Jaki jest Twój życiowy cel? - historia trzech murarzy


Empowerment Coaching Krakow Blog-Historia trzech murarzy-Jaki jest Twój życiowy cel

Historia trzech murarzy to wielowymiarowa przypowieść o poszukiwaniu celu w swoim życiu mająca źródło w autentycznej historii. Po wielkim pożarze, który w r. 1666 zrównał z ziemią Londyn, najsłynniejszy architekt świata Christopher Wren otrzymał zadanie odbudowy Katedry św. Pawła.


Historia trzech murarzy

Pewnego dnia w 1671 roku Christopher Wren obserwował na rusztowaniu trzech murarzy:

  • jednego przykucniętego,

  • drugiego na wpół stojącego,

  • i trzeciego stojącego w pozycji wyprostowanej.

Wszyscy pracowali bardzo ciężko i szybko.


Każdemu murarzowi Christopher Wren zadał jedno pytanie: „Co robisz?”


Pierwszy murarz odpowiedział: „Jestem murarzem. Ciężko pracuję, układając cegły, aby wyżywić moją rodzinę”.


Drugi murarz odpowiedział: „Jestem budowniczym. Buduję mur."


Ale trzeci murarz, najbardziej produktywny z całej trójki, zapytany: „Co robisz?” odpowiedział z błyskiem w oku: „Jestem budowniczym katedr. Buduję wielką katedrę Wszechmogącemu."


Czego uczy nas historia trzech murarzy

W sieci znajdziemy wiele odmian tej historii, ale każda wersja opowiada o trzech osobach pracujących na tej samej ścianie, wykonujących tę samą pracę, ale patrzących na nią z zupełnie innej perspektywy.


Z tej historii można wyciągnąć wiele wartościowych analogii, dotyczących zarówno naszego życia prywatnego, jak i życia w pracy. Wśród nich np. takie trzy:


Zaczynaj z wizją końca

Zanim rozpoczniesz jakikolwiek projekt, ustal sam ze sobą do czego zmierzasz. Jak ma wyglądać efekt końcowy? Po czym będziesz wiedział, że osiągnąłeś zamierzony cel? Co będzie źródłem TWOJEJ satysfakcji? Bez względu na to, co powiedzą inni.


Uświadom sobie potęgę przyjmowanej postawy

Odpowiednie nastawienie i duma z tego, co robisz, będą widoczne w Twojej pracy i motywacji. Dokonanie świadomego wyboru i przyjęcie odpowiedzialności daje siłę i poczucie sprawczości.