Self-coaching: Poczucie Sprawczości


Empowerment Coaching Kraków Blog-Self-coaching poczucia sprawczości

Jednym z najważniejszych kluczy do naszego spełnienia jest umiejętność skupiania naszej uwagi na tym czego CHCEMY. A to z kolei wymaga klarowności w obszarze swoich własnych celów, planów i zamierzeń. Jak również przejrzystości w definicji granic, na których przekraczanie się nie zgadzamy. Dzisiejeszy odcinek cyklu artykułów nt. self-coachingu poświęcamy bardzo ważnemu poczuciu sprawczości.


Self-coaching poczucia sprawczości

Wierzę, że to my stwarzamy nasze życie, że jesteśmy “kowalem własnego losu” i, co najważniejsze, to my jesteśmy za nasze życie odpowiedzialni.


Nikt inny.


Jeżeli potrafimy świadomie przyjąć tę odpowiedzialność (co również oznacza odpowiedzialność za wszelkie “niemiłe” rzeczy, których doświadczyliśmy w przeszłości), to wchodzimy na właściwą drogę wiodącą do odnalezienia swojej jedynej, niepowtarzalanej ścieżki na tym świecie, i w efekcie do osiągnięcia poczucia osobistego spełnienia.


Czy czujesz się odpowiedzialny za swoje życie?

Na ile więc czujesz się właścicielem swojego życia, a na ile masz wrażenie, że dryfujesz lub jesteś targany niepewnością i zmiennością otaczającej Cię rzeczywistości?Odpowiednio zadane pytania mają w sobie ogromną moc.

Zapytaj więc siebie:

  • Na czym w większości skupiam swoją UWAGĘ? W czym jestem w tej chwili zanurzony? Co mnie pochłania? (np. o czym myślę w pierwszej kolejności, kiedy budzę się rano?)

  • Czy wiem, czego tak naprawdę CHCĘ?

  • JAKIE moje POTRZEBY nie są zaspokajane?

  • W JAKI SPOSÓB mogę osiągnąć to, czego chcę lub to, czego potrzebuję?

  • DOKĄD mogę przejść z miejsca, w którym jestem? Dokąd chcę przejść?

  • CO mi to da?

Na pewno nie raz doświadczyłeś sytuacji, w której zmagałeś sie z jakimś problemem i, im dłużej zastanawiałeś się nad jego rozwiązaniem, tym trudniej było je znaleźć. Jednakże przerwa, odłożenie sprawy na chwilę, drzemka (bardzo dobry sposób!), spacer (bardzo dobry sposób!) powodowały, ze rozwiązanie przychodziło ni stąd, ni zowąd “samo”.


Right? 🙂


Wielu wielkich ludzi tego świata wpadło na swoje najlepsze pomysły we śnie. Albo tuź po regularnej drzemce. Lub w trakcie długiego samotnego spaceru.


Jeżeli więc chesz znaleźć odpowie