top of page

Przypowieść o ślepej wierze. Diabeł i jego przyjaciel


Przypowieść o ślepej wierze - Empowerment Coaching Kraków Blog

Tak mnie coś dzisiaj podkusiło i postanowiłem zacytować jedną z krótkich przypowieści zawartych w książce Anthony de Mello pt. “Śpiew Ptaka”.


To historia, która pokazuje w jaki sposób nasze przekonania stają się źródłem naszych kłopotów. Jak bardzo możemy się czasem mylić i nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Jak wręcz stajemy się ślepi i postrzegamy otaczający nas świat w bardzo ograniczony sposób. Najgorszą odmianą takiej sytuacji jest fanatyzm.


Tytuł tej przypowieści to “Diabeł i jego przyjaciel”


Przypowieść o diable i ślepej wierze

Pewnego razu diabeł wyszedł na spacer z przyjacielem. Nagle zobaczył przed sobą człowieka, który, pochylony nad ziemią, usiłował coś zbierać. – Czego szuka ten człowiek? – zapytał diabła przyjaciel. – Okruchów Prawdy – odpowiedział diabeł. – I nie niepokoi cię to? – zapytał znów przyjaciel. – Ani trochę – odpowiedział diabeł. Pozwolę mu z tego zrobić wierzenie religijne. Wierzenie religijne jest jak drogowskaz wskazujący drogę do Prawdy. Ludzie, którzy upierają się, aby pozostawać przy swoim drogowskazie, doznają przeszkody w postępowaniu ku Prawdzie, gdyż mają fałszywe uczucie, że już ją posiadają.


Jaki morał płynie z tej historii?

Jeżeli podchodzimy do życia w sposób bezkrytyczny, oddajemy innym władzę nad sobą. Jeżeli nie jesteśmy zdolni do tego, aby mieć własne zdanie - możemy stać się niewolnikami - czyjejś idei i czyjejś wizji świata.


Jak powiedział w swej sentencji mądry myśliciel:


To nieprawda, że ludzie chcą wolności. Ludzie boją się wolności, bo ona wiąże się z odpowiedzialnością.

Łatwiej jest, kiedy ktoś ma nam powiedzieć jak wygląda świat i jak należy żyć. Nie trzeba wtedy poszukiwać i dokonywać swoich wyborów. A kiedy ta idea się nie sprawdzi - mamy na kogo zrzucić winę.Zobacz także inne coachingowe historie, opowieści i przypowieści:

Mądre opowiadania o życiu wg Anthony de MelloOstatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


Post: Blog2_Post
bottom of page