top of page

Eksperyment Joshua Bell w nowojorskim metrze


Joshua Bell Eksperyment Społeczny The Washington Post - 1
Joshua Bell Eksperyment - graphics by Dusan Petricic

Szczęście i piękno żyje w wielu, często krótkich chwilach i okazjach, które świat podsuwa nam codziennie. Trzeba je umieć zauważyć. Zatrzymać się. Przeżyć. Zachować w swojej pamięci. I nauczyć się być za to wdzięcznym. Taka uważność i świadome praktykowanie wdzięczności potrafią diametralnie zmienić nasz sposób patrzenia na świat oraz przenieść nasze poczucie szczęścia na zupełnie inny poziom.


Dlatego też dzisiaj, z okazji kolejnych Świąt Bożego Narodzenia, chcielibyśmy podzielić się z Wami historią Joshua Bell i eksperymentem, w którym wziął udział w nowojorskim metrze. A potem przekazać Wam od Empowerment Coaching specjalne świąteczne życzenia. Niech się spełniają nie tylko od Święta!


 


Eksperyment społeczny z udziałem Joshua Bell

Czas akcji: poniedziałkowy poranek. Miejsce akcji: stacja metra w Washington DC. Na stacji skrzypek, który gra utwory Jana Sebastiana Bacha.


W ciągu godziny skrzypek zagra 6 utworów. W tym samym czasie przez stację przewinie się kilka tysięcy osób. Większość z nich będzie w drodze do pracy.


W 3 minucie gry pierwszy przechodzień zauważył grającego muzyka. Zwolnił krok, zatrzymał się na kilka sekund i pospieszył dalej.


W 4 minucie skrzypek otrzymał pierwszego dolara. Jakaś kobieta wrzuciła go do otwartego futerału i nie zatrzymując się poszła dalej.


W 6 minucie zatrzymał się młody mężczyzna. Oparł się o ścianę aby posłuchać gry skrzypka, ale potem spojrzał na zegarek i odszedł.


W 10 minucie zatrzymał się kilkuletni chłopiec, ale mama pociągnęła go za rękę, musieli się spieszyć. Ciągnięty przez mamę chłopiec cały czas odwracał głowę w stronę skrzypka. Kilkoro innych dzieci zareagowało tak samo. Za każdym razem, bez wyjątku, towarzyszący rodzic pospieszał dziecko, aby iść dalej.


W 45 minucie skrzypek nadal grał. Do tej chwili tylko 6 osób zatrzymało się przy nim na chwilę. Około 20 osób dało mu pieniądze, ale nie zatrzymali się, żeby posłuchać muzyki, tylko poszli dalej. Po godzinie muzyk skończył grę i zaległa cisza. Nikt nie zauważył, nikt nie zaklaskał.

Skrzypek zebrał w sumie 32 dolary.


Nikt nie wiedział, że skrzypkiem w bejsbolowej czapce był Joshua Bell, jeden z najznakomitszych skrzypków na świecie.


Na najdroższych skrzypcach świata, Stradivariusie z 1713 roku kupionym za 3,5 mln dolarów, zagrał m.in. jeden z najtrudniejszych utworów, jakie kiedykolwiek zostały napisane na skrzypce – “Chaconne” Jana Sebastiana Bacha. Nikt nie wiedział, że Joshua jest jednym z nielicznych muzyków na świecie, którzy są w stanie ten utwór zagrać.


Dwa dni wcześniej Joshua Bell grał koncert w Bostonie. Wszystkie bilety, których średnia cena wynosiła 100$, były wyprzedane. Jego talent oklaskiwała pełna sala.


Eksperyment dotyczący ludzkich priorytetów

To jest prawdziwa historia. Joshua Bell wziął udział w eksperymencie społecznym zorganizowanym przez The Washington Post. Całość historii została opisana i opublikowana przez “The Washington Post" w kwietniu 2007 roku. A jej autor otrzymał za ten artykuł nagrodę Pulitzera.


Eksperyment dotyczył percepcji i ludzkich priorytetów. Jedno z pytań brzmiało:


Czy w zwykłym otoczeniu i o niesprzyjającej godzinie potrafimy ujrzeć piękno?


Jedno z ważnych pytań wynikających z tego eksperymentu brzmi:


jeśli nie mamy czasu, aby zatrzymać się i posłuchać jednego z najlepszych muzyków świata, grającego najlepszą muzykę, jaką kiedykolwiek skomponowano, to jak wiele innych rzeczy umyka nam w życiu?


Następnego dnia po anonimowym występie w metro, Joshua wrócił tam z oficjalnym koncertem. Tym razem oglądało i podziwiało go wiele osób. Gorąco zachęcam, aby zobaczyć przynajmniej końcówkę poniższego video zaczynając od 17 minuty i 56 sekundy.
Jak eksperyment w waszyngtońskim metrze zainspirował innych?

Co ciekawe, niezwykłe skrzypce, na których gra Joshua Bell, należały do Bronisława Hubermana, wybitnego skrzypka pochodzącego z Częstochowy, twórcy filharmonii izraelskiej. Huberman otrzymał instrument od hrabiego Jana Zamoyskiego. Ten egzemplarz należy do najdroższych instrumentów na świecie w swojej klasie.


Co również ciekawe, kilkuletni chłopiec, który zatrzymał się i chciał posłuchać pięknej muzyki wykonywanej przez Joshua Bell w Waszyngtońskim metrze został odnaleziony i stał się bohaterem bajki dla dzieci zatytułowanej „The Man with the violin”.

Autorką książki jest Kathy Stinson. A piękno tej książeczki, oprócz pięknej historii Evana, która rozegrała się naprawdę, zawiera się również w niezwykłych ilustracjach autorstwa Dusana Petricica. Dwie grafiki zawarte w tym poście są właśnie ilustracjami pochodzącymi z tej książki.Joshua Bell Eksperyment Społeczny The Washington Post - 2
Original graphics by Dusan Petricic

Zainspirowani historią Joshua Bell, z okazji Świąt i w imieniu całej drużyny Empowerment Coaching, życzymy nam wszystkim Uważności i Wdzięczności. Umiejętności zatrzymania się i dostrzeżenia tych wszystkich wspaniałych brylancików, które codziennie błyszczą w naszym życiu. Trzeba je tylko umieć zauważyć, oświetlić  i wydobyć - tak jak słońce wydobywa blask iskier z płatków zmrożonego śniegu.
,*,

||

/.\

/`,\

/__\

/ . o \ /_ *_\

/ `, ..* \_

/ … `~ .\ /_ . * ., o\

/ … o .. ~ \ / . * …. . o.\ /_ ,,~~ ‘. * ‘ _\_

/`~,, ... o…….\:

/ .* …`’ * … ,’,..\ /_…..o ..~~,, , _\ / .. * ……..… ,, ~ ‘ \

/* …... o …_~`’*o\ -`-,,~’`’ * _ ,-´ ...……..”:——-:”………..... ……..…\_____/ ………….Na koniec zapraszamy do obejrzenia i posłuchania jak Joshua Bell interpretuje znany standard jazzowy "Summertime". To 2 min 30 sekund absolutnej wirtuozerii.
Zobacz także inne coachingowe historie, przypowieści i opowieści z życzeniami:


Mądre opowiadania o życiu wg Anthony de Mello648 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page