top of page

Jaki jest Twój życiowy cel? Historia trzech murarzy


Jaki jest Twój życiowy cel? Historia trzech murarzy

Historia trzech murarzy to wielowymiarowa przypowieść o poszukiwaniu celu w swoim życiu mająca źródło w autentycznej historii. Po wielkim pożarze, który w r. 1666 zrównał z ziemią Londyn, najsłynniejszy architekt świata Christopher Wren otrzymał zadanie odbudowy Katedry św. Pawła.


Historia trzech murarzy

Pewnego dnia w 1671 roku Christopher Wren obserwował na rusztowaniu trzech murarzy:


  • jednego przykucniętego,

  • drugiego na wpół stojącego,

  • i trzeciego stojącego w pozycji wyprostowanej.


Wszyscy pracowali bardzo ciężko i szybko.


Każdemu murarzowi Christopher Wren zadał jedno pytanie: „Co robisz?”


Pierwszy murarz odpowiedział: „Jestem murarzem. Ciężko pracuję, układając cegły, aby wyżywić moją rodzinę”.


Drugi murarz odpowiedział: „Jestem budowniczym. Buduję mur."


Ale trzeci murarz, najbardziej produktywny z całej trójki, zapytany: „Co robisz?” odpowiedział z błyskiem w oku: „Jestem budowniczym katedr. Buduję wielką katedrę Wszechmogącemu."


Czego uczy nas historia trzech murarzy

W sieci znajdziemy wiele odmian tej historii, ale każda wersja opowiada o trzech osobach pracujących na tej samej ścianie, wykonujących tę samą pracę, ale patrzących na nią z zupełnie innej perspektywy.


Z tej historii można wyciągnąć wiele wartościowych analogii, dotyczących zarówno naszego życia prywatnego, jak i życia w pracy. Wśród nich np. takie trzy:


Zaczynaj z wizją końca

Zanim rozpoczniesz jakikolwiek projekt, ustal sam ze sobą do czego zmierzasz. Jak ma wyglądać efekt końcowy? Po czym będziesz wiedział, że osiągnąłeś zamierzony cel? Co będzie źródłem TWOJEJ satysfakcji? Bez względu na to, co powiedzą inni.


Uświadom sobie potęgę przyjmowanej postawy

Odpowiednie nastawienie i duma z tego, co robisz, będą widoczne w Twojej pracy i motywacji. Dokonanie świadomego wyboru i przyjęcie odpowiedzialności daje siłę i poczucie sprawczości.


Najpierw staraj się zrozumieć lub wyjaśnić "Big Picture"

Pracownicy, którzy są właściwie związani z wartościami i celami firmy, są bardziej zaangażowani, bardziej produktywni, spokojniejsi i bardziej rozluźnieni. Można nawet powiedzieć, że są dumni ze swojej pracy i wcale nie trzeba ich motywować.


 

Dokąd historia trzech murarzy nas prowadzi

Ta historia wiedzie nas również do bardzo ważnego pytania o POSZUKIWANIE SENSU. Pięknie i dramatycznie opisał to w swojej książce "Człowiek w poszukiwaniu sensu" Viktor Frankl - austriacki psychiatra i psychoterapeuta, który przeżył Auschwitz. Ta książka, to poruszająca serce i umysł opowieść, która prezentuje odarte z empatii zachowania ludzkie, jakie pisarz obserwował i jakich doświadczał w rzeczywistości obozowej.


Obóz koncentracyjny mógł złamać człowieka, sprawić, że z ofiary stanie się oprawcą. Wynaturzenia i niewyobrażalne cierpienia były tam na porządku dziennym. Każdego dnia chodziło o życie lub śmierć. W dosłownym sensie.


Jednak, zdaniem doktora Frankla, zło i cierpienie, nie są w stanie ostatecznie zniszczyć człowieka, w metafizycznym sensie. Zauważył on, że ci, którzy mieli cel lub powód do dalszego życia będący poza nimi, zwykle przetrwali. Podczas gdy ci, którzy byli skoncentrowani głównie na sobie - nie. Tym, którzy przeżyli, udało się odnaleźć sens nawet w tak dramatycznej sytuacji. A znalezienie sensu polegało na opiece i pomocy innym w tym okropnym doświadczeniu.


Czy znasz swój życiowy cel?

Zachęcam do przeczytania tej książki. Być może poruszy też Ciebie i w naturalny sposób sprawi, że przypomnisz sobie pytanie o sens Twojego życia. A być może, w wyniku jej przeczytania, zmienisz całkowicie priorytety, którymi kierujesz się teraz na co dzień. I będziesz gotowy do zdefiniowania swojego własnego celu w życiu.


 

Wyniki Badania Purpose IP dot. posiadania celu w życiu

Posiadanie celu w życiu — czy to dużego, czy małego, czy to zorientowanego na siebie, czy na innych, zgodnego z Twoją organizacją lub nie — w ogromnym stopniu chroni Twoje zdrowie i dobre samopoczucie.


Badanie Purpose IP, opracowane przez Korn Ferry Institute, pokazuje, że silne poczucie celu koreluje z zaangażowaniem w pracę i zaangażowaniem organizacyjnym. Badania biomedyczne potwierdzają również, że posiadanie celu w życiu pozwala żyć dłużej i lepiej – a tym samym być najlepszym sobą w pracy.


Bez względu na cel, silne poczucie celu pozytywnie koreluje z długowiecznością. Meta-analiza z 2016 r. opublikowana w Psychosomatic Medicine wykazała, że ​​wyznaczenie celu w życiu znacznie zmniejszyło śmiertelność z jakiejkolwiek przyczyny. Jedno z badań przeprowadzonych przez naukowców wykazało, że osoby o silnym poczuciu celu miały o 43% niższe ryzyko śmiertelności niż osoby o słabszym poczuciu celu.


Podobne badanie wykazało, że na każdy wzrost celu o 1 punkt ryzyko zgonu z powodu jakiejkolwiek śmiertelności zmniejsza się o 15%. Co więcej, celowe życie prowadzi do wyższej jakości życia, a nie tylko do życia dłuższego. Badania pokazują, że posiadanie celu w życiu zmniejsza ryzyko choroby Alzheimera, chorób serca, problemów ze snem i udaru mózgu. Na przykład w jednym badaniu osoby o silnym celu były około 2,4 razy mniej narażone na rozwój choroby Alzheimera niż osoby ze słabymi.


Badania pokazują również, że silne poczucie celu może poprawić funkcje poznawcze, co oznacza, że ​​celowość może pomóc ludziom poprawić planowanie działań i podejmowanie decyzji.


Wnioski z badania nt. celu w życiu - przyszli liderzy będą "more purpose-driven"

W niedawnym badaniu Korn Ferry Institute obejmującym 233 europejskich dyrektorów generalnych, członków zarządów i futurystów, prawie trzy czwarte badanych (74%) stwierdziło, że prawdziwe poczucie misji i celu będzie kluczowe dla przyszłego dyrektora generalnego.


Porównajmy to np. z wiedzą techniczną, którą tylko 30% tych liderów określiło jako ważną. Tworzenie znaczeń jest jednym z podstawowych ludzkich motywów.


Ludzie chcą wiedzieć, dlaczego robią to, co robią. Coraz częściej dyrektorzy generalni są w stanie zapytać: „Jak chcemy żyć jako społeczeństwo?”, wykorzystując tę ​​wizję do kierowania i kształtowania przyszłości. Zasadniczo dyrektorzy generalni w 2025 r. będą głównymi oficerami odpowiedzialnymi za tworzenie znaczeń. Ale sposób, w jaki dyrektorzy generalni pokazują się jako liderzy, musi być wspierany i dostosowywany do tego, jacy są w środku jako ludzie.


Jak wyjaśnił jeden z brytyjskich dyrektorów generalnych, z którymi rozmawiał Korn Ferry: „CEO mający na sercu cel, ci, którzy mają jasne poczucie, dokąd zmierzają i potrafią się zmienić, a nie dać się im powstrzymać, mają się dobrze i dobrze się rozwijają. ”


Wnioski z badania nt. celu w życiu - czy posiadanie celu ma wpływ na poczucie szczęścia

Czy ludzie, którzy są zdrowi i szczęśliwi, mają czas i energię, aby bardziej skupić się na swoim poczuciu celu? A może posiadanie celu prowadzi ludzi do ogólnie zdrowszych sposobów działania?


Odpowiedź, jak to często bywa w naukach społecznych, brzmi następująco: połączenie obu. Na poziomie behawioralnym osoby o silniejszym poczuciu celu:


  1. częściej angażują się w zachowania prozdrowotne, takie jak rozsądne odżywianie, korzystanie z profilaktycznej opieki zdrowotnej

  2. rzadziej angażują się w zachowania zagrażające zdrowiu, takie jak np. palenie papierosów i upijanie się.


Rzeczywiście, wiele badań wykazało, że "ludzie celowi" są bardziej aktywni, zarówno fizycznie, jak i społecznie. Co więcej, badania pokazują, że cel służy jako bufor w stresujących czasach: biologicznie cel został powiązany z obniżonym poziomem IL-6, jednego z markerów stanu zapalnego, toksycznego stanu, który działa jak wolno palący się ogień, niszcząc zdrowe tkanki.


Wnioski z badania nt. celu w życiu - wpływ na poziom zaangażowania w pracy

Szczęśliwszy. Zdrowszy. Mądrzejszy. Realizowanie celu wpływa nie tylko na wydajność pracy, ale może również poprawić całe samopoczucie.


Cel wspiera nadzieję, odporność i wewnętrzną motywację. Ludzie, którzy mają mocny cel, są w stanie lepiej osiągnąć sukces w niepewnym świecie. Potrafią lepiej stawiać czoła burzom, radzić sobie ze stresem i wznosić się ponad trudne czasy. Cel jest stały w szybko zmieniającym się środowisku — to podstawowa zasada dot. podejmowania wyborów.


Kiedy ludziom daje się możliwość spełnienia ich osobistego celu, stają się bardziej zaangażowani i oddani swojej pracy — i życiu. Są świadomi tego, co robią i jak to robią, w sposób, który wyraża ich wartości. Potrafią rozpoznać swoje wyjątkowe talenty i wykorzystać je w celu uzyskania większego wpływu.


Prosty test na sprawdzenie swojego celu w życiu

1. Czy wiesz, czym najbardziej pasjonujesz się w swoim życiu?

2. Czy Twój osobisty cel pasuje do misji Twojej organizacji?

3. Czy rezygnujesz z pewnych rzeczy na rzecz tych, które cię pasjonują?

4. Czy praca w Twojej organizacji daje Ci możliwość realizacji osobistych marzeń?


Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na pytania 1 i 3 tego testu, jest bardziej prawdopodobne, że będziesz zaangażowany w pracę. Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na pytania 2 i 4, jest bardziej prawdopodobne, że będziesz zaangażowany w organizację.


Jeśli odpowiedziałeś „nie” na co najmniej dwa pytania tego testu, może nadszedł czas, aby ponownie rozważyć swoje osobiste wartości, cel w życiu i talenty?


 

Druga część postu dotycząca badań nad tematem celu życiowego została opracowana w oparciu o artykuł autorstwa Korn Ferry Institute.

Źródło oryginału w j. angielskim: https://www.kornferry.com/institute/what-is-your-purpose

Tłumaczenie z j. angielskiego i podkreślenia w tekście: Empowerment CoachingZobacz także inne coachingowe historie, opowieści i przypowieści:

Mądre opowiadania o życiu wg Anthony de MelloOstatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page