top of page

Każda przeszkoda jest szansą


Każda przeszkoda jest szansą-Empowerment Coaching Krakow Blog

Kolejna opowieść z morałem opublikowana w naszym cyklu coachingowych historii, opowieści i przypowieści. Jak różnie można patrzeć na przeciwności losu? Jak różnie można podchodzić do rozwiązywani problemów - zwłaszcza cudzych problemów. I dlaczego w ogóle mielibyśmy się martwić cudzymi problemami? Ta opowieść pochodzi z książki „Mądre szczęśliwe życie” autorstwa Piotra Adamczyka.


Opowieść o tym, że każdy problem jest szansą

Dawno temu pewien król postawił duży kamień na drodze. Następnie obserwował, czy ktoś przesunie przeszkodę.


Jedni z najbogatszych kupców i obywateli przejeżdżali tą drogą, klnąc i złorzecząc na przeszkodę, ale żaden z nich nigdy nie pomyślał, żeby odsunąć ten kamień.

Wiele osób narzekało na króla, który nie dba o porządek w królestwie i nie interesuje się tym, co jest ważne dla zwykłego ludu, czyli przejezdnymi drogami.


Któregoś dnia zwykły chłop, wiozący warzywa na swoim skromnym wozie zaprzęgniętym w starego muła, zatrzymał się i po godzinie przesuwania i pchania kamienia zupełnie go usunął z drogi, tak że głaz już nikomu nie przeszkadzał.


Kiedy zrzucał kamień w pobliski rów, zauważył, że do jego dolnej części jest przyczepiona sakiewka, a w niej pełno złotych monet dla osoby, która przesunęła kamień.


Chłop nauczył się czegoś, czego inni nigdy nie zrozumieją. Każda przeszkoda jest szansą na poprawienie czyjegoś położenia.


Jaki odkrywczy morał możemy znaleźć w tej opowieści?

Czy przyszło Ci do głowy, że w przypadku każdego napotkanego problemu masz moc sprawczą i możesz wybrać jak do tego problemu podejdziesz? I nie chodzi o to, aby po cichu liczyć, że za okazaną przez Ciebie pomoc spotka Cię nagroda.


Czy próbowałeś kiedyś podejść do rozwiązania problemu jako do okazji na poprawienie czyjegoś położenia? Trudne, prawda? Ale zastanów się proszę przez chwilę. Jak bardzo taka zmiana podejścia może pozytywnie wpłynąć na TWOJE samopoczucie? Jeżeli uchwycisz ten krótki moment dokonywania wyboru i świadomie wybierzesz zrobienie czegoś dobrego jako swój cel działania - nie będziesz już przytłoczony problemem, ale zainspirowany czynieniem dobra,


Zobacz także inne coachingowe historie, opowieści i przypowieści:

Mądre opowiadania o życiu wg Anthony de Mello198 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page