top of page

Przypowieść o rzeźbiarzu - rozwój człowieka


Przypowieść o rzeźbiarzu - rozwój człowieka - Empowerment Coaching Kraków Blog-

Czym jest rozwój człowieka? Czy jest to sukcesywne dodawanie do siebie, czy może najpierw dobre poznanie siebie, a następnie oczyszczenie się z tego, co nie jest nasze lub co nam nie służy? I dopiero w następnym kroku kreowanie siebie poprzez dodawanie oraz integrowanie nowych elementów.


Posłuchajmy przypowieści o rzeźbiarzu i o tym jak z bezkształtnej bryły wydobył anioła. Zobaczmy jakie refleksje przyniesie nam ona w dziedzinie rozwoju osobistego.


Przypowieść o rzeźbiarzu

Pewien młody chłopak przechodząc przez miasto usłyszał donośne dźwięki, coś jakby stukanie, dudnienie, odłupywanie. Zaciekawiony podążył za odgłosami i znalazł mężczyznę rytmicznie uderzającego dłutem i młotkiem w wielki bezkształtny kamień.


Chłopak przystanął na chwilę, chciał się zapytać pracującego co robi, ale on był tak skupiony i tak zajęty swoją pracą, że nawet nie zwrócił na niego uwagi.


Chłopak odszedł, ale nie przestawał myśleć o tym co zobaczył, dlatego po kilku dniach powrócił w to samo miejsce.


Gdy wszedł, zamiast bezkształtnego kamienia zobaczył pięknego anioła. Patrzył i ze zdumienia nie mógł uwierzyć…


„Skąd wiedziałeś, że w tym kawałku marmuru był anioł?” - zapytał mężczyznę z dłutem.


Mężczyzna odwrócił się, spojrzał mu prosto w oczy i powiedział:


W każdym z nas jest anioł. Jedyne co musimy zrobić to wziąć młotek, dłuto i odłupać te wszystkie małe kawałki, które nie wyglądają jak anioł."Jaki jeszcze morał płynie z przypowieści o rzeźbiarzu

Rumi, słynny poeta i myśliciel ujął to tak:


Zawsze pamiętaj, że jesteś odważniejszy niż myślisz, silniejszy niż się wydaje, mądrzejszy niż myślisz i dwa razy piękniejszy, niż kiedykolwiek sobie wyobrażałeś. Wczoraj byłem sprytny, więc chciałem zmienić świat. Dziś jestem mądry, więc zmieniam siebie.

A ja na koniec dodałbym takie słowa:


Nie pytaj czego potrzebuje świat. Zapytaj siebie, co sprawia, że czujesz sie szczęśliwy. I rób to. Bo to, czego najbardziej potrzebuje świat to... szczęśliwi ludzie.Zobacz także inne coachingowe historie, opowieści i przypowieści:
159 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
Post: Blog2_Post
bottom of page