top of page

Jak odnaleźć szczęście


Jak odnaleźć szczęście-Empowerment Coaching Krakow Blog

Jaka jest recepta na szczęśliwe życie? Jak odnaleźć swoje szczęście? A może rację ma Anthony de Mello, który twierdzi, że szczęście jest jak motyl. Jeśli je ścigasz - ucieknie Ci. Jeśli się zatrzymasz - usiądzie na Twoim ramieniu.


A może odpowiedź jest zupełnie inna? Np. taka, jaką proponuje poniższa opowieść o desperackim poszukiwaniu szczęścia. To kolejna z historii coachingowych mających na celu inspirowanie i zapraszanie do refleksji.


Opowieść o desperackim poszukiwaniu szczęścia

"Pewnego razu w pewnej szkole przeprowadzono eksperyment. Każdy nauczyciel dał każdemu uczniowi w swojej klasie balon. Każdy uczeń musiał balon nadmuchać, napisać na nim swoje imię i nazwisko, a następnie rzucić go na szkolny korytarz.


Nauczyciele wymieszali wszystkie balony, po czym uczniowie otrzymali 5 minut na znalezienie własnego balonu.


Pomimo gorących poszukiwań nikt nie znalazł swojego balonu.


W tym momencie nauczyciele kazali uczniom wziąć pierwszy balon, który znaleźli i wręczyć osobie, która była na nim napisana. W ciągu 5 minut każdy miał swój balon.


Nauczyciele podsumowali ten eksperyment w taki sposób:


"Te balony są jak szczęście. Nigdy go nie znajdziemy, jeśli każdy szuka swojego. Ale jeśli dbamy o szczęście innych ludzi... to znajdziemy też swoje.”


Jak odnaleźć szczęście w życiu - morał z tej opowieści

Jak to? Mam zrezygnować ze swojego szczęścia?! Mam zaufać i uwierzyć, że inni zatroszczą się o moje dobre samopoczucie? To niewiarygodne. Zwłaszcza w realiach XXI wieku.


Ale jeśli zastanowisz się przez chwilę i pomyślisz szerzej - możesz wyciągnąć z tej opowieści bardzo cenny wniosek. Każda przesada szkodzi. Życie lubi równowagę. Równowagę pomiędzy dawaniem i braniem. Równowagę pomiędzy pracą a odpoczynkiem. Równowagę pomiędzy stabilizacją a zmianą.


Jeżeli będziesz zabiegać TYLKO o swoje szczęście - możesz się bardzo rozczarować. Bo inni ludzie są niezbędnym składnikiem poczucia szczęścia. Ale jeśli znajdziesz mądrą równowagę pomiędzy dbaniem o siebie i otwartością na potrzeby innych, jeśli nauczysz się cieszyć drobnymi rzeczami, jeśli nauczysz się doceniać to, co już masz a nie tylko myśleć o tym czego jeszcze byś chciał - szczęście, jak motyl, usiądzie na Twoim ramieniu.


Zobacz także inne coachingowe historie, opowieści i przypowieści:


159 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page