głód w liczniejszej armii wroga. Staraj się wyrównać szanse jeszcze przed walką. Nie atakuj.


Tezy Sun Tzu nie spodobały się generałom. Szczególnie Yang Chu był oburzony.


-Miecz i siła jest jedyną najlepszą bronią - grzmiał, patrząc wyniośle na filozofa.


-Ustępstwo nie przyniesie korzyści. Jest niegodne prawdziwego żołnierza. Atak, zaskoczenie, siła i sprawny miecz to gwarancje zwycięstwa.


-Tak - zamyślil sie Sun Tzu - sprawny miecz, mówisz generale. I żadnych ustępstw?


-Tak - powiedział Yang Chu.


-A jeżeli zaatakuje Cię milion pcheł, to też?"


Bajki Chińskie - Zbigniew Królicki


 

Jaki jest koszt nieustannego bycia Wojownikiem?

Tę bajkę można by potraktować jako cenną wskazówkę dot. wojen, wojenek i przepychanek, na które traci się tyle energii w korporacji. Szczerze zainteresowanych tym tematem odsyłam do wspaniałej książki "Sztuka Wojny" autorstwa Sun Tzu (lub Sun Zi) .


Ale ja chciałbym poruszyć tu inny wymiar i najpierw zapytać:


Czy jesteś Wojownikiem?

Wojownik to brzmi dumnie. Wojownik, niczym Herkules, jest świetnie wyszkolony, wyrzeźbiony i nieustraszony. Niejedno już przeszedł. Wielu pokonał. Wszystkiemu sprosta. Często towarzyszy mu sława i podziw. I bardzo trudno jest z tego zrezygnować.


Jednakże, jeżeli jesteś Wojownikiem, to pozostajesz w nieustannej gotowości do walki. Wszakże to sens twojego istnienia. Zawsze i wszędzie jesteś gotow(a) stanąć do boju. Nie możesz się cofnąć, bo przecież jesteś nieustraszony(a), prawda? I tak jak Yang Chu w pierwszej kolejności startujesz do boju.