top of page

Metafora ludzkiego życia - opowieść o ołówku

Poznajmy dziś metaforę ludzkiego życia przedstawioną w postaci przepięknej opowieści o ołówku, który właśnie miał wejść w swoje życie. Mądre słowa Mistrza sprawiły, że wyruszył w swoją życiową podróż z jasno wyznaczonym celem.

Ta metafora życia ludzkiego w przepiękny sposób wyjaśnia głębszy sens przeciwności, które stają na naszej drodze i podaje mądry sposób na podejście do błędów i porażek.

Pokazuje też na czym polega prawdziwa wartość człowieka.


Przypowieść o ołówku

Pewien stary Wytwórca Ołówków odłożył jeden ołówek na bok, tuż przed włożeniem go do pudełka, które miał wysłać klientowi.


„Zanim wyślę cię w świat, chcę ci przekazać pięć rzeczy, o których powinieneś wiedzieć” – powiedział ołówkowi. "Zawsze o nich pamiętaj i nigdy o nich nie zapominaj, a staniesz się najlepszym ołówkiem, jakim możesz być."


  1. Będziesz mógł dokonać wielu wspaniałych rzeczy, ale tylko wtedy, gdy pozwolisz się trzymać Czyjejś dłoni.

  2. Od czasu do czasu doświadczysz bolesnego ostrzenia, ale będziesz go potrzebować, aby stać się lepszym ołówkiem.

  3. Będziesz w stanie poprawić wszelkie błędy, które możesz popełnić.

  4. Najważniejszą częścią Ciebie zawsze będzie to, co jest w środku.

  5. Na każdej nawierzchni, na której będziesz używany, musisz zostawić po sobie ślad. Bez względu na warunki, musisz kontynuować pisanie.


Ołówek wysłuchał, zrozumiał i obiecał pamiętać o słowach mistrza. A dzięki temu trafił do pudełka z celem naznaczonym w sercu.


Czego nas uczy przypowieść o ołówku

Niech ta przypowieść będzie dla ciebie inspiracją. Nigdy nie pozwól sobie na zniechęcenie i / lub myślenie, że Twoje życie jest nieistotne i nie można go zmienić. Wiedz, że jesteś osobą wyjątkową i jedyną, która może spełnić cel, dla którego się urodziłeś.


Pamiętaj proszę - Twoją wartość wyznacza nie to co masz, ale to co jest w Twoim wnętrzu.


Pomyśl o życiu jako ołówku, coraz bardziej tępym, którym w końcu nie można już nic narysować. Wtedy nadchodzi śmierć i jeżeli masz szczęście, zyskujesz tyle czasu, zanim stanie się najgorsze, by jeszcze przemyśleć wiele rzeczy i poukładać je na właściwych miejscach. Zupełnie tak jakbyś ostrzył ołówek, by go ponownie użyć.
- Jonathan Carroll


Kiedyś zrozumiesz na czym polega życie

I chyba wspaniałą puentą będą poniższe bardzo mądre słowa, które napisał Mateusz Grzesiak:


Kiedyś zrozumiesz
Że życie to zbieranie doświadczeń, a nie rzeczy. Że kilkoro przyjaciół jest ważniejszych niż tłumy nieznanych osób. Że jeden partner na stałe jest lepszy niż wielu od czasu do czasu. Że pieniądze szczęścia nie dają dopiero wtedy, gdy się je ma. Że większość Twoich problemów pochodzi z kultury i od rodziców. Że najlepszą inwestycją są umiejętności. Że 99% Twoich zmartwień dzieje się tylko w Twojej głowie. Że to, co czujesz, jest ważniejsze niż zasady. Że świadomość myśli, zachowań i emocji jest potrzebna w każdej dziedzinie życia. Że wszyscy przechodzą przez podobne etapy w życiu. Że wcale nie byłeś taki mądry, jak myślałeś. Że nie doceniałeś tego, co miałeś, i przeceniałeś to, czego nie miałeś. Że najwięcej do powiedzenia o Tobie mają ci, którzy Cię nie znają. Że jakość życia jest tym lepsza, im bardziej jesteś sobą. Że mając dobry pomysł oraz ciężko pracując w sprzyjających warunkach można osiągnąć wszystko. Że czujesz się lepiej gdy dajesz, niż gdy bierzesz. Że wszystko, co się wydarzyło w Twoim życiu, było potrzebne, byś dziś był tu, gdzie jesteś. Że intuicja jest równie ważna co wiedza. Że bez pomocy sobie nie można pomóc innym. Że z każdego, nawet najgorszego, wydarzenia można wyciągnąć wnioski. Że dopóki nie przestaniesz żałować, nie uwolnisz się od przeszłości. Że ludzi poznaje się w momentach kryzysowych, a nie wtedy, gdy wszystko dobrze idzie. Że masz gorsze zdanie o sobie niż inni o Tobie. Że mało kto Cię tak naprawdę zna. Że nikt za Ciebie nie rozwiąże Twoich problemów. Że nie można uciec od siebie. Że część mediów służy do prania mózgu i nie ma niczego wspólnego z prawdą. Że nie ma sensu udawać, że się czegoś nie czuje. Że miłość jest bezpieczniejsza niż udawana obojętność. Że straciłeś wiele czasu na wymówki. Że częściej wygrywałeś dzięki swojej pracy niż szczęściu. Że zrobiłeś w życiu rzeczy, dzięki którym innym jest lepiej. Że jesteś OK.

Zobacz także inne coachingowe przypowieści i opowieści:

Mądre opowiadania o życiu wg Anthony de Mello


188 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page