top of page

Przypowieść o wbijaniu gwoździ - zanim odpowiesz, posłuchaj


Przypowieść o wbijaniu gwoździ - Empowerment Coaching Krakow Blog

Jakie znaczenie mają słowa, które wypowiadamy? Czy czasami lepiej jest ugryźć się w język i nie odezwać w gniewie? Czy możemy do końca odwrócić wypowiedziane przez nas krzywdzące słowa? Zanim odpowiesz, posłuchaj.


Posłuchaj inspirującej historii o wbijaniu gwoździ. I nie dotyczy ona ani stolarza, ani dobrego fachowca, ale młodego chłopca o złym charakterze. A tytułowe gwoździe mają znaczenie bardzo metaforyczne.


Przypowieść o wbijaniu gwoździ

Pewnego razu był sobie chłopiec o złym charakterze. Jego ojciec dał mu zatem worek gwoździ i kazał wbijać po jednym za każdym razem, kiedy straci cierpliwość i pokłóci się z kimś lub kogoś obrazi.


Pierwszego dnia chłopiec wbił w płot 35 gwoździ. W następnych tygodniach nauczył się panować nad sobą i liczba wbijanych gwoździ malała z dnia na dzień. Odkrył, że łatwiej jest panować nad sobą niż wbijać gwoździe.


Wreszcie nadszedł dzień, kiedy chłopiec poszedł do ojca i powiedział mu, że tego dnia nie wbił żadnego gwoździa.


Ojciec bardzo się ucieszył, pogratulował mu i polecił wyciągać z płotu jeden gwóźdź każdego dnia, kiedy zapanuje nad sobą i nie pokłóci się lub nie obrazi kogoś.


Mijały dni, aż w końcu chłopiec mógł przyjść do ojca i powiedzieć, że nie ma już w płocie gwoździ.


Ojciec pogratulował synowi i powiedział:


„Synu, zachowałeś się dobrze, ale spójrz, ile w płocie jest dziur. Sam widzisz, że płot nigdy już nie będzie taki, jak dawniej. Kiedy się z kimś kłócisz i mówisz mu coś bolesnego zostawiasz w nim rany takie, jak te. Możesz wbić człowiekowi nóż a potem go wyciągnąć, ale rana pozostanie. Nieważne, ile razy będziesz przepraszał, rana pozostanie, nawet jeżeli się zabliźni i już nie krwawi.”


Czego jeszcze możemy się nauczyć z przypowieści o wbijaniu gwoździ?

Ernest Hemingway powiedział między innymi takie słowa:


Zanim odpowiesz, posłuchaj. Zanim zareagujesz, pomyśl. Zanim wydasz, zarób. Zanim osądzisz odczekaj. Zanim zrezygnujesz, podejmij próbę.

To pięknie przedstawione prawo przyczyny i skutku. W wymiarze całego życia nazywane jest Prawem Karmy. Oznacza to, że każda nasza myśl, słowo i czyn mają swoje konsekwencje. Czasami takie konsekwencje, które nam się podobają i które chcielibyśmy odwrócić. Ale nie możemy. Często musimy zebrać to, co sami zasialiśmy.


Chińskie przysłowie mówi:


Jeśli zdobędziesz się na cierpliwość w jednej chwili gniewu, zaoszczędzisz sobie sto dni przykrości.

A inne mądre powiedzenie przestrzega nas:


Jeśli szukasz zemsty - zacznij kopać dwa groby.

Postaraj się więc możliwie świadomie decydować co chcesz w swoim życiu zasiewać.


Zobacz także inne coachingowe historie, opowieści i przypowieści:

Mądre opowiadania o życiu wg Anthony de Mello
353 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commenti


Post: Blog2_Post
bottom of page