top of page

Przypowieść o człowieku w bagnie. Coaching mądrego wsparcia


Coaching mądrego wsparcia. Przypowieść o człowieku w bagnie

Jak mądrze pomagać innym nie odbierając im mocy sprawczej? Jak wspierać w sposób, który będzie wzmacniał ludzi na dłuższą metę? Jak przekazywać mądre słowa wsparcia? Oto coaching mądrego wsparcia wyjaśniony dzięki bardzo inspirującej opowieści o człowieku, którego spotkało nieszczęście i niespodziewanie wylądował w bagnie. Jak zareagowała większość ludzi? A jak jeden mądry człowiek? Dowiesz się z poniższej inspirującej przypowieści, której celem jest rozwijanie sztuki mądrego wsparcia.


Coaching mądrego wsparcia w formie przypowieści

Pewnego człowieka spotkało nieszczęście – wpadł do bagna i zaczął szlochać w poczuciu beznadziejności. Zbiegli się dobrzy ludzie, aby go wesprzeć, ubolewać wraz z nim i współczuć mu szczerze. Usiedli na brzegu bagna i też zaczęli szlochać.

„Jacy z nich dobrzy ludzie, jak się o mnie martwią” - pomyślał człowiek i szlochał coraz głośniej.


Bagno, do którego wpadł, powiększało się od jego łez i od łez innych dobrych ludzi. Człowiek zapadał się coraz bardziej. Nagle pojawił się jakiś obcy. Nie był podobny do pozostałych, a gdy zobaczył, w jak ciężkiej sytuacji znalazł się człowiek w bagnie, powiedział stanowczo:

– Przestań ryczeć! Chcesz utonąć czy się wydostać? Złap linę, którą ci rzucam, trzymaj się mocno i przebieraj nogami, to może wspólnymi siłami wyciągniemy cię z tego bagna.

Tonący nie zrozumiał tej troski o jego życie i uznał owo zachowanie za bezczelność, za całkowity brak współczucia. Zdenerwował się i pogonił obcego, oskarżając go o obojętność, nieznajomość sytuacji, bezduszność i okrucieństwo.


Obcy odszedł, przywiązując linę do pobliskiego drzewa.

Mijał czas. Łzy człowieka oraz jego współczujących przyjaciół lały się strumieniami, a bagno się powiększało. Gdy doszło człowiekowi do gardła, chęć życia stała się silniejsza od chęci rozczulania się nad sobą. Człowiekowi nie pozostało nic innego, jak złapać linę przywiązaną do drzewa.


Wiele wysiłku i czasu kosztowało go wydostanie się na brzeg, ale w końcu człowiek wylazł z bagna.

Wówczas obstąpili go wszyscy współczujący i zaczęli płakać ze szczęścia, że mu się udało…


Siła metafory i przypowieści

Często metafory i przypowieści przemawiają do nas z dużą siłą. Potrafią otworzyć w nas to, co zamknięte dużo szybciej, niż zadawane pytania. Dlatego też warto w coachingu korzystać z metafor i opowieści, które przemawiają do wyobraźni. To narzędzia coachingowe, które warto stosować z dużym wyczuciem.


Zobacz także inne coachingowe historie, opowieści i przypowieści:

Mądre opowiadania o życiu wg Anthony de Mello
246 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

תגובות


Post: Blog2_Post
bottom of page